dergiCE 10 Kasım Özel: Atatürk Hakkında Bilinmeyenler

3 dk okuma süresi


3
18 Paylaşım, 3 puan

Ülkemizin kurucu lideri, cumhuriyet ve demokrasimizin en büyük bekçisi, yolumuzun ışığı… Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıldönümü olan 10 Kasım’da, dergiCE ekibi olarak Atatürk hakkında bilinmeyenler listesini hazırladık. Fikirleriyle, düşünceleriyle yolumuzu aydınlatan, bize dünyanın en güzel mirasını bırakan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü saygıyla anıyoruz… Onu çok özledik…

1. Rumeli Ağzı Bir Alışkanlığıydı

atatürk hakkında bilinmeyenler

Gazi Mustafa Kemal Atatürk hakkında bilinmeyenler arasında çok nadir rastlanan bir bilgi de bazı kelimeleri Rumeli ağızı ile söylemesidir. Her ne kadar kusursuz ve temiz bir Türkçe kullanmış olsa da Ulu Önder bazı kelimeleri Rumeli ağızıyla söylerdi.

2. En Sevdiği Yemek Kuru Fasulye ve Pilavdı

atatürk hakkında bilinmeyenler

Manastır Askeri Lisesi yıllarında, okul menüsünde sıkça çıkan kuru fasulye ve pilav, hayatı boyunca en sevdiği yemek olarak kaldı. Tatlıya çok düşkün değildi fakat özellikle kahvaltıda gül reçeli yemeyi de çok severdi.

3. Dünya Turuna Çıkmayı Hep Hayal Ederdi

atatürk hakkında bilinmeyenler

Cumhurbaşkanı olduktan sonra bir kez dahi yurtdışına çıkmamıştı Atatürk. Ülkenin sorunları, uğraşılması gereken problemleri vardı. Kendi hayalini bir kenara koydu, nasıl olsa bir gün çıkarım, diye düşündü. Fakat ömrü buna yeterli gelmedi. Ülkesini her zaman hayallerinin önüne koydu.

4. Çalıkuşu Kitabının Yeri Ayrıydı

atatürk hakkında bilinmeyenler

Binlerce kitap okumuştu, kütüphanesinde binlerce kitap vardı fakat bir kitap vardı ki, onu daima yanında taşırdı. Reşat Nuri Güntekin’in ölümsüz eseri olan Çalıkuşu, Paşa’nın başucu kitabıydı. Çoğu zaman rastgele bir sayfasını açar ve okurdu.

5. Valsi Çok Severdi

atatürk hakkında bilinmeyenler

Danslardan en çok sevdiği tür valsti. Batı müziğine ayrı bir hayranlık besler fakat İç Anadolu ezgilerini de sık sık dinlerdi. Müziğin evrenselliğine inanır, eline geçen her plağı büyük bir hevesle açar ve kendini müziğin eşsiz hissine bırakırdı.

6. Sadece Beyaz Gömlek Giyerdi

atatürk hakkında bilinmeyenler

Gömleklerinin tümünü beyaz renk tercih ederdi. Kumaşı ve dokusuna da ayrıca özen gösterir ve özel olarak diktirirdi. Kesinlik yabancı kumaş kullandırtmaz, tamamen yerli malı olan kumaşlardan dikim yapılmasını isterdi.

7. Lacivert Takım Elbise Giymezdi

atatürk hakkında bilinmeyenler

Tüm takım elbiselerini kendi tasarlardı. Çizim yeteneği çok gelişmişti. Lacivert rengi sevse de takım elbisesinde asla tercih etmezdi.

8. Saray Adamı Değildi

atatürk hakkında bilinmeyenler

Uzun yıllar cephelerde savaşmış ardından ülkeyi kurup, yüce meclisin kararıyla cumhurbaşkanı olmuştu. Fakat meclis hayatı, uluslararası görüşmeler, politika onun canını çoğu zaman sıkardı. Paşa her zaman halkın yanında olmayı isterdi, ülke insanıyla vakit geçirmek, dertlerini dinlemek, onlara derman olmayı çok severdi. Saray adamı değildi Atatürk, daima halkın yanında olan büyük bir liderdi.

9. Sabah Kahvaltılarını Sevmezdi

Sabah uyandığında yaptığı ilk iş okkalı bir türk kahvesi eşliğinde sigara içmekti. Sabahları yemek yemeyi, kahvaltı yapmayı pek sevmezdi.

10. Sigaraya Ayrı Bir Tutkusu Vardı

Hastalığının daha ilk dönemlerinde, doktoru olan Dr. Fissinger günde kaç paket sigara içtiğini sormuş ve Atatürk sekiz demişti. Doktoru bunu günde en fazla iki pakete indirmesi gerektiğini söyleyince gülümseyerek cevap vermişti: “Ben zaten iki paket içiyordum doktor bey. Bundan sonra bunu sizin izninizle yapacağım”

11. Kendisi İçin Kurban Kestirmezdi

Yaptığı yurt gezilerinde, halk onun için kurban keserdi. Kurban kesilmesine dahil bakamaz, içi giderdi. Çoğu zaman kurban kesilmesini engellerdi. Bazen de görmemek için kurbana sırtını dönerdi.

12. Kan Görmeye Dayanamazdı

Atatürk hakkında bilinmeyenler arasında belki de en ilginci, kan gördüğü zaman fenalaşmasıdır. Cephede düşmanla göğüs göğüse çarpışmıştı fakat savaş meydanı dışında kan görmeye dayanamazdı.

13. Sportmen Bir Yapısı Vardı

Her fırsatta yüzer, ata binerdi. Bilardo oynamayı çok sever, arkadaşlarıyla fasulyesine poker oynamaya bayılırdı. Oyun bitiminde fasulyeleri de iade ederdi.

14. Matematikten Çok İyi Anlardı

Hala kullandığımız geometri kitabını cumhurbaşkanlığı döneminde yazmıştı. Pozitif bilimlere ilgisi çok büyüktü. Matematikten de çok iyi anlardı. Sayılarla arası iyiydi.

15. Güvercinlere Ayrı Bir İlgisi Vardı

Kuşları özellikle de güvercinleri çok severdi. Çankaya Köşkü’nde kendisinin ilgilendiği bir güvercinlik vardı. Uzun yıllar köşkte kalan güvercinlik, daha sonraları yıkıldı.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!