Kafa Dinlemek Amacıyla Yerleşebileceğiniz En Nezih Köyler

6 dk okuma süresi


7
12 Paylaşım, 7 puan

Kalabalık şehirlerin gürültülü yapısından uzaklaşmak ve kendimize zaman ayırmak için sakin yerlerin hayalini kurarız. İş hayatının verdiği tükenmişlik durumu ve yaşama tutunma çabası, bizleri zaman zaman bu tür kaçış rotalarına itmektedir. Özellikle eve kapandığımız pandemi gibi dönemlerde, sakin yerlerde zaman geçirmenin tadına varmak isteriz. Birbirinden güzel ve huzurlu köyler, tatil tutkunlarına bu tür durumlardan sıyrılmak için mükemmel bir avantaj sağlar. Bahar aylarına girdiğimiz zamanlarda, şehir hayatından uzaklaşmak isteyenler için birçok seçenek mevcuttur. Doğayla baş başa kalmak için bu yerler adeta biçilmiş bir kaftan! Bu içeriğimizde, kafa dinlemek ve doğal yaşama tutunmak amacıyla yerleşebileceğiniz en bilinen nezih köyler yer almaktadır. Keyifli okumalar!

1. Şirince, Selçuk (İzmir)

Kafa Dinlemek Amacıyla Yerleşebileceğiniz En Nezih Köyler

Rengarenk çiçeklerle süslenen sokakları ve şirin mimarisiyle tanınan Şirince Köyü, şehir hayatından sıkılanlar için adeta bir cennet. İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı Şirince Köyü, son zamanlarda artan popülerliği ile huzuru arayanlar için muazzam bir yer. Maya takvimine göre 2012 yılında kopacak olan kıyamette güvenli bölge olarak öne çıkması, Şirince’nin popülerliğini arttırmıştır. Bu masalsı köy, tarihin en eski zamanlarında varlıklı ailelerin yaşadığı bir yer olarak bilinir. O zamanki varlıklı aileler, köyün daha fazla tanınmaması için buraya Çirkince adını vermiştir. Yaşanan mübadele sonucunda ise, Rumların yerini Türkler almıştır. Güzel koylarından etkilenen İzmir valisi, buranın ismini Şirince olarak değiştirmiştir. Kafa dinlemek amacıyla yerleşebileceğiniz Şirince Köyü, en nezih köyler arasındadır.

2. Çamlıbel, Edremit (Balıkesir)

Bizans dönemine kadar uzanan tarihi ile Çamlıbel Köyü, Balıkesir’in Edremit ilçesine bağlıdır. Huzuru arayanlar için oldukça nezih bir yer olan Çamlıbel, kafa dinlemek amacıyla yerleşebileceğiniz en sakin köyler arasındadır. Osmanlı zamanında halk, korsan baskısından dolayı bu köye göç etmiş ve aceleyle tahtadan barakalar yapmıştır. Bu yüzden adına ilk başlarda Tahtaköy denilmiştir. Ancak zamanla ismi Çamlıbel olarak değişmiştir. Zeytin ağaçlarının fazla olduğu bu doğal yaşam alanında, zeytin yetiştiriciliği yapılmaktadır. Ayrıca köyün ekonomisi çoğunlukla tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Birçok ziyaretçinin de uğrak yeri olan Çamlıbel, sakin bir yer olmasıyla bilinmektedir. Ziyaretçilerin burayı tercih etmelerinin bir diğer nedeni Tuncel Kurtiz’in mezarının burada bulunmasıdır.

3. Sığacık, Seferihisar (İzmir)

İzmir’in Seferihisar ilçesine bağlı Sığacık, bir balıkçı köyü olarak bilinmektedir. Türkiye’nin ilk sessiz şehri olarak da bilinen bu tatil beldesi, eşsiz doğasıyla gönüllerde taht kurmuştur. İtalya’da başlatılan ‘cittaslow” birlik hareketini ülkemizde Sığacık temsil etmiştir. Buna göre, küreselleşen dünyada aynılaşan kentlerin önüne geçmek için başlatılan bir hareketin parçası olmuştur. Tarihi M.Ö 1000’li yıllara dayanan köy, geçmiş yıllarda sığınak olarak kullanıldığı için bu ismi almıştır. Sığacık, tarihi yapıları, şirin pansiyonları ve muazzam plajıyla ziyaretçilerin tercih ettiği yerler arasındadır. Yerel üretici pazarları, Kaleiçi sokakları ve antik kentleriyle tüm ilgiyi üstünde toplayan bir yerleşim yeridir. Sığacık, ilçe merkezine 7 kilometre uzaklıktadır ve büyük binaların yerini küçük, şirin binalar almıştır.

