Müzik Dünyasında Vefat Ettikten Sonra Değeri Anlaşılan Ünlüler

5 dk okuma süresi


5
12 Paylaşım, 5 puan

Müzik dünyasında vefat ettikten sonra değeri anlaşılan bazı ünlüler yaşadıkları dönemde belli bir hayran kitlesi oluştursa da, 7’den 70’e herkesin kalbine sonradan dokunmuşlar. Yaşadıkları acı tatlı hikayelerle seslendirdikleri şarkıları, muhteşem sahne performansları ile birleştirerek gönüllere taht kurmayı başarmışlardır. Bu nadide ünlüleri, biraz olsun hatırlatmak adına derlediğimiz bu liste sizleri geçmişe götürecek. Şimdiden iyi okumalar dileriz…

1. Barış Akarsu

Müzik Dünyasında Vefat Ettikten Sonra Değeri Anlaşılan Ünlüler

29 Haziran 1979 yılında Bartın’da dünyaya gelen Barış Akarsu, Türk rock müziğinin önemli sanatçılarından birisiydi. Anadolu rock müziğine farklı bir tarz getiren Barış Akarsu yaşadığı dönemde belli bir hayran kitlesi tarafından sevilse de öldükten sonra bu sayı artmıştır. Müzisyenliğin yanı sıra oyunculuk da yapmış ve Akademi Türkiye adlı yarışmaya katılarak birinci olup kariyerinin en büyük adımını atmıştır. 21 Temmuz 2006’da yayın hayatına başlayan Yalancı Yarim dizisinde baş rol oyuncusu olarak rol almıştır. Bu dizi oyunculuk kariyerindeki ilk ve tek deneyimi olmuştur. Müzik kariyerine 4 albüm sığdıran Barış Akarsu, 4 Temmuz 2007’de Bodrum’a gittiği sırada yaşadığı talihsiz bir kaza ile hayata gözlerini yummuştur. Barış Akarsu’nun her yıl ölüm gününde hayranları tarafından anma günü gerçekleştirilmektedir.

2. Amy Winehouse

İngiliz asıllı şarkıcı Amy Winehouse 14 Eylül 1983 yılında Birleşik Krallık’ta dünyaya geldi. Soul ve caz tarzında şarkılar söyleyen Amy Winehouse müzik kariyeri boyunca 2 albüm çıkarmıştır. 6. Grammy ödülüne aday gösterilen Amy Winehouse 5’ini kazandırmıştır. Daha birçok ödül kazanan Amy Winehouse’un inişli çıkışlı özel hayatını yaşadığı yıllarda çok kez gündeme gelmiştir. Alkol ve uyuşturucu bağımlılığı olan Amy Winehouse, 23 Temmuz 2011 yılında alkol zehirlenmesi yüzünden hayata gözlerini yummuştur. Adına filmler yapılan genç şarkıcının ölümünden sonra şarkıları daha da değerlenmiştir. Kendisi için de her yıl anma töreni düzenlenmektedir.

3. Ayla Dikmen

25 Mart 1944 yılında Kütahya’da doğan Ayla Dikmen, Türk pop müziğinin önemli şarkıcılarındandır. Kariyerine 2 albüm, 10’dan fazla 45’lik sığdıran Ayla Dikmen, Anlamazdın şarkısı ile 2009 Ocak ayında Billboard Türkçe Top 20 listesinde 1 numaraya yükselmiştir. Anlamazdın şarkısı Ayla Dikmen’in ölümünden sonra birçok dizi ve filmde kullanılmış ve halen yapıtlarda karşımıza çıkmaktadır. 1965 yılında Balkan Melodileri Festivali’nde Niksarın Fidanları adlı şarkısı ile 1. seçilmiştir. İzmirli Enis Berki ile 22 yılını geçiren Ayla Dikmen, 20 Ağustos 1990 yılında rahim kanserine yakalanıp, hayata veda etmiştir.

4. Juice Wrld

Müzik Dünyasında Vefat Ettikten Sonra Değeri Anlaşılan Ünlüler

2 Aralık 1998 yılında Chiago’da dünyaya gelen Juice Wrld’ün gerçek ismi Jarad Anthony Higgins’dir. Amerikalı rapçi ve şarkıcı Juice Wrld, Lucid Dreams adlı şarkısıyla kendisine has bir hayran kitlesi oluşturmayı başarmıştır. Müzik kariyerine 2 albüm sığdırmış olan Juice Wrld, genç yaşta uyuşturucu bağımlısı olmuştur. 2019 yılında Billboard Müzik ödüllerinde Zirvedeki Yeni Şarkıcı ödülünü kazanmıştır. Aynı zamanda yaşadığı dönemde Billboard 200 listesine girmeye de layık görülmüştür. Chiago hava alanında nöbet geçirerek yaşamına son vermiştir. Müzik dünyasında vefat ettikten sonra değeri anlaşılan ünlüler arasında son zamanların en dikkat çeken müzisyenlerinden birisidir.

5. Kazım Koyuncu

Müzik Dünyasında Vefat Ettikten Sonra Değeri Anlaşılan Ünlüler

Artvin’in Sugören ilçesinde 7 Kasım 1971 yılında doğan Kazım Koyuncu müzik kariyerine Dinmeyen adında bir grup ile adım atmıştır. Ardından Zuğaşi Berepe adında bir rock grubunu kurmuş ve 2 albüm yayınlamışlardır. Ayrılan gruptan sonra Kazım Koyuncu, 2001 yılında Viya adında solo albüm çıkarmıştır. Lazca, Gürcüce eserler çıkaran Kazım Koyuncu, 2002 yılında Gülbeyaz adlı dizi için birçok şarkı yapmıştır. Farklı farklı sanatçılarla düet yapmış ve kariyerine 3 albüm sığdırmıştır. Akciğer kanseri olan Kazım Koyuncu 25 Haziran 2005 hayata veda etmiştir. Vefat ettikten sonra hakkında birçok belgesel yapılmış ve 20 Eylül 2007 yılında Kadıköy’de Kazım Koyuncu adına Kültür Merkezi açılmıştır. Kazım Koyuncu müzik dünyasında vefat ettikten sonra değeri anlaşılan Türk ünlüler arasında eserleri en çok dinlenen şarkıcılardan birisidir.

6. Kurt Cobain

Müzik Dünyasında Vefat Ettikten Sonra Değeri Anlaşılan Ünlüler

20 Şubat 1967 yılında Washington’da dünyaya gelen Kurt Cobain, müzik kariyerine 1987 yılında kurduğu Nirvana grubu ile adım atmıştır. Kariyerine 3 albüm sığdıran Kurt Cobain, Courtney Love ile hayatını birleştirmiştir. Uyuşturucu bağımlısı olan Kurt Cobain’in grubu Nirvana 1992 yılında Mtv Video Müzik ödüllerinde En İyi Grup ve En İyi Alternatif Klip ödüllerini kazanmış. Punk müziğin gelişimine katkı sağlamıştır. Ölümü ise 5 Nisan 1994’te olduğu halde, cesedi 3 gün sonra evine gelen elektrikçi tarafından fark edilmiştir. Kurt Cobain’in ölümü ardından dağılan Nirvana grubu yayımlamadıkları şarkıları 12 Kasım 2002 yılında Best Of Nirvana adıyla yıllar sonra yayınladılar. Vefat ettikten sonra Kurt Cobain’i anlatan Last Days filmi sanatçıya olan ilgiyi daha da arttırmış ve hakkında birçok belgesel çekilmiştir.

