Türkiye’nin En Önde Gelen 10 Arkeoloji Müzesi

5 dk okuma süresi


7
9 Paylaşım, 7 puan

Türkiye, tarihi güzelliklerinin zenginlikleriyle görenleri kendisine hayran bırakan bir ülkedir. Geçmiş zamanlarda sayısız medeniyete ev sahipliği yapan bir konumda bulunmaktadır. Her geçen gün yapılan arkeolojik kazılardan yeni kalıntılar çıkarılmaktadır. Bu kazıların yanı sıra Türkiye’de bu eserleri yayınlamak için pek çok arkeoloji müzesi de bulunmaktadır. Sizler için, Türkiye’nin en önde gelen 10 arkeoloji müzesi listesini titizlikle hazırladık. Baharın gelmesi yakınlaşmışken sevdikleriniz ile kısa müze turlarına çıkabilir, dergiCE’yi rehberiniz olarak kullanabilirsiniz. Hülyalarla dolu gezintiler dileriz.

1. İstanbul Arkeoloji Müzeleri

İstanbul Arkeoloji Müzeleri

İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Arkeoloji Müzesi, Çinili Köşk ve Eski Şark Medeniyetleri Müzesi’nin bir araya getirilerek oluşmuştur. Dünyanın en büyük müzeleri arasında bulunan bu yapılarda, bir milyonu geçkin sayıda eser bulunmaktadır. 1881 yılında müzenin müdürlüğüne getirilen Osman Hamdi Bey, çok farklı işlere imza atarak müzecilik tarihine damga vurmuştur. Müzenin içerisinde İskender Lahiti ve Sayda Kralı Tabnit’in mumyası bulunmaktadır. Aynı zamanda müze Neo-Klasik biçimdeki mimarisi ile de büyük ilgi görmektedir. Bu muhteşem müzeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Ziyaret Saatleri: Pazartesi hariç her gün kış 9:00-16:45 / yaz 9:00-18:45

Giriş ücreti: 30 TL (müzekart geçerlidir)

2. Hatay Arkeoloji Müzesi

Hatay Arkeoloji Müzesi

Hatay Arkeoloji Müzesi, dünyanın Tunus’tan sonra en büyük 2. mozaik müzesi olmaktadır. Hatay’daki Cumhuriyet alanında, Asi Irmağının hemen kenar bölgesinde yer almaktadır. Müze, Hatay’ın Anavatana katılmasının 10. yılında ziyarete açılmıştır. Müze içerisinde 35 bin civarı kalıntı yer almaktadır. Ziyaretçilere sunulan mozaiklerin tek parça ve devasa boyutlarının, mimari mekân canlandırmalarıyla sunuluşuna şahit olabilirsiniz. Türkiye’nin en önde gelen 10 arkeoloji müzesi listesinde yerini alan Hatay Arkeoloji Müzesi muhakkak gidilecekler arasında yerini alsın!

Ziyaret: Her gün kış 8:00-17:00 / yaz 8:00-19:00

Giriş ücreti: 20 TL (müzekart geçerlidir)

3. Çorum Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Çorum Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Hellenistik, Roma, Bizans, Hitit Frig, Eski Tunç ve Kalkolitik dönemlerine dair buluntular, burada yer almaktadır. Kalkolitik Çağ döneminden kalan eserlerin sunuluşu, kronolojik olarak düzenlenerek gerçekleştirilmiştir. Alacahöyük’teki prens ve prenses gibi önemli şahsiyetlerin mezarları, L şeklinde sergilenmiştir. Müze, tam anlamıyla gerçekliğe uygunluğuyla dikkat çekmektedir. Müzenin en nadide parçaları arasında bulunan Hitit Kralı II.Tuthaliya’nın çivi yazılı bronz kılıcı burada bulunmaktadır. 1968 yılından itibaren ziyarete açık olan müzeyi tanımak için çok geç kalmadınız!

Ziyaret: Her gün kış 8:00-17:00 / yaz 8:00-19:00

Giriş ücreti: 10 TL (müzekart geçerlidir)

4. Gaziantep Arkeoloji Müzesi

Gaziantep Arkeoloji Müzesi

Gaziantep Arkeoloji Müzesi, 1752 buluntuya ev sahipliği yapmaktadır. Gerek kazıntılarla gerek satın alınarak oluşturulmuş bu müzede oldukça ilginç tarihi eserler yer almaktadır. Müzenin zemin katında Gaziantep’in Roma Dönemi’nden kalan ender buluntuları, kireç taşıyla yontulan sanatsal heykeller ve yine Roma Dönemi’ne ait aile mezarı odası bulunmaktadır. Birinci kattaysa; damga ve mühürler, taştan yapılmış eserler, çeşitli takılar, Dülük Antik Kenti, Demir Çağı, Pers Dönemi, Kommagene Krallığı sergilenmektedir. Müze, ziyaretçilere her mevsim açıktır.

Ziyaret: Her gün kış 8:00-17:00 / yaz 8:00-19:00

Giriş ücreti: 6 TL (müzekart geçerlidir)

5. Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi

Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi

Zeugma Mozaik Müzesi, dünya üzerindeki en önemli ve en büyük sergi alanına sahip mozaik müzeleri arasında yer almaktadır. Mozaik eserler tam anlamıyla usta işidir. Çingene Kızı mozaiği bu müzenin içerisinde sunulmaktadır. Mozaiklerin haricinde Roma Dönemi’ne ait sütun, heykel ve çeşmelere de rastlanabilmektedir. Savaş Tanrısı Ares’in mükemmel heykeli de bu müzede yer almaktadır. Zeugma Antik Kenti’nin buluntularının yer aldığı müzeyi gezdiğinizde, adeta antik kenti gezmiş gibi olacak, tarihin buluntuları arasında zamanda yolculuğa çıkacaksınız.

