Türkiye’de Mutlaka Ziyaret Edilmesi Gereken 10 Antik Kent

2 dk okuma süresi


5
12 Paylaşım, 5 puan

Türkiye, tarihi ve doğal güzellikleri ile nam salmış bir ülkedir. Her bir yanı bu güzelliklerle çevirili ülkemizde, her geçen gün yepyeni güzelliklerde gün yüzüne çıkıyor. Bu tarihi oluşumların en bilinenleri ise “antik kentler” olmaktadır. Ülkemizde tam 78 tane antik kent bulunmaktadır. Bizde bu tarihi mekanları dergiCE olarak sizler için listeledik. Havaların ısınması ile gezi rotaları hazır oluşmuşken, listenize eklemeniz gereken antik kentler aşağıda yer alıyor. İşte Türkiye’de Mutlaka Ziyaret Edilmesi Gereken 10 Antik Kent!

1. Hattuşaş Antik Kenti- Çorum

Hattuşaş Antik Kenti

Çorum’da yer alan Hattuşaş Antik Kenti, bir Hitit kenti olmaktadır. Burası, zamanında Hitit’in başkentiydi. UNESCO Dünya Mirasları listesinde de bulunan Hattuşaş Antik Kenti, ilk olarak 1834 yılında yabancı arkeologlar tarafından keşfedilmiştir. Birçok eser yapılan kazılar sonucunda gün yüzüne çıkmıştır. Burada bulunan en önemli eser ise, Mısır ve Hititler arasında yapılan Kadeş Antlaşmasıdır.

2. Herakleia Antik Kenti- Muğla

Herakleia Antik Kenti

Herakleia Antik Kenti, şuan ki Beşparmak Dağlarının eteklerine kurulmuştur. Dağı önceki adı ise, “Latmos Dağları”dır. İçerisinde birçok tapınak ve yapının bulunduğu antik kentte, Hristiyanlığın ilk dönemlerine ait fresklere rastlayabilirsiniz.

3. Antandros Antik Kenti- Balıkesir

Antandros Antik Kenti

Antandros Antik Kenti, Kaz Dağlarının eteklerinde yer almaktadır. Balıkesir, Edremit’in Altınoluk mahallesinde bulunan antik kent, Pelagslar tarafından kurulmuştur. Kentin M.Ö. 10. yy’da kurulduğu düşünülmektedir.

4. Çatalhöyük Antik Kenti- Konya

Çatalhöyük Antik Kenti

Neolitik dönemde kurulduğu düşünülen Çatalhöyük Antik Kenti, Konya’da yer almaktadır. Binaların birbirine çok yakın kurulmuş olması ile göze çarpan antik kentte, zamanında 10.000 kişinin yaşanıldığı düşünülüyor.

5. Zeugma Antik Kenti- Gaziantep

Zeugma Antik Kenti

Zeugma Antik Kenti, Büyük İskender’in generallerinden biri olan Seleucus Nictor tarafından kurulmuştur. Zamanında 80.000 kişinin yaşadığı antik kent, Commagene Krallığının en önemli 4 yerleşim yerinden birisi olmuştur.

6. Sardes Antik Kenti- Manisa

Sardes Antik Kenti

Lidyalıların yaşadığı bir antik kent olan Sardes, paranın ilk basıldığı yer olmaktadır. Manisa’da yer alan Sardes Antik Kenti, tapınak, kütüphane ve kral mezarı gibi pek çok esere ev sahipliği yapmaktadır. Hala birçok eserin sapasağlam ayakta durduğu Sardes’in, kral yolunun başlangıç yeri olduğu düşünülmektedir.

7. Magnesia Antik Kenti- Aydın

Magnesia Antik Kenti

Magnetler tarafından kurulan Magnesia Antik Kenti, Aydın’ın Germencik ilçesinde yer almaktadır. Yanında bulunan Menderes Nehrinin sürekli taşması ve Pers saldırılarına karşı sürekli taşınan kent, zamanla daha yüksek yerlere geçmiştir. Taşındıkları yerlerdeki yapılar daha düzenli ve sağlam olmaktadır.

8. Laodikeia Antik Kenti- Denizli

Laodikeia Antik Kenti

Denizli’de yer alan Laodikeia Antik Kenti, M.Ö. 5500 yılında kurulmuştur. Kent, 7. yy’a kadar aktif bir şekilde kullanılmıştır. Özellikle Hristiyanlık inancı için oldukça önemli bir yer olan Laodikeia, İncil’de adı geçen kiliseye ev sahipliği yapmaktadır.

9. Aizonai Antik Kenti- Kütahya

Aizonai Antik Kenti

3000 yıl önce kurulan Aizonai Antik Kenti, Roma İmparatorluğunun hükmü altına girmiş bir şehirdir. 1926 yılında keşfedilen kent, dünyanın en eski borsalarından birisine sahiptir.

10. Assos Antik Kenti- Çanakkale

Assos Antik Kenti

M.Ö. 6.yy’a uzanan tarihi ile bilinen Assos Antik Kenti, 1880’li yıllarda Amerikalı arkeologlar tarafından keşfedilmiştir. Anadolu’nun en eski meclis binasının da bulunduğu antik kent, ayrıca Athena Tapınağı, Agora ve Surlar gibi pek çok tarihi yapıya ev sahipliği yapmaktadır.


dergiCE üyeleri ne diyor?

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
5
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç