dergiCE 10 Kasım Özel: Atatürk Hakkında Bilinmeyenler

5 dk okuma süresi


11
26 Paylaşım, 11 puan

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, 10 Kasım 1938 tarihinde yaşamını yitirmiştir. Bütün özellikleri ile insanlara örnek bir kişilik sergileyen Atatürk’ü daha yakından tanımak için bir araştırma yaptık. Büyük önderimiz Atatürk’ün yaşamına dair; okuduğu okulları, ailesini, askerlik hayatını hepimiz bilmekteyiz. Fakat en çok sevdiği yemeği veya en çok sevdiği kitabı gibi özelliklerini merak edenler için bir içerik hazırladık. dergiCE olarak bütün dünyanın sevip saydığı ve hala özlemle anılan Atatürk hakkında 10 Kasım için özel bir bilinmeyenler listesi yaptık. İşte Atatürk hakkında bilinmeyenler!

1. Atatürk’ün En Sevdiği Ders

dergiCE 10 Kasım Özel Atatürk Hakkında Bilinmeyenler

Mustafa Kemal Atatürk’ün en sevdiği ders matematik olarak bilinmektedir. Eğitim hayatı boyunca Atatürk’ün en başarılı olduğu ders matematiktir. Bununla birlikte pozitif bilimlere de büyük bir ilgisi vardır. Ayrıca matematik öğretmeninin ona Kemal ismini verdiğini günümüzde herkes bilmektedir. Matematik ile arası her zaman çok iyi olmuştur. Selanik Askeri Rüştiyesindeyken matematik öğretmeni sınıfa gelmediği zamanlarda onun yerine dersi anlatmıştır. Cumhuriyet kurulduktan sonra da bu en sevdiği ders olan matematik ile ilgili birçok çalışmada bulunmuştur. Matematik dışında Türkçe ve Tarih derslerinden de büyük zevk alır ve keyifle çalışırdı.

2. Atatürk’ün Başucu Kitabı

10 Kasım için dergiCE olarak özel bir şekilde hazırladığımız Atatürk hakkında bilinmeyenler listemizde sırada başucu kitabı Çalıkuşu var. Atatürk’ün binlerce kitabı vardı ama bunların arasında bir tanesini hayatı boyunca başucundan ayırmamıştı. Reşat Nuri Güntekin’in yazmış olduğu ünlü “Çalıkuşu” romanını hep yanında taşıdı. Hatta Çalıkuşu kitabını her gün rastgele bir yerinden açarak birkaç sayfa okuduğu söylenmektedir. 1923 yılında kitap olarak yayımlanan romanda İstanbul köklü bir ailenin kızı, Feride’nin hayatı anlatılmaktadır. Çocuk ruhlu Feride, çok sevdiği nişanlısının ihaneti üzerine kendisini öğretmenlik mesleğine adamıştır.

3. Atatürk’ün En Sevdiği Yemek

dergiCE 10 Kasım Özel Atatürk Hakkında Bilinmeyenler

Atatürk’ün en sevdiği yemeklerin başında Çankaya köşkünün aşçısı Halit Atay’ın belirttiği üzere kuru fasulye gelmektedir. Öğrencilik yıllarından kalma bir alışkanlıktan ötürü çok sevdiğini belirtmiştir. Kuru fasulyenin yanında bulgur ya da pirinç pilavı yerdi. Geceleri acıktığı zamanlarda ise peynirli omlet tercih etmiştir. Yemek düşkünü bir insan olmayan Atatürk, askeri bir disiplin ile sofradan tam doymadan kalkardı. Tatlıya da çok düşkün olmamasına rağmen canı istediği vakitlerde gül reçeli yerdi. Çocukluğundan gelen sevdiği bir lezzet ise Selanik usulü ıspanaklı börektir. Askeri kökeni nedeniyle yemek yemeği hayatta kalmak için gerekli bir durum olarak gören Mustafa Kemal’in yemek seçimleri de her zaman daha sade ve basit bir yapıda olmuştur.

4. Atatürk ve Kıyafetleri

Gazi Mustafa Kemal Paşa takım elbiselerini her zaman kendisi tasarlamıştır. Gömleklerinin hepsi beyaz veya bej rengindedir. Tasarladığı gömleklerine yedek kol manşeti ve bir de yaka yaptırırdı. Mustafa Kemal Atatürk çağının ötesinde bir lider olduğundan günümüzde hala onun giydiği kıyafetler konuşulmakta, giyilmekte veya onlardan ilham alınmaktadır. O başöğretmen olarak her zaman kıyafetleri ile de örnek olmuştur. Şapka devrimini de modern bir Türkiye kurucusu olarak Mustafa Kemal yapmıştır. Yeleğinde köstekli saati, ceketinin cebinde mendili hiçbir zaman eksik olmamıştır. Mustafa Kemal Atatürk, halkının karşısına her zaman kusursuz şıklığı ile çıkmıştır.

5. Atatürk’ün Yabancı Dil Bilgisi

dergiCE 10 Kasım Özel Atatürk Hakkında Bilinmeyenler

Atatürk yabancı dillere çok ilgili bir kişiliktedir. Askeri okulda Fransızca eğitimi almıştır ve daha sonra bu aldığı Fransızca eğitimini geliştirmiştir. Zengin Fransızca kelime bilgisine sahiptir ve konuşma sıralarında arada bu bilgisini de göstererek konuşmasına birkaç kelime Fransızca eklerdi. Almancayı iyi bir şekilde anlardı. Arapça ile Farsçayı ise mükemmel derecede bilmekteydi. Çok fazla kitap okuyan Mustafa Kemal, dil bilgisini geliştirmeye çok önem vermiştir. Yabancı kaynakları okumuş veya diğer ülkedeki gelişmelerden haberdar olabilmek için o ülkenin dilinde yazılı olan gazeteleri okumayı tercih etmiştir.

