Sadece Türkiye’ye Özgü Geleneksel Yemekler

2 dk okuma süresi


5
12 Paylaşım, 5 puan

Türk yemeklerinin lezzeti ve Türk mutfağının zenginliği tüm dünya tarafından kabul edilen bir gerçek! Osmanlıdan günümüze kadar gelen çeşitlilikle her yöresinin kendisine özgü yemekleri bulunmakta. Tadı damağınızda kalacak en iyi yemekler listemizi ve sadece Türkiye’ye özgü geleneksel lezzetleri gelin, hep beraber inceleyelim.

1. Mantı

Sadece Türkiye'ye Özgü Geleneksel Yemekler

Kayseri ilimizin meşhur geleneksel yemeğidir kendisi. Küçük hamur parçalarının içerisine baharatlar ile tatlandırılmış olan kıymanın konulması ve sonrasında da suda haşlanması ile sunulan enfes bir yemektir. Üzerine yoğurt dökülüp yağ ile lezzetlendirildiğinde de tadı damağınızda kalacaktır.

2. Döner – Kebap

Sadece Türkiye Özgü Geleneksel Yemekler

Ülkemizde hemen hemen her köşe başında bir dönerci görürseniz şaşırmayın. Bir kebap restoranına gittiğinizde çok çeşitli menü ile karşılaşırsınız. Yöresine göre; Adana kebap, Urfa kebap, beyti, patlıcan kebabı, iskender kebap, kağıt kebabı, şiş kebap gibi liste uzar da gider. Tartışmasız her milletin en sevdiği sadece Türkiye’ye özgü geleneksel yemekler arasındadır.

3. Hamsi Tava

Sadece Türkiye Özgü Geleneksel Yemekler

Hamsinin en lezzetli hali ile balık severlerin favorisi! Karadeniz’e özgü bir lezzet olsa bile aslında ülkemizin her yerinde pişirilir ve hayranlıkla yenilir. Una bulanıp kızartılarak özenle yapılan bu enfes lezzet, görünümü ile de sofralarınızı süslüyor. Kalp-damar dostu ve omega-3 kaynağı olması ise sağlığınıza en büyük artısı olacaktır.

4. Pide – Lahmacun

Sadece Türkiye Özgü Geleneksel Yemekler

İçerisine koyulmuş olan malzemeye göre farklılık gösteren pide de yine en çok tercih edilen geleneksel yemeklerimizdendir. Sadece kıyma ve soğan ile hazırlanmış daha ince hamurlu ve daha yuvarlak çeşidi olan lahmacun da vazgeçilmezlerimiz arasında. İsteğe göre yeşillik ve soğan ile tadına tat katarak herkesin gözdesi olmaya devam ediyor.

5. Tantuni

Sadece Türkiye'ye Özgü Geleneksel Yemekler

Mersin’in nefis lezzeti! Minik minik kesilmiş etlerin pişirilmesi ve içerisine soğan, domates, maydanoz eklenmesi ile dürüm haline getirilen mükemmel bir tat. Kırmızı etli ile veya tavuklu olmak üzere 2 çeşit olarak sunulan bu benzersiz tat, sokak lezzetlerinin de favorisi! Artık sadece Mersin’e özgü değil günümüzde ülkemizin her yerinde severek tüketiliyor.

6. Hünkar Beğendi

Osmanlı’dan günümüze kadar uzanan ve Gaziantep yöresine ait olan bu lezzet sofralarınızı adeta bir saraya çevirecektir. Et ve patlıcan ikilisini sevenlerin gözdesi olan bu özel yemek, bol kaşarlı ve tereyağlı beşamel sosunun damağınızda bıraktığı mutluluk ile de birleşince doyumsuz bir hal alacaktır.

7. Çiğköfte

Sadece Türkiye'ye Özgü Geleneksel Yemekler

Güney Doğu’da çok yaygın olan ve herkesin severek yediği bu enfes tat günümüzde daha popüler bir hale gelmiştir. Sokak lezzetlerinin vazgeçilmezi olduğundan dolayı da her köşede görebilmeniz mümkündür. Baharatlarla tatlandırılarak hazırlanması ve dürüm şeklinde tüketilmesi daha çok tercih ediliyor olsa da eski usul olan sıkım hali ile de sofraların vazgeçilmezi olmaya devam ediyor.

8. Kuymak

Karadeniz’in bu meşhur geleneksel yemeğini sevmeyen yoktur herhalde. Türk mutfağının vazgeçilmezi olan Trabzon peyniri ile hazırlanan bu enfes lezzetin ağzınızda bıraktığı tattan asla vazgeçemezsiniz. Kahvaltılarınızın gözdesi olan kuymak sofralarınızı renklendirmeye devam edecek.

9. Zeytinyağlı Yaprak Sarma

Sadece Türkiye Özgü Geleneksel Yemekler

Ege yöresinin baş tacı zeytinyağlı yaprak sarma! Apayrı bir lezzete sahip olan Türk mutfağının vazgeçilmezidir. Asma yaprağının içerisine iç malzemelerinin koyularak pişirilmesi ile hazırlanır ve bütün sofraların tutkusu unvanını kazanmıştır. Zeytinyağının vücuda sağladığı mucizeler ise saymakla bitmez. Tadına bir kez bakınca sık sık yemek isteyeceğiniz müthiş bir lezzet.

10. Firik Pilavı

Sadece Türkiye'ye Özgü Geleneksel Yemekler

Firik; pilav, çorba ve salata yapımında kullanılan bir bulgur çeşididir. İçerisine nohut ilave ederek pişirilen bu pilav, Antep yöresine ait olan geleneksel yemeklerimiz arasındadır. Kendisine has bir lezzeti ve aroması olduğundan dolayı sofraların gözdesidir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
1
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?