Türkiye’nin En Güçlü Seslerine Sahip Kadın Sanatçılar

4 dk okuma süresi


10
12 Paylaşım, 10 puan

Ülkemizde farklı tarzlarda nam salmış birçok kadın müzisyen vardır. Arabesk dalından rock dalına kadar pek çok tarzda farklı eserleri dinleyicilerine sunmuşlardır. Ünleri Türkiye dışına da yayılmış, başarılarını dünyaya duyurmuş müzisyenlerimiz bulunmakta. Bazıları sadece müzisyenlikle kalmayıp farklı alanlarda da kendilerini geliştirmiştir. Sizler için Türkiye’nin en önde gelen ve güçlü seslerine sahip kadın sanatçılar listesini sıraladık. Keyifli okumalar!

1. Bülent Ersoy

Türkiye’nin En Güçlü Seslerine Sahip Kadın Sanatçılar

Bülent Ersoy, 9 Haziran 1952 yılında İstanbul’da doğmuştur. 70’li yıllarda gazinolarda sahne almaya başlamış ve dikkatleri üzerine çekmiştir. Sonraki yıllarda birçok albüm çıkartmış ve Türkiye’nin en ünlü sanatçılarından biri haline gelmiştir. Bülent Ersoy, Türk müzik tarihinin en iyi seslerinden birisi olarak kabul edilmektedir. ‘Diva’ lakaplı sanatçı, müzisyenliğin yanında televizyon programlarında jürilik yapmaktadır. Diva, dinleyicilerin içini titreten sesiyle günümüzde hala kariyerine ve konserlerine devam etmektedir. Türk müzik tarihinin en başarılı isimlerindendir.

2. Kibariye

10 Ağustos 1960 yılında Manisa’da doğmuştur. Maddi sıkıntılardan dolayı hiç okula gidememiş ve genç yaşta Akhisar’da gazinolarda sahne almaya başlamıştır. Sonrasında yaşamını İzmir’de devam ettirmeye karar vererek kariyeri için önemli bir adım atmıştır. İzmir’de geçirdiği ilk senelerde fiziğinden dolayı iş bulamayan Kibariye, İzmir Fuarı’nda diğer ünlü sanatçıların dikkatini çekerek yükselişe geçmiştir. Devamında ülkemizin en ünlü ses sanatçılarından biri haline gelerek, Türkiye’nin en güçlü seslerine sahip kadın sanatçılar arasında yerini almıştır.

3. Özlem Tekin

Türkiye’nin En Güçlü Seslerine Sahip Kadın Sanatçılar

Özlem Tekin 18 Kasım 1971 yılında Kaliforniya’da doğmuştur. Okula başlamadan önce Türkiye’ye gelen Özlem Tekin, küçük yaşta piyano eğitimine başlamış bir sanatçıdır. Gençlik yıllarında Volvox isimli bir grupta vokal ve klavyeci olarak görev yapmıştır. 1994 yılında grubundan ayrılarak solo albüm çalışmalarına başlamıştır. ‘Tek Başıma’ adlı albümüyle Türkiye’de iyice tanınmaya başlayan Özlem Tekin, Türkiye’nin en ünlü rock müzik sanatçılarından biri haline gelmiştir. Müzisyenliğin yanında oyunculuk da yapmış ve Cem Yılmaz’ın Hokkabaz filminde oynamıştır.

4. Emel Sayın

Türk müzik tarihinin efsanevi isimleri düşünüldüğünde ilk akla gelen isimlerden bir diğeri Emel Sayın, 20 Kasım 1945 tarihinde Sivas’da doğmuştur. Küçük yaşlardan itibaren müzik dersleri almaya başlamış ve hayatının her anında müzikle iç içe olmuştur. Türk müzik piyasasına birçok efsane şarkısını bırakan Emel Sayın, müziğin yanı sıra oyunculuk da yapmıştır. Mehmet Ali Erbil ile birlikte başrollerini paylaştığı Aşkım Aşkım dizisiyle izleyicilere komedi alanındaki başarısını da göstermiştir. Emel Sayın, Türkiye’nin en güçlü seslerine sahip kadın sanatçılar arasındadır.

5. Nilüfer

Türkiye’nin En Güçlü Seslerine Sahip Kadın Sanatçılar

Tam adı Nilüfer Yumlu olan efsanevi sanatçı, 31 Mayıs 1955 tarihinde dünyaya gelmiştir. Türk pop müziğinin gelmiş geçmiş en iyi isimleri arasında gösterilmektedir. Ülkemizi Eurovision şarkı yarışmasında da temsil etmiş olan Nilüfer, günümüzde hala kariyerini sürdürmektedir. Sesinin gücü kadar kaleminin gücü de bilinmektedir. Söz yazarlığını yaptığı şarkılar nesilden nesile aktarılmaktadır. Son yıllarda düetler yaparak bir albüm çıkartmış ve Hayko Cepkin, Feridun Düzağaç, Şebnem Ferah gibi isimlerle kendi şarkılarını seslendirmiştir.

