Türkiye’nin Dört Bir Yanından En Keyifli Festivaller

5 dk okuma süresi


9
19 Paylaşım, 9 puan

Türkiye’nin doğal güzellikleri, tarihi kültürel dokusu ve misafirperver halkı ile çeşitli festivalleri düzenlenmektedir. Müzik, film, yemek ve tiyatro gibi pek çok farklı aktivitenin bulunduğu bu festivaller insanları doyasıya eğlendirmektedir. Farklı bölgelerdeki yerel halk, yörenin geçim kaynağı ve geçimlerini sağladıkları bu belli başlı özellikleriyle dünyanın da ilgisini çekmektedir. En keyifli festivaller ise Isparta, İstanbul ve Adana gibi Türkiye’nin dört bir yanından çeşitli şehirlerde gerçekleşmektedir. Biz de dergiCE ekibi olarak farklı şehirlerdeki binlerce festivalin arasından en renkli olanlarını listemize aldık. Keyifli okumalar!

1. Bodrum Acı Ot Festivali

Türkiye’nin Dört Bir Yanından En Keyifli Festivaller

Ülkemizdeki festivallerden, Ege’nin en sevilen tatil bölgelerinden birisi olan Bodrum’da gerçekleştirilen Acı Ot Festivali bir lezzet buluşmasına davet etmektedir. Başta Bodrum’un meşhur acı otları olmak üzere Ege Bölgesi’nin diğer yöresel lezzetlerinin de tanıtıldığı bir festivaldir. Bu özel lezzet şöleni için gerçekleştirilecek olan tüm tarifler özenle seçilmektedir. Bu festival bölge halkının geçimine katkı sağlarken aynı zamanda kültürel farkındalık yaratmaktadır. Yerli sanatçılar sokak performanslarını sergilerken her şeyin bulunabileceği bir festivaldir. Taze taze alışveriş yapılabilecek bu festivalde farklı konular hakkındaki söyleşiler dinlenebilmekte veya köy içinde tarihi bir yürüyüşe gidilebilmektedir.

2. İstanbul Lale Festivali

İstanbul Lale Festivali’nde her zaman olduğu gibi İstanbul sokakları ve parkları rengarenk lalelerle donatılmaktadır. Bütün İstanbul sokaklarında kendisini belli eden bu renk cümbüşünün hakim olduğu festivalde, her yer lalelerle süslenmektedir. İstanbul’un farklı noktalarında farklı etkinlikler düzenlenmektedir. Binlerce lale ilkbahar aylarında dikildiğinden İstanbul’un pek çok yeri lale ile kaplanmaktadır. Festival kapsamında İstanbul’un dört bir tarafında etkinlikler düzenlenmektedir. Ebrudan, heykellere lale temalı pek çok ürün bulunmaktadır. Bu ürünlerin satışının yanı sıra resim ve fotoğraf sergisi ile müzik dinletileri gerçekleştirilmektedir.

3. Adana Portakal Çiçeği Festivali

Türkiye’nin Dört Bir Yanından En Keyifli Festivaller

Adana’da düzenlenen uluslararası Portakal Çiçeği Festivali yılın beklenen etkinlikleri arasındadır. Yarışmalardan eğlencelere, müziklerden turnuvalara kadar birçok kesime hitap edecek etkinlikler bulunmaktadır. Adana mutfağının sınırsız lezzetlerinin bulunduğu festival programı, festival severler için kaçırılmaması gereken bir fırsattır. Portakal Çiçeği Festivali, 2013 yılından beri Nisan ayının ilk haftasında düzenlenmektedir. Renkli görüntülere sahne olan bu festival, eğlencenin ve onlarca etkinliğin de ev sahipliğini yapmaktadır. Greyfurt, mandalina, limon ve portakal ağaçlarının çiçek açtığı ilkbahar döneminde düzenlenen bir festivaldir. Festivali bu kadar renkli yapan en önemli şey halkın rengarenk kostümler giyerek gerçekleştirdiği yürüyüştür.

4. Alaçatı Ot Festivali

Klasikleşen festivallerden birisi olan Alaçatı Ot Festivali’nde çeşitli söyleşiler ve yarışmalar düzenlenmektedir. İlk kez 2010 yılında düzenlenen bu festival, İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı Alaçatı’da gerçekleştirilmektedir. Festival süresince Alaçatı sokaklarında, yerel üreticiler o bölgede yetiştirilen otlarını hem tanıtacak, hem de satışını yapabilecektir. Bu şekilde sokaklar renkli ve değişik stantlarla süslenmiş olacaktır. Etkinliğin her gününde farklı eğlenceler, farklı gösteriler ve farklı lezzetler ziyaretçilere sunulmaktadır. En keyifli festivaller arasından Türkiye’nin dört bir yanından akın akın ziyaretçi alan Alaçatı Ot Festivali her yıl Nisan ayında gerçekleştirilip misafirlerini beklemektedir.

