Türkiye’de Önde Gelen Başarılı Yabancı Liseler

4 dk okuma süresi


4
11 Paylaşım, 4 puan

Türkiye’de bulunan yabancı liseler, ülkemiz sınırlarındaki önde gelen yabancı kuruluşlara ya da iş hayatında başarılı kişilere ait eğitim kurumlarını ifade eder. Osmanlı İmparatorluğu’ndan beri varlığını koruyan yabancı okullar, ülkemizde en iyi eğitimi veren kurumlar arasındadır. Lozan Mektupları ile varlıkları garanti altına alınmıştır. Günümüzde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan LGS ile öğrenci kabul etmekte ve giriş puanları oldukça yüksektir. Hepsinin eğitim kalitesi ve öğrenci profili birbirinden farklıdır. Biz de dergiCE olarak, bu liseleri daha yakından tanımak adına Türkiye’de önde gelen başarılı yabancı liseler listesini sizler için derledik.

1. Amerikan Robert Koleji

Türkiye'de Önde Gelen Başarılı Yabancı Liseler

Robert Koleji, İstanbul’da Christopher Rheinlander Robert tarafından kurulmuştur. Türkiye’de Dr. Cyrus Hamlin ile tanışan Robert, okulun kurulması için gerekli finansmanı sağlamıştır. Hamlin ise ABD’den gerekli kaynağı getirmiştir. Okul, kuruluş zamanında hiçbir din, dil, ırk ayrımı göz etmemiştir ve politik bir tavır sergilememiştir. Robert Koleji, bugünkü Boğaziçi Üniversitesi’nin çekirdeğini oluşturmaktadır. 1971 yılında kolejin kampüsünün üzerine kurulmuştur. 1863’te kurulan Robert Koleji, ABD dışında varlığını sürdüren en eski Amerikan okuludur. Uzun zamandır, özel yabancı okullar arasında en köklü ve alanında lider olarak görülmektedir. Hem Türkiye’den hem de ABD’den destek alan okul, bazı dersleri İngilizce vermektedir.

2. Galileo Galilei İtalyan Lisesi

Türkiye Önde Gelen Başarılı Yabancı Liseler

1870 yılında Sultan Abdülaziz’in fermanıyla açılan Galileo Galilei İtalyan Lisesi, ilk önce Türkiye’de yaşayan İtalyan çocuklara eğitim verme amacıyla kurulmuştur. Zamanla Türk öğrencileri de kabul etmeye başlamıştır. 2000 yılından itibaren hazırlık süresi dahil 5 yıllık bir eğitim süresi vardır. Bu süreçte adı Beyoğlu İtalyan Lisesi iken 2005 yılında bugünkü adını almıştır. Eğitiminde İtalyan kültüründen de esintiler olan okul, uluslar arası bakış açısına sahip öğrenciler yetiştirmeyi hedeflemektedir.

3. Saint Joseph Fransız Lisesi

Türkiye'de Önde Gelen Başarılı Yabancı Liseler

Saint Joseph, 1860 yılında Fransa’da kurulan Fransız Rahipleri Cemiyeti’ne bağlıdır. Saint Jean-Baptiste de la Salle tarafından kurulan cemiyet 1841’de İzmir ve İstanbul’da okul açmıştır. 1800’lerde Beyoğlu’nda ve Kadıköy’de eğitim veren okul, bugün Kadıköy’de yer almaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı’nın denetimi altında olan lise, Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü’ne bağlıdır. Kimi dersler Fransızca verilmektedir. Bu yüzden öğretmenlerinin de yabancı dil bilgisinin iyi olması gerekmektedir. 1000 civarında öğrencisi olan lise, vizyonunu iyi birer vatandaş ve öğrenci yetiştirmek olarak açıklamaktadır.

4. Saint Benoit Fransız Lisesi

Türkiye Önde Gelen Başarılı Yabancı Liseler

1783 yılında kurulan Saint Benoit Lisesi, 237 yıldır eğitim hayatına devam etmektedir. Türkiye’nin en köklü liselerinden bir tanesidir. Eğitimcilerinin ‘yaşam okulu’ olarak değerlendirdiği lise, verdiği eğitimle öğrencilerinin sorumluluk duygularının gelişmesine ve her yönüyle dünya vatandaşı olabilmelerine katkı sağlamakta. Fiziki imkanları da geniş olan okulda öğrenciler en fazla 24 kişilik sınıflarda eğitim görmektedirler. Yabancı dilde yayımlanan birçok esere erişim sağlayabilmektedirler.

