Türk Müzik Tarihinin Gelmiş Geçmiş En Yaratıcı Albümleri

6 dk okuma süresi


6
25 Paylaşım, 6 puan

Dünya geliştikçe, fikirler değiştikçe müzik de kendine yön bulmaya devam ediyor. Bazı albümler ilklere imza atarak alanının öncüsü olurken, bazı albümler de bulunduğu türü farklı bir noktaya ilerletiyor. Müziksel değişim, toplumun gelişiminde de önemli bir konumda bulunuyor. Yayımlandıktan sonra ilham kaynağı haline gelen albümler, müzik endüstrisini de değiştirerek kitleleri arkasından sürüklemiştir. Biz de sizler için Türk müzik tarihinin gelmiş geçmiş en yaratıcı albümleri listemizi sıraladık. Keyifli okumalar dileriz!

1. Mor ve Ötesi – Dünya Yalan Söylüyor

Türk Müzik Tarihinin Gelmiş Geçmiş En Yaratıcı Albümleri

Dünya Yalan Söylüyor, Mor ve Ötesi grubunun 5 Mart 2004 yılında Pasaj Müzik aracılığıyla çıkardığı albümüdür. Yapımcılığı Tarkan Gözübüyük tarafından yapılmıştır. Türk Rock müziğinin en kült albümlerindendir. Dinleyiciler tarafından da sanat eseri olarak değerlendirilmesi gerektiğinde hemfikir olunmuştur. Grubun dünya politikasına karşı duruşu albümün kemik temalarındandır. Yakaladığı başarıyla “En çok satan rock albümü” olma özelliğini taşır. 80 sonrasında Rock müziğin geri planda kaldığı süreçte, rock müziğin tekrar ana akıma taşınmasına sebep olacak kadar güçlü bir etki yaratmıştır. Albümde yer alan “Cambaz” ve “Bir Derdim Var” ikonikleşmiş şarkılardandır.

2. Jazz Semai

1978 yılında yayımlanan Jazz Semai, Türkiye’nin ilk caz plağıdır. Albümde, piyano ve saksafonda Tuna Ötenel, bas gitar ve perküsyonda Kudret Öztoprak, davulda Erol Pekcan yer alıyor. Albümün prodüktörlüğü Nino Varon tarafından yapılmıştır. Kayıt ve mix Ümit Eroğlu tarafından yapılmıştır. Besteci ve prodüktör Nino Varon, projeyi duyduğunda çok heyecanlandığını belirtmiştir. Caz müziğin Türkiye’de ticari başarı elde edemeyeceği bilinse de yurt dışına açılabilme ihtimalleri değerlendirilerek gerçekleştirilmiştir. Albüm 10 parçadan oluşmaktadır. Albümdeki tek anonim halk türküsü“Ali’yi Gördüm Ali’yi” türküsüdür. Albümün notlarında yurt dışında ilgi göreceği beklentisiyle yabancı dil kullanılmıştır. Albümün ismine “Jazz” yazılmasının nedeni de yurt dışında ilgi görme ihtimalinden kaynaklanmaktadır.

3. Ajda Pekkan – Süperstar ‘83

Türk Müzik Tarihinin Gelmiş Geçmiş En Yaratıcı Albümleri

Ajda Pekkan’ın sanat eseri niteliğindeki Süperstar ‘83 albümü,19 Mart 1983’te Bebek Plak tarafından yayımlanmıştır. Albümün çoğunluğu aranjman şarkılardan oluşmaktadır. Pop kaydı olmasının yanı sıra caz, oryantal, disko etkileri görülmektedir. Yapım aşamasında 3.5 milyon TL harcandığı için “en ağır prodüksiyonlardan biri” olarak anılmıştır. Albümdeki sözlerin tamamı Fikret Şeneş tarafından yazılmıştır. Plak tasarımında da alışılan siyah rengin aksine, şeffaf altın sarısı renk kullanılmıştır. Albüm tema olarak “güçlü kadın” imajını yansıtır. Hey dergisi tarafından 5/5 notu verilmiştir. Albümün en dikkat çekici şarkıları “Uykusuz Her Gece”, “Son Yolcu”, “Bir Günah Gibi” olmuştur.

4. Ceza – Rapstar

Ceza’nın Rapstar albümü Hammer Müzik etiketiyle 1 Temmuz 2004’te piyasaya sunulmuştur. Türkçe Rap müzikte kemik kitlenin dışında yaygınlaşmasını sağlayarak 150 bin satış rakamına ulaşmıştır. Albüm 22 şarkıdan oluşmaktadır. Ceza bu albümle Türkçe Rap dinlemeyen kitlelere ulaşarak ana akım medyanın da dikkatini çekmiştir. Bu durum Türkçe Rap’in kabullenilmesine ve bu müzikle ilgilenenlerin piyasada kendine alan bulabilmesinin önünü açmıştır. Albümde Ceza’nın politik göndermelerini, şarkıları alışılmadık derecede yüksek hızda söyleyebilmesi, öne çıkan özelliklerdir. Özellikle Holocaust, Türk müzik tarihinde en hızlı söylenmiş parçalardan biridir. Albüm Türkçe Rap’in demirbaşı haline gelmiştir.

