Türkiye’de Doğallığını Koruyan Gezilecek Yerler

3 dk okuma süresi


12
24 Paylaşım, 12 puan

Türkiye, sakin plajlardan dramatik dağlara kadar bir dizi doğallığını koruyan gezilecek yerler ile dikkatleri üzerine çekiyor. Bu konuda gerçekten ziyaret edilebilecek olağanüstü ülkelerden biriyiz. Sizlere mutlaka görmeniz gereken kaçırılmayacak kasabaları listeledik. İşte doğallığını koruyan gezilecek yerler…

1. Amasra, Bartın

Doğallığını Koruyan Gezilecek Yerler

Türkiye’nin Karadeniz bölgesinde Amasya ilçesi, Yeşilırmak nehrinin kıyısında, kayalık dağların fonunda, dar bir vadide yer almaktadır. 3000 yıllık tarihi olan Amasra için Türkiye’nin en ünlü masallarından Ferhat ve Şirin hikayesinin geçtiği kasaba olduğu söylenir. Kasabanın yukarısında kayaların üstünde oyulmuş mezarlar uzanırken, güzel ilçe Osmanlı tarzı evler ve antik köprülerle doludur.

2. Bozcaada, Çanakkale

Bozcaada

Ege denizinde adeta küçük bir cennet olan Bozcaada, Türkiye’de doğallığını korumuş yerler arasında olmayı başardı. Halen orijinal mimarisinin ve yapılarının çoğunu elinde tutuyor. Kasaba, 15. yüzyıldan kalma güzel bir şekilde korunmuş bir kaleye sahiptir. Birkaç eski sarayın kalıntıları üzerine inşa edilen bu kale, adanın silüetine hakim ve küçük sahil kasabası için büyük bir his veriyor. Ayrıca yumuşak, kumlu plajlardan berrak mavi denizin üzerinde yükselen hafif tepelere kadar çok sayıda doğal güzelliğe sahiptir. Büyüleyici dolambaçlı sokakları ve geleneksel sahil kafeleri ile Bozcaada, mükemmel bir yerdir.

3. Göreme, Nevşehir

Doğallığını Koruyan Gezilecek Yerler

Göreme kasabası, fantastik kaya oluşumları ile ünlü Kapadokya bölgesinde, yüzlerce şaşırtıcı “peri bacaları” ile yüksek evlerle dolup taşan bir yer. Burayı özel yapan şeyse, halkın yüz yıllarca kullandığı harika yapılardır. Güzel bir şekilde dekore edilmiş evler, kiliseler ve yeraltı şehirleri bölgeyi dolduruyor. Aynı zamanda düzinelerce inanılmaz hava balonları, turistlere muhteşem manzaralar sunmak için gökyüzünü sık sık doldurur.

4. Kaş, Antalya

Kaş Antalya

Akdeniz sahilindeki yemyeşil tepelerin eteklerinde yer alan büyüleyici ve el değmemiş bir balıkçı köyüdür Kaş. Son derece popüler bir turizm merkezi haline geldi. Bunun temel nedeni doğallığını korumuş tarihi kalıntıları ve caddeleri ile bol dalış olanaklarına sahip bir yer olması. Antiphellos antik kalıntıları, küçük sokaklar, geleneksel evler ve kafelerle doludur. Sakin, çakıllı plajları popülerliğine rağmen bozulmamış kalabilmektedir. Bununla birlikte, Kaş’ın güzelliği yüzeyin altında, yani scuba dalış gezilerinde keşfedilecek şaşırtıcı bir dizi balık, kaplumbağa ve diğer deniz canlıları, deniz tabanındaki ilgi çekici alanlarda yatıyor.

5. Safranbolu, Karabük

Doğallığını Koruyan Gezilecek Yerler

Safranbolu ismi, safran kelimesinden ve Yunanca şehir (polis) kelimesinden türetilmiştir. Çünkü kasaba önemli ve kıymetli baharat üzerine ticaret merkezlerinden biriydi. Safranbolu, en iyi olağanüstü tarihi yerleri ve iyi korunmuş evleri ile tanınır. Mezarlar, Türk hamamları ve 17. yüzyıl camileri dahil olmak üzere 1000’den fazla tescilli tarihi eseri vardır. Ayrıca uzun, geniş, yarı ahşap cepheleri, büyüleyici kepenkli pencereleri ve kiremitli çatılarıyla hemen tanınan geleneksel Osmanlı tarzı evleriyle de dikkat çekicidir. Bunlar Türkiye’deki doğallığı bozulmamış Osmanlı mimarisi örneklerinden bazılarıdır.

