Türkiye’de Doğayla İç İçe Olabileceğiniz En Huzurlu Piknik Alanları

5 dk okuma süresi


52
13 Paylaşım, 52 puan

Evde canımız sıkıldığında en çok hasret kaldığımız eğlencelerden birisini, topluca gittiğimiz ve tüm günümüzü ormanda harcadığımız piknikler oluşturuyor. Doğa manzarasını izlerken karnımızı doyurmak ve sonrasında ise akan derenin şırıltılarıyla beraber çayımızı yudumlamak en keyif verici alışkanlıklarımızın başında geliyor. Sizler için ülkemizdeki en kalabalık on şehirden yola çıkarak güzel vakit geçirebileceğiniz piknik alanlarını derledik. Türkiye’de doğayla iç içe olabileceğiniz en huzurlu piknik alanları içeriğimizi incelerken doğayı korumanın en mühim görevlerimizden biri olduğunu hatırlamanız dileğiyle, iyi okumalar!

1. İstanbul’un Temiz Hava Deposu

Türkiye'de Doğayla İç İçe Olabileceğiniz En Huzurlu Piknik Alanları

Türkiye’nin en kalabalık şehri olma özelliğine sahip İstanbul, şehrin kalabalığından ve yoğun trafiğinden kaçmak isteyenler için de birçok piknik alanını içinde barındırıyor. En çok rağbet gören ve yerli halkın tercih listesinde ise ilk sırada yerini alan “Belgrad Ormanları” oluyor. Konum olarak kuzeyde kalan ve Sarıyer ilçesine bağlı olan mesire alanı, uzun yoldan gelenler için de bir terapi niteliğinde. Mangal yakmanın yasak olduğu parkta, gizlice mangal yakanlara da rastlanabiliyor. Hafta sonu oldukça kalabalık olduğundan, sessizliği sevenler gitmek için en uygun zamanın hafta içi olduğunu söylüyor. Çeşitli canlıların da yaşamını sürdürdüğü doğal tabiat alanında isteyenler kamp da kurabiliyor.

2. Ankara’nın Ciğerleri

Başkent olmasının yanı sıra ülkemizdeki en kalabalık şehirlerin ikinci sırasında Ankara kendine yer buluyor. “Yeşildere Mesire Alanı”, uzun yıllardır piknik severlerin göz bebeği olmasıyla biliniyor. Huzurlu ve sessiz doğa manzarası eşliğinde, isterseniz kamp kurabiliyor isterseniz de piknik yapabiliyorsunuz. Bu geniş ormanlık alanın içinden bir dere geçiyor ve suyun dinlendirici sesi, insanlara doğal bir rehabilite imkanını sağlıyor. Temiz havası ve içme sularının bulunduğu pek çok ihtiyaca hizmet veren tesisi ile, Yeşildere piknikçilerin ilk tercihleri arasında kalıyor. Ayrıca yer bulmada sıkıntı çekmeyeceğiniz yeterli sayıda masanın ve acil ihtiyaçlar için kurulan marketlerin sayesinde, pikniğinizin tadını çıkarabiliyorsunuz.

3. İzmir’in Güzel Manzarası

Türkiye'de Doğayla İç İçe Olabileceğiniz En Huzurlu Piknik Alanları

Özellikle tatilcilerin tercihlerinde ilk sırada yerini alan İzmir, temiz havayla dolu piknik alanlarıyla da göz boyuyor. Sıklıkla gidilen ve bilinen bir mesire alanı olan “İnciraltı Kent Ormanı”, havaların iyice ısınmasıyla ilk soluk alınan yerlerden. Kahvaltı yapmak, doğa yürüyüşlerini tamamlamak ve kamp kurmak isteyenler için ideal bir doğal ortam oluşturuyor. Deniz manzarasına ev sahipliği yapması ve sonbaharda sahip olduğu olağanüstü manzaralar sayesinde, rakiplerinden ayrılmayı başarıyor. Farklı bitki türlerine de ev sahipliği yapan İnciraltı Kent Ormanı, aynı zamanda çeşitli kuş türlerine de bir yaşam kaynağı sağlıyor. Piknik alanını içinde bulunan bisiklet yolları ise gençler tarafından epey rağbet görüyor.

