Türkiye’nin En Büyük Kültür Ve Sanat Merkezleri

5 dk okuma süresi


8
20 Paylaşım, 8 puan

Sanat eserlerini incelerken içinde bulunduğu kültürün, zamanın ve çevrenin izlerini görürüz. Kültür her ne kadar sanatı etkiliyorsa, sanat da kültürü etkiler, geliştirir ve güzelleştirir. Kültür sanat merkezleri, gelişime açık büyüyen nesillerin sanata ve kültüre olan etkileşimlerini sağlamayı amaçlayan yerlerdir. Bir başka ifadeyle her yaştan insanı, kültür ve sanat ile buluşturmayı ve insanların entelektüel bilgi birikimlerini artırmayı hedefleyen kuruluşlardır. Biz de sizler için Türkiye’nin en büyük ve kapsamlı kültür sanat merkezleri arasından 10 tanesini sıraladık. Keyifli okumalar!

1. Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi

Türkiye’nin En Büyük Kültür Ve Sanat Merkezleri

Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi, İstanbul turizmine katkıda bulunma hedefiyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 2017 yılında yapılmıştır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi BELTUR AŞ tarafından işletilen merkezde teknoloji, turizm, mimari, kültür, sanat, eğitim ve sağlık gibi birçok alanda fuar, sergi, lansman, ticari çekimler, gala, motivasyon toplantısı, resepsiyon, basın toplantısı, kampanya, seminer, genel kurul ve konser gibi çok sayıda etkinlik düzenlenebilmektedir. 8500 Yıllık tarihiyle, İstanbul’un en eski yerleşim yerinde, Yenikapı’da inşa edilen Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’nin en önemli misyonu, İstanbul’un marka değerini yükseltmektir.

2. Atatürk Kültür Merkezi AKM

Atatürk Kültür Merkezi, aslında 1969 yılında açılmış fakat 1970 yılında meydana gelen büyük yangın sonrası tekrar restore edilerek 1977 yılında Atatürk Kültür Merkezi adıyla tekrar faaliyete başlamıştır. Atatürk Kültür Merkezi’nde opera, bale, tiyatro, sinema, senfoni, klasik müzik, modern folk müziği gibi sanat eserleri sunulmakta ve aynı zamanda uluslararası festivaller, kongreler, konferanslar da icra edilmektedir. Taksim meydanının hemen yanında bulunan Atatürk Kültür Merkezi (AKM), İstanbul ve aynı zamanda Türkiye’nin de en büyük ihtişamlı sanat ve kültür merkezi konumundadır. 30 Mayıs 2018 tarihinde yıkılan bina, yaklaşık 3 buçuk aylık bir çalışmanın ardından tamamlanmış ve yeni bina 29 Ekim 2021 tarihinde açılmıştır.

3. ATO Congresium

Türkiye’nin En Büyük Kültür Ve Sanat Merkezleri

Congresium Ankara veya eski adıyla ATO Congresium; Türkiye’nin başkenti Ankara’da bulunan çok amaçlı bir gösteri ve kongre salonu kompleksidir. Yıl içinde birçok sanat etkinliğine, ulusal ve uluslararası fuarlara ev sahipliği yapan mekân 2010 yılından beri hizmet vermektedir. 3 adet restoran, 4.700 metrekarelik, aktivitelere uygun ve panoramik Ankara manzaralı terası ve 3.107 kişi kapasiteli oditoryumu ve kapalı otoparkı bulunmaktadır. Şehrin oldukça merkezi konumundaki Çankaya ilçesinin Söğütözü mahallesinde bulunan ATO Congresium’a toplu taşımayla ya da kendi aracınızla ulaşım da oldukça kolaydır.

4. Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi

Türkiye’nin ilk sanayileşme adımları çerçevesinde 1938 yılında Atatürk tarafından hizmete açılan ve Bursa’yı tekstilin başkenti yapan Merinos İplik Fabrikası’nın olduğu alana yaptırılan Atatürk Kongre Kültür Merkezi, Bursa’nın en büyük kongre ve kültür merkezi olarak ulusal ve uluslararası kongrelere ev sahipliği yapmaktadır. Geniş bir alana yayılan ana ve yan fuayeler, tamamen şeffaf olarak tasarlanmış cephe sayesinde hem Merinos Parkı’nın oluşturduğu yemyeşil doğa ile hem de restorasyonu yapılmış Merinos Fabrikası ile bütünleşmektedir. Kültür Merkezi’nde yer alan sanat galerilerine Bursa’da doğan sanatçılardan Zeki Müren, Müzeyyen Senar ve Yıldırım Gürses’in isimleri verilmiştir.

5. Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi

Türkiye’nin En Büyük Kültür Ve Sanat Merkezleri

Türk müzik tarihinde Türk Beşleri olarak anılan bestecilerden birisi olan Adnan Saygun, ilk Türk operasının bestecisidir. Cumhuriyet Dönemi Türk müziğinin en çok seslendirilen eserlerinden “Yunus Emre Oratoryosu” en bilinen yapıtıdır. 27 Aralık 2008 tarihinde açılan Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi (AASSM), İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kente hediyesidir. Bir yarışma sonucunda sanat merkezine dönüştürülen bu mekân, Türkiye’nin ve İzmir’in en büyük kültür merkezleri içerisinde yer alır. Sergileriyle de adından söz ettiren AASSM; birçok önemli sanatçı ve sergiye de ev sahipliği yapmıştır.