6. Selda Bağcan

Selda Bağcan, 14 Aralık 1948 tarihinde Muğla’da dünyaya gelmiştir. Türk halk müziğinde ustalaştıktan sonra Anadolu rock türünde şarkılar yapmıştır. Zamanla her kesimden insanın sevdiği bir müzisyen haline gelen Selda Bağcan, günümüzde Boom Pam adlı grupla birlikte sahne almaktadır. Rock festivallerinin sevilen isimlerinden biri haline gelmiş ve tekrardan Türk müzik piyasasına dönmüştür. Selda Bağcan’ın ismi sadece Türkiye’de değil, dünyada da bilinen bir isim haline gelmiştir. Yurtdışında gerçekleşen festivallerde sahneye çıkarak müziğini ve adını tüm dünyaya duyurmuştur.

7. Işın Karaca

Türkiye’nin En Güçlü Seslerine Sahip Kadın Sanatçılar

Işın Karaca, 1973 yılında Londra’da doğmuş ve müzik eğitimini Londra’da sürdürmüştür. Aslında ana bölümü tiyatro olan Işın Karaca, şan eğitimi ve piyano dersleri de almıştır. Arabesk, pop, Türk sanat müziği gibi birçok tarzda ustalaşmış bir isim haline gelen Işın Karaca, sesinin gürlüğüyle bilinmektedir. Günümüzde kariyerine devam etmekte ve söz yazarlığı da yapmaktadır. Müzisyenliğinin yanı sıra oyunculuk, yazarlık, sunuculuk alanında da çalışmalar yapmıştır. Bazı sosyal sorumluluk projelerinde yer almış ve öncülük etmiştir. Işın Karaca da Türkiye’nin en güçlü seslerine sahip kadın sanatçılar arasındadır.

8. Linet

Linet Menaşi, 45 yaşında ve Tel Aviv doğumludur. Müzisyenliği annesinden gelmektedir. Annesi, bir dönemin ünlü müzisyenlerinden Leyla Özgecan’dır. Linet, İsrail’de doğup büyümüş ve Küçük yaşlardayken ilk albümünü yapmıştır. İlerleyen yıllarda İbranice bir şarkıyla Eurovision elemelerine katılmıştır. Daha sonra Türkiye’de çalışmalarına devam etmiş ve 1995 yılında Türkiye’de bir albüm yayınlamıştır. Türkçe, İbranice, Arapça ve İngilizce dilinde şarkılar yayınlayarak her ülkeden dinleyici kitlesi olan bir isim haline gelmiştir. Günümüzde müzik çalışmalarına ve kariyerine devam etmektedir.

9. Muazzez Ersoy

Edirne doğumlu bir Türk Klasik müziği sanatçısıdır. 1998 yılında ‘Devlet Sanatçısı’ unvanı kazanmıştır. Klasik müzik, pop, arabesk gibi türlerde ustalaşmış bir müzisyendir. Nostaljik şarkıları seslendirirken gösterdiği performanstan dolayı ‘Nostalji Kraliçesi’ lakabını almıştır. Günümüzde hala müzik kariyerine devam eden Muazzez Ersoy, müzikte gösterdiği başarısının yanı sıra televizyon ekranlarında da yer almıştır. TGRT kanalında yayınlanan ‘Çarkıfelek’ isimli programda sunuculuk yapmıştır. Muazzez Ersoy’un ismi çok sevdiği Bülent Ersoy ve Muazzez Abacı’dan gelmektedir.

10. Nükhet Duru

Türkiye’nin En Güçlü Seslerine Sahip Kadın Sanatçılar

19 Mayıs 1954 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelen Nükhet Duru, birçok dalda başarılı bir sanatçıdır. Jazz, pop, elektronik müzik gibi alanlarda şarkılar seslendirmiş ve besteler yapmıştır. Müzisyenliğinin yanı sıra oyunculuk ve televizyon programcılığı da yapmaktadır. Sinema filmlerinde oynayan ve orada da kendi sesini canlandıran Nükhet Duru, sesini en iyi şekilde kullanan sanatçılar arasındadır. Seslendirdiği şarkılarda kullandığı nağmeler dinleyiciler tarafından fazlasıyla beğenilmektedir. En son 3 Mayıs 2020 tarihinde bir televizyon dizisinde konuk oyuncu olarak ekranlarda gözükmüştür.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
1
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!