4. Kaleköy, Demre (Antalya)

Kafa Dinlemek Amacıyla Yerleşebileceğiniz En Nezih Köyler

Antalya’nın Demre ilçesinde bulunan ve ulaşımın sadece deniz yoluyla yapıldığı Kaleköy, küçük bir tatil köyüdür. M.Ö 4. yüzyıla dayanan bu köy, Simena antik kentin üzerine kurulmuştur. Bir ada izlenimi yaratan Kaleköy’de trafiğe rastlamanız pek mümkün değil. Dar sokakları, bir aracın rahatlıkla girmesini engelliyor. Böylece bu nezih köy, dar sokakları yürüyerek keşfe çıkmanıza olanak sağlıyor. Köy çok az bir nüfusa sahip olmakla birlikte buradaki halkın çoğu turizme yönelik geçimini sağlamaktadır. Bu Likya kenti, doğal güzellikleri ve tarihi yapısıyla adeta bir çekim merkezi haline gelmiştir. Turistlerin ilgi merkezi olan Kaleköy, birbirinden güzel pansiyonlarıyla misafirlerini ağırlamaktadır. Zamanın hızla akıp geçtiği şehir hayatından sıkılanlar için burası tercih edilmesi gereken yerlerden birisidir.

5. Mazıköy, Bodrum (Muğla)

Şehir hayatından uzaklaşmak ve kafa dinlemek amacıyla yerleşebileceğiniz Mazıköy, doğal güzelliğiyle bilinen en nezih köyler arasındadır. Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı bu yerleşim yeri, doğa ile iç içe olmak isteyenler için ilk akla gelen yerlerden birisidir. Bu sessiz köy, mavinin en güzel tonlarını sergilemekle birlikte, göz alıcılığıyla bir çekim merkezi konumundadır. Aynı zamanda yeraltı kaynak suları ve zeytin ağaçlarıyla yer kaplayan bölge, yerleşmeyi mümkün kılmaktadır. Zeytin ile geçimini sağlayan yerli halk, doğal ve kaliteli zeytin yağlarıyla büyük bir ayrıcalığa sahiptir. Turistlerin çekim merkezi olan Mazıköy ’de denizcilik faaliyeti büyük öneme sahiptir. Ulaşımın da rahatlıkla yapıldığı Mazıköy, bungalov tarzı pansiyonlar ve birbirinden güzel restoranlarla ilgi çekmektedir.

6. Tahtakuşlar, Edremit (Balıkesir)

Kafa Dinlemek Amacıyla Yerleşebileceğiniz En Nezih Köyler

Balıkesir’in Edremit ilçesine bağlı Tahtakuşlar, Şamanizm dinini günümüze kadar taşıdığını gösteren bir yapıya sahiptir. Bu köy yıllar boyunca geleneklerini ve inançlarını korumayı başarmıştır. Anadolu’nun o eşsiz yapısını tadabileceğiniz Tahtakuşlar Köyü, dillere destan efsaneleriyle gelenleri adeta büyülemiştir. Burada bulunan Etnografya Müzesi, Türkiye’nin ilk özel müzesidir. 1991 yılında açılan bu müze UNESCO’nun da desteğiyle uluslararası bir boyuta taşınmıştır. Bu müzede konar-göçer Türk boylarının kültürünü tanıma fırsatı bulacağınız bir sanat galerisi bulunmaktadır. Ayrıca Şaman dinine ait eşyalar, dünyanın en büyük deniz sırtlı kaplumbağası ve caretta caretta iskeleti bu müzede sergilenmektedir. Doğal yapısıyla bizleri karşılayan bu köy, sakinliğiyle ilgi çeken bir yerleşim yeridir.

