İstanbul’da Mutlaka Gezip Görülmesi Gereken Yerler

2 dk okuma süresi


4
11 Paylaşım, 4 puan

İstanbul denince akla hemen meşhur boğaz köprüsü gelir. Tarihe ev sahipliği yaptığı dönemlerden kalma tarihi yerler, müzeler, parklar, meydanlar gibi eğlence ve dinlenme alanları bakımından zengindir. Peki İstanbul’da görülmesi gereken yerler nereleri merak ediyor musunuz? Takdir edersiniz ki İstanbul sayısız güzelliklere sahip olduğu için, en çok tercih edilen 10 yeri listeledik. Tatil günlerinizde veya boş zamanlarınızda bu yerleri gezip, sevdiklerinizle harika vakit geçirebilirsiniz. Hep birlikte İstanbul turu atmaya ne dersiniz?

1. Galata Kulesi

İstanbul'da Görülmesi Gereken Yerler

İstanbul’un en bilindik yerlerinden biri olan Galata, Taksim Beyoğlundan aşağıya doğru inerken Galata Semtinde bulunmaktadır. Hazerfan Ahmet Çelebi’nin buradan Üsküdar’a uçmaya çalıştığı bilinen galata kulesi, 67 m uzunluğunda ihtişamlı bir eserdir.

2. Dolmabahçe Sarayı

İstanbul'da Görülmesi Gereken Yerler

Boğaza sıfır konumunda bulunan Dolmabahçe Sarayı, eşsiz mimarisi ile boğazın incilerinden biri. Ulu önderimiz M.Kemal Atatürk, hayata gözlerini bu görkemli sarayda kapatmıştır. Bu ihtişamlı saray, hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir.

3. Ortaköy

İstanbul'da Görülmesi Gereken Yerler

İstanbul’un eski semtlerinden biri olan Ortaköy, farklı kültürlerin harmanlanıp bir araya gelmesiyle oluşan bir yapıya sahiptir. Sahil boyunca Türk, Rum, Ermeni ve Yahudi gibi farklı toplumlara ev sahipliği yapmış olan ve her kültüre ait izlerin bırakıldığı bir yerdir. Eşsiz boğaz manzarası eşliğinde ruhunu dinlendirmek isteyen herkese görsel bir şölen sunuyor.

4. Ayasofya Müzesi

İstanbul'da Görülmesi Gereken Yerler

Türkiye’de en çok ziyaret edilen tarihi yerler arasında yer alan Ayasofya Müzesi, özellikle mimarisiyle öne çıkan ve ayrıca sanat severlerin çokça rağbet ettiği dünyanın en muhteşem anıtlarından biridir.

5. Miniatürk

İstanbul'da Görülmesi Gereken Yerler

Açıkhava müzesi olarak bilinen Miniatürk, bir çok tarihi yapının minyatürünün sergilendiği 60.000 metrekarelik alan üzerine inşa edilmiştir. Ziyaretçilerinin hoşça vakit geçirebilmeleri için bu alana ek olarak farklı eğlence mekanları da bulunmaktadır.

6. Mısır Çarşısı

İstanbul'da Görülmesi Gereken Yerler

Mısır Çarşısı, İstanbul’da yer alan en köklü yerleşime sahip alışveriş severlerin en çok tercih ettiği mekanlarından biridir. Çarşı mimari olarak turistlerin ilgisini çekmektedir. Ayrıca bu özelliğinin yanında alışveriş için çok elverişli olmasından dolayı tam bir ticaret merkezi haline gelmiştir.

7. Topkapı Sarayı

İstanbul'da Görülmesi Gereken Yerler

Topkapı Sarayı, 1478 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından inşa edilen ve 9 Ekim 1924 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün emri ile halka kapıları açılmıştır. Tarihe tanıklık eden bu saray, turistlerin en çok tercih ettiği yerlerdendir.

8. Kız Kulesi

Kız Kulesi

İstanbul Boğazının kalbinde yer alan ve İstanbul aşkının simgesi haline gelen Kız Kulesi, Üsküdar sahilinde bulunmaktadır. Hem tarihi hem de efsanesiyle ünlü bu kule manzarasında resim çekilmek isteyen turistler bu sahile gelip güzel anılar biriktirip, keyif yapıyorlar. Sahil boyunca yürüyüş yapmanız artısı…

9. Emirgan Korusu

İstanbul'da Görülmesi Gereken Yerler

Emirgan Korusu, doğal güzelliği ile büyüleyen ve büyük ağaç topluluklarının günümüze kadar gelmiş en zengin parçalarından biridir. Bu koruya gelip sakinlik ve huzur arayan ziyaretçiler lale bahçelerini ve tarihi yalıları gezip kahvaltı yapabilir. Lale mevsimini iple çekiyoruz.

10. Büyükada

İstanbul'da Görülmesi Gereken Yerler

Eski adı Prinkipo olan Büyükada, İstanbul açıklarındaki en büyük adadır. Tarihi ve doğal güzellikleriyle yerli-yabancı turistleri büyüleyen adada ulaşım bisiklet ve faytonla sağlanıyor. İstanbul’da şehir gürültüsünden bıkanların nefes almak istediği anda mutlaka görülmesi gereken yerler arasında sayılabilir. Aynı zamanda Büyükada, pek çok film ve dizide ev sahipliği yapmıştır.


dergiCE üyeleri ne diyor?

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç