Türkiye’de En Çok Eleman Arayan Meslek Grupları

4 dk okuma süresi


35
16 Paylaşım, 35 puan

Ülkemizin en büyük sorunlarından biri işsizlik. Resmi verilere göre Türkiye’nin %13.8’i maalesef iş bulamıyor. İş arayanların dikkatini çekecek en çok eleman arayan meslek grupları, Türkiye’de her yıl düzenli olarak güncellenir. Biz de dergiCE ekibi olarak sizlere son kayıtlara göre Türkiye’de en çok eleman arayan meslek grupları listesini derledik. Umarız sizler için faydalı bir liste olur.

1. Tekstil Çalışanı

Türkiye’de En Çok Eleman Arayan Meslek Grupları

Modanın ilerlemesi, her yeni gün yeni bir kumaş ya da modelin ortaya çıkması tekstil çalışanların olan ihtiyacı da arttırmıştır. Özellikle seri üretim kıyafetlerde konfeksiyon için daha fazla çalışan gerekir. Dikiş-nakış alanında zanaat sahibi insanlar –genellikle kız meslek liselerinin ilgili bölümünü tamamlamış kadınlar- bu alanda çalışmaktadır. Mesleki liselerde bunun eğitimi alınabilse de konfeksiyon sektörüne alaylı olarak da başlanabilir. Geçmiş zamanlarda küçük şehir veya beldelerde fabrikalara küçük yaştaki çalışanlar alınmaktaydı. Ancak neyse ki çocuk hakları gereği çocuk işçiye son verilmiş, 18’ini doldurmuş olan çalışanlara iş imkanı tanınmıştır.

2. Satış Danışmanı

Mağaza ya da marketlerde aklımıza takılanları sorabileceğimiz, bulamadığımız ürünleri bulmamıza yardım edecek veya beden yardımı yapabilecek çalışanlar alışverişimizi kolaylaştırır. İlerleyen teknoloji ve açılan alışveriş merkezi, mağaza ya da süpermarket sayısı ile de satış danışmanı ihtiyacı artmaktadır. Ekonomik veriler, satış danışmanına duyulan ihtiyacın azalmayacağını göstermektedir. Alışveriş, her geçen gün artan alışveriş platformları ile sürekli çalışan arayışında olan bir sektördür. Her mağazada yardıma koşan satış danışmanlar Türkiye’de çok fazla eleman arayan en kıymetli meslek grupları arasındadır.

3. Servis Elemanı

Türkiye’de En Çok Eleman Arayan Meslek Grupları

Servis elemanı, self-servis lokantalar artsa da en çok ihtiyaç duyulan mesleklerdendir. Sosyal hayatımızda ziyaret ettiğimiz kafe ve lokantalardaki konforumuzu arttırmak için çalışan bu emekçiler, zorlu iş hayatında iş yeri misafirleri için gece gündüz çalışırlar. Açılan lokanta, kafe ya da kahve evleri sayısının artmasıyla da servis elemanı ihtiyacı da azalmadan devam etmektedir. Özellikle globalleşen dünyada franchise mekanların da artmasıyla; servis elemanı, yalnızca Türkiye’de değil, tüm dünyada en çok eleman arayan meslek grupları arasındadır.

4. Şoför

Kalabalıklaşan şehir hayatı, yoğun iş ve eğitim temposuna ek olarak çevreci hareketin de bir parçası olarak toplu taşıma kullanımı artmıştır. Minibüs ve otobüs en yaygın kullanılan toplu taşıma araçlarıdır. Her şehirde her gün milyonlarca kişinin kullandığı bu araçlar arttıkça şoför ihtiyacı da artmaktadır. Özel okul ve iş servislerinin çalışan hayatını kolaylaştırmasıyla servis şoförü alımı da artmıştır. Toplu taşımaya ek olarak hususi araçlara ve taksilere tayin edilen şoförlerde şehir trafiğinde yer almaktadır. Genel olarak araç sayısındaki artış, iş sektöründeki yükseliş ve yoğun günlük hayat temposu şoför ihtiyacını da arttırmaktadır.

