En Başarılı Kadın Vokalistlere Sahip Yabancı Rock Grupları

5 dk okuma süresi


3
14 Paylaşım, 3 puan

Asi ruhları ile kasıp kavuran birçok rock grubu, başarılarının çoğunu kadın sesi tercihlerine borçlular. Alternatif, indie, gotik, grunge, dark-wave, punk gibi birçok tarza sahip en başarılı kadın vokalistlere yer verdiğimiz listemizde farklı ses renkleriyle yabancı rock grupları hakkında bilgi edinebilirsiniz. Yıllar geçse de grubunu bırakmayan kadın vokalleri, başka gruplara transfer olanları, sürekli üye değiştirenleri, hayatını kaybedenleri ve rock müziği tarihinde hiç unutulmayacak şarkıları sizler için derledik. Şarkı önerilerimizin de yer aldığı yazımızda eski ve yeni her tarzdan kadın vokalli rock gruplarını bulabilirsiniz.

1. Garbage

En Başarılı Kadın Vokalistlere Sahip Yabancı Rock Grupları

Garbage, alternatif ve elektronik rock tarzında şarkılar üreten ve çok güçlü bir kadın sesine sahip rock grubudur. Bas gitarist Duke Erikson, gitarist Steve Marker, bateride Butch Vig ve vokalist Shirley Manson bir araya geldi ve ilk albümleri Garbage ile başarı kazandı. Şarkıları dinlediğinizde baskın gitar riffleri ve Shirley Manson’ın sesi kulağınızı çarpıyor. İskoçya-Amerika kökenli grup vokalistlerinin umursamaz tavrını müziklerinde taşıyor. 90’lı yıllardaki rock etkisiyle dağınık, savrulan ve ne istersem onu yaparım havaları ile grunge etkilerini bulabilirsiniz. Garbage tarzını yansıtan I Think I’m Paranoid, Stupid Girl ve Only Happy When It Rains parçalarını dinleyerek fikir edinebilirsiniz. Grup bir ara ayrılmanın eşiğine gelir gibi olsa da sonrasında toparlanarak Bleed Like Me albümündeki Run Baby Run şarkısının klibinde Türkiye’den görüntülere de yer verdi.

2. Lebanon Hanover

Gotik, endüstriyel, minimal ve dark-wave tarzında müzikler üreten grup İsviçreli Larissa Georgiou, İngiliz William Maybelline ikilisiyle 2010 yılında kuruldu. Lebanon Hanover, karanlık sesi, hayata karşı umutsuz gitar riffleri, sürekli devam eden bas ritimleri ile listemizin farklı rock gruplarından biri olarak gotik rock müziğinin öncü isimlerindendir. Vokal ve gitarda Iceglass lakaplı Larissa Georgiou yer alırken vokal ve bas gitarda William Maybelline bulunuyor. İsviçre ve İngiltere arasında sık sık yer değiştiren grup üyeleri grubun kendisinin de savrulmuş, başıboş ve bir yere ait olmadığını düşünüyor. Gallowdance, Sadness Is Rebellion, Midnight Creature, Saddest Smile şarkılarıyla tarzlarına göz atabilirsiniz.

3. Hole

En Başarılı Kadın Vokalistlere Sahip Yabancı Rock Grupları

Courtney Love’ın davulcu Patty Schemel ve basçılar Kristen Pfaff ve Melissa Auf der Maur ile birlikte kurduğu grunge rock grubudur. Bir ara Faith No More grubunda geçmişi de olan Courtney Love, daha sonraları solo kariyerine devam etmişti. Sık sık üye değiştiren Hole’un ilk albümlerinin yapımını Sonic Youth’tan Kim Gordon üstlendi. 1993’te gruba bas gitarist olarak Kristen Pfaff katıldı. 1994’te Nirvana grubunun solisti Kurt Cobain’in ölümünden 2 ay sonra Kristen Pfaff aşırı dozda eroinden hayatını kaybetti. Grupta birçok kez üyeler ayrıldı ve tekrar katıldı. Tek değişmeyen üyeler Eric Erlandson ve dağınık çığlıklarıyla şarkılarını söylediği Courtney Love idi. Eşi Kurt Cobain’in ölümünden de sorumlu tutulan, aşırı davranışları ile bilinen Courtney, Hole’un çoğu şarkısını kendisi yazıyordu. Doll Parts, Violet, Malibu en popüler şarkılardan bazılarıdır.

4. The Cranberries

İlk isimleri Cranberry Saw Us olan grup gitarist kardeşler Mike ve Noel Hogan, davulcu Fergal Lawler ve ilk vokalleri Niall Queen ile kuruldu. Daha sonra grubun solisti, Zombie şarkısındaki bağırışlarıyla hafızalara kazınan Dolores O’Riordan olarak değişti. Tabii sonrasında grubun ismi de The Cranberries oldu. Hiçbir şarkıları, savaşa karşı yazdıkları Zombie başta olmak üzere, hüzünlü Animal Instinct ve güçlü Promises şarkılarını geçemedi. Dolores 2018’de Londra’daki bir otel odasında ölü olarak bulunana dek The Cranberries’in solisti olarak kaldı. Kadın vokalistlere sahip rock grupları arasında kendini önemli bir çitaya yükselterek en başarılı yabancı gruplardan biri olarak hayatımızdalardı.