7. Yörük, Safranbolu (Karabük)

Karabük ilinin Safranbolu ilçesine bağlı Yörük Köyü, Türkmen köyü olarak bilinmektedir. Yörük adını, Türkmenler ’in konar-göçer olmalarından kaynaklı ‘yörümek’ kelimesinden almıştır. Küçük bir Safranbolu olarak karşımıza çıkan bu köy, tarihi yapısıyla ilgi çekmektedir. Bu sebeple Yörük Köyü, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından koruma altına alınmıştır. Osmanlı Dönemi’ne kadar uzanan tarihi yapısı, birçok zengin güzelliği bir arada bulundurmaktadır. Ahşap cumbalı evleri birbirine bitişik şekilde konumlanmıştır. Gezilip görülecek yerler arasında yer alan konaklar, birbirinin manzarasını kapatmayacak şekilde inşa edilmiştir. Dar sokakları ile dikkat çeken bu şirin köye araçla girmek yasaktır. Tarihi dokulara ilgi duyan ve bu sıcak ortamda huzuru tatmak isteyenler için Yörük, tercih edilmesi gereken bir köydür.

8. Adatepe, Ayvacık (Çanakkale)

Kafa Dinlemek Amacıyla Yerleşebileceğiniz En Nezih Köyler

Adatepe Köyü, Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı bir köydür. Önemli bir sit alanı olan bu köy, Rum halkının yerleşiminden bu zamana kadar korunmayı başarmıştır. Kurtuluş Savaşı yıllarında burada Rum ve Türklerin beraber barış içinde yaşam sürdüğü ve kültürel bir ortamın sağlandığı söylenebilir. Ancak mübadele sonrasında burası terk edilmiş ve uzun bir süre harabe altında kalmıştır. İleriki zamanlarda tekrar keşfedilen bu köy, büyük bir ses getirmiştir. Taş evleriyle dikkat çeken bu oksijen deposu köy, yerli ve yabancı birçok turistin ilgisini çekmektedir. Çam ve zeytin ağaçlarıyla çevrili bu köyün, zeytin sütü üretiminin merkezi olduğunu da söylemeden geçmeyelim. Tarihi evleriyle ve şirin sokaklarıyla gözde bir konuma sahip Adatepe, rahatlıkla yerleşebileceğiniz bir köydür.

9. Söğütköy, Marmaris (Muğla)

Muğla’nın Marmaris ilçesine bağlı Söğütköy, huzurun ve sükunetin adresi olması yönünde büyük bir değere sahiptir. Mavi ve yeşilin bizlere kucak açtığı bu şirin köy, Marmaris’e sadece iki saat uzaklıktadır. Kalabalık şehir hayatından uzaklaşmak isteyenler için Söğütköy mükemmel bir fırsat sağlar. Az bir nüfusa sahip bu sevimli yer, virajlı yollarıyla sizleri sahil şeridinin huzurlu kollarına atıyor. Köyün çevresinde birçok antik kente rastlamak mümkün. Aynı zamanda Yunan adalarını rahatlıkla görebilme fırsatı sunan Söğütköy, mükemmel manzaralarıyla gelenleri büyülemeye devam ediyor. Oldukça sessiz ve sakin bir yapısı olan bu köy, yöresel mutfağıyla da bizleri karşılıyor. Sıcak bir atmosfere sahip Söğütköy, zamanın hızla akıp geçtiği şehirlerden uzaklaşmak için tercih etmeniz gereken bir yer.

10. Birgi, Ödemiş (İzmir)

Kafa Dinlemek Amacıyla Yerleşebileceğiniz En Nezih Köyler

Birgi, İzmir’in Ödemiş ilçesine bağlı bir köydür. Köklü bir geçmişe sahip bu şirin köy, taş ve ahşap evleri, güzel mimarisiyle insanı büyülemektedir. Birgi köyü, birbirinden güzel yeşil çınar ağaçları, servileri ve kestane ağaçlarıyla huzuru tadabilme olanağı sağlıyor. Köyün dar sokaklarında yürüyerek, doğal yaşamı ruhunuzda yaşatarak kafa dinlemeniz mümkün. Özellikle şehir hayatından, yoğun trafikten ve kalabalık insan selinden uzaklaşmak isteyenler için Birgi, sizi sakinliğiyle karşılıyor. 2012 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınan Birgi, birçok tarihi yapıları da içerisinde barındırmaktadır. Geçmişte birçok imparatorluğun egemenliği altına giren köy, bu tarihi yapıların en büyük nedenini açığa çıkarıyor. Birgi köyü bu sebeple, yerleşebileceğiniz en nezih köyler arasındadır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
1
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!