5. Güvenlik Görevlisi

Türkiye’de En Çok Eleman Arayan Meslek Grupları

Sağlıktan sonra en önemli ihtiyaç güvenliktir. Banka, hastane, noter, otopark aklınıza gelen her yerde çalışan güvenlik görevlileri vardiya usulü 24 saat çalışmaktadırlar. Tüm resmi yerlerde çalışanların, müşterilerin ve korunan yerin güvenliğini en üst seviyede tutan güvenlik görevlilerine her zaman ihtiyaç vardır. Sadece resmi yerlerde değil isteğe göre mesken koruması olarak da çalışan güvenlik görevlisi, geceleri rahat uyumamızı sağlar. Tüm dünyada en çok eleman arayan meslek grupları arasında yer alan güvenlik görevlisi, Türkiye’de de çokça tercih edilmektedir.

6. Temizlik Görevlisi

Dışarıda, ziyaret ettiğimiz yerlerin temizlenmemesini hayal edebiliyor musunuz? Gittiğimiz mekanların temizliğinden sorumlu emekçi arkadaşlar hijyeni ve doğal olarak sağlığımızı düşünerek çalışmaktadır. Hastanelerde ve lokantalarda temizliğin en üst seviyede olması gerektiği için temizlik görevlisi arkadaşlara her zaman ihtiyaç vardır. Uzun çalışma sürelerinde bizler için çalışan temizlik görevlileri en büyük teşekkürü hak ediyorlar. Sokaklar, tüm mekanlar onlar sayesinde tertemiz. Toz, kir ya da virüs kaynaklı hastalıklardan korunmamıza en büyük katkıyı onlar sağlamaktadır.

7. Muhasebeci

Türkiye’de En Çok Eleman Arayan Meslek Grupları

Tüm fabrika ya da çalışma alanında gelir ve gider hesabı yapan birilerinin olması işleri olabildiğince kolaylaştırır. İş yerinin ekonomisinden sorumlu muhasebeciler, kar-zarar hesabını yaparlar. Onların uğraştığı karmaşık ve zorlu iş, iş yerinin gidişatını belirler. Ekonomi her alanda önemli olduğu için, Türkiye’de en çok eleman arayan meslek grupları içerisinde muhasabecilerin olmaması düşünülemezdi. Hesaplama işleri birçok kişiye göre oldukça zor olsa da onlar, bu zorluğu üstlenir ve refahı arttırır. İnce detaylı hesaplama gerektiği için muhasebeciler, oldukça zor bir göreve sahiptir.

8. Sanayi Çalışanı

Otomotiv sektörünün, demir-döküm sektörünün büyümesi sanayi alanının da büyümesini sağlamıştır. Sanayi alanında çalışmak uzmanlık gerektiren bir zanaat gerektirdiği için işin ehli kişilerin ilgilenmesi gerekir. Örneğin; arabamızda bir arıza meydana geldiğinde bizim için tamiratı son derece zorken, sanayi çalışanları için kolay bir işlem olabilir. Sanayileşen dünyanın tüm ihtiyaçları için sanayi çalışanlarının olmaması düşünülemezdi. Tüm bakım, tamirat işlerimizi titizlikle yapan sanayi çalışanlarına gün geçtikçe daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır.

9. Turizm Otelcilik Elemanı

Dünyadaki en büyük gelir kaynaklarından biri de turizmdir. Ülkemizde de yerli yabancı turistlerin ekonomiye yaptıkları katkı azımsanamayacak miktardadır. Özellikle turistik bölgelerdeki otellerde, resepsiyon, temizlik, bar ve restoran bölümleri için ayrı ayrı birçok çalışana ihtiyaç duyulur. Otel odalarının temizliği, yemeklerin lezzeti ve personelin güler yüzlü olması son derece önemlidir. Turizm otelcilik sektöründe çalışmak için turizm meslek liseleri ve üniversitelerin ilgili bölümleri olsa da dönemlik olarak da bu sektörde çalışılabilir.

10. Çağrı Merkezi Temsilcisi

Türkiye’de En Çok Eleman Arayan Meslek Grupları

Teknolojinin ilerlemesi ile bir firmayla ilgili en ufak sorunumuzda müşteri hizmetleri numarasına başvurmaktayız. Bu firma; kargo, yiyecek-içecek, elektronik cihaz ya da mobil operatör gibi birçok sektörden olabilir. Çağrı merkezi temsilcileri, bizleri firma ofisine gitme yorgunluğundan kurtarırlar. Vardiyalı olarak 24 saat çalışan çağrı merkezi temsilcileri sayesinde sıkıntılı olduğumuz konuyu cep telefonu üzerinden sadece tuşlara basarak halletmemiz mümkün. Gece gündüz sıkıntılarımızı çözmek için çalışan çağrı merkezi temsilcileri ilgili firmaya göre ofisten veya evden çalışabilirler.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
16
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
4
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!