5. Isparta Gül Hasadı Festivali

Türkiye’nin Dört Bir Yanından En Keyifli Festivaller

Türkiye’deki çiçek üretiminin büyük bir bölümü Isparta’dan karşılanmaktadır. Burada güller açmaya başladığında eşsiz bir manzara yakalanabilmektedir. Türkiye’nin gül bahçesi olan Isparta’dan düzenlenen bu festival ile güller toplanıp fabrikaya götürülmektedir. Gül kokulu sabunlar, kolonyalar, lokumlar, reçeller ve temizlik ürünleri yapılmaktadır. Bu gül kokulu ürünler festival içerisinde düzenlenen yarışmalarla dağıtılabilmektedir. Isparta’ya gelen misafirler de gül toplayabilmekte ve fabrikaları gezebilmektedirler. Türkiye’nin dört bir yanından gelip en keyifli festivaller listesinde kaçırılmaması gereken Isparta gül hasadı festivali her yıl sevenlerini beklemektedir.

6. Datça Badem Çiçeği Festivali

Datça’nın en güzel zamanının keyfinin doyasıya çıkartıldığı festival Datça Badem Çiçeği Festivalidir. Festival kapsamında fotoğraf turları, doğa yürüyüşleri, geziler ve şarap tadımları gibi etkinlikler gerçekleştirilmektedir. Sadece Türkiye‘nin de değil dünyanın dört bir yanından ziyaretçileri bir arada toplayan festival, 3 gün sürmektedir. Datça’nın doğasını, yerel kültürünü ve tarihini misafirlere bu festival aracılığı ile paylaşabilmek için yıl içerisinde hazırlıklar devam etmektedir. Datça’nın en güzel zamanlarının keyfini çıkartabilmek için Badem Çiçeği Festivali yıl içerisindeki en harika zaman olacaktır.

7. Antalya Film Festivali

Türkiye’nin Dört Bir Yanından En Keyifli Festivaller

Türkiye’nin dört bir yanından insanların toplandığı en keyifli festivaller arasında olan Antalya Film Festivali sevenlerini beklemektedir. Antalya Film Festivali, Türkiye’nin ilk film festivalidir. Sinemaseverlerin bayram yaptığı bu festivalde sadece ülkemizdeki değil dünyanın çeşitli yerlerinden gelen kişiler de bulunmaktadır. Bu film festivalinde film izlemek dışında konserler ve söyleşiler de bulunmaktadır. Bu festivalin diğer bir güzel yanı ise katılımcıların festivalin yanında aynı zamanda tatil de yapabiliyor olmasıdır. Büyük bir coşku ile beklenen ve yine aynı coşkuyla geçen bu film festivaline uğranmalıdır ve bu sayede filmlerin tadı doyasıya çıkartılabilmektedir.

8. Bursa Leylek Festivali

Her yılın Mayıs ayında gerçekleştirilen bir festivaldir. Leyleklerin ve baharın gelmesini kutlamak, köye katkıda bulunmak, Uluabat gölünün doğallığını korumak için gerçekleştirilen çalışmalara dikkat çekmek ve köyün doğal güzelliklerini herkesle paylaşmak gibi amaçları bulunmaktadır. Karacabey ilçesindeki Eskikarağaç Köyünde düzenlenmektedir. Leyleklerin göç yolu üzerindeki uğrak noktalarından birisidir. Bu yüzden köye aynı zamanda “Leylek Köyü” de denmektedir. Uluabat gölü gezisi, bisiklet turları ve “Leylek Koşusu” düzenlenmektedir. Ayrıca yerel halkın hazırladığı yöresel lezzetler ve ürünler de stantlarda sergilenmektedir.

9. Bozcaada Bağbozumu Festivali

Eylül ayında gerçekleştirilen Bağbozumu Festivali, Bozcaada’nın en güzel dönemlerinde gerçekleştirilmektedir. Hasat edilen üzümlerin traktör, at ve eşek arabaları ile davul zurna eşliğinde temsili olarak indirilmesiyle başlamaktadır. Çeşitli yarışmaların ve konserlerin düzenlendiği festivalde sonbaharın da gelmesine karşılık olarak oluşan sevinçli görüntülere sahne olmaktadır. Bozcaada tüm ziyaretçilerine, konserlere, sergilere ve söyleşilere ev sahipliği yapacak olmanın heyecanındadır. Kaçıranların çok üzüleceği bu festival her sene renkli görüntülere sebep olmaktadır. Farklı havası, nostaljik sokakları ve eğlenceli etkinlikleri ile kaçırılmaması gereken bir festivaldir.

10. Manisa Mesir Macunu Festivali

Türkiye’nin Dört Bir Yanından En Keyifli Festivaller

Mesir macunu 1552 yılında sarayda var olan bir hastalığa çare olmuştur. Bu şekilde bir ün kazanmıştır. Bu kazandığı ünle birlikte halk mesir macununa karşı oldukça fazla ilgi göstermiştir. Bu yoğun ilgi sebebiyle de belli zamanlarda halka mesir macunu dağıtılmaya başlanmıştır. Mesir macunu istekleri gittikçe arttıktan sonra ise 41 çeşit baharattan hazırlanan mesir macunları Sultan Camii’nden halka dağıtılmıştır. Bu sayede ünlenen mesir macunu, her yıl 21 Mart’ta kutlanan bir festival haline gelmiştir. Festivallerde mesir macunun dağıtılma töreni katılan bütün misafirlerin oldukça ilgisini çekmektedir.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
8
Beğen
Mutlu Mutlu
6
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
6
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
2
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!