Türkiye’de Mutlaka Ziyaret Edilmesi Gereken 10 Antik Kent

4 dk okuma süresi


5
12 Paylaşım, 5 puan

Türkiye, tarihi ve doğal güzellikleri ile dünyaya nam salmış bir ülkedir. Her bir yanı bu güzelliklerle çevirili ülkemizde, her geçen gün yepyeni güzelliklerde gün yüzüne çıkmaya devam ediyor. Bu tarihi oluşumların en bilinenleri ise “antik kentler” olmaktadır. Ülkemizde tam 78 tane antik kent bulunmaktadır. Bizde bu tarihi mekanları dergiCE olarak sizler için listeledik. Havaların ısınması ile gezi rotaları hazır oluşmuşken, listenize eklemeniz gereken antik kentler aşağıda yer alıyor. İşte Türkiye’de mutlaka ziyaret edilmesi gereken 10 Antik Kent!

1. Hattuşaş Antik Kenti

Hattuşaş Antik Kenti

Çorum’da yer alan Hattuşaş Antik Kenti, bir Hitit kentidir. Bu kent, bir zamanlar Hitit’in başkentiydi. UNESCO Dünya Mirasları listesinde de bulunan Hattuşaş Antik Kenti, ilk olarak 1834 yılında yabancı arkeologlar tarafından keşfedilmiştir. Birçok eser yapılan kazılar sonucunda gün yüzüne çıkartılarak tarihi aydınlattı. Döneme uygun kil yapı tarzıyla oluşturulmuş, 2007’de gerçekleştirilen sur duvarı canlandırması nadide bir eserdir. Burada bulunan en önemli eser ise Mısır ve Hititler arasında yapılan Kadeş Antlaşması’dır. Tüm bunlara ulaşmak, bir gün ansızın bir otobüse binmek kadar kolay.

2. Herakleia Antik Kenti

Herakleia Antik Kenti

Muğla’da bulunan Herakleia Antik Kenti, Beşparmak Dağları’nın eteklerine kurulmuştur. Dağın önceki adı ise, “Latmos Dağları”dır. Heraklia, herkesin adına aşina olduğu, felsefeci Heraklitos’un memleketi olması bakımından da önem arz etmektedir. İnanılmaz taş işçilikleriyle göz kamaştıran Antik Kent’te pek çok sur kalıntısının da görülmesi muhtemeldir. İçerisinde birçok tapınak ve yapının bulunduğu antik kentte, Hristiyanlığın ilk dönemlerine ait fresklere rastlayabilirsiniz. Türkiye’de mutlaka ziyaret edilmesi gereken 10 antik kent arasında yerini alan bu harikulade mekânı sizler de tanımalısınız.

3. Antandros Antik Kenti

Antandros Antik Kenti

Balıkesir’in coğrafi tarihindeki bir iz olan Antandros Antik Kenti, Kaz Dağlarının eteklerinde yer almaktadır. Balıkesir, Edremit’in Altınoluk mahallesinde bulunan antik kent, Pelagslar tarafından kurulmuştur. Konum bakımından oldukça stratejik bir bölgede yer almaktadır. Yapılan kazırlarda lahit mezarlarına rastlanmanın yanı sıra ölülerin yakılarak ve direk toprağa gömülerek defni yapıldığına kanıtlar bulunmuştur. M.Ö. 10. yy’da kurulduğu düşünülen bu Antik Kentin tarihine sizler de ortak olmalı, tarihi yeniden yaşamalısınız.

4. Çatalhöyük Antik Kenti

Çatalhöyük Antik Kenti

Neolitik dönemde kurulduğu düşünülen Çatalhöyük Antik Kenti, Konya’da yer almaktadır. Yükseltilerinin şekli bakımından ele alınarak çatal olarak adlandırılmıştır. Evlerin içerisinde oldukça sanatsal ayrıntı yer almakta, tarihiyle akılları kurcalamaktadır. Evler dörtgen duvarlı olmakla birlikte birbirlerine yapışıklardır. Evlerin birbirine çok yakın kurulmuş olması ile göze çarpan antik kentte, zamanında 10.000 kişinin yaşanıldığı düşünülüyor. Sizler de bu Antik Kentteki yaşanmışlıklara ortak olmak istiyorsanız, bu harikulade kenti ziyaret etmelisiniz.

