Ege’de Gezebileceğiniz Türkiye’nin En Güzel Adaları

6 dk okuma süresi


6
12 Paylaşım, 6 puan

Her yıl yerli ve yabancı turistleri ağırlayan en güzel adalara sahibiz. Özellikle yemyeşil doğası ve akvaryum gibi deniziyle Ege’de yer alan bu irili ufaklı adaları mutlaka görmelisiniz. Günübirlik gezebileceğiniz gibi konaklamaya da imkan veren bu adalarda sakin ve dopdolu geçecek bir tatile hazır olun. Çoğunu belki de daha önce duymadığınız bu adalardan 10 tanesini sizin için sıraladık. İşte en güzel bölgelerimizden biri olan Ege’de gezebileceğiniz Türkiye’nin eşsiz adaları… Keyifli okumalar!

1. Bozcaada

Ege’de Gezebileceğiniz Türkiye’nin En Güzel Adaları

Çanakkale sınırları içerisinde yer alan ada, Türkiye’nin en büyük üçüncü adasıdır. Sıkılmaya vaktinizin olmayacağı adada Türkiye’nin en iyi korunmuş kalelerinden biri olan Bozcaada Kalesi’ni ziyaret ederek gezinize başlayabilirsiniz. Birçok farklı uygarlığa ev sahipliği yapan adada Bozcaada Müzesi, Meryem Ana Kilisesi ve Ayazma Manastırı da gezmeniz gereken yerler arasında. Adada gidebileceğiniz pek çok plaj arasında en meşhur olanı, turkuaz rengi deniziyle ve kumlarıyla Ayazma Plajıdır. Geyikli Plajı, Mitos Plajı ve Habbale Plajı da gidebileceğiniz güzel plajlardan. Adanın tamamını görmek için, en yüksek nokta olan Göztepe’ye çıkmayı ihmal etmeyin. Özellikle gün batımında harika manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca adanın simgesi haline gelen rüzgar gülleri ve Polente Feneri de özellikle gün batımında güzel fotoğraflar çekebileceğiniz yerlerden. Adaya gelmişken buranın yöresel tatlarından olan kabak çiçeği dolmasının tadına bakmadan adadan ayrılmayın.

2. Orak Adası

Bodrum’da yer alan Orak Adası, Bodrum merkezine 16 kilometre uzaklıkta bulunan Kargıcık Koyu’nun hemen karşısında yer alır. Eşsiz deniziyle tatilcilerin uğrak noktalarından biridir. Gökova’daki en büyük adalardan biri olan Orak Adası, özellikle dalış yapmayı sevenlerin tercih ettiği bir yerdir. Adaya Bodrum Limanı’ndan hareket eden gezi ve dalış tekneleriyle ulaşılabilir. Üzerinde yerleşim yeri olmayan ve konaklamaya imkan tanımayan ada, zeytin ağaçlarıyla çevrili doğa harikası bir yerdir. Burada masmavi denizin tadını yüzerek çıkarabileceğiniz gibi, Caretta Caretta’lar başta olmak üzere farklı türdeki deniz canlılarının da uğrak noktası olan adada denizaltının büyüleyici güzelliklerini de keşfedebilirsiniz.

3. Gökçeada

Ege’de Gezebileceğiniz Türkiye’nin En Güzel Adaları

Çanakkale’ye bağlı bir ilçe olan Gökçeada, Türkiye’nin en büyük adasıdır. Roma döneminde yapıldığı düşünülen kaya mezarları ziyaret etmeniz gereken yerlerin başında yer alıyor. Ardından adanın tarihini yansıtan Rum çamaşırhanesini ve adanın ilk ve tek müzesi olan Kent Müzesi’ni de ziyaret edebilirsiniz. Adanın korumaya alınan 4 köyünden biri olan Zeytinliköy ve Rum köylerinden biri olan Tepeköy de ziyaret edilmesi gereken yerlerden. Tepeköy’de, adadaki anıt olarak belirlenen, 600 yıllık çınar ağacının gölgesinde yer alan seyir terasında manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Su sporları ve dalış sevenler için de güzel bir yer olan Gökçeada, TÜDAV tarafından park ilan edilen Türkiye’nin ilk ve tek sualtı parkına da ev sahipliği yapıyor. Ayrıca 1200 metre uzunluğundaki kumsalı ve su sporları imkanı ile Kefaloz Plajını da tercih edebilirsiniz. Fotoğraf çekmeyi seviyorsanız ve adaya sonbahar aylarında geldiyseniz flamingolara ev sahipliği yapan Tuz Gölü’nü ziyaret etmeyi unutmayın.