5. Sonic Youth

En Başarılı Kadın Vokalistlere Sahip Yabancı Rock Grupları

Çoğunlukla müziklerinde uzun ve dağınık gitar sololarına yer veren grup, kadın vokalleri ile grunge müziğinin en iyi seslerinden biri oldu. Thurston Moore, Kim Gordon, Lee Ranaldo, Steve Shelley 1981’de Sonic Youth adıyla müzik yapmaya başlayarak 2011’e kadar devam ettiler. Vokalde çok nadir de olsa yerini Thurston Moore’a bırakan Kim Gordon, rock müziğinin umursamaz tavrını sesinde çok iyi taşıyarak gitar sololarına eşlik etti. Sonic Youth’un Bull in the Heather, Kool Thing, Mildred Pierce şarkılarına göz atmanızı ve 1989’daki I Wanna Be Your Dog şarkısının coverını dinlemenizi tavsiye ederiz.

6. The Breeders

Alternatif rock tarzıyla ilerleyen grup, 1989 yılında Kim Deal, Britt Walford, Josephine Wiggs ve Tanya Donelly ile birlikte The Breeders adıyla kuruldu. Kim Deal, daha öncesinde 1986 yılında Pixies grubunda basçı ve geri vokaldi. Here Comes Your Man şarkısının klibinde kendisini görebilirsiniz. The Breeders kurulduktan bir süre sonra Tanya Donelly’nin yerini Kim Deal’ın ikiz kardeşi Kelley Deal aldı. Arada kopukluklar yaşayan grup Josephine Wiggs, Jim Macpherson ve ikiz kardeşlerin olduğu asıl şeklini aldı. The Breeders’ın vokalisti Kim Deal, solistliğin yanında Kurt Cobain’in de yeteneğini çok beğendiği şarkı sözü yazarıydı. Halen aktif olan grubun en başarılı Cannonball, Safari, Divine Hammer ve Saints şarkılarını dinleyebilirsiniz.

7. Skating Polly

En Başarılı Kadın Vokalistlere Sahip Yabancı Rock Grupları

İlk olarak Kelli Drew Mayo ve Peyton Mckenna Bighorse üvey kardeşlerin birlikte 2009 yılında kurduğu Skating Polly, listemizdeki diğer rock gruplarına göre yeni ve genç olmasına rağmen gayet iyi iş çıkarıyorlar. Kelli’nin babası ve Peyton’ın annesi sevgili olup birlikte yaşamaya başladıklarında kızlar da müziğe ciddi adımlar atmaya başladılar. Enstrümanları tek başlarına öğrenerek ilerlediler. İkili oldukları dönemlerde farklı şarkılarda biri bateri çalarken biri gitar ve solo ile destek oluyordu. Bazı şarkılarda da yer değiştiriyorlardı. Kelli Mayo’nun erkek kardeşi Kurtis Lee Mayo, batersit olarak katılınca grup son halini almış oldu. Hem grunge hem de akustik soundları bir arada barındıran grubun tarzını görmek isterseniz Hail Mary, A Little Late, Stop Digging ve Ugly şarkılarına bakabilirsiniz.

8. Paramore

Genç ruhunu hiç kaybetmeyen renkli tarzıyla Paramore punk akımından beslenen gruplardan biri. Gizli aşık anlamına gelen Paramour kelimesinden yola çıkarak adını bulan grup, Josh ve Zac Farro kardeşler, Hayley Williams ve Jeremy Davis ile 2004’de kuruldu. Paramore üye değişikliklerine, kadın vokalist Hayley Williams’ın yanında gitarist Taylor York ve davulcu Zac Farro’nun kalmasıyla son verdi. Paramore’un kurulduğu ilk günden beri aykırı sesiyle yabancı rock grupları arasından sıyrılan ve başarılı kadın vokalistlere en önden katılan Hayley Williams’a ait solo şarkıları da piyasada bulabilirsiniz. Pop rock ve punk tarzındaki Still Intø Yøu, Hard Times, Ain’t It Fun, Decode ve ilk zamanlardan That’s What You Get şarkılarını Paramore’un en iyi parçaları olarak önerebiliriz.

9. Shocking Blue

Shocking Blue, 1967’de Robbie van Leeuwen tarafından kurulan Hollandalı gruptur. Davulcu Cor van der Beek, Basçı Klaasje van der Wal, Robbie Van Leeuwen ve solist Mariska Veres üyeleriyle asıl grubu oluşturuyorlardı. Dönemi çok sade bir şekilde yansıtan grubun şarkıları çoğunlukla bir hikayeyi andırıyordu. Yabancı rock müziğinde Mariska Veres’in uyumlu sesi, 70’lerde kadın vokalistlere sahip psikedelik müzik grupları arasından sıyrılan en başarılı seslerden biriydi. Şarkıları, Venus, Love Buzz, Send me a Postcard, Never Marry a Railroad Man, Blossom Lady, Deamon Lover’ı dinleyebilirsiniz.

10. Evanescence

En Başarılı Kadın Vokalistlere Sahip Yabancı Rock Grupları

Evanescence, tüm zamanların en iyi rock gruplarından biri olarak kendini zirveye taşıdı. Childish Intentions ve Stricken gibi isimlerle başlayan grup sonrasında yok olmak anlamına gelen Evanescence isminde karar kılarak başarı getirecek şarkılarına başladı. Amy Lee ve Ben Moody tarafından kurulan Evanescence, geçmişinde birçok üye değişikliğine şahit oldu. Kuruluşundan itibaren istikrarlı bir şekilde tek değişmeyen üye ise grubun güçlü kadın sesi Amy Lee’dir. Grup Evanescence adıyla da uyumlu olarak karanlık, ürkütücü ve gotik bir havaya sahiptir. Grubun şarkılarında çoğunlukla sert gitar ve davul tınıları ile Amy Lee’nin yumuşak ve güçlü sesinin uyumu yer almaktadır. Metal tarzdaki Bring Me To Life, My Immortal, Going Under şarkılarına bakabilirsiniz.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!