5. Zeugma Antik Kenti

Zeugma Antik Kenti

Zeugma Antik Kenti, Büyük İskender’in generallerinden biri olan Seleucus Nictor tarafından tepelerin üzerine kurulmuş olan harika bir kenttir. Kentin diğer tarafına da eşi Apama’nın adına başka bir kent kurarak, bu iki muhteşemliği köprü yardımıyla birbirlerine bağlamıştır. Bölgenin çok küçük bir kısmında yapılan kazılarla ortaya çıkarılan mozaikler, kentin sanatsal değerini oldukça arttırmıştır. Zamanında 80.000 kişinin yaşadığı antik kent, Kommagene Krallığı’nın en önemli 4 yerleşim yerinden birisi olmuştur. Bu kenti görmeden bu dünyadan göçmeyin deriz.

6. Sardes Antik Kenti

Sardes Antik Kenti

Lidyalıların yaşamış olduğu bir antik kent olan Sardes, paranın ilk basıldığı yer olmasının önemiyle birlikte Manisa’mızın en gözde tarihi mekanlarındandır. Antik yılların en gözde şehirleri arasında yer alan Sardes Antik Kenti, tapınak, kütüphane ve kral mezarı gibi pek çok esere yıllardır ev sahipliği yaparak tarihi canlandırmaya devam etmektedir. Şehir, kent planlaması konusunda üst düzey olmakla birlikte çevresi devasa savunma duvarı ile korunmuştur. Aynı zamanda Sardes’in, kral yolunun başlangıç yeri olduğu da düşünülmektedir. Gelin, dahası ve devamına Sardes’te tanık olun!

7. Magnesia Antik Kenti

Magnesia Antik Kenti

Magnetler tarafından kurulan Magnesia Antik Kenti, Aydın’ın Germencik ilçesinde yer almaktadır. Thessalia’dan gelen Magnetler tarafınca kurulduğuyla alakalı efsaneler kulaktan kulağa dolaşmıştır. Yanında bulunan Menderes Nehri’nin sürekli taşması, salgın hastalıklar ve Pers saldırılarına karşı sürekli taşınan kent, zamanla daha yüksek yerlere taşınmıştır. Taşındıkları bölgelerde gerçekleştirilen yapılar daha düzenli ve sağlam görülmektedir. Magnesia, muhteşem tarihi dokusunu ve hikayesini koruyarak yıllardır olduğu yerde sizi bekliyor!

8. Laodikeia Antik Kenti

Laodikeia Antik Kenti

Denizli’de yer alan Laodikeia Antik Kenti, M.Ö. 5500 yılında kurulmuştur. Kent, 7. yy’a kadar aktif bir şekilde kullanılmıştır. Seleukos Kralı II. Antiokhos tarafından, eşi Laodike adına kurulduğu bilinmektedir. Laodikeia, oldukça mühim arkeolojik kalıntılara da sahip olmasıyla tanınmaktadır. Laodikeia, İncil’de adı geçen kiliseye de ev sahipliği yapmaktadır. Bu nedenle Hristiyanlık inancı için çok eski ve değerli bir yapı olma özelliğini taşımaktadır. Yolunuz bir gün Denizli’ye düşerse, yaşanmışlıkların tarihini tattırmak için Laodikeia’nın sizi beklediğini unutmayın.

9. Aizonai Antik Kenti

Aizonai Antik Kenti

Roma İmparatorluğu’nun hükmü altına girmiş olan Aizonai Antik Kenti, 3000 yıl önce kurulduğu bilinmekle birlikte Kütahya’da yer almaktadır. Frigya’ya bağımlı yaşayan Aizanitis’lerin yerleşim bölgeleri arasında bulunmaktaydı. İlk sikkelerin söz konusu bölgede basıldığı bilinmektedir. Roma döneminde zenginleşerek ünlenen Aizanoi’da, MÖ 1’nci yüzyıl sonlarına doğru ancak kentleşme bulgularına rast gelinmiştir. 1926 yılında keşfedilen kent, dünyanın en eski borsalarından birisine sahiptir. Yaşamınızda en az bir kere bu Antik Kente mutlaka uğramalısınız.

10. Assos Antik Kenti

Assos Antik Kenti

Çanakkale’de bulunan, Türkiye’de mutlaka ziyaret edilmesi gereken 10 antik kent listemizin sonuncu maddesini oluşturan Assos Antik Kenti’nin tarihi M.Ö. 6.yy’a uzanıyor. Kent, sönmüş volkanik tepe üstüne, denizden tam olarak 236 metre yüksekliğe kurulmuş olduğu bilinmektedir. Etrafta bolca rastlanan andezit taşı, kentin inşasında kullanılmıştır. 1880’li yıllarda Amerikalı arkeologlar tarafından keşfi gerçekleştirilmiştir. Anadolu’nun en eski meclis binasının da bulunduğu antik kent, ayrıca Athena Tapınağı, Agora ve Surlar gibi pek çok tarihi yapıya ev sahipliği yapmaktadır.


dergiCE üyeleri ne diyor?

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
5
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç