Türkiye’de Doğallığını Koruyan Gezilecek Yerler

4 dk okuma süresi


12
24 Paylaşım, 12 puan

Türkiye, sakin plajlardan heybetli dağlara, modern şehirlerden masalsı kasabalara kadar değerini ve güzelliğini günümüze kadar getirmeyi başarmış yerleriyle dikkatleri üzerine çekmektedir. Konu coğrafi ve tarihi güzellikler olduğunda, gerçekten ziyaret edilebilecek fevkalade ülkelerden biriyiz. Bu bağlamda sizlere Türkiye’de muhteşemliğini ve doğallığını koruyan bu olağanüstü biçimdeki gezilecek yerler ile içerdikleri tarihi yapıları ve eserlerin bazılarını listeledik. Keyifli okumalar!

1. Amasra, Bartın

Türkiyede Doğallığını Koruyan Gezilecek Yerler

Türkiye’nin Karadeniz bölgesinde yer alan ve Bartın iline bağlı olan Amasra ilçesi, Yeşilırmak nehrinin kıyısında, kayalık dağların fonundaki dar bir vadide yer almaktadır. Yaklaşık 3000 yıllık bir tarihe sahip Amasra’nın aynı zamanda Türkiye’nin en ünlü masallarından Ferhat ve Şirin hikayesinin geçtiği kasaba olduğu söylenmektedir. Kasabanın yukarısında ise kayaların üstünde oyulmuş mezarlar uzanırken, bu büyüleyici ve şirin ilçe Osmanlı tarzı evler ve antik köprülerle doludur. Aynı zamanda rahmetli sanatçı Barış Akarsu, 2007 yılında piyasaya sürdüğü albümünü memleketi olan Amasra’ya ithaf etmiş, Amasra şehri de Akarsu’nun heykelini yaptırmıştır.

2. Bozcaada, Çanakkale

Bozcaada

Ege denizinde adeta küçük bir cennet olan Bozcaada, Türkiye’de doğallığını koruyabilen yerler arasında olmayı başarmaktadır. Halen orijinal mimarisinin ve yapılarının çoğunu elinde tutmaktadır. Kasaba, 15. yüzyıldan kalma güzel bir şekilde korunmuş bir kaleye de sahiptir. Birkaç eski sarayın kalıntıları üzerine inşa edilen bu kale, adanın silüetine hakimdir Ayrıca yumuşak, kumlu plajlardan berrak mavi denizin üzerinde yükselen hafif tepelere kadar çok sayıda doğal güzelliğe sahiptir. Büyüleyici derecedeki dolambaçlı sokakları ve geleneksel sahil kafeleri ile Bozcaada, Türkiye’de doğallığını koruyan gezilecek yerler arasında en mükemmel olanıdır.

3. Göreme, Nevşehir

Türkiyede Doğallığını Koruyan Gezilecek Yerler

Nevşehir’de bulunan Göreme kasabası, fantastik kaya oluşumları ile ünlü Kapadokya bölgesinde, yüzlerce şaşırtıcı “peri bacaları” ve yüksek evlerle dolup taşan bir yerdir. Burayı özel yapan şey ise halkın yüz yıllar boyunca kullandığı harika yapılardır. Olağanüstü bir şekilde dekore edilmiş evler, kiliseler ve yeraltı şehirleri bölgeyi doldurmaktadır. Aynı zamanda düzinelerce olan ve büyüleyici bir görüntüye sebebiyet veren hava balonları, turistlere muhteşem manzaralar sunmak için gökyüzünü sık sık doldurmaktadır.

4. Kaş, Antalya

Kaş Antalya

Akdeniz sahilindeki yemyeşil tepelerin eteklerinde yer alan büyüleyici ve el değmemiş bir balıkçı köyüdür Kaş. Son derece popüler bir turizm merkezi haline gelmiştir. Bunun temel nedeni ise doğallığını korumuş tarihi kalıntıları ve caddeleri ile bol dalış olanaklarına sahip bir yer olmasıdır. Antiphellos antik kalıntıları, küçük sokaklar, geleneksel evler ve kafelerle doludur. Sakin, çakıllı plajları popülerliğine rağmen bozulmayarak günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Kaş’ın asıl güzelliği yüzeyin altında, yani scuba dalış gezilerinde keşfedilecek şaşırtıcı bir dizi balık, kaplumbağa ve diğer deniz canlıları, deniz tabanındaki ilgi çekici alanlarda yatmaktadır.

5. Safranbolu, Karabük

Türkiyede Doğallığını Koruyan Gezilecek Yerler

Safranbolu ismi, safran kelimesinden ve Yunanca şehir (polis) kelimesinden türetilmiştir. Çünkü kasaba eski zamanlarda önemli ve kıymetli olan baharat üzerine kurulu ticaret merkezlerinden bir tanesi olmuştur. Safranbolu, en büyüleyici tarihi yerleri ve iyi korunmuş evleriyle ile tanınmaktadır. Safranbolu mezarlar, Türk hamamları ve 17. yüzyıl camileri dahil olmak üzere ortalama 1000’den fazla tescilli tarihi eser ve yapıya sahiptir. Ayrıca uzun, geniş, yarı ahşap cepheleri, büyüleyici kepenkli pencereleri ve kiremit çatılarıyla hemen tanınan geleneksel Osmanlı tarzındaki evleriyle de dikkat çekmektedir.

6. Didim, Aydın

didim

Bol miktarda Roma ve Hellenistik kalıntıları ile bilinen Didim, tarih meraklıları için kaçırılmaması gereken yerlerden biridir. Şehrin merkezinde bulunan orijinal Roma amfitiyatrosu, kentin modern evler, kafeler ve günlük yaşamın karmaşası ile kontrast oluşturmaya devam etmektedir. Ayrıca deniz kıyılarının yakınında, gün batımının ateş kırmızısı parıltısında her geçen gün daha da görkemli hale gelen Apollon Tapınağı kalıntılarıyla ayakta durmaktadır. Didim aynı zamanda doğal güzelliği ile de ünlüdür. Ancak bir kilometre genişliğinde küçük bir yarımada üzerinde bulunan kasaba, her iki tarafı da altın kum ve Akdeniz’in berrak suları ile sınırlanmıştır.

7. Uzungöl, Çaykara / Trabzon

Türkiyede Doğallığını Koruyan Gezilecek Yerler

Uzungöl köyü, Trabzon’un Çaykara ilçesinde yer almaktadır. Uzungöl, pitoresk bir gölün kenarında, Trabzon kenti yakınlarında yemyeşil bir vadinin dibinde bulunmaktadır. Kuruluş tarihinin 1500’lü yıllardan daha eskilere dayandığı bilinmektedir. Uzungöl’ün nasıl oluştuğu hakkında ise kesin nitelikte herhangi yazılı bir belge yoktur. Manzarası şaşırtıcı ve bir o kadar da masalsı görünmekle birlikte, Türkiye’nin olağanüstü derecedeki muhteşem yerlerinden bir tanesi sayılmaktadır. Köy ve vadi, sabahın erken saatlerinde çevreye yumuşak bir sis indiğinde unutulmaz, eterik manzarası ile görülmeye değerdir.

8. Halfeti, Şanlıurfa

halfeti

1990’larda bölgeyi dolduran Birecik Barajı nedeniyle Halfeti kasabasının büyük bölümü sular altında kalmıştır. Bundan dolayı yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta yeni bir kasaba inşa edilmiştir. Günümüzde ortalama 2200 sayılı nüfusu ile yerel halkın geçim kaynakları tarla ekimi, bağcılık ve hayvancılıktır.  Nehre batmış olan Eski Halfeti kalıntıları ise sualtı müzesiyle karşılaştırılabilecek manzarasına hayran kalan ziyaretçilerin ilgisini çekmeye devam etmektedir. Roma döneminde Asur Kralı Şalmenler tarafından kurulan kasabanın tarihi MÖ 855 yılına kadar uzanmaktadır. Tarihi ve mimari özellikleri dışında Halfeti, siyah gülleriyle de ünlüdür.

9. Ölüdeniz, Fethiye / Muğla

Ölüdeniz

Muğla’nın Fethiye ilçesinde bulunan Ölüdeniz, 2006 yılında %82 oyla Dünya’nın en güzel kumsalı seçilmiş ve turizm açısından da oldukça gelişmiştir. Ölüdeniz, adı gibi durgun bir göldür, en fırtınalı günlerde bile Ölüdeniz’de sadece çırpıntılar meydana gelmektedir. Ancak durgun gibi gözüken Ölüdeniz, kaynak sularıyla hemen hemen her gün yenilenmektedir. Ayrıca Likyalılar’da ışık ve güneş diyarı, Ortaçağ’da ise “Uzak Diyar” olarak tanınmaktadır. Kelebekler Vadisi ve Gemiler Adası gibi görülmeye değer yerlerin yanı sıra günübirlik deniz turları ile de 12 ada ve daha fazlasını görmek mümkündür.

10. Birgi, Ödemiş / İzmir

Türkiyede Doğallığını Koruyan Gezilecek Yerler

2012 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Birgi, daracık sokakları ve tarihi ahşap evleri ile ziyaretçilerini mest etmektedir. Çeşitli tarım ürünleri ile zamanda yolculuk yapmak isteyenlerin de karmaşadan uzaklaşmak için tercih ettiği yerlerden bir tanesidir. İzmir Ödemiş’e 10 km uzaklıkta bulunan Birgi kasabası, Tarihi Çakırağa Konağı ve Ulu Cami gibi eserleriyle öne çıkmaktadır. Türkiye’de bereketli havzaların ortasında kurulan, 1996 yılında ise sit alanı ilan edilen Birgi kasabası, doğallığını hala koruyan gezilecek yerler arasında adeta masal diyarlarını andırmaktadır.

 


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
9
Beğen
Mutlu Mutlu
11
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
11
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!