Türkiye’nin Çin’i Olan Karadeniz’in Birbirinden İlginç Yemekleri

4 dk okuma süresi


72
15 Paylaşım, 72 puan

İnsanın, hayatını idame ettirebilmesi için doğanın ona sunduklarına ihtiyacı vardır. Bu ihtiyacın farkında olan insan; avlanmış, toprağı işlemiş yetmemiş onu homojen hale getirmiştir. Zamanla yemek, temel ihtiyaçtan çok zevk haline gelmiştir. Bu etkileşime bir de Karadeniz gözüyle bakacak olursanız, orada durumlar bir hayli karışık. Adeta Türkiye’nin Çin’i olan Karadeniz’in birbirinden ilginç yemekleri içeriğimizi sizlere memnuniyetle sunuyoruz. Gelin bu yemekleri birlikte tanıyalım, Karadeniz’e küçük bir yolculuk yaparak yemekleri aşkla tadalım.

1. Isırgan Otu Çorbası

Türkiyenin Çini olan Karadenizin birbirinden ilginç yemekleri

Isırgan otu ile temas ederseniz, temas edilen yerde acı bir kaşıntıdan sonra kızarmalar oluşur. Sakın korkmayın, boğazınızla hiçbir derdimiz yok. Karadeniz’de her adımda karşınıza çıkan bu ot türü bölge insanını fazlasıyla rahatsız etse de kaynatıldığında eski serseriliğini tamamen yitiriyor. Yine de temkinli davranarak dostunu yakın düşmanını daha da yakın tut düşüncesiyle hareket etmiş olacaklar ki zatı şahaneleri tencerede kaynatmışlar. Çorba, mısır unu, sarımsak ve nane eklenerek uzun bir pişirme seansından sonra servise hazır durumda olur. İçerken tereddüde düşeceğiniz bu çorbayı mutlaka tatmalısınız.

2. Melocan Kavurması

Normal bir insan, eline diken battığında bundan ders çıkarır ve bir daha o acıyı tatmak istemez. Söz konusu Karadeniz insanı olduğundaysa, o acının intikamı mideye indirilerek alınır. Yöre insanının sofrasından bu yemek eksik olmaz. Temizlenen melocanlar bir süre tencerede haşlanır. Sonrasında tavada soğanla birlikte iyice kavrulur. Kısık ateşte yavaşça pişen melocanlar, yeteri kadar piştiğinde servise hazır hale getirilir. Siz de Karadenizlilerin intikamına ortak olmak isterseniz, ormandaki melocanları titizlikle toplayıp deneyimleyebilirsiniz.

3. Kabak Pilavı

Türkiyenin Çini olan Karadenizin birbirinden ilginç yemekleri

Sinderella Karadeniz’de yaşasaydı, baloya gideceği bir at arabası bulamayacaktı çünkü çoktan Kabak pilavına dönüşecekti. Ne demek istediğimizi, bu yemeği tanıyınca daha iyi anlayacaksınız. Her evin bahçesinde bulunan kabak sebzesi, Karadeniz insanının vazgeçilmezlerinden biridir. Dilimlenen kabak, tencereye konur bir süre kavrulur. Tuz ve pirinç eklenerek kavurmaya devam edilir. Su eklenerek bir süre pişirilir ve servise hazır hale getirilir. Yerken masalların büyüsüne kapılacağınız bu yemeği bal kabağına dönüşmeden deneyiniz.

4. Kaygana

Karadeniz denilince hepimizin aklına gelen ilk şey hamsidir. Hamsiyse Karadeniz insanının hastalıkta, sağlıkta her zaman yanında olmaktadır. Bundandır ki her sabah uyandığında, masasını onunla şenlendirirler. Yemek; yumurta, un, süt, dereotu ve maydanoz karıştırılarak tavaya konur ve krep kıvamı elde edilinceye kadar hamsiler hamurun üzerinde dans ettirilir. Tavada iki yüzü de kızartıldıktan sonra servis tabaklarına konur ve tam anlamıyla damağınıza layık olur. Bu nefis yemeğin elbette ki tadına bakmak isteyeceksinizdir. Kim bilir, belki de Karadenizli bir kaynananız olur?

5. Tirmit Kavurması

Türkiyenin Çini olan Karadenizin birbirinden ilginç yemekleri

Fındıktan toplamaktan yorulan Karadeniz insanı bu kez mantara sarmış, onu da diğer arkadaşları gibi kavrulma kaderine mahkûm etmiştir. Öncelikle soğanlar kavrulur ve biberler sotelenir. Doğranan soğanlar tirmit mantarlarıyla kavuşur ve tavada pişirilir. Böylelikle çok kısa sürede sunuma hazır hale getirilir. Hazırlanması oldukça kolay olan bu yemek, Karadeniz köylerinde oldukça yaygın tüketilir. Sizler de iyi bir çocuk olursanız, belki de fındık ağacının altında gizlenen tirmit mantarlarını görebilirsiniz.