6. Nâzım Hikmet Kültür Merkezi

Nâzım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi, başkentin en büyük kültür merkezlerinden biridir. Yenimahalle Belediyesi kapsamında yapılan ve Ankara’nın sembollerinden biri hâline gelen merkezin bütün birimleri restore edilerek yepyeni bir görünüme kavuşmuştur. Bu merkeze ismi verilen dünya şairi Nâzım Hikmet’in ve diğer sanatçıların unutulmaz eserlerinden alıntılarla oluşturulan görsel donatılar, kültür merkezinin güzelliğine güzellik katmıştır. Başkentteki kültür sanat etkinliklerinin ve diğer büyük toplantıların gözde mekânlarından biri olan Nâzım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi, Türkiye’nin ve Ankara’nın en büyük kültür ve sanat merkezleri içerisindedir.

7. Selçuklu Kongre Merkezi

Türkiye’nin En Büyük Kültür Ve Sanat Merkezleri

Geçmişten günümüze birçok medeniyetin kalbi olan Konya, 12. ve 13. yüzyıllarda Selçuklu Devleti’nin başkenti ve Selçukluların Doğu ve Asya’dan getirdiği sayısız siyasi ve kültürel oluşumların merkezi olarak, binlerce yıl önemli konumunu korumuştur. Selçuklu Kongre Merkezi, doğal akustik mekânları, geniş fuaye alanları ile hizmet veren toplantı, balo ve kongre salonları, büyük ve geniş organizasyonlara hizmet verebilecek üst düzey mutfak altyapısı ile ulusal ve uluslararası düzeyde gerçekleştirilecek kongreler, fuarlar, sergiler, müzikaller, film galaları, şirket toplantıları gibi her türlü sosyal, bilimsel ve kültürel etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır.

8. Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi

Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde 2020 yılında açılmıştır. Kütüphane, 125.000 m² alanda 5.500 kişilik oturma kapasitesi ile okuyuculara hizmet vermektedir. İçerisinde; Araştırma Kütüphanesi, Gençlik Kütüphanesi, Ses ve Görüntü Kütüphanesi, Nadir Eserler Kütüphanesi, Nasreddin Hoca Çocuk Kütüphanesi, Okuma Salonları, Cihannümâ Salonu, Referans Bölümü, Süreli Yayınlar Salonu bulunmaktadır. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi içinde yer alan bu kütüphane birçok kültür ve sanat etkinliğine de ev sahipliği yapmaktadır. Kütüphane binası geleneksel Selçuklu, Osmanlı ve çağdaş motiflerle tasarlanan beyaz ve yeşil mermerlerle dekore edilmiştir.

9. Expo 2016

2016’da açılan Expo 2016 Sergi Alanı’nın misyonu çevre bilincinin geliştirilmesi, duyarlılığının artırılması ve yeni nesillere aktarılmasıdır. Ana hedefinde gençler ve çocuklar bulunur. Çeşitli tematik bahçeler ve açık hava tesisleri bulunan bu mekân; daha yeşil bir dünyayı sembolize eder. İçerisinde 100.7 metre uzunluğunda Expo kulesi, Tarım ve biyoçeşitlilik müzesi, Expo gölü, Tema parkuru, Çocuk adası, Ülke bahçeleri, Mozaikültür bitki heykelleri alanı, seralar, amfi tiyatrolar bulunmaktadır. Türk Hava Yolları Çocuk Bilim Ve Teknoloji Merkezi, çocuklara Bilim ve Teknoloji’yi sevdirmek amacıyla yapılmış olan, içerisinde Bilim ve Teknoloji’nin işleyişi ile ilgi çeşitli araçlar, gösteriler, maketler bulunan merkezdir.

10. Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Sanat Merkezi

Türkiye’nin En Büyük Kültür Ve Sanat Merkezleri

Anadolu’nun ilk kültür şubesi olan bu merkez, 2002’de Diyarbakır’da kurulmuştur. Bu kültür ve sanat merkezinde pek çok fotoğraf sergileri, kısa film gösterileri, paneller, müzik dinletileri, atölye çalışmaları ve söyleşiler düzenlenmektedir. 5000’in üzerinde kitap ve süreli yayın bulunduran kapsamlı bir kütüphanesi mevcuttur. Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Merkezi içerisinde bulunan bu kütüphane, Diyarbakırlı yazar Esma Ocak’ın adının verildiği, 6-14 yaş grubuna hizmet veren bağımsız çocuk kütüphanesidir. Türkiye’nin en büyük kültür ve sanat merkezleri listesindeki bu mekan, aynı zamanda okuma salonu, süreli yayınlar salonu, teknoloji salonu gibi yerlere de sahiptir.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
12
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
5
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!