Doğanın Mucizesi Zeytinyağının Vücuda Faydaları

3 dk okuma süresi


5
12 Paylaşım, 5 puan

Her sofranın vazgeçilmezidir zeytinyağı. Yemeklere verdiği lezzetin yanında insan sağlığına yararı da çok büyüktür. İçerisinde A, D, E, K vitaminlerini ve potasyum, sodyum, demir, kalsiyum gibi önemli bileşenleri de barındırır. Ülkemizde özellikle Ege bölgesinde yetişen zeytin ağaçlarından, büyük bir emekle elde edilen bu yağ, bütün doktorlar tarafından da tavsiye edilir. Biz de dergiCE olarak doğanın mucizesi zeytinyağının vücuda faydaları listesini sizler için derledik.

1. Kansere Karşı Savaşır

doğanın mucizesi zeytinyağının vücuda faydaları

Doğanın mucizesi zeytinyağının faydalarını anlattığımız listenin ilk sırasında kanserle olan mücadelesi var. Zeytinyağı birçok yemeğe lezzet katmakta, sağlıklı yağların başında gelmektedir. Eski zamanlardan beri birçok rahatsızlığın tedavisinde zeytinyağına başvurulmaktı. Organik zeytinyağı, içerdiği maddelerle kanserli hücrelerle savaşır. Yapılan araştırmalar kanser riskini yarı yarıya azalttığını göstermiştir. Özellikle yüksek miktarda zeytinyağı tüketen ülkelerdeki kadınlarda meme kanseri riski, diğer ülkelere göre çok daha azdır. İtalya, İspanya ve özellikle Yunanistan kişi başı zeytinyağı tüketiminde ilk sıradadırlar.

2. Cilt Sağlığına İyi Gelir

doğanın mucizesi zeytinyağının vücuda faydaları

Birçok vitamini içerisinde barındıran zeytinyağı, cilt problemlerine karşı iyi bir bitkisel çözüm. Özellikle cildindeki kuruluktan ve nemsizlikten rahatsız olan insanlar, zeytinyağına şans verebilir. Zeytinyağı hızlı kilo alıp verme sonucunda oluşan veya hamilelikten sonra ortaya çıkan çatlaklı görüntüyü ortadan kaldırır. Antioksidan bakımından da zengin olduğu için yaşlanmayı yavaşlatır ve yaşlanmanın etkilerini en aza indirir. Zeytinyağını evde hazırladığınız doğal yüz maskelerinize eklemekten kaçınmayın. Bunun yanında kozmetik marketlerinde zeytinyağlı sabunlar da bulabilirsiniz.

3. Kalbi Korur

Bitkisel yağlar hayvansal yağların aksinde kalp dostudur. Yemeklerinizde ayçiçek yağı yerine zeytinyağı kullanmanız önerilir. Birçok araştırma zeytinyağının kalp sağlığına iyi geldiğini, kalp krizi riskini en aza indirdiğini ve ömrü uzattığını kanıtlar nitelikte. Zeytinyağı bakımından zengin olan Ege mutfağı da sağlıklı bir şekilde yaşamanın kolay yollarını sunar. Sebze ağırlıklı olması nedeniyle aşırı kilo alımının önüne geçer. İleri yaşlarda ortaya çıkan Alzheimer hastalığına karşı korur. Bu yüzden kalp ve damar hastalıklarından korunmak için her gün bir kaşık zeytinyağı tüketmenizde hiçbir sakınca yok.

4. Saçları Besler ve Güçlendirir

Doğanın mucizesi zeytinyağının vücuda faydaları arasında saça olan etkisi çok büyüktür. Zayıf, cansız ve dökülen saçlar günümüzde birçok insanın problemi. Zeytinyağı, kurumuş ve nemini kaybetmiş saçlardan kurtulmak için başvurabileceğiniz belki de bir numaralı yağ. İçerdiği vitaminler sayesinde saç derisini besler ve kepeği önler. Dış etkenlere karşı saçınızı korur. Düzenli olarak kullanıldığında saçlarınız yumuşadığını ve güçlendiğini görürsünüz. Yeterli miktarda zeytinyağını, saç derinize masaj yaparak uygulayabilir veya şampuanla ile karıştırıp kullanabilirsiniz. Kimyasallarla yüklü şampuanlar yerine doğal zeytinyağlı sabunları tercih edin.

5. Diyabeti İyileştirir

doğanın mucizesi zeytinyağının vücuda faydaları

Hayvansal içerikli yağlar aşırı tüketildiğinde fazla kilo alımına neden olmaktadır. Zeytinyağı, vücudun kan şekeri seviyesini düzenler. Düzenli tüketildiği vakit şeker hastalığına yol açan etkenlerle savaşır. Anti-inflamatuar özelliği sayesinde sağlıklı dokuları korur. İnsülin direncini düşürür ve bu sayede diyabeti önler. Beslenme şeklinizi Akdeniz ya da Ege mutfağına uygun biçimde düzenlemeniz kilo alımının önüne geçecek ve diyabet hastalığını iyileştirecektir. Birçok uzman zeytinyağını direkt olarak da tüketmeyi önermektedir. Özellikle ihtiyacı olanların ve yaşlıların sabah akşam bir yemek kaşığı doğal zeytinyağını içmelerinde bir sakınca yoktur.

6. Sindirimi Düzenler

Sağlıklı ve rahat bir gün geçirmek isteyen herkesin düzgün çalışan bir sindirim sitemine ihtiyacı vardır. Yemek yedikten sonra ortaya çıkan hazımsızlık problemi, şişkin hissettiren bir mideye yol açar. Sindirim sisteminin iyi çalışabilmesi için onunla dost besinler tüketilmelidir. Sebze ağırlıklı bir diyet ve bitkisel yağlar sindirim sistemini düzenleyen yiyeceklerdendir. Zeytinyağının bilinen bir diğer faydası da sindirim sistemine olan katkılarıdır. Antioksidan özelliği sayesinde bağırsakları temizler. Bağırsakların çalışma gücünün arttırarak kabızlık gibi rahatsızlıklarla savaşır.

7. Karaciğeri Korur

Doğanın mucizesi zeytinyağının faydalarını anlattığımız listenin son maddesinde karaciğer sağlığı var. Karaciğer, vücudumuzdaki hayati önem taşıyan organların başında gelmektedir. Tüketilen sağlıksız besinlerden, devamlı hayvansal gıdaları tüketmekten, aşırı şekerli yiyeceklerden  kötü etkilenmektedir. Karaciğer yağlanması günümüzde birçok insanın maruz kaldığı bir problemdir. Onu temizlemek için bol su tüketilmeli ve bitkisel beslenilmelidir. Zeytinyağı da antioksidan özellik taşıdığından zararlı bileşenlerin vücuttan atılmasında büyük rol oynar. Karaciğeri korur. Kansere sebep olan hücrelerle savaşır.


Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç
Lütfen üye girişi yapın!