4. Bursa’nın Yeşillenmiş Dağları

Türkiye de Doğayla İç İçe Olabileceğiniz En Huzurlu Piknik Alanları

Hava temizliği açısından birinci sıraya yerleşen Bursa, nüfus kalabalığı ile de ilk beşe girmeyi başarıyor. Büyük ormanlık alanları ve korumaya çalıştığı yeşil bitkiler sayesinde şehirde yaşayanlara temiz bir hava soluma imkanını sağlıyor. Çeşitli piknik yerleri bulunan şehrin, en gözde yerlerinden birini ise “Uludağ Sarıalan Kamp Alanı” oluşturuyor. Yerli ve yabancı turistler tarafından özellikle tercih edilen Uludağ, birbirinden farklı eğlence aktivitelerinin yanı sıra, muhteşem ve huzur verici bir doğa manzarasını da içinde barındırıyor. Kamp yapmak, günübirlik kalmak yahut otelde konaklamak isteyenler için çeşitli imkanlar mevcutken aynı zamanda piknikçiler içinde geniş yayılım alanlarına sahip oluşu ilgileri çekiyor. Piknik yapmak için gelenler günün sonunda teleferikle yolculuk ederek, kendilerine unutulmaz anılar bırakıyor.

5. Antalya’nın Sahil Pikniği

Türkiye'de Doğayla İç İçe Olabileceğiniz En Huzurlu Piknik Alanları

Pek çok olumlu yönü bulunan “Sarısu Piknik Alanı”, yerli ve yabancı turistler yahut şehirde kalanlar için piknik bakımında en önde gelen tercihlerden birisini oluşturuyor. Çayın denizle buluştuğu noktada, büyük bir alan üzerinde kurulu olan mesire alanı, herkese yetecek kadar banklı masa ve barbeküyü de bulunduruyor. Denizden gelenler için duş kabinlerinin dahi bulunduğu piknik yerinde, mangal yakmak için de bir sakınca görülmüyor. Sabahın erken saatlerinden gece on ikiye kadar halka açık olan Sarısu’ya Kemer yolundan kolaylıkla ulaşılabiliyor. İstediğiniz zaman rahatlıkla denize girebilme imkanını bulunduran piknik alanı, karnınızı doyurmaya fırsat verirken eğlenmeniz için gerekli tüm faaliyetleri de içinde barındırıyor.

6. Adana’nın Doğal Güzellikleri

Türkiye de Doğayla İç İçe Olabileceğiniz En Huzurlu Piknik Alanları

Ziyaretçilerin yoğun bir ilgiyle uğradıkları odak noktası olan “Obruk Şelalesi”, Adana’daki en sevilen yerlerden biri. Özellikle bahar mevsiminde tercih edilen şelale, doğal güzelliğiyle ziyaretçileri büyülerken onlara piknik alanları imkanını da sağlıyor. Fotoğraf çekmeyi sevenler ve doğa tutkunları için en ideal yer olma özelliğini taşıyan Obruk Şelalesi, bu ilgiye karşılıksız kalmaksızın şarıl şarıl akıyor. Göksu’ya dökülen şelale, şehrin merkezine biraz uzak olsa da doğaseverler için sonucu görmek büyük bir tatmin duygusu yaratıyor. Çınarların ve çam ağaçlarının serinliği altında yenilen yemeklerin tadına, şelaleden gelen su sesiyle ancak doyum sağlanıyor.