7. Bergen

Türk arabesk-fantezi şarkıcısı Bergen Sarılmışer, 15 Temmuz 1958 yılında Mersin’de dünyaya gelmiştir. 31 Ekim 1982’de kocasının yüzüne kezzap atmasıyla talihsiz bir şekilde iki gözünü kaybeden Bergen, güneş gözlüğü ile farklı bir imajla karşımıza çıkmıştır. Müzik kariyerine 10’dan fazla albüm sığdıran Bergen’in albümleri arasına öldükten sonra ortaya çıkan yenileri de eklenmiştir. Yaşadıklarını şarkılarına yansıtan Bergen, 14 Ağustos 1989 yılında Adana’da eski eşi tarafından vurularak öldürülmüştür. Vefat ettikten sonra birçok şarkıcı tarafından şarkıları tekrar söylenmiştir. Ayrıca Yavuz Hakan, 2014 yılında Acıların Kadını Bergen adında bir kitap çıkarmıştır.

8. Tupac Shakur

16 Haziran 1971’de Las Vegas’ta dünyaya gelen Tupac Shakur rap müzik sanatçısının gerçek adı Lesane Parish Crooks’tur. Müzik kariyerine 5 albüm sığdıran Tupac, takma adıyla 2Pac, bugüne kadar 7 filmde rol almıştır. 1995 yılında Me Against The World albümü ile hapiste olan Tupac’a bu albüm 1 numaraya kadar çıkan ilk sanatçı unvanını kazandırdı. 80 milyona yakın albüm satışı yaparak tüm zamanın en çok albüm satan rap sanatçılarından birisi olmuştur. Yaşamı boyunca kitap okumayı seven biri olarak bilinen Tupac, şarkılarına da bunu yansıtmayı başarmıştır. İşlediği bir suç yüzünden hapishaneye giren rapçi Eylül 1996 yılında vuruldu ve hastanede yaşama veda etti. Tupac’ın vefatından sonra birçok albümü çıkmış. Ayrıca hakkında birçok belgesel ve kitap da yayımlanmıştır.

9. Kerim Tekin

Türk şarkıcı ve söz yazarı Kerim Tekin, 18 Nisan 1975 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Erzincan kökenli Kerim Tekin, müzik kariyerine gece kulüplerinde şarkı söylemeye başlayarak adım atmıştır. Kerim Tekin kariyerine 2 albüm sığdırmış. 1996 yılında Mirasyediler adlı dizide rol almıştır. 1998 yılında Haykırsam Dünyaya adlı albümü ile Hava Harp Okulu tarafından Yılın En Beğenilen Pop Sanatçısı ödülüne layık gösterilmiştir. 1998 yılında Sandıklı ilçesinde trafik kazasında hayatını kaybeden Kerim Tekin öldüğünde 23 yaşındaydı. Hayat arkadaşı Zerrin Özer her yıl Kerim Tekin’i ölüm yıl dönümünde anmaktadır. Ayrıca Şimdi Uzaklardasın albümünü de Kerim Tekin’e armağan etmiştir. Şarkıları hala hayranları ve ünlüler tarafından tekrar tekrar söylenmektedir.

10. Freddie Mercury

Müzik Dünyasında Vefat Ettikten Sonra Değeri Anlaşılan Ünlüler

5 Eylül 1946’da İngiltere’nin Londra şehrinde dünyaya gelen Freddie Mercury’in asıl adı Farrokh Bulsara’dır. 1980 yılında arkadaşlarının kurduğu grup Queen’e dâhil olup, farklı tarzlarda yaptıkları şarkılarla Freddie Mercury, dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Gruptan ayrılmasının ardından müzik kariyerine solo devam etmiş ve 2 albüm çıkarmıştır. Queen ile 10’dan fazla albüm çıkaran Freddie Mercury, eşcinsel olduğu için bazı zamanlar dışlanmıştır. 24 Kasım 1991 yılında AIDS hastalığından dolayı vefat etmiştir. Dünyaya gözlerini yumduktan sonra hakkında birçok belgesel ve film çekilmiştir. Freddie Mercury şarkıları ve değişik tarzı ile halen hayranları tarafından sevilmektedir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
3
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!