Yiyeceklerimize Sızan Bir Zehir: Pestisit Ve Zararlı Etkileri

2 dk okuma süresi


4
40 Paylaşım, 4 puan

Pestisit ismi çoğumuz için yabancı gelebilir. Fakat pestisit ve zararlı etkileri hayatımızın her alanına yayılmış durumda. Yiyeceklerimize adeta bir ajan gibi sızan bu zehir, yediğimiz yemekten, dokunduğumuz toprağa kadar sirayet ediyor. Bizde dergiCE olarak, insan sağlığı için çok tehlikeli bir zehir olan pestisitten bahsedeceğiz.

Pestisit Nedir?

Pestisit Ve Zararlı Etkileri

Pestisit, tarım alanında kullanılan bir zehir türüdür. Zararlı organizmaların, haşerelerin ve diğer etkenlerin ölmelerine neden olan, çoğalmalarını ve beslenmelerini engelleyen zehirli bir karışımdır. Hedef alınan zararlı organizmaların üzerinde inanılmaz kuvvetli bir etkisi olsa da hedef dışı kalan tüm canlı varlıklara da aynı oranda zarar verebiliyor.

İnsan Vücudu İçin Yakıcı Bir Toksin

Pestisit Ve Zararlı Etkileri

Pestisit genel olarak kimyasal bir madde yoluyla kullanılır. En düşük maliyetli yöntem de budur. Fakat bu yöntem aynı zamanda çok büyük bir tehlike de barındırır. Kimyasal pestisitlerin çoğu, hedefteki organizmaya yeterli etkinlik gösteremediği için hedef organizma dışındaki organizmalarda da çeşitli hastalıklar bulaşır, hastalık bulaşan organizmalar bu hastalığı yayar ve öldürücü düzeye ulaşabilir. Dolayısıyla kullanılan bu pestisitler, insan sağlığı için de oldukça zararlı bir olgu olarak karşımıza çıkar. Hastalıklı canlı, yiyecek şeklinde insan tarafından tüketildiği andan itibaren son derece bulaşıcı ve ağır sonuçlara yol açar. Kimyasal pestisit ve aynı amaca hizmet eden türevi etken maddeler, içinde yoğun bir şekilde akut toksik etkiler barındırır. Yapılan araştırmalarda tarım ile uğraşan ve pestisite yoğun şekilde maruz kalan insanlarda yapısal ve sayısal kromozom anomalilerinde artışın gözlemlendiği kaydedilmiştir.

Hamile Kadınlar İçin Büyük Bir Tehlike

Pestisitin Zararları

Pestisit, insan vücudunda kronik etki gösteren bir zehirdir. Kalıtımsal yoldan dahi aile bireylerine geçen bu hastalık kişilerde böbrek yetmezliğinden, akciğer rahatsızlıklarına kadar yıkıcı bir etki bırakır.

Bu etki fetal yaşamdan itibaren kendini gösterebilir. Öyle ki ilacın bıraktığı etki plasentadan fetüse geçmekte ve bunun sonucunda hamilelik döneminde düşük ve hastalıklı bebeklerin doğumuyla sonuçlanır. Hayvanlar üzerinde gerçekleştirilen birçok deneyde, anneye verilen az miktardaki pestisitin dahi saatler içinde fetüse yayıldığı ve oradan göz, akciğer gibi henüz oluşmakta olan organlara geçtiği kaydedilmiştir.

Kısaca çocuklar üzerindeki etkisi daha anne karnında kendini göstermekte ve geri dönüşü olmayan sonuçlar doğurmaktadır.

Pestisitin Etkilerinden Nasıl Korunacağız?

Pestisit Ve Zararlı Etkileri

Özetle pestisit hem yararlı hem de bir o kadar zararlı bir zehir türü. Bu zehrin etkilerini insanlara bulaştırmamak ve hastalığın ortaya çıkmamasını önlemek mümkün.

  • Pestisit kullanan kişilere gerekli ve detaylı eğitimi sağlamak.
  • Pestisitlerin gerekli etkiye göstereceği oranda kullanmak.
  • Pestisit kullanımını azaltacak çevre politikaları ve düzeni geliştirmek.
  • Doğal avcılar kullanmak. Örneğin arılar, karıncalar ve türevleri haşereler.

Bu gibi önlemler alınır ve bu işle uğraşan insanlara gerekli eğitimler verilir ve farklı bir çevre politikası izlenilirse, insan sağlığı açısından en azından bu alanda tehlike durum kalmamış olur.

Özetlemek gerekirse, duyarlı bir tarım, geleceğimize yatırım.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
2
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?