Termik Santraller Hakkında Rahatsız Edici Gerçekler

2 dk okuma süresi


4
12 Paylaşım, 4 puan

Termik santraller katı, sıvı ve buhar halindeki yakıtlarda var olan kimyasal enerjiyi ısı enerjisine çevirir. Santrallerde çevrilen ısı enerjisi, hareket enerjisine, hareket enerjisi de son olarak elektrik enerjisine dönüşür. Kısaca termik santraller kimyasal enerjinin elektrik enerjisine dönüştüğü tesislerdir. Son zamanlarda yarattığı zararlar ile gündemde olan termik santraller hakkında rahatsız edici gerçekler listesini sizler için hazırladık. Düşük maliyetin, insan canından daha önemli tutulduğu bu topraklarda, insan gibi yaşamak, insan canına değer vermek gibi olguların bir gün bu ülkeye geri gelmesini yürekten diliyoruz.

1. Sinir Sistemini Tahrip Ediyor

Termik Santraller Hakkında Rahatsız Edici Gerçekler

Termik santrallerde üretim sırasında azotoksit, kükürtdioksit ve birçok küçük yapılı partikül açığa çıkıyor. Bu zararlı maddeler, salındıkları çevrede insanların sağlığına ciddi tehditler oluşturuyor. Yapılan araştırmalar, bu maddelerin özellikle yöre insanının sinir sisteminde tahribata yol açtığını ortaya koyuyor.

2. Hayvanlar da Ciddi Zarara Uğruyor

Termik Santraller Hakkında Rahatsız Edici Gerçekler

Zararlı maddelerin ortaya koyduğu olumsuz etkiler sadece insanları değil aynı oradan hayvanları da etki altında bırakıyor. Aynı zamanda termik santraller, çevresinde bulunan tarlalarda yer alan tarım ürünlerine, su kaynaklarına ve ormanlara da zehir yayıyor.

3. Kansere Yol Açıyor

Termik Santraller Hakkında Rahatsız Edici Gerçekler

Üretim sırasında santral bacalarından salınan küller, insanlar tarafından solundukça, kansere yakalanma riski oldukça artıyor. Filtresiz bacalarla üretime devam eden santraller tam bir ölüm makinesine dönüşüyor ve bu durumdan sorumlu olan kişiler, olanları umursamazca izlemeye devam ediyor.

4. Toprakların Verimini Düşürüyor

Bacalardan yayılan zararlı gazlar, asit yağmurlarının oluşmasına neden oluyor. Asit yağmurları sonucunda da termik santralinin inşa edildiği bölgelerdeki toprakların yapısı tamamen bozuluyor, verim kalitesi neredeyse sıfıra düşüyor. Aynı zamanda bu topraklara sirayet eden zehirli asitler, toprak ürünlerine bulaşıyor ve ülkemizin tamamına tüketim ürünü olarak sunuluyor. Tüm bunların sonucunda, ürünlerin denetlenmediği, insan sağlığının umursanmadığı bir ülke olmaktan öte gidilemiyor.

5. Yer Altı Sularını Kirletiyor

Termik santraller hakkında rahatsız edici gerçekler listemizin son maddesine geldik. Santrallerde yüksek sıcaklıkta elde edilen buharın, soğutulması amacıyla yer altı suları veya akarsular kullanılıyor. Santralde sıcak su ile soğuk su değişimi yapılarak ortam soğutulyor. Çekilen soğuk su yerine bırakılan sıcak su, ortamdaki tüm canlılara zarar veriyor. Ayrıca bu su, akarsu veya yer altı kaynaklarını büyük ölçüde kirletiyor ve tahrip ediyor. Kısaca yer altı suları, yiyeceklerimize kadar sızan bir zehre dönüşüyor.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!