4. Cunda Adası

Ayvalık’a bağlı olan Cunda Adası, Ege Denizi’nde yer alan eski bir Rum kasabasıdır. Arnavut kaldırımlı sokaklarında gezerken her biri birbirinden güzel taş evlerine hayran kalacaksınız. Günümüzde Rahmi Koç Müzesi olarak ziyaret edilebilen ve 1873 yılında yapılan Taksiyarhis Kilisesi’ni mutlaka görmelisiniz. Adada denize girmek için pek çok alternatif bulunuyor. Patriça Koyu, Ortunç Koyu ve Bıyıklı Plajı gidebileceğiniz birkaç seçenek… Cunda’nın sokaklarını dolaştıktan sonra taş kahvede mola verip, damla sakızlı Türk kahvesini deneyebilirsiniz. Adayı kuş bakışı olarak görebileceğiniz Aşıklar Tepesi de görmeniz gereken yerlerden biri. Restore edilerek Selim ve Necdet Kent Kitaplığı’na dönüştürülen ve adanın simgesi haline gelen yel değirmeni de bu tepede bulunuyor. Yel değirmeninde bulunan kafede oturup gün batımının tadını çıkarabilirsiniz. Balıkçı kasabası olan Cunda’ya gelmişken adanın meşhur fener balığını yemeyi ve zeytin yağı almayı ihmal etmeyin.

5. Şövalye Adası

Ege’de Gezebileceğiniz Türkiye’nin En Güzel Adaları

Türkiye’nin adaları içinde Ege’de, Fethiye bölgesinde yer alan Şövalye Adası, bu bölgedeki gezebileceğiniz üzerinde yerleşim bulunan en güzel ve tek adadır. İnce ve uzun yapısıyla dikkat çeken bu küçük ada, 3. derece sit alanıdır. İsmini Rodos şövalyelerinden alan ada çok geniş bir tarihe sahiptir ve birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Tatil için sakin bir yer arayanların tercih edebileceği Şövalye Adası, doğal güzellikleri ve muhteşem deniziyle insanı büyülüyor. Tarih severlerin de ilgisini çekebilecek adada Rodos şövalyelerinin yaptırdığı kale kalıntılarını, eski sarnıçları ve mozaikleri görebilirsiniz. Fethiye’ye geldiyseniz Şövalye Adası’na uğrayıp zeytin ağaçlarının altında vakit geçirirken denizin keyfini çıkarmayı unutmayın.

6. Sedir Adası

Yemyeşil yapısı ve masmavi deniziyle büyüleyici güzellikteki Sedir Adası, Marmaris merkeze 15 kilometre uzaklıktadır. Adını sedir ağaçlarından alan adada günümüzde sadece zeytin ve çam ağaçları bulunmaktadır. Konaklama imkanı bulunmayan ada, 1. derece arkeolojik ve 1. derece doğal sit alanıdır. 800 metrelik kıyı uzunluğuna sahip ada, tertemiz deniziyle popüler bir tatil noktasıdır. Adada bulunan Kleopatra Plajı, yumuşacık ve bembeyaz kumlarıyla en ilgi çekici noktadır. Jeolojik oluşumlar sonucu oluşan kalker damlacıklarını içeren kumları koruma altındadır ve kumun dışarı çıkarılması yasaktır. Adaya gelirseniz denizin tadını çıkardıktan sonra adada bulunan Kedrai Antik Kenti’ni ziyaret etmeyi unutmayın.

7. Kalem Adası

Ege’de Gezebileceğiniz Türkiye’nin En Güzel Adaları

Türkiye’nin en küçük adalarından biri olan Kalem Adası, Türkiye’nin Maldivleri olarak biliniyor. İzmir Dikili’de bulunan ada, 1973 yılında ünlü iş adamı Yüksel Dartar tarafından satın alındıktan sonra otele dönüştürüldü. Kalabalık şehir hayatından sıkılanların tercih edebileceği adada, az kişi ile huzur dolu bir tatilin tadını çıkarabilirsiniz. Adadaki tek otelde kalabilmek için önceden rezervasyon yaptırmalısınız. Günübirlik olarak da ziyaret edebileceğiniz adaya, sadece plajdaki şemsiye sayısı kadar ziyaretçi alınıyor. Adanın mavi bayraklı plajlarının tadını çıkarabilir, botanik bahçelerini gezebilir ve tarihi eserleri görebilirsiniz. Ayrıca denizaltı güzellikleriyle de görülmeye değer olan adada, otelde bulunan dalış okulunda TSSF onaylı dalış brövesi alabilirsiniz. Özellikle siyah yediveren üzümünden yapılan koruk suyunu tatmadan adadan ayrılmayın.

8. Karaada

Türkiye’nin en güzel adaları arasında olan ve Ege’de yer alan Karaada’da, gezebileceğiniz pek çok yer vardır. Çam ağaçlarıyla kaplı yemyeşil bir ada olan Karaada, Bodrum yarımadasının en büyük adasıdır. Genellikle günübirlik olarak ziyaret edilmektedir. Adaya gelir gelmez içerisinde cilt hastalıklarına iyi geldiğine inanılan sıcak su kaynağının bulunduğu mağarayı ziyaret edebilirsiniz. Mağaradan sonra adanın arka tarafında bulunan güzel plajlarının tadını çıkarın. Adanın en güzel plajlarından olan incecik kumu ve akvaryum gibi denizi ile Poyraz Koyu’nu da mutlaka görmelisiniz. Eğer derin sularda yüzmeyi ya da yüksekten atlamayı seviyorsanız, binlerce yıl önce adaya düşen meteorun sığ sularda oluşturduğu çukurda yüzmelisiniz. Olur da yolunuz Bodrum’a düşerse buraya gelmeyi ihmal etmeyin.

9. Karantina Adası

Karantina Adası İzmir’in Urla ilçesindedir. Büyük İskender döneminde ana kara ile bağlantısı sağlanan adada Fransızların yaptığı Tahaffuzhane adı verilen bir hastane bulunur. Dünyanın en güzel manzaralı 10 hastanesinden biridir. Ada, önceki yıllarda İzmir’e gelen yabancıların, bulaşıcı hastalıklara karşı şehre girmeden önce kontrol edildiği yerdi. En son 1955’te Kore Savaşı’ndan dönen askerlerin karantinası için kullanıldı. Günümüzde sağlık teşkilatının eğitimlerinde kullanılması için bir tesis bulunuyor ve istasyonun bakımında görevli kişiler adada yaşamaya devam ediyor. Adaya gelirseniz Karantina Müdürlüğü’nden alınan izin ile yakın zamanda müze haline getirilmesi planlanan karantina istasyonunu ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca adada bulunan mağarayı ve antik Klazomenai Kenti’nin kalıntılarını görebilirsiniz.

10. Gemile Adası

Ege’de Gezebileceğiniz Türkiye’nin En Güzel Adaları

Gemile Adası, Muğla’nın Fethiye ilçesinde bulunur ve 1. derece doğal sit alanıdır. Tarihe ilgi duyanları heyecanlandıracak adada çok sayıda tarihi yapı bulunmaktadır. Bizans İmparatorluğu döneminden kalan kilise kalıntılarını ve hala iyi durumda olan Büyük Kilise’nin fresklerini görebilirsiniz. Adadaki en ilginç kalıntılardan biri, iki kiliseyi birbirine bağlayan tüneldir. Bazı kısımları yıkılmış olan 500 metrelik bu tüneli de görebilirsiniz. Adanın kıyısında bulunan yapıların bir kısmı 240-241 yıllarında meydana gelen depremler sonrası sular altında kaldı. Bu kalıntıları adanın çevresinde gezerken denizin içinde görmeniz mümkün. Buraya kadar gelmişken adanın en güzel koyu olan Gemile Koyu’nda yüzmeden dönmeyin.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
1
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!