6. Didim, Aydın

Doğallığını Koruyan Gezilecek Yerler

Bol miktarda Roma ve Hellenistik kalıntıları ile Didim, tarih meraklıları için kaçırılmaması gereken yerlerden biridir. Orijinal Roma amfitiyatrosu, kentin tam merkezinde, modern evler, kafeler ve günlük yaşamın karmaşası ile kontrast oluşturmaya devam ediyor. Bu arada deniz kıyılarının yakınında, gün batımının ateş kırmızısı parıltısında her geçen gün daha da görkemli hale gelen Apollon Tapınağı, kalıntılarıyla ayakta durmaktadır. Didim ayrıca doğal güzelliği ile de ünlüdür. Ancak bir kilometre genişliğinde küçük bir yarımada üzerinde bulunan kasaba, her iki tarafa da altın kum ve Akdeniz’in berrak suları ile sınırlanmıştır.

7. Uzungöl, Çaykara / Trabzon

Doğallığını Koruyan Gezilecek Yerler

Uzungöl köyü, Trabzon’un Çaykara ilçesinde yer almaktadır. Uzungöl adı, pitoresk bir gölün kenarında, Trabzon kenti yakınlarında yemyeşil bir vadinin dibinde bulunmaktadır. Manzara şaşırtıcı ve masal gibi, Türkiye’nin olağanüstü muhteşem bir yeridir. Köy ve vadi, sabahın erken saatlerinde çevreye yumuşak bir sis indiğinde unutulmaz, eterik manzarası ile görülmeye değer.

8. Halfeti, Şanlıurfa

Doğallığını Koruyan Gezilecek Yerler

1990’larda bölgeyi dolduran Birecik Barajı nedeniyle Halfeti kasabasının büyük bölümü sular altında kalmıştır. Bundan dolayı yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta yeni bir kasaba inşa edilmiştir. Nehre batmış olan Eski Halfeti kalıntıları, sualtı müzesiyle karşılaştırılabilecek manzaraya hayran kalan ziyaretçilerin ilgisini çekmeye devam ediyor. Roma döneminde Asur Kralı Şalmenler, kasabayı ilk kurduğunda M.Ö. 855 yılına kadar uzanır. Tarihi ve mimari özellikleri dışında Halfeti, siyah gülleriyle de ünlüdür.

9. Ölüdeniz, Fethiye / Muğla

Ölüdeniz

Muğla’nın Fethiye ilçesinde bulunan Ölüdeniz, 2006 yılında %82 oyla Dünya’nın en güzel kumsalı seçilmiş ve turizm açısından oldukça gelişmiştir. Ölüdeniz, adı gibi durgun bir göldür, en fırtınalı günlerde bile Ölüdeniz’de sadece çırpıntılar meydana gelir. Ancak durgun gibi gözüken Ölüdeniz, kaynak sularıyla hemen hemen her gün yenilenmektedir. Ayrıca Likyalılar’da ışık ve güneş diyarı, Ortaçağ’da “Uzak Diyar” olarak tanınır.

10. Birgi, Ödemiş / İzmir

Doğallığını Koruyan Gezilecek Yerler

2012 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Birgi, daracık sokakları ve tarihi ahşap evleri ile ziyaretçilerini mest ediyor. Çeşitli tarım ürünleri ile zamanda yolculuk yapmak isteyenlerin karmaşadan uzaklaşmak için tercih ettiği yerlerden biri. İzmir Ödemiş’e 10 km uzaklıkta bulunan Birgi kasabası, Tarihi Çakırağa Konağı ve Ulu Cami gibi eserleriyle öne çıkıyor.


dergiCE üyeleri ne diyor?

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
9
Beğen
Mutlu Mutlu
11
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
11
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç