Türkiye’deki En İhtişamlı Ve Payidar Mimari Yapılar

5 dk okuma süresi


9
27 Paylaşım, 9 puan

Mimarlık, tarihte ziyaret ettiğimiz herhangi bir duraktan çok daha eskidir. Üzerinde yaşadığımız Anadolu’daki sayısız uygarlığın şahidi olmuş inşa edilen yapılar ile oldukça dikkat çekmiştir. Ancak bazı yapılar, kelimenin tam anlamıyla gerçek mühendislik ve mimari harikalarıdır. Estetik, yaratıcı ve pratik bir biçime sahiptirler. Varlığını hali hazırda sürdüren Türkiye’deki en ihtişamlı tasarımlar göz alıcı ve payidar mimari yapılar listesini sizler için derledik. Keyifli okumalar!

1. Florya Atatürk Köşkü

Türkiye’deki En İhtişamlı ve Payidar Mimari Yapılar

Marmara Denizi kıyısında Yeşilköy ile Küçükçekmece arasında yer alan Florya Atatürk Deniz Köşkü’nün, 19. yüzyılda avcıların uğrak yeri olduğu bilinmektedir. Atatürk’ün mekana olan ilgisi nedeniyle önem kazanan Florya, zamanla yazlık dinlenme merkezi haline gelmiştir. 1935 yılında mimar Seyfi Arkan tarafından Atatürk için yaptırılan köşk, deniz tabanına itilen ve ona bir köprü ile bağlanan sütunlar üzerine karaya bağlanmıştır. Mustafa Kemal Atatürk, siyasi ve bilimsel toplantılara adanan bu konakta yaşamış ve önemli misafirlerini ağırlamıştır. Restorasyondan sonra köşkün üslubuna uygun mobilyalarla modern anlayışla inşa edilmiş ve Atatürk Müzesi olmuştur.

2. Aya İrini

Bizans’taki ilk kilisedir. Roma imparatoru Konstantin şehri tekrardan inşa ederken 330’lu yıllarda Roma tapınağının üzerine Aya İrini Kilisesini yaptırmıştır. Aya İrini’nin sözlük anlamı ise kutsal barıştır. Yapı Bizans döneminden günümüze ulaşan atriumlu tek kilisedir. Atrium, antik bir Roma tapınağının ortasındaki revaklı avludur. Aya İrini yerini aldığı tapınağın karakterini günümüze kadar devam ettirmektedir. Ancak bugünkü hali ile geçmişteki durumu aynı değildir. İlk ahşap Aya İrini Kilisesi 532 yılında yakılmıştır. 1453’te İstanbul’un fethinden sonra kilise camiye çevrilmediğinden dolayı onarım görmemiştir. Yapı uzun süre boyunca ganimet ve silah deposu olarak faaliyet göstermiştir.

3. Kapalı Çarşı

Türkiye’deki En İhtişamlı ve Payidar Mimari Yapılar

1460 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından yapımına başlanan Kapalı çarşı, 1990’lara kadar İstanbul’un hayatında önemli bir alışveriş merkezi olmuştur. Değerli bir kişiye özel hediye alınırken, ev tadilatı yapılırken veya piyasada kolay kolay bulunamayacak bir şeye ihtiyaç duyulduğunda ilk akla gelen yer olmuştur. Günümüzde 4.000 mağaza, 500 tezgaha sahip dünyanın en büyük tarihi kapalı çarşısıdır. Yıllar geçtikçe alışveriş merkezlerinin açılması, uluslararası markaların girişi ve insanların harcama alışkanlıklarındaki değişiklikler bunları hızlandırmıştır. Turistlerin sıklıkla dolaştığı sokaklarıysa hiç boş kalmaz. Buraları bilen bir çift göz için hala kaliteli ve otantik ürünler bulunabilir.

4. Ortaköy Cami

1854 yılında Sultan Abdülmecid tarafından yaptırılmıştır. Büyük Mecidiye Cami olarak da bilinmektedir. Vezir İbrahim Paşa’nın damadı tarafından yaptırılan caminin üzerine inşa edilmiştir. Dönemin İstanbul’a birçok eser katan ünlü mimarlarından Nigoğos Balyan’ın eseridir. Ortaköy Cami mimari üslubu çok zarif ve barok tarzdadır. İstanbul ve Boğaziçi’nin en sembolik camilerinden biri olan mekan balkonlu iki minaresi ile eşsiz bir konuma ve mimariye sahiptir. Cephe beyaz kesme taştan yapılmıştır. Caminin yüksek pencereleri boğazın ışık eğlencelerini camiye taşımaktadır. Bu güzelliğe denizden gözlemlemekse sizi hayal dünyasında bir yolculuğa çıkaran nefes kesici bir deneyimdir.

5. Kariye Müzesi

Türkiye’deki En İhtişamlı ve Payidar Mimari Yapılar

Kariye Müzesi ya da eski adıyla kurtarıcı Hera Kilisesi, İstanbul’un Karagümrük bölgesinin Edirnekapı mevkiinde bulunan bir müzedir. Bizans dönemindeki kilise, fethedildikten sonra cami olarak kullanılmış tarihi bir yapıdır. Dünyanın en iyi korunmuş mozaik ve duvar resimlerine sahiptir ve Rönesans’ın muhteşem sanatsal değerini ortaya koymaktadır. Müzenin dış kapısında Hz İsa’nın hayatını anlatan freskler mevcuttur. İç girişte ise Hz. Meryem’in hayatını betimleyen mozaikler vardır. Hristiyan teolojisindeki önemli sahneleri betimleyen freskler de yer almaktadır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan sonra 1945 yılında Kariye müzeye dönüştürülmüştür.

6. Bergama Açık Hava Tiyatrosu

Büyük bir kale görünümündeki Bergama Akropolü, son derece dik bir yamaç üzerine inşa edilmiştir. Yaklaşık 300 metre yüksekliğindeki tepeye oldukça kıvrımlı bir yolla ulaşılır. Arazinin doğal yapısı dikkate alınarak tiyatro dik bir yamaç üzerine inşa edilmiştir. Türkiye’nin en çok koltuklu antik tiyatrosudur. Akropolis’te çok sayıda tapınak olmasına rağmen, Athena adına inşa edilen Athena Tapınağı kentin koruyucusu olarak kabul edilir ve Akropolis’teki en önemli yerdir. Dik bir yamaçta duran tiyatro etkileyici bir görünüme sahip olup Helenistik dönemin en güzel mimari eserlerindendir. Türkiye’deki en ihtişamlı en göz alıcı ve payidar mimari yapılar arasında yerini almıştır.

7. Celsus Kütüphanesi

Türkiye’deki En İhtişamlı ve Payidar Mimari Yapılar

Efes Antik Kenti’nin en önemli yapılarından biri olan Celsus Kütüphanesi, imparatorun oğlu tarafından MS 110-135 yılları arasında Celsus’un anısına yaptırılmıştır. Celsus Kütüphanesi Roma İmparatorluğu döneminde Anadolu’da kurulmuş bir halk kütüphanesidir. Kütüphane tıpkı bugünkü halk kütüphanesi gibi her zaman Efeslilere hizmet veren bir yer olmuştur. Bilgilerin çoğu yapıtların çeşitli bölümlerinden sağlanan bilgilere dayanmaktadır. Bunlardan en önemlisi yapının doğu cephesinin blokta yer alan yarı hasarlı kitabelerdir. Mekanın eni 21 metre yüksekliği ise 17 metredir. Kütüphaneye dokuz basamakla çıkılmaktadır. Kemerli bir altyapının oluşturduğu bir platformun üzerinde yükselmektedir.

8. Mağlova Su Kemeri

Dünyadaki tüm su kemerleri arasında bir mühendislik ve mimarlık harikası olan Mimar Sinan’ın eşsiz eseridir. Yaklaşık 500 yıldır ayakta ve ilk günkü gibi İstanbul’a su ulaştırmaya devam etmektedir. Kemer, Kanuni Sultan Süleyman’ın emriyle inşa edilmiş ve dünyadaki su mimarisinin başyapıtlarından biridir. Kaynağa göre Mağlova Su Kemeri, dünyada eşi benzeri olmayan, dünyanın mimarlık, mühendislik ve estetik şaheseridir. Mağlova Kemeri yaklaşık 260 metre uzunluğundadır ve toplam yüksekliği yaklaşık 35 metredir. Düzenli olarak değişmesine rağmen sudaki derinliği yaklaşık 18 metredir. Yani Mağlova Kemeri, temellerinden itibaren yaklaşık 16 katlı bir binaya denktir.

9. Büyükada Anadolu Kulübü

Geçmiş dönemlerde Atatürk’ün kurduğu ve konakladığı Büyükada’nın en büyük mekanıdır. Ülke başkanlarının ve krallarının ağırlandığı dönemin en güzel tesisidir tarihi ve eşsiz bir manzaraya sahiptir. Anadolu kulübü olarak 90 yılı geçkin zamandır üyelerine hizmet vermiş güzelliklerini değerli misafirlerinin beğenisine sunmuştur. Anadolu Kulübü Turgut Cansever ve Abdurrahman Hancı tarafından tasarlanmıştır. İstanbul Büyükada şubesi ise 1957’de tamamlanmıştır. Güzel bahçesi, terası, havuzu ile misafirlerine eşsiz ve mükemmel zaman geçirme fırsatı sunmaktadır. Türkiye’deki en ihtişamlı ve payidar, tasarım alanında çığır açmış mimari yapılar arasında yerini korumaktadır.

10. İstanbul Surları

Türkiye’deki En İhtişamlı ve Payidar Mimari Yapılar

Tarihi yarımadayı çevreleyen sur, İstanbul’un en büyük mimari yapısı ve kentin kültürel mirasının önemli bir parçasıdır. Bir kısmı UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de yer alan surların yapımına beşinci yüzyılın ilk yarısında başlanmış ve çeşitli dönemlerde yapılan ekleme ve onarımlarla savunma hattı başkenti koruyabilmiştir. Roma ve Bizans askeri mimarisinin günümüze ulaşan en önemli örneklerinden biri olarak kabul edilen 244 kule ve 61 kapısı olan surların çoğu günümüzde de büyük ölçüde ayakta durmaktadır. Şehir dönüşüm faaliyetlerini yavaş yavaş yitirmiş ve yok olmanın eşiğine gelmiştir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
9
Beğen
Mutlu Mutlu
11
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
10
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
4
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!