Türkan Saylan Hakkında Bilmeniz Gerekenler

2 dk okuma süresi


4
20 Paylaşım, 4 puan

Türkan Saylan, yaptığı çalışmalar, göstermiş olduğu emekler, kurmuş olduğu yararlı dernekler ile bilinen çok başarılı bir kadındı. Peki tam olarak Türkan Saylan kimdir? Ne işler yapmıştır? dergiCE ekibi olarak sizlere bu yazımızda Türkan Saylan hakkında bilmeniz gerekenler yazısı hazırladık. İyi okumalar!

1. Türkan Saylan Kimdir?

Türkan Saylan Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Türkan Saylan, 13 Aralık 1935 yılında, beş kardeşin en büyüğü olarak İstanbul’da doğan, Kandilli Okulları’nda ilkokul ve lise eğitimi aldıktan sonra 1963 yılında ‘’Doktor olmazsam ölürüm’’ dediği İstanbul Tıp Fakültesi’ni bitirdi. 1971 yılında ise İngiliz Kültür Heyeti’nin bursuyla İngiltere’de ileri eğitim almıştır. 1972’de doçent, 1977’de profesör olmuştur.

2. Yaptığı Çalışmalar

Türkan Saylan Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bu başarılı kadın, en çok yaptığı çalışmalar, aldığı ödüller ve kurduğu dernekler ile bilinen biridir. 1976 yılında cüzzam ile ilgili Cüzzamla Savaş Derneği’ni kurmuştur. Bunun yanında 1989’da başlayan ve günümüzde hala devam etmekte olan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ni Aysel Çelikel ile birlikte kurmuştur. Kurduğu diğer vakıflardan birisi de öğrenim görmüş olduğu lise için oluşturulan Kandilli Kız Lisesi Kültür ve Eğitim Vakfı’dır. Türkan Saylan’ın yapmış olduğu şeyler bununla sınırlı değildir bunlar haricinde de birçok kuruluş ve vakıf için üye olmuştur.

3. Uluslarası Gandhi Ödülü

Türkan Saylan Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bu değerli insanın aldığı ödüller sayılamayacak kadar fazla olsa da biz size bir kaçını sunacağız. Bunlardan en  büyük ödül 1986 yılında Hindistan’da verilen “Uluslararası Gandhi Ödülü”dür. 1990 yılında ülkemizde “Yılın Kadını” ödülünü almıştır ve daha birçok ödülle birlikte son olarak 2009 yılında “Aydın İnsan” onur ödülüne de layık görülmüştür.

4. Kız Çocukları İçin Mücadele

Hayatında umutsuzluğa hiç yer vermeyen Türkan Saylan’ın kız çocuklarını okutabilmek için verdiği mücadele takdire şayandır. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ni en başta bu amaçla kuran Saylan, “Diplomam elimden alınsa, gider yenisini alırım” diyebilecek kadar güçlü bir kadındı. Eğitimin her çeşidine çok fazla önem veren Saylan, bu dernekle aileleri tarafından çok küçük yaşlarda evlenmeye zorlanan kız çocuklarını pamuk, fındık ya da çay toplamak yerine dernekte bağış edilen burslar sayesinde eğitime kattı.

5. Gelecek Daha Güzel Olacak

Ömrünün son zamanlarında, çok zor zamanlar geçiren fakat bu zor zamanlarda bile umudunu yitirmeyen Türkan Saylan, gelişmelerin bundan sonra nasıl ilerleyeceğini az çok tahmin edebiliyordu. Saylan, hekimlerinden yalnızca 2 Mayıs gününde, kurduğu dernek olan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin 20. yıl kutlamasına katılmasına izin vermelerini istedi. Orada son konuşmasını yaptı ve kemoterapiye son verdi. Son saatlerinde kızım dediği Ayşe Yüksel’e bakıp “Gelecek daha güzel olacak” dedi ve 18 Mayıs 2009 tarihinde aramızdan ayrıldı. Biz de Türkan Saylan hakkında bilmeniz gerekenler listemizin son maddesinde Türkan Saylan’ı sevgi ve saygı ile anıyoruz.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
32
Beğen
Mutlu Mutlu
14
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
10
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
2
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!