6. Çay Maması

Çalışkanlığıyla, zekasıyla tanıdığımız Karadenizliler homojenliği biraz abartmış olacaklar ki kahvaltı sofrasını bir tabağa sığdırmışlar. İsminden anlaşılacağı üzere çocuklar için yapılmış olsa da büyüğü küçüğü, bu yemeği hala tüketmektedir. Çay, ekmek, beyaz peynir, zeytin ve bal eklenerek yapılan bu yiyecek, Karadenizliler için sabahların vazgeçilmesi olmuş durumdadır. Kimimiz için garip gelse de gün ağarınca tarlaya çalışmaya gidenler için çok iyi bir aperatiftir. Siz de bu yiyeceği tatmak isterseniz buzdolabınızın kapağını açmanız yeterli.

7. Taflan Kavurması

Türkiyenin Çini olan Karadenizin birbirinden ilginç yemekleri

Karadeniz ormanlarında dolaşırken gözünüze bir ağaç ilişecektir. Uzaktan kiraz ağacı gibi gözükse de yaklaştığınız zaman onun çok farklı bir meyve olduğunun farkına varacaksınız. Ağızda uyuşuk bir his bırakan taflanı çok seven Karadenizliler tavada kavurma fikrini makul görmüşler. Salamura edilmiş taflan tuzlarından ayırmak için suya yatırılır. Soğan ile tencerede kavrulduktan sonra isteğe göre baharatlar eklenerek servise hazır hale getirilir. Siz de bu lezzeti tatmak isterseniz, kendinizi Karadeniz’in ıssız ormanlarına atabilir, taflan kavurmasını deneyebilirsiniz.

8. Hamsi Turşusu

Hamsinin Karadeniz insanı için her öğünde tüketebileceği bir balık olduğunu söylemiştik. Peki ya balık bulunamadığı zamanlar? Bu tarz problemler Karadeniz insanı için adeta bir hiç. Mevsiminde alınıp ayıklanılan hamsiler bidonlara yerleştirilip tuz ve sirke eşliğinde bidona konularak sıkıca muhafaza edilir. Yılın her günü hamsiye ulaşmanız bu sayede mümkün olmakta. Güneş görmeyen bir yerde muhafaza edilerek bir yıl boyunca saklanabilir. Böylelikle yaz aylarındaki hamsi kıtlığınıza bir son verebilirsiniz. Siz de bu yiyeceği tatmak isterseniz bir koşu gidip hemen hamsi ve bidon alabilirsiniz.

9. Kiraz Kavurması

Siz daha kulağınıza küpe yapamadan bir Giresunlu gelip kirazlarınızı tavada kavurabilir. Kirazıyla ün yapmış Giresun ilimizin en güzide yemeklerinden Kiraz kavurması, mevsiminde toplanıp tuzlanarak bidonlara konulur. Bidondaki kirazlar, uzun bir süre salamura yapıldıktan sonra tuzundan arındırmak için suya yatırılır. Çekirdeklerinden ayrılan kirazlar, bir güzel tavada kavrulur. İsteğe göre soğan da eklenerek servise hazır olur. Siz de bu yiyeceği bir an önce tatmak isterseniz, kendinize mutlaka Giresun’lu bir arkadaş edinmelisiniz.

10. Hamsili Pilav

Türkiyenin Çini olan Karadenizin birbirinden ilginç yemekleri

Karadeniz’de usul usul yüzmekle meşgulken birden ağa takılan hamsinin aklına elbet başka bir canlının avı olduğu gelmiştir. Kendisinin pirinçle beraber tüketileceğini bilseydi eğer yönünü Akdeniz’e çevireceğinden hiç şüphemiz yok. Ayıklanıp temizlenen hamsiler belli bir süre suda bekletilir. Tencerede kısık ateşte kavrulan soğan, fıstık, karabiber üstüne pirinç eklenir ve pişirilir. Tepsiye uzun uzadıya dizilen hamsilerin üstüne eklenen pilav hemencecik fırına verilir. Bir süre pişirildikten sonra servise hazır olur. Türkiye’nin Çin’i olan Karadeniz’in birbirinden ilginç yemekleri içeriğimizle sizlere Karadeniz yemeklerini sevdirebildiysek ne mutlu bize!


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
11
Beğen
Mutlu Mutlu
6
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
9
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!