6. Atatürk ve Kitapları

Mustafa Kemal Atatürk yaşamının her döneminde kitaplarla iç içe olmuştur. Hayatının her döneminde kitap okumuştur ve bu bilgi birikimini de zaman zaman kaleme aldığı kitaplarına dökmüştür. Yaşamının farklı dönemlerinde farklı konularda kitaplar yazmıştır. Geometri kitabı ile Türkçemize çeşitli yeni terimler katmıştır. Bu kitabı dışında Atatürk’ün on kitaptan fazla kitabı olduğu bilinmektedir. ‘Medeni Bilgiler’, ‘Bölüğün Muharebe Eğitimi’, ‘Taktik ve Tatbikat Gezisi’ gibi hem askeri hem de toplumsal konularda kitapları bulunmaktadır. Her yönüyle dikkat çeken Atatürk kitap konusunda da eşi benzeri olmayan örnek bir bireydir.

7. Atatürk’ün Yüzyılın Lideri Unvanı

dergiCE 10 Kasım Özel Atatürk Hakkında Bilinmeyenler

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü yani UNESCO, dünya çapında saygın bir kuruluştur. Birkaç araştırmacı tarafından 18 yıl süren çeşitli projeler sonucunda ‘liderlerin doğası’ çalışması ortaya konmuştur. Bu çalışmada 1900-2000 yılları arasında yaşayan, 200 farklı ülkeden 1941 lider araştırılmıştır. “Politik Büyüklük Ölçeği” adı verilen puanlama sistemi ile bir ölçek hazırlanmıştır. Bu liderlerin arasından en yüksek puanı Mustafa Kemal Atatürk almıştır. İnsan davranışlarını araştırmakta uzmanlığı olan bu araştırmacılar büyük önderimizi yüzyılın lideri olarak görmüşlerdir. Böylelikle Atatürk, UNESCO’dan yüzyılın lideri unvanını almıştır. Ayrıca Atatürk’ün ölümünden sonra 1981 senesi ‘Dünya Atatürk Yılı’ olarak anılmıştır.

8. Atatürk ve Fikriye Hanım

Fikriye Hanım, Yunanistan’da 1987 yılında doğmuştur. Yaşanan saldırılar sırasında ailesi İstanbul’a taşınmıştır. Taşınmanın ardından Fikriye Hanım bütün ailesini kaybetmiştir. Fikriye Hanım’ın amcası Zübeyde Hanım’ın ikinci eşidir. Bu yolla tanışan Mustafa Kemal ve Fikriye Hanım birbirlerini sürekli görmüşlerdir. Atatürk’ün idam haberinin gazetelerde verildiği gün Fikriye Hanım onun yanına gitme kararı alarak zor şartlarda Anadolu’yu geçip Atatürk’ün yanına gitmiştir. Çankaya köşkünde kendini sevdirip orada bir düzen kurmuştur. Atatürk daha sonra Latife Hanım ile tanışmıştır. Fikriye Hanım ise çok hastalanmıştır ve tedavi için yurt dışına gitmiştir. Bu sırada Atatürk Latife Hanım ile evlenmiştir. Fikriye Hanım bunu duyduğunda dayanamayarak hayatına son verir. Mezarının yeri bile belli değildir.

9. Atatürk Ve Spor

Sağlık açısından vazgeçilmez olan spor konusunda da Atatürk iyi bir örnek olmuştur. Onun spor ile arası hep iyi olmuştur. Mustafa Kemal Atatürk’ün sportmen bir kişiliği vardır. At binmekten, yüzmekten ve bilardo oynamaktan zevk alırdı. En çok sevdiği sporun ise güreş olduğu söylenmektedir. Düzenli bir şekilde spor yaparmıştır ve bunu aksatmamaya dikkat etmiştir. Ayrıca sporu her yönü ile teşvik ederdi. Spor sayesinde zindelik ve güç kazanılacağını söylemiştir. Türk gençliğine armağan ettiği Gençlik ve Spor Bayramı da spora verdiği önemi göstermektedir. Spor yapmanın önemini bilen ve bunu her hareketinde de gösteren bir liderdir Atatürk.

10. Atatürk’ün En Büyük Hayali

dergiCE 10 Kasım Özel Atatürk Hakkında Bilinmeyenler

Atatürk’ün hayalleri üzerine çeşitli yazılar bulunmaktadır. Doğruluğu tam net olmamakla birlikte onun Dünya turuna çıkmayı çok istediği söylenmektedir. Dünya turuna çıkıp Türk dili ve tarihi çalışmalarını genişletmek istediği yazılı olan kaynaklar vardır. Bir başka kaynağa göre de en büyük hayali sevdiği vatanının bir köşesinde ağaçlarla çevrili, planını kendisinin çizeceği küçük mütevazi bir ev istediği yönündedir. Orada çiçeklerle, kuşlarla ve ağaçlarla uğraşmanın tek dileği olduğu fakat vatanına adadığı zamanından dolayı da hayallerine vakit bulamadığı söylenmektedir. 10 Kasım tarihinde onu anarken Atatürk hakkında yeni şeyler öğrenirken ve bilinmeyenler gün yüzüne çıkarken bu özel günde dergiCE ekibi olarak onu sevgi ve saygıyla anıyoruz.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
18
Beğen
Mutlu Mutlu
6
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
5
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!