Türkiye’nin En Çok İthal Ettiği Ürünler

3 dk okuma süresi


5
22 Paylaşım, 5 puan

Türkiye son yıllarda ihracatta önemli bir yol katetmiş olsa da ithalat alanında henüz bir yol almış değil. Yani Türkiye’de ithalat oranı, ihracat oranından çok daha yüksek. İthal ettiğimiz ürünlerin çoğunluğunu ürün ham maddesi oluşturuyor. Peki, en çok ithal ettiğimiz ürünler neler? Bugün size dergiCE olarak Türkiye’nin en çok ithal ettiği ürünler listesini hazırladık. Keyifli okumalar!

1. Altın

Türkiye'nin en çok ithal ettiği ürünler

Altın, tarihin ilk dönemlerinden beri tüm medeniyetlerin kullandığı en değerli madenlerden biridir. Eski dönemlerde para yerine kullanılan altının günümüzde kullanım alanı genişlemiş ve farklı sektörler için de aranır hale gelmiştir. Elektrik iletkenliği yüksek olması sebebiyle elektrik ve elektronik sanayinde aletlerin iç aksamlarında da kullanılır. Ülkemizde “yatırım için güvenli liman” olarak görülen altın en çok ithal ettiğimiz maden ve ürün.

2. Petrol ve Doğal Gaz

Türkiye'nin en çok ithal ettiği ürünler

Petrol, Sanayi Devrimi’nden sonra pek çok sektörün olmazsa olmazı haline gelmiştir. Katı, sıvı ve gaz halinde bulunan petrolün gaz haline doğal gaz denir. Çoğunluğunu Rusya, İran ve Irak’tan ithal ettiğimiz ürün, poşetten sabuna deterjandan ısı ihtiyacına kadar pek çok sektörün ham maddesi.

3. Otomobil ve Aksesuarları

Türkiye'nin en çok ithal ettiği ürünler

Yerli otomobilimizin yeni çıktığı dönemdeyiz. Fakat henüz seri üretim aşamasına geçecek fabrikaları kuramadık. Haliyle otomobil ve aksesuarlarına (iç ve dış aksamlar) olan ihtiyacımızı ithal ederek elde ediyoruz. Türkiye otomobili en çok Almanya, Fransa ve İtalya’dan ithal ediyor. Ayrıca otomotiv sektörü dış ticaret açığı en az olduğu sektördür. Bunda yerli yatırımcı ortaklığıyla ülkemizde kurulan fabrikaların etkisi büyüktür ve ülkemize iş imkânı sağlamaktadır.

4. Elektronik Cihazlar

Türkiye'nin en çok ithal ettiği ürünler

Akıllı telefon, haberleşme araçları ve tıbbi cihazlar en çok ithal ettiğimiz elektronik ürünler arasında. Ülkemiz bir ABD şirketi olan Apple ürünlerinin en çok kullanıldığı ülkeler listesinde birinci sırada yer alıyor. Ülkemizde özellikle akıllı telefon ithalatı çok yüksek. Elektronik cihaz ve aksesuarlarını en çok ithal ettiğimiz ülkeler sırasıyla Çin, Almanya, Güney Kore, Vietnam, ABD.

5. Hurda Demir Çelik

Hurda demir çelik ithalatında Çin ile yarışıyoruz. İnşaat sektöründen, beyaz eşya sektörüne kadar pek çok kullanım alanı olan demir ve çelik, hurda haliyle alarak işlemek daha kolay olduğu için sektör tarafından tercih ediliyor. Yurt dışından ithal ettiğimiz hurda demir ve çeliği işleyerek yurt dışına ihraç ediyoruz.

6. Taş Kömürü

Taş kömürü, demir çelik ve kimya endüstrisinin en büyük enerji kaynağıdır. Sanayi ve enerji sektöründe kullanılan taş kömürü kalori son derece yüksek bir maden bu nedenle doğrudan doğruya ev sobalarında ve kalorifer kazanlarında kullanılmaz. Türkiye taş kömürünü en çok Kolombiya, Rusya ve Güney Afrika’dan ithal ediyor.

7. İlaçlar

Ülkemiz kişi başı antibiyotik tüketimi listesinde Avrupa ülkeleri arasında sıralamada birinci. Ülkemizde gereksiz ilaç kullanımı maalesef çok yüksek bunun bir getirisi olarak en çok ithal ettiğimiz ürünler listesinde bulunuyor. Almanya, ABD, Fransa ve İsviçre ilaç ithalatını en çok yaptığımız ülkeler.

8. Propilen ve Olefinlerin İlk Şekilleri

Maliyeti düşük, ticari kullanımı geniş olan propilen ve olefinler petrol bazlı iki ham maddedir. Propilen ambalajlama, etiketleme, kırtasiye gibi sektörlerde kullanılıyor. Olefin ise kimya endüstrisinde yapay kauçuk ve deterjan üretiminde kullanılmaktadır. Ham madde konumunda olan propilen ve olefin en çok ithal ettiğimiz ürünler arasında.

9. İnsan ile Hayvan Kanı ve Toksinler

Hastalık tanımla, aşı yapımı, hastalık önleyici ilaçlar biyoteknolojik süreçlerle insan kanı ve hayvan kanından elde edilir. Tıp ve ilaç sektöründe kullanılıyor. Sektörün en büyük ihracatçısı ise İsviçre’dir.

10. Santrifüjler

Türkiye'nin en çok ithal ettiği ürünler

Türkiye’nin en çok ithal ettiği ürünler listemizin son maddesinde santrifüj var. Sıvı veya gazların filtre edilmesine ve arıtılmasına yarayan makine ve cihazlara santrifüj denir. Merkez kaç kuvvetine dayanarak çalışır. Laboratuvar ekipmanlarının en değerli parçasıdır. Geometrik modelleme, serum üretimi ve izotop ayrıştırma gibi alanlarda da kullanılır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
32
Beğen
Mutlu Mutlu
21
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
11
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
7
Üzgün
Olamaz Olamaz
13
Olamaz
Kızgın Kızgın
16
Kızgın
Komik Komik
5
Komik
İlginç İlginç
18
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!