Türkiye’de Yetişen Endemik Bitki Türleri

3 dk okuma süresi


7
21 Paylaşım, 7 puan

Türkiye, birçok bitki çeşidini barındıran bereketli, zengin topraklara sahip bir ülkedir. Yaklaşık olarak 10.000 bitki türünün görüldüğü Türkiye’de 3.000 kadar endemik bitki bulunmaktadır. Türkiye’nin sulak bir bölgede olup farklı iklim koşullarını sağlayabilmesi ve Asya-Avrupa arasındaki coğrafi konumu gibi özellikleri bu endemik bitki çeşitliliğini sağlar. Bu sayede Türkiye diğer Avrupa ülkelerinden daha çok endemik bitki türüne sahiptir. Biz de bu türlerden bazılarını derlemek istedik. Sizin için hazırladığımız Türkiye’de yetişen endemik bitki türleri listesi, iyi okumalar dileriz.

1. Cesaretin Simgesi: İstanbul Kardeleni

Türkiye’de yetişen bitki türleri

Türkiye’deki endemik olan kardelen türünün bir çeşididir. Ocak, nisan ayları açıldığı zamanlardır. Nergisgillerden olan İstanbul kardeleni adından anlaşılacağı üzere en çok İstanbul daha sonra da Bursa, Kırklareli, Bolu civarlarında yetişmektedir. Genellikle Göknar ve kayın ormanları çevresinde görülür.

2. Hüznün Sembolü: Van Ters Lalesi

Türkiye de yetişen endemik bitki türleri

Eskilerde süs bitkisi olarak kullanılan, soğanlı bitkiler familyasından olan bir bitki türüdür. Osmanlı döneminde oldukça ilgi görmüş, efsanelere dahi konu olmuştur. Humuslu ve killi toprakları seven ters laleler, güneşi görmeden yapamazlar. 1000 ve 3000 metre yükseklikte yerlerde yetişebilen bir türdür.

3. Dayanıklı Çiçek: Anadolu Karanfili

Türkiye de yetişen endemik bitki türleri

Batı ve Orta Anadolu’da görülen bu tür, organik madde açısından zengin topraklara ihtiyaç duyar. Çok yıllık bir bitki olup 500-200 metre yükseklikteki çayırlar, çalılıklar, kayalık yerlerde yetişir. Yaz aylarında çiçek açan bu tür, susuzluğa daha çok dayanabildiği için bakımı da zor değildir.

4. İğne Yapraklı: Kazdağı Göknarı

Türkiye de yetişen endemik bitki türleri

Yalnızca Kazdağı’nda yetişebilen endemik bir göknar alt türüdür. Çamgiller familyasından olan Kazdağı göknarının tomurcukları oldukça reçinelidir. 1300-1800 metre yükseklikte dağılım gösterir. Ortalama boyu 15 metre olmasına rağmen 30 metreye kadar da uzayabilir. Hızlı büyüyen, fazla ışığa gerek duymayan bu tür, toprak konusunda da çok seçici değildir.

5. Ekin Çiçeği: Anadolu Glayölü

Türkiye de yetişen endemik bitki türleri

Çoğunlukla kızılçam ormanları ya da maki iklimi özelliği gösteren kireç taşlı bölgelerde yetişir. Çok yıllık bir tür olan Anadolu glayölü çeşitli renkleri olan bir türdür. Ekim, Kasım gibi aylarda çiçek açar. En çok Akdeniz, çok yoğun olmasa da Ege bölgesinde de görülür.

6. Otsu Bitki: Kapadokya Soğanı

Çok yıllık bir tür olan Kapadokya soğanı, kayalık ve ormanlık alanları sever. Çiçeklerinde altı tane taç yaprağı vardır. 30-40 cm civarında uzayabilirler. Yetişmesi için 900-1400 metre yükseklikler uygundur. Yaz aylarında çiçeklenen bu bitkinin normalde pembe tonlarında olan rengi, olgunlaştıkça beyaza dönüşür.

7. Yerli Palmiye: Datça Hurması

Datça hurması şiddetli rüzgarlara çok fazla dayanamadığı için genellikle derin vadilerde yetişebilen ağaç türüdür. Adından anlaşılacağı üzere Datça ve Teke yarımadası taraflarında yetişmektedir. Genellikle 10-15 metreyi bulan uzunluktaki Datça hurması, dişi ve erkek olarak çiçek açıyor. Erkek bitkilerin polenleri değişik yollarla dişi bitkilerin çiçeklerine taşınıyor. Bu ağaçlar, diplerinden çokça sürgün veriyor ve bu sürgünler 5-10 metre ilerisine kadar gidiyor. Böylece koloniler oluşturuluyor, tohumdan çok bu yolla yayıldığı düşünülmektedir.

8. Bodur Ağaç: İspir Meşesi

Türkiye de yetişen endemik bitki türleri

Genellikle Doğu Anadolu’da yetişen bu ağaç, kurak yamaçlarda yetişmektedir. Ağustos, ekim arasında çiçeklenen bu tür, kışın da yapraklarını döker. Yaklaşık olarak 7-15 metre uzunluğundadır ama genellikle 15 metrenin altındakiler daha çoktur. Kayıngillerden olan bu türün yaprakları ters yumurta şeklinde sürgünün ucunda ve sapları çok kısa, bazen de sapsızdır.

9. Nazlı Çiçek: İstanbul Nazendesi

Yaşam alanı yapılaşma ve insan tehdidi altında olan İstanbul nazendesi, kokulu bezelye veya bezelye çiçeği olarak da bilinmektedir. Eskiden yol kenarlarında bile sıkça rastlanan bu güzel çiçek artık sadece doğal yaşam alanı kapsamında ormanlarda hayatta kalabiliyor. Haziran, nisan aylarında çiçek açar ve çiçekleri pembe yapraklı, hoş bir görüntüye sahiptir.

10. Sarı Meyan: Eber Sarısı

Türkiye’de yetişen bitki türleri

Türkiye’de yetişen endemik bitki türleri listemizdeki son maddede Eber sarısı var. Yakın gelecekte yok olma tehlikesine maruz kalacak olan, dar yayılımlı bir bitkidir. Hem neslinin tükenmesi hem de yetişme alanının sınırlılığından dolayı koruma altına alınmış hatta koparma cezası (60 bin lira) dahi getirilmiştir. Sadece Eber ve Akşehir gölleri civarında yetişmektedir. İçerdiği antioksidan ve antimikrobiyal maddeler sayesinde ilaç sektörü için de önemlidir. Baklagiller familyasından olan çok yıllık bu bitki, mayıs ayında çiçek açar.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
11
Beğen
Mutlu Mutlu
7
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
5
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!