Türkiye‘de Tadabileceğiniz En Lezzetli Balık Türleri

5 dk okuma süresi


4
13 Paylaşım, 4 puan

Su altı dünyasının gerçek sahipleri olan balıklar denizlerde yaşayan ve solungaçları sayesinde nefes alabilen canlılardır. Dünya üzerinde tatlı veya tuzlu sularda hayatlarını süren deniz canlıları kimi zaman insanlara besin kaynağı olmuş kimi zamanda akvaryumları süslemiştir. Önemli bir coğrafi konuma sahip ve üç tarafı sularla çevrili olan ülkemiz birbirinden leziz balık çeşitlerine sahiptir. Türkiye’de tadabileceğiniz damaklara hitap eden, en lezzetli ve yenilebilecek balık türleri listesini sizler için derledik. İşte birbirinden nefis 10 balık türü…

1. Çipura

Türkiye‘de Tadabileceğiniz En Lezzetli Balık Türleri

Ege bölgesine özgü ünlü bir türdür ve sürüler halinde dolaşmaktadır. Ülkemizde yaygın şekilde tutulan çipura ya da başka bir tanımla çupra en sık tüketilen balık türlerindendir. Diğer balık cinsleriyle kıyaslandığında daha az kılçıklı ve epey besleyici bir deniz ürünüdür. Sert ve beyaz etiyle yiyenlere benzersiz bir lezzet sunan çupra, pratik ve hızlı pişmesiyle de ön plana çıkmaktadır. Yıllar süren kontrolsüz avlanmalar sonucunda maalesef nesli tükenmek üzeredir. Çoğunlukla balık çiftliklerinde yetişenler tezgahta kendine yer bulmaktadır. Lezzet haritasında mühim bir konuma sahip çipura her mevsim zevkle yenilir. Buğulaması, ızgarası, çorbası ve fırını da çok güzel olmaktadır.

2. Hamsi

Balık avcılığının toplamda üçte ikisini hamsiler meydana getirmektedir. En çok Karadeniz, Marmara Denizi ve Akdeniz’de yaşamaktadır. Özellikle Karadeniz bölgesinin protein kaynağı ve simgesi olan bu balık ucuz fiyatı sebebiyle geniş kitleler tarafından tüketilmektedir. Sürüler halinde yaşayan hamsinin kayıt edilmiş en uzun yaşam süresi 5 yıldır. Ekim-Şubat ayları arasında en leziz zamanlarını yaşamaktadır. Denizden sofranıza aynı tazelikle ulaşan bu türün ızgara, fırın, buğlama, plaki, yahni gibi birçok yemeği yapılmaktadır. Hamsi balık unu ve balık yağı üretiminde de kullanılır. Türkiye’de tadabileceğiniz deniz canlıları arasında en lezzetli olan balık türleri listesinde kendine yer bulmuştur.

3. Levrek

Türkiye‘de Tadabileceğiniz En Lezzetli Balık Türleri

Balık familyasından olan ılık ve soğuk denizlerde yaşayan türdür. Levrekler yağlı olmaları nedeniyle yıl boyunca yenen lezzetli ve dolgun ete sahip deniz ürünlerindendir. Ortalama 50-60 cm boyunda olan yavruyken sürü halinde, yetişkinken yalnız yaşayan balık çeşitlerindendir. Türkiye coğrafyasında Karadeniz, Marmara ve Akdeniz’de bulunur. Denizin derinliklerinde bulunan bu canlıların vücudundaki pullar oldukça büyüktür. Sıcak yaz aylarında taze taze tadılacak levrek, dolgun eti ve tadına doyulmaz lezzetiyle bilinmektedir. Düşük kalorisiyle sofraları şenlendiren etçil ve yırtıcı bir balıktır. Kalsiyum gibi mineral bakımından zengin olan karides, yengeç ve küçük balıklarla beslenir.

4. Barbun

Halk arasında barbun olarak bilinen gerçek adıysa barbunya olan tatlı balıktır. Ege ve Akdeniz’de sıcak denizlerin kıyıya yakın kesimlerinde kumlu ve çamurlu kaya diplerinde yaşarlar. Boyları genellikle 17 ila 20 cm arasında olan bir üründür. 4 çeşidi vardır bunlar kaya barbunyası, kum barbunyası, ot barbunyası ve paşa barbunyasıdır. Bunların içinde en çok tercih edileni kaya barbunyasıdır. Sırtı kırmızı karın kısmına doğru inildikçe beyaz olan kaya barbununun üstünde hiç gri leke bulunmaz. Tekir ile karıştırılan balığın en lezzetli zamanı Temmuz ve Ekim aylarıdır. K, A ve B vitamini bakımından zengindir. Protein içeriği etkili düzeyde olduğu için fiziksel gelişiminize de büyük katkısı bulunmaktadır.

5. Palamut

Türkiye‘de Tadabileceğiniz En Lezzetli Balık Türleri

Denizlerimizde fazlaca bulunan en lezizlerine Marmara Denizi ve Karadeniz’de rastlanan bu canlı, ülkemizde oldukça sevilir ve bolca tüketilir. Palamut, genellikle ılık ve sıcak denizlerde yaşayan kemikli balık türüdür. Büyük sürüler oluşturup mevsimlik uzun göçlere yeltenirler. Bu siyah etli göçmen balığın sırtı çizgili, karnı gümüş rengindedir. Hem açıkta hem de kıyı bölgelerinde yaşarlar. Popüler ve pulsuz bir balıktır. En lezzetli zamanı Eylül başından Şubat ortasına kadardır. Bu mevsimlerde çok yağlı olduğu için tava yerine ızgara ve fırın kullanılması tavsiye edilir. Aynı sezonda pilakisi de harika olmaktadır. Diğer zamanlarda ise tavası yapılabilir. Protein açısından da oldukça zengindir.

6. İstavrit

Marmara, Ege ve Karadeniz’de yaşamını sürdüren ve buralarda avlanılan deniz mahsullerindendir. İstavrit protein, fosfor, magnezyum ve potasyum bakımından zengindir. Beyin gelişimini verimli bir şekilde etkileyen ve kalp sağlığını koruyan omega-3 yağ asitleri içerir. Sık tüketilen ve kolay avlanan canlılardır. Her mevsimde yakalanır ancak en lezzetli olduğu Kasım ile Şubat aylarında tadına doyulmaz. Balık tezgahlarında yer alır ve özellikle kış aylarında daha çok tüketilmektedir. Bu canlılar pullara da sahiptirler, kendinden daha küçük balıklar, yavruları ve hamsilerle beslenirler. Türkiye’de tadabileceğiniz boyu 25 cm ile 50 cm arasında değişen ve en lezzetli olan balık türleri listesindedir.

7. Lüfer

Türkiye‘de Tadabileceğiniz En Lezzetli Balık Türleri

Çok değerli bir balık olan lüfer birçok balıkçı için adeta Boğaziçi’nin sultanıdır. Ağırlıklı olarak İstanbul Boğazı, Marmara Denizi ve Karadeniz’in serin bölgelerinde avlanılır. Bu yüzden soğuk denizde yaşayanları daha yağlıdır ve daha da lezzetli olur. Lüfer Ege’deki muadillerinden farklı bir tada sahiptir. Bu değerli balık ızgara veya buharda pişirilebilir. Her şey mevsiminde güzeldir, lüfer balıkları da Kasım Aralık aylarında en lezzetli dönemini yaşamaktadır. Balık familyasının ekonomik değeri yüksek türlerindendir. Kendiliğinden lezzeti bulunan yağlı bir balık olduğu için pişirme aşaması da çok kolaydır. Denizden soframıza aynı tazelikle ulaşan beyaz etli hafif kılçıkları olan çok narin bir canlıdır.

8. Mezgit

Mezgit, lezzetli ve az kılçıklı bir tür dip balığıdır. Karadeniz ve Marmara’da yoğun bir şekilde yakalanır ve genellikle kış aylarında tezgahlarda görülür. Bol etlidir ve tüm yıl boyunca bol miktarda avlanılmaktadır. Ekonomik değeri yüksektir. Diğer balıklar gibi sağlığımıza pek çok açıdan faydası olan mezgit balığının yapısı bol miktarda B vitamini içerdiğinden yorgunluk ve halsizlik için birebir fayda sağlar. Zengin yapısı nedeniyle beyin gelişimini diğer balıklara göre daha iyi desteklemektedir. Mezgit, kalp hastalığını diyabeti ve hormonal dengesizliği önleyebilen folik asit açısından zengindir. Birçok ülkede konserve olarak yenen ürünü ülkemizdeki denizlerde taze şekilde tüketebilmekteyiz.

9. Uskumru

Uskumru ülkemizin Akdeniz ve Karadeniz bölgesinde bulunan bir balıktır. Ilıman suları sever ve genellikle 200 metre derinlikte yaşar. Sıcak aylarda kıyıya yakın konumlarda ve su yüzeyinde bulunabilir. Sonbahar ve kış aylarında göç eder. Soframıza lezzet katan ve bize sağlık veren bu canlı, eski dönemlerden bu yana ülkemizde en sevilen deniz ürünlerinden biridir. Omega-3 yağ asitlerinin en zengin kaynaklarından biri olan uskumru sofralarda sıklıkla yer bulmaktadır. Lezzeti ve faydaları göz önüne alındığında mevsiminde en çok tüketilen balıklardandır. Hatta Dünya’da en çok tüketilen türlerden olan uskumrunun protein desteğinin fazla olması tercih edilme sebeplerinden biridir.

10. Dil Balığı

Türkiye‘de Tadabileceğiniz En Lezzetli Balık Türleri

Ege ve Akdeniz kıyılarında bolca bulunan yerli balıklarımızdan biridir. Dil balıkları, çok yassı ve oval vücutlu deniz ürünlerindendir. Neredeyse yok denecek kadar az kılçığı vardır. Bu balıklar genellikle açık kahverengidir üzerlerinde siyah ve beyaz lekeler bulunur. Çok hareketli canlılar değildirler, bu nedenle de fazla göç etmezler. Genellikle diplerde yaşarlar kamuflaj yeteneğine de sahiptirler. Boyları 20 ile 25 cm arasındadır. Sağlıklı bir vücudun ihtiyacı olan protein ve A, B, K vitaminlerini içeren, derin denizlerin omega-3 açısından son derece zengin balığıdır. Yağ oranı düşük olan dil balığının insan sağlığına inanılmaz faydaları vardır. Balığın fırında pişirilip yenildiğinde sesi iyileştirdiği de söylenilir.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
14
Beğen
Mutlu Mutlu
11
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
10
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!