Görenleri Doğal Hayata Özendirecek En Güzel Köyler

4 dk okuma süresi


2
12 Paylaşım, 2 puan

Bir köye yerleşmek ilk duyulduğunda kulağa çok gösterişsiz gelebilir. Ama bu düşünce, şehir hayatının yoruculuğu içinde birçoğumuzun aklından geçmiştir. Görece işlenmemiş güzellikleriyle köyler, size aradığınız huzur ve sessizliği sunabilir. Ayrıca sıra dışı kültürleriyle farklı yaşam biçimlerine dair size ipuçları verebilir. Belki de filmlerde ve kitaplarda romantikleştirilen doğal hayatın çekiciliğine kapılabilirsiniz. Dünyanın dört bir tarafı bu güzellikte muhteşem yerlere ev sahipliği yapmaktadır. Bizler de sizler için görenleri doğal hayata özendirecek en güzel köyler listesini derledik. Keyifli okumalar!

1. Ziro Vadisi, Hindistan

Görenleri Doğal Hayata Özendirecek En Güzel Köyler

Görenleri doğal hayata özendirecek en güzel köyler listemizin başında Ziro vadisi yer alıyor. Ziro Vadisi, Hindistan’ın Arunaçel Pradeş bölgesinde göze batmayan pastoral bir köydür. Bu sıra dışı köy, UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan mekanlardan biridir. Yemyeşil bir çam ormanı, yüksek karlı dağlar ve egzotik yaratıklar barındırmaktadır. Ayrıca Ziro Vadisi’nde Apatani kabilesine bir yüz dövmesi yaptırmak da ilginizi çekebilir. Ya da mistik müziklerden hoşlanıyorsanız, Ziro müzik festivalinde aradığınız ruhu bulabilirsiniz. Ziro Vadisi, doğal hayat özendirecek ilginç gelenekleri ve estetik mistisizmiyle dünyanın en güzel köyleri arasında sayılmaktadır.

2. Marzamemi, İtalya

Marzamemi, İtalya’nın Sicilya bölgesinde bulunan egzotik bir balıkçı köyüdür. Köy, Araplar tarafından 11. yüzyılda inşa edilen eski bir ton balığı fabrikasıyla yerleşim yerine dönüşmüştür. Nitekim köyün asıl adının Mars el-Hamam olduğu da söylenmektedir. Ton balığı fabrikası artık faaliyette olmasa da köyde balıkçılığın neredeyse her çeşidi sürmektedir. Köyün son derece pitoresk merkezinin ise 18. yüzyıldan kaldığı düşünülmektedir. Küçük bir burun üzerindeki merkezin güneyinde, renkli tekneler görebileceğiniz şirin bir limanı vardır.

3. Manarola, İtalya

Görenleri Doğal Hayata Özendirecek En Güzel Köyler

Manarola; İtalya’nın Türkçe’ye Beş Diyar şeklinde çevrilebilecek Cinque Terre bölgesindedir. Köy, denizin üzerinde üst üste yığılmış parlak renkli evlerin oluşturduğu bir gökkuşağı gibidir. Kayalık bir burnun üzerinde olduğu için açıkçası biraz da korkutucu gözükmektedir. Üzüm bağlarıyla dolu olan köy, adeta kartpostallara manzara olması için inşa edilmiş gibidir. Müthiş görüntüsüne rağmen yerleşmeyi düşünmeden evvel ne kadar yokuş yürüyebileceğinizi hesaplamanız iyi olabilir. Gitmek yerine Manarola’dan ilhamla tasarlanan Half-Life 2 Lost Coast adlı oyunun haritasında da dolaşabilirsiniz.

4. Santa Maddalena, İtalya

Santa Maddalena, İtalya’nın Dolomites bölgesinde bulunur. Köy, Dolomites’in en çok fotoğraflanan kilisesinin etrafındaki ahşap evlerin pastoral bir kümesidir. Yemyeşil dağ çayırlarının arasında olduğundan çevredeki zirveleri izlemek için iyi bir fırsat sağlamaktadır. Bu küçük dağ mezrasında bir yürüyüş, muhteşem manzaralara sahip bir panorama demektir. Bahsi geçen meşhur Santa Maddalena Kilisesi bu köyde, Ruefen Dağı’yla Fuenes Vadisi arasında yükselmektedir. Etrafına serpilen ihtişam ve doğal hayata özendirecek yeşilliğiyle Santa Maddalena, dünyanın en güzel köyleri arasındadır.