Ziyaret: Her gün kış 8:00-17:00 / yaz 8:00-19:00

Giriş ücreti: 20 TL (müzekart geçerlidir)

6. Denizli Hierapolis Arkeoloji Müzesi

Denizli Hierapolis Arkeoloji Müzesi

Denizli Hierapolis Arkeoloji Müzesi, Pamukkale içerisinde bulunan restore edilmiş Roma Hamamı içerisinde yer almaktadır. Hierapolis’in en büyük yapıları arasında olan Roma Hamamı, 1984 yılından beri bu müze içerisinde hizmet halindedir. Aynı zamanda müzede Lidya ve Tripolis Antik bölgelerinden çıkartılan oldukça önemli ufak buluntular da sergilenmektedirler. Müzenin içerisinde tiyatro buluntuları salonu da vardır. Apollon ile Artemis’e ait sanatsal kabartmalara, Dionysos’un eğlence alaylarına da yer verilmiştir. Bu sanatsal şöleni yaşamak sizin de hakkınız…

Ziyaret: Her gün kış 8:00-17:00 / yaz 8:00-19:00

Giriş ücreti: 7 TL (müzekart geçerlidir)

7. Göreme Açık Hava Müzesi

Göreme Açık Hava Müzesi

UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Göreme Açık Hava Müzesi, insanlar tarafından oyularak ev haline getirilmiş bir alanda yer almaktadır. Alanda bulunan kaya bloklarının içinde kiliseler, şapeller, evler, freskler, oturma yerleri ve yemekhaneler görülmektedir. Aziz Basil Kilisesi, Kızlar ve Erkekler Manastırı, Yılanlı Kilise, Elmalı Kilise, Aziz Barbara Kilisesi, Çarıklı Kilise, Karanlık Kilise ve Tokalı Kilise gibi kiliselerin yer aldığı müze, dinsel tarihin hüküm sürdüğü muhteşem bir yapıdır. Sizler de bu tarihi mekânı derinlemesine incelemek için hevesliyseniz daha ne duruyorsunuz?

Ziyaret: Her gün kış 8:00-17:00 / yaz 8:00-19:00

Giriş ücreti: 30 TL (müzekart geçerlidir)

8. Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi

Tüm tarihe tanıklık etmiş olan, Türkiye’deki eşsiz Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi, Bodrum Kalesi içerisinde yer almaktadır. Liman civarında yapılmış kazılarla tarihe ışık tutacak sualtı buluntular elde edilmiştir. Muhteşem objelerin sergilendiği müzede aynı zamanda dünyanın en büyük gemi batığı olan Uluburun Batığı da yer almaktadır. Bu muhteşem batık Tunç Devri’nden günümüze gelmeyi başarabilmiştir. Geminin ahşapları uzun yıllar içerisinde çürüdüğünden gerçeğine uygun yapılmış bir maketi de müzede sergilenmektedir. Geçmişin buluntuları sizlere bu denli yakın sevgili okurlar.

Ziyaret: Her gün

Giriş ücreti: 30 TL (müzekart geçerlidir)

9. Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesi

Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesi

30.000 tarihi eseri bünyesinde barındıran Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesi, Suriye, İç Anadolu ve Mezopotamya’nın çevresini sergilemektedir. Kahramanmaraş’taki ilk müze Taş Medrese’de kurulmuş daha sonraysa Kahramanmaraş Kalesi’ne taşınmıştır. İçerisinde Antik fil, Maraş aslanı ve Hitit eserleri, mozaik sergileri, taş eserler, steller ve daha fazlasının sergilendiği salonlar bulunmaktadır. Domuztepe Höyük Canlandırma ve Kazı Sergi Salonu görenleri oldukça büyüleyen gerçekçiliğe sahiptir. Sizler de bu tarihi gerçekliğe ortak olmak istiyorsanız acilen değerli müzemizin ziyaretçisi olmalısınız.

Ziyaret: Her gün kış 8:00-17:00 / yaz 8:00-19:00

Giriş ücreti: 6 TL (müzekart geçerlidir)

10. Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi

1997 yılında, Avrupa’da Yılın Müzesi ödülüne layık görülen Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Türkiye’nin en önde gelen 10 arkeoloji müzesi listemizin son sırasında yerini alıyor. Paleolitik Çağ’dan günümüze kadar Anadolu’nun tüm uygarlıklarına dair unutulmaz izlere rastlayacağınız, gezilmesi oldukça keyif veren bir müzedir. Müze, Mahmutpaşa Bedesteni ve Kurşunlu Han adındaki Osmanlı Dönemi’ne ait iki tarihi yapıdan oluşmaktadır. Atatürk’ün isteği üzerine Anadolu’dan toplanan eserler bu müzede sergilenmeye başlamıştır. Sizler de Anadolu’nun tarihi kokusu ve dokusunu müzenin içerisinde hissedebilirsiniz.

Ziyaret: Her gün 8:30- 17:30

Giriş ücreti: 20 TL (müzekart geçerlidir.


dergiCE üyeleri ne diyor?

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
6
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
5
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç