Türkiye’nin En Çok İhraç Ettiği 10 Ürün

2 dk okuma süresi


5
14 Paylaşım, 5 puan

Ekonomi modern dünyanın meydana getirdiği en önemli devlet unsurlarından biridir. Devlet ögelerinden biri olmasının yanı sıra, aynı zamanda bir güç unsurudur da. Savaş, doğa afetleri veya salgın hastalıklar gibi olağandışı koşullardan kolaylıkla etkilenebilir. Kabaca ithalat ve ihracat olarak ikiye ayrılabilir. Biz de dergiCE olarak ülkemizdeki ekonomiye hakim olmanız ve ülkemizi daha iyi tanımanız adına Türkiye’nin en çok ihraç ettiği 10 ürün listesini hazırladık.

1. Araçlarımızı Çok İyi Satmışız Meğer!

En Çok İhraç Ettiği 10 Ürün

‘’Motorlu kara taşıtı ve römorklar’’ 28 milyon dolar ile zirveye oturuyor. Ucuz tarımsal araç talebinde bulunan ülkelere iyi bir ihracat yapılmış. Motorlu kara taşıtlarının ise komşumuz olan ülkelere yoğunlaştırıldığını görüyoruz.

2. Fabrikaları İşletmeye Katkıda Bulunuyoruz!

En Çok İhraç Ettiği 10 Ürün

“Ana metal sanayi” 19 milyon dolar ile ikinci sıraya yerleşiyor. Alüminyum, çinko, demir vb. metal madenleri işlenmiş bir halde yurtdışına çıkarıyor, fabrikalara hammadde sağlıyoruz. Pek maden zengini bir ülke sayılmasak da çabamız ve kazancımız övgüye değer.

3. Ara Ekipmanlar Değerli Olmalı!

En Çok İhraç Ettiği 10 Ürün

‘’Sınıflandırılmamış makine ve teçhizat’’ 15 milyon dolar ile üçüncü sıraya geçiyor. Dünyadaki makine şirketlerinin birçoğu ara ekipmanları yurtdışından temin ettiğinden, Türkiye olarak bu ihtiyacı başarıyla giderdiğimizi görüyoruz.

4. İşçilerimiz Üretmeye, Fabrikalarımız Satmaya Devam!

en çok ihraç ettiği 10 ürün

“Tekstil ürünleri” 14,5 milyon dolar ile dördüncü sıraya yerleşiyor. Bu ürünlerin içine havlu, yorgan, battaniye, perde gibi birçok ürünü dahil edebiliriz. Hükümetin son dört yılda tekstile verdiği destek de kazancımızı artırmış görünüyor.

5. Çok İnsan Giydiriyoruz!

en çok ihraç ettiği 10 ürün

“Giyim eşyası” 12,5 milyon dolar ile beşinci sıraya oturuyor. Yine tekstil sanayisiyle ilişkili olabilir fakat başarının kendine has bir payı da olduğu açık. Yurtdışında birçok Türk giyim markasının tercih edildiğini okuyoruz.

6. Yedirdik ve İçirdik!

“Gıda ürünleri ve içecek” 11 milyon dolar ile altıncı sırayı kapıyor. Yemek yemeyi bu kadar seven bir millet olarak, başkalarını da yedireceğimiz belliydi kuşkusuz.

7. Tahmin Edemeyeceğiniz Bir Güç!

“Kimyasal madde ve ürünler” 9 milyon dolar ile yedinci sıraya yerleşiyor. Boya, ilaç, petrokimya, kozmetik ve temizlik ürünlerini içine alan sektör, ülkemize sağlam bir katkı yapmış durumda.

8. Metal Kokusu Alıyoruz!

“Metal eşya sanayi” 7,66 milyon ile sekizinci sıraya geçiyor. Beyaz eşya, mutfak eşyaları gibi malzemeleri içinde barındıran sektör, yurtdışında iyi talep görüyor.

9. İnsanlar Rahat Rahat Oturuyor!

“Mobilya sanayi” 7,65 milyon dolar ile dokuzuncu sıraya geçiyor. Ülke içinde ve dışında mobilyalarımıza ciddi bir talep olduğundan, kazancın önümüzdeki yıllarda artacağını düşünüyoruz.

10. Plastik Deyip Geçmeyin!

en çok ihraç ettiği 10 ürün

Ülkemizin en çok ihraç ettiği 10 ürün listemizin son maddesinde plastik var. “Plastik ve kauçuk ürünler” 7,6 milyon dolar ile son sıraya yerleşiyor. Yaklaşık on sene önce değerleneceği söylenen sektör Türkiye’de yanıt bulmuştur. 2019 yılı itibariyle Türkiye, dünyanın yedinci, Avrupa’nın ikinci büyük üretim kapasitesine sahip plastik ve kauçuk üreticisidir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!