5. İzmir Amerikan Koleji

Türkiye'de Önde Gelen Başarılı Yabancı Liseler

1878 yılında Basmane’de Amerikalı eğitimciler tarafından kurulan okul, “çocuk yuvası” olarak kurulmuştur. Kampüsün kalabalıklaşmasıyla 1913’te Göztepe’ye taşınmıştır. 1986 yılına gelindiğinde ise karma eğitime başlanmıştır. Şu an American College Institute unvanıyla Sağlık ve Eğitim Vakfına bağlıdır. Lise giriş sınavında en yüksek puan almış öğrencilere burs imkanı tanımaktadır.

6. İstanbul Alman Lisesi

Türkiye Önde Gelen Başarılı Yabancı Liseler

1868’de kurulan Özel Alman Lisesi, Alman ve İsviçre Okulu adıyla eğitim hayatına başlamıştır. İstanbul’un en köklü liselerinden bir tanesidir. Kurulduğu yıldan beri öğrencilerini her iki kültüre ve ülkeye yakın olarak yetiştirmektedir. 640 öğrencisi bulunmaktadır. Hazırlık yılında öğrenciler Almanca öğrenmektedir. Mezun olduklarında aldıkları diploma sayesinde Almanya’daki üniversitelere girme konusunda şansları yüksektir.

7. Nişantaşı Anadolu Lisesi

Türkiye'de Önde Gelen Başarılı Yabancı Liseler

Nişantaşı Anadolu Lisesi’nin kökü 1849 yılına dayanmaktadır. İngiliz Lord Stantford Redcliffe ve eşi tarafından açılarak önce bir kız okulu olarak hizmet vermiştir. 1905 yılında ismi ve yeri değiştirilerek English High School Boys olarak eğitim vermiştir. 1951 yılında gelindiğinde lise statüsünü kazanmıştır. Fakat maddi güçlükler nedeniyle 1 Ekim 1979 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı’na devredilmiş ve Nişantaşı Anadolu Lisesi adını almıştır. Kurulduğu günden bu yana çok sayıda sanatçı, akademisyen, siyasetçi yetiştirmiştir.

8. İzmir Saint Joseph Lisesi

İzmir Saint Joseph Lisesi, Türkiyede’ki 6 Fransız lisesinden bir tanesidir. İstanbul’daki Saint Joseph ve Saint Michael gibi, Saint Jean-Baptiste de la Salle’in kurduğu cemiyetin okullarındandır. Fransızca eğitim veren okulda, 1 yıl hazırlığı da içermek üzere eğitim süresi 5 yıldır. Mezunları diplomaları sayesinde Fransa’daki üniversitelere direkt olarak başvurabilmektedirler. Ayrıca Galatasaray Üniversitesi’nin de Fransız liselerine verdiği ayrıcalıktan da yararlanabilmektedirler.

9. Saint Michael Fransız Lisesi

İlk kurulduğu vakit sadece 25 öğrencisi olan Saint Michael Fransız Lisesi, 1886 yılında Beyoğlu’nda kurulmuştur. Fransızca, Türkçe, Yunanca, Almanca, İngilizce eğitimler verilmiştir. İstanbul’da karma eğitim yapan ilk Fransız lisesidir. Bugün birçok teknolojik imkanı öğrencilerine sunmaktadır. Her sınıfta internet bağlantısı, ses ve görüntü sistemi bulunmaktadır. Öğretmenlerin, dersin işleyişini kolaylaştıracak tabletleri vardır. Sanat, bilim, spor faaliyetleri birçok öğrenciyi kapsayacak şekilde gerçekleştirilmektedir.

10. Sankt George Avusturya Lisesi ve Ticaret Okulu

Türkiye'de Önde Gelen Başarılı Yabancı Liseler

1882 yılı Kasım ayında Almanca konuşan Katolik çocuklar için okul ve yetimhane olarak kurulmuştur. I. Dünya Savaşı sonrasında İstanbul’daki bütün Avusturya kurumları kapatılmış, St. George da bundan nasibini almıştır. Fakat Mustafa Kemal’in zaferinden sonra okul kapılarını tekrar açmıştır ve savaş sonrası yaşanan zorluklara rağmen eğitim vermeye devam etmiştir. Bugün öğrenciler Türk ve Avusturya eğitim sistemlerine göre yetişmektedir. Mezun olduktan sonra aldıkları diploma uluslararası düzeydedir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?