Gruplarından Ayrılıp Kariyerlerine Solo Devam Eden Müzisyenler

4 dk okuma süresi


7
25 Paylaşım, 7 puan

Müzik yapmanın verdiği hazzı ekipçe tatmak isteyenlerin oluşturduğu gruplar, zaman zaman fikir ayrılıkları ve bununla beraber değişen hayat şartları sebebiyle iç sallantılar yaşayabilirler. Bu sallantıların ve özgürlük isteğinin artması sonucunda kişiler gruplarından ayrılır ve kendi yolunu çizer. Bir yandan kişisel arzular bir yandan yapımcıların baskısı derken hala üye değiştirmemiş eski grupları ayakta alkışlamalıyız. Onlara nasıl uzun süredir dağılmadan birlikte olduklarını sormak daha doğru olur. Bu listemizde; özüne dönen, müzik piyasasının dayattığı zorluklara tek başına göğüs geren, gruplarından ayrılıp kariyerlerine solo devam eden müzisyenler ile sizleri baş başa bırakıyoruz. Keyifli okumalar!

1. Roger Hodgson

Gruplarından Ayrılıp Kariyerlerine Solo Devam Eden Müzisyenler

İngiliz rock müzik kültürünün kült gruplarından Supertramp’da solist ve enstrümanist olarak tanıdığımız Hodgson, besteci ve söz yazarıdır. Supertramp’la beraber birçok albüm yapmış, Breakfast in America isimli albümle adını dünyaya duyurmuştur. Los Angeles’tan Kuzey Kaliforniya’ya taşınmasıyla coğrafi ayrılık, grup ayrılığının habercisi olmuş olacak ki grup içinde kısıtlandığını hisseden müzisyen, 1984 yılında gruptan ayrılarak solo kariyerine başlamıştır. İlk solo albümü In Eye Of The Strom’u yayınlamış ve listeleri altüst etmiştir. 70 yaşında olan Roger Hodgson hala konserlerine devam etmekte, müziğe ve hayata sıkıca sarılmaktadır.

2. Arif Erdem Ocak

Türk rock müzik gruplarından Seksendört ile 2005 yılında tanıdığımız Arif Erdem Ocak, besteci, söz yazarı ve gitaristtir. Grubun birçok hit parçasının bestesinde yer almış, yüzlerce konser vermiştir. 17 yıllık emek verdiği grubundan ayrılıp Budapeşte’ye yerleşen Arif, adeta özüne dönmüş olacak ki Türk halk müziğini ve kendi bestelerini Avrupa’nın dört bir yanında çalıp söylemektedir. Oldukça çok sayıda konser vermesinden anlıyoruz ki müziğe olan tutkusu asla bitmeyecek… Siz de özünüze dönmek isterseniz Arif Erdem Ocak’ı dinleyip, onun eşsiz melodileri arasında kaybolabilirsiniz.

3. Ozzy Osbourne

Gruplarından Ayrılıp Kariyerlerine Solo Devam Eden Müzisyenler

Heavy Metal müziğinin mihenk taşı olan Black Sabbath grubuyla tanınan Ozzy, şarkıcı ve söz yazarıdır. Müzik camiasının en deli isimlerinden biri olarak bilinir. Bir konserde sahneye atılan canlı yarasayı ısırması ve hastanelik olması gibi vukuatlarından ötürü gruptan atılmıştır. Solo kariyerine bir tekmeyle başlamış, ününe ün katmıştır. Bu dönemde 11 albüm yayınlayıp milyonlarca satış rakamlarına ulaşmıştır. Metal müziğin babası olarak anılan 70 yaşındaki Ozzy ölüm döşeğinde olduğu ile ilgili haberler yayınlandığı sırada cehenneme gitmek hakkında yazdığı yeni şarkısının klip çekimindeydi. Böyle bir dedeniz olduğunu bir düşünün.

4. Fatma Turgut

Türk müzik sektörünün ilginç gruplarından biri olan Modelin solisti olarak tanınan Fatma Turgut; şarkıcı, besteci ve müzik öğretmenidir. Modelle beraber 3 albüm yayınlamış, dillere dolaşan şarkıları seslendirmiştir. Grup içinde yaşanan fikir ayrılıkları ile Model ile yollarını ayırarak solo kariyerine başlamıştır. Bir albüm ve tekliler yayınlayarak konser üstü konser vermiştir. Seyircisi ile olan samimiyeti ile adından söz ettirmiş, kırılan kalpleri de birleştirmeyi ihmal etmemiştir. Fatma’ya müzik dolu uzun yıllar diliyoruz.