5. Grasmere, İngiltere

Görenleri Doğal Hayata Özendirecek En Güzel Köyler

Grasmere, Kuzey Avrupa’da, İngiltere’de dağların eteğinde kurulmuş bir köydür. Ünlü şair William Wordsworth’un yurdu olması sayesinde belki de Cumbria bölgesinin en bilinen yeridir. İngiltere’nin meşhur Göller Bölgesi’nin hemen yanında bulunan Grasmere, eşsiz bir manzaraya sahiptir. Köyün kilisesi 13. yüzyıldan kalma olsa da binaların çoğu 19. yüzyıla aittir. Gerçi artık turist endüstrisine yöneldiği için hediyelik eşyacı ve motellerle doludur. Ama bu tarz mekanların arasında da ayrıca ödüllü bir el yapımı çikolata butiği olduğunu belirtmeden geçmeyelim.

6. Reine, Norveç

Norveç’te Moskenes Adası üzerindeki köy, yazın ayrı kışın ayrı güzellikte olmasıyla ünlüdür. Ulaşımın, eğer kendi aracınız yoksa hayli zahmetli olduğu bu pitoresk mekan, bir balıkçı köyüdür. Reine’de 2018 yılı nüfus sayımına göre sadece 314 kişi yaşamaktadır. Çadırınızla giderseniz kamp yapabileceğiniz alanları da bulunan köy, fotoğraflardan vadettiği huzurun fazlasını vermektedir. Norveç’i tanıtan broşürlerde sıkça görselleri kullanılan Reine, birçok gezgince dünyanın en güzel köyü sayılmaktadır. Bunun yanında Kuzey Işıklarını da en iyi gözlemleyebileceğiniz ve fotoğraflayabileceğiniz yer olabilir.

7. Hallstat, Avusturya

Görenleri Doğal Hayata Özendirecek En Güzel Köyler

Yazın mı kışın mı gideceğinize karar veremeyeceğiniz köylerden birisi de Hallstat köyüdür. Hallstat, Yukarı Avusturya’da, Salzkammergut’ta, Hallstatter Gölü’nün kıyısında bulunmaktadır. UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan Hallstat, kimilerince Avrupa’nın en eski yerleşim yeri kabul edilir. Bunların yanı sıra dünya tarihinin en eski tuz madenine sahip olmasıyla da ünlüdür. 2001 yılı nüfus sayımına göre nüfusu Reine kadar az olmasa da yalnızca 950’dir. İlginçtir ki, Çinli bir şirket olan Minmetals Corporation; Çin’in Guangdong eyaletinde köyün tam ölçekli bir kopyasını inşa etmiştir.

8. Giethoorn, Hollanda

Hollanda’nın Overijssel eyaletinde bulunan köy, Amsterdam’a oldukça yakındır. Turistler tarafından yenice keşfedilen köy, adını ilk kez 1958 tarihli Fanfare isimli filmle duyurmuştur. Filmin çekildiği yıllarda yalnızca su kanalları olan köy şimdi dünyaya küçük köprüler ve bisiklet yollarıyla bağlıdır. Su kanalları olan birçok yer gibi Venedik’le benzeştirilen Giethoorn, Yeşil Venedik diye de anılmaktadır. Sadece 2600 nüfuslu olan bölge, bilhassa Çinli turistler arasında popüler bir turistik merkezdir. UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan köyü, görenleri doğal hayata özendirecek en güzel köyler listemizde görememek şaşırtıcı olurdu.

9. Ahrenshoop, Almanya

Baltık Denizi dalgalarının sesi ve tuzlu esintisi Ahrenshoop’un özüdür. Önceleri düşük gelirli bir balıkçı köyü olan Ahrenshoop, turistlerin keşfetmesiyle bir cazibe merkezine dönüşmüştür. Sadece 650 kişilik nüfusa sahip olan köy, sazdan evleriyle oldukça pitoresk bir görüntüye sahiptir. Nitekim bu özelliğiyle ressamların eserlerine ilham olmuştur. Hatta bölgeye yerleşen sanatçı kolonilerinden bile bahsedilmektedir. Tarihi 14. yüzyıla kadar giden köy, görenleri doğal hayata özendirecek olmanın yanında sanatsal ilhamlar verebilecek özgünlüğüyle dünyanın en güzel köyleri arasındadır.

10. Telluride, ABD

Görenleri Doğal Hayata Özendirecek En Güzel Köyler

Görenleri doğal hayata özendirecek en güzel köyler listemizin sonunda Telluride yer alıyor. En güzel dağ köyleri, nefes kesici bir güzellikle korkutuculuğu bir arada barındırmaktadır. Karlı dağ zirveleri sakin ve ıssız bir atmosferin pastoral yansımalarıdır. Telluride, San Juan’ın zirvelerine bakan manzarasıyla size bu hisleri vadetmektedir. Colorado eyaletinde bulunan köy yalnızca büyüleyici dağ manzarasından ibaret değildir. Telluride aynı zamanda birçok film ve müzik festivaline ev sahipliği yapmış ve yapmaktadır. Toplu taşımanın gondollarla sağlandığı bölgede, bir dağ eteğinden aşağı yolculuk yapmak oldukça zevkli olabilir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!