7. Konya’nın Adalet Parkı

Türkiye'de Doğayla İç İçe Olabileceğiniz En Huzurlu Piknik Alanları

Türkiye’de doğayla iç içe olabileceğiniz en huzurlu piknik alanları listemizin yedinci sırasında kendine yer bulan Konya ili oluyor. En kalabalık şehirlerden biri olan Konya, lezzetli yemekleri kadar güzel piknik alanlarını da içinde barındırıyor. Modern imkânlar kullanılarak yapılan “Konya Adalet Parkı”, birçok müşteriye ev sahipliği yapıyor. Dinlenme ve yanı sıra eğlenme faktörünü de içinde bulunduran park, yerli halk tarafından oldukça rağbet görüyor. Çim ekiminin ve ağaçlandırma çalışmalarının da henüz yeni tamamlandığı piknik alanında, halkın ihtiyaç duyacağı her türlü imkanın sağlanacağı sözü veriliyor. Çeşitli bitkilere ev sahipliği yapan botanik bahçeleri ve yoğun kamelyalaşma sistemi sayesinde piknik tutkunları tarafından epey seviliyor.

8. Şanlıurfa’nın Büyüleyen Tabiatı

Türkiye de Doğayla İç İçe Olabileceğiniz En Huzurlu Piknik Alanları

Uzun yıllar piknik alanı olarak hayatına devam eden “Gölpınar”, 2011 yılından sonra tabiat parkı olarak günümüzde de hizmet vermeyi sürdürüyor. Görsel olarak muazzam bir doğa manzarasına sahip olan mesire alanı, açık hava da eğlenmek ve dinlenmek isteyenler içinde güzel bir alternatif oluşturuyor. Kent merkezine yakın oluşu nedeniyle ulaşımı kolaylıkla sağlanan Gölpınar Tabiat Parkı, her mevsimde uygun iklim koşulları sebebiyle piknikçileri ağırlıyor. Bitki örtüsü bozkır olmasına karşın Gölpınar, büyük bir ormanlık alanı da içinde barındırıyor. Ekosisteminin farklılığı ve genişliği nedeniyle de pek çok meraklının ilgi odağı olmayı başarıyor.

9. Gaziantep’in Kızılçam Ormanları

Türkiye de Doğayla İç İçe Olabileceğiniz En Huzurlu Piknik Alanları

Türkiye’de doğayla iç içe olabileceğiniz en huzurlu piknik alanları içeriğimizin dokuzuncu sırasında bir diğer kalabalık ilimiz Gaziantep yer alıyor. Antik kentten kalıntıları içinde barındıran ve çeşitli kaynaklara sahip olan Gaziantep’in en büyük piknik alanlarından birisi “Dülükbaba Tabiat Parkı” olarak karşımıza çıkıyor. Zengin florası sayesinde pek çok bitkiye ev sahipliği yapan park, aynı zamanda yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmeyi de başarıyor ve bolca rağbet görüyor. Özelikle Kızılçamlarıyla meşhur olan Dülükbaba, yaklaşık beş bin kişinin kamp kurmasına imkan sağlayan geniş bir koru alanını da içinde barındırıyor. Yüksek bir doğal alanda bulunduğu için oluşturduğu manzara ve temiz havasıyla 1990 yılından beri hizmet vermeye devam ediyor.

10. Kocaeli’nin Nefes Noktası

Türkiye'de Doğayla İç İçe Olabileceğiniz En Huzurlu Piknik Alanları

Yaz aylarında daha çok tercih edilen Kocaeli’nin en güzel piknik alanlarından birini İzmit içerisinde yer alan “Çenedere Mesire Alanı” oluşturuyor. Şehrin kalabalığı ve gürültüsünden kaçmak isteyenlerin tercih ettiği piknik alanı, insanların temiz hava ihtiyaçlarını karşılamakla kalmıyor aynı zamanda piknik severlere pek çok masa, sandalye ve mangal yakmaları için uygun materyalleri sağlıyor. Temizliğinin yapımı aksatılmayan parkta, piknik yapanların da çevre kurallarına özen göstermesi için çeşitli uyarılar yer alıyor. Ulaşımı son derece kolay olan Çendere, çocukların huzurlu ve güvenli bir şekilde oynamasını sağlayacak yeşil alanları da bünyesinde saklıyor. Listelenen tüm bu güzellikler içinde piknik severler orman yangınlarına neden olacak olumsuz koşullara dikkat ederek ve çevre temizliğine önem vererek, doğa dostu bir tutum sergileyebilir, gelecek nesillere miras bırakabilirler.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
17
Beğen
Mutlu Mutlu
9
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
7
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!