5. Sting

Gruplarından Ayrılıp Kariyerlerine Solo Devam Eden Müzisyenler

Enteresan sözleri olan şarkılarıyla tanıdığımız The Police grubunun üyelerinden olan sting, vokalist ve bestecidir. Bir dönem şarkı sözleri nedeni ile BBC tarafından yasaklanmasına rağmen kitlesini büyüterek adını dünyaya duyurmuştur. The Police grubundan ayrılıp kariyerine solo devam etmek isteyen Sting, daha az tuhaf şarkılara imza attı. The English Man In The New York şarkısının melodisine aşina olmayan yoktur. Tatil beldelerinde çalan berbat remixlerini işitmişsinizdir. Sting 68 yaşında ve hala üretmeye tam gaz devam ediyor.

6. Cenk Durmazel

2007 yılında kurulan Malt grubunun solisti olarak tanıdığımız Cenk Durmazel, aslında 90’ların başında kariyerine radyocu ve müzisyen olarak başlamıştır. Kendisinin çok yönlülüğü müziklerine yansımış olacak ki Malt ile bir çok şarkıyı dinleyicilerinin beğenisine sunmuştur. Tv programları ve oyunculuk derken, Malt grubundan ayrılıp kariyerine solo devam etmek istemiştir. Türk rock müzik piyasasına sağlam giriş yapan Cenk; alışıldık sözlerin dışına çıkmış, Türk rock müziğinin özlenen zamanlarının ruhunu şarkılarında yansıtmıştır.

7. Roger Waters

Gruplarından Ayrılıp Kariyerlerine Solo Devam Eden Müzisyenler

Rock müzik tarihinin en önemli gruplarından Pink Floyd ile tanıdığımız Roger Waters; besteci, vokalist ve basçıdır. The Wall ve Dark Side of the Moon gibi albümlerdeki çoğu şarkının bestelerini yapmış, Pink Floyd’un ‘Pink Floyd’ olmasını sağlamıştır. İkinci Dünya Savaşı’nın en kasvetli günlerinde doğan Rogers, şarkılarında düzen eleştirisini ve insanı işlemiştir. Pink Floyd’dan ayrılıp solo kariyerine başlamış, birçok albüm yapmış ve konser vermiştir. The Wall albümündeki çoğu Pink Floyd şarkısını ısrarla konserlerinde söylemektedir.

8. Hüsnü Arkan

80’li yıllardan günümüze kadar halen varlığını sürdüren Ezginin Günlüğü grubu ile tanıdığımız Hüsnü Arkan, besteci ve vokalisttir. Uzun yıllar boyunca Ezginin Günlüğü ile birçok albüm yapmış, konserler vermiştir. 2010 yılında bin bir emek verdiği grubundan ayrılmıştır. Her ne kadar hayranları bu duruma üzülse de Hüsnü Arkan müziği bırakmamış, kısa sürede sahnelere geri dönmüştür. Solo kariyerinde çeşitli müzisyenlerle ortak projeler ve düetler yapmıştır. Üretkenliği eksilmeyen Hüsnü Arkana müzik dolu yıllar diliyoruz.

9. Beyonce

Güzelliği ve şarkılarıyla tanıdığımız 24 Grammy ödüllü müzisyen Beyonce, Şarkıcı ve oyuncudur. 90’ların başında kurulan Destiny’s Child grubuyla tanınan ünlü şarkıcı, grup içi kavgalar ve yasal yükümlülükler nedeni ile kariyerine solo devam etme kararı almıştır. Birçok hit parçaya imza atan şarkıcı dünya müzik listelerini alt üst etmiş, Amerika’da besteleri ile en çok telif hakkına sahip olan sanatçı seçilmiştir. Üretimine ara vermeden devam eden Beyonce, ilginç sahne şovları ve magazinsel yaşantısı ile kariyerine tam gaz devam etmektedir.

10. Robbie Williams

Gruplarından Ayrılıp Kariyerlerine Solo Devam Eden Müzisyenler

İngiliz pop müzik grubu Take That ile tanınmaya başlayan Robbie Williams, şarkıcı ve bestecidir. Hayranları arasında sevimliliği ile bilinen şarkıcı gruptan ayrılıp solo kariyerine hızlı bir geçiş yaptı. Freedom şarksını yeniden yorumlamasıyla başladığı kariyerine 16 albüm sığdırdı. Alkol bağımlılığı nedeni ile bir süre rehabilitasyon merkezinde kalmıştır. Bu süre zarfında müzik çalışmalarını bırakmayarak üretimine devam etmiştir. Robbie ve listemizdeki tüm sanatçılar kısıtlanan fikirlerini özgürce dünyaya duyurabilmek için gruplarından ayrılıp kariyerlerine solo devam eden müzisyenler olarak anılmak istemişlerdir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!