5. Tarkan – Karma

Türk Müzik Tarihinin Gelmiş Geçmiş En Yaratıcı Albümleri

Karma, 26 Temmuz 2001’de çıkan Tarkan albümüdür. Yapımcılığını Tarkan ve Ozan Çolakoğlu yapmıştır. Her biri ayrı hit olan 12 parçadan oluşmaktadır. Albümdeki parçalardan “Kuzu Kuzu” tekli olarak yayımlanmıştır. Yakaladığı büyük başarıyla, Türkiye’de en hızlı ve en çok satan tekli albüm olmuştur. Albüm yayınlandığında, Türkiye’de yılın en çok satan albümü ve tüm zamanların en çok satan üçüncü albümü olarak adını yazdırmıştır. Albümün kapağı ebru sanatı ile görsellik verilerek oluşturulmuştur. Albüm genel olarak erotik bulunmuş ve tartışmaların odağı olmuştur. Buna rağmen “Taş” şarkısı Milli Takım için düzenlenerek kullanılmıştır. Yayınlandığı dönem büyük sükse yaratan ve tartışmalara neden olan Karma, pop müzikte yeni bir evreye geçişin simgesi olarak kabul ediliyor.

6. Müslüm Gürses – Aşk Tesadüfleri Sever

Müslüm Gürses’in avangart, arabesk tarzındaki albümüdür. Albümün hazırlığı iki yıl sürmüştür ve 18 Nisan 2006’da Pasaj Müzik’ten yayınlanmıştır. Süpervizörlüğü Murathan Mungan tarafından yapılmıştır. Albüm, Bob Dylan, David Bowie, Leonard Cohen gibi tanınmış batı isimlerinin müziklerine sözler yazılarak gerçekleştirilmiştir. Normalde sponsorla çalışmayı çok tercih etmeyen Gürses, Yeni Rakı sponsorluğu teklifine “Yakışır” diyerek kabul etmiştir. Albüm, Müslüm Gürses’in kemik kitlesi tarafından bir süre yadırgansa da zamanla daha fazla dinlenir olmuş ve “şehirli” kitleyi de arabeskle harmanlanan bu müziğe çekmiştir. Yeni Rakı sponsorluğunda yayınlanan albümü için “Gökkuşağı gibi bir şey oldu.” tanımını yapmıştır. Albümdeki 14 şarkıdan, “Nilüfer” ve “Bir Ömür Yetmez” şarkıları öne çıkanlar arasındadır.

7. Barış Manço – 2023

Türk Müzik Tarihinin Gelmiş Geçmiş En Yaratıcı Albümleri

2023, Barış Manço’nun toplama albümleri dışında yeni şarkılardan oluşan ilk albümüdür. 1975 yılında Yavuz & Burç Plakçılık aracılığıyla yayımlanmıştır. Progresif Rock, Senfonik Rock tarzında yapılmış albümdür. Türkiye’de elektronik enstrümanların belirgin olarak kullanıldığı ilk albümlerdendir. Toplam 9 şarkıdan oluşmaktadır. Albümde türküler ve ‘destanlar yer almaktadır. “Kayaların Oğlu” ve “2023” Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı için yazılmış senfonik eserlerdir. 70’lerde yayımlanmış Anadolu/Progresif Rock müziğinin en önemli albümlerinden biri olarak kabul edilir. Türk müzik tarihinin gelmiş geçmiş en yaratıcı albümleri arasında yer almaktadır.

8. Bülent Ortaçgil – Benimle Oynar Mısın

Benimle Oynar Mısın, Bülent Ortaçgil’in 1974 yılında 1 Numara Plak’tan yayımlanan albümüdür. Anadolu Rock müziğinin hakim olduğu 70’li yıllarda kendi tarzının ülkemizdeki ilk örneği olarak çıkmıştır. Albümün yapımcılığı Ali Kocatepe tarafından yapılmıştır. İlk yayınlandığı yıllarda yeterli ilgiyi görmese de zamanla yerini bulmuş ve ilerici bir albüm olduğu kabul edilmiştir. Albüm, Folk Rock ve Akustik Müzik tarzında yapılmıştır. Bu müzik, o dönemler için rock sanatçılarının bile denemediği bir tarzdı. İlerici müzik anlayışı ve albümdeki şarkılarıyla Bülent Ortaçgil, Türk müzik dünyasında alanının ilk örneği olarak yer edinmiştir.

9. Sezen Aksu – Sen Ağlama

Türk pop müziğinin başyapıtlarındandır. Albüm, 6 Eylül 1984 çıkışlıdır. Aysel Gürel, Sezen Aksu sözlerinden oluşmaktadır. İki şarkısında da Sabahattin Ali’nin şiirleri kullanılmıştır. Onno Tunç her şarkıların müzik ve düzenlemesinde yer alırken, bazı şarkılarda müzikte Atilla Özdemiroğlu, Ali Kocatepe imzası vardır. Toplam on şarkıdan oluşmaktadır. İnsanlarda derin düşünceler uyandırabilmesi ve anlattığı hikayeleriyle ses getiren ve unutulmayacak albümlerden biri olmuştur. Çıkış yaptığı dönem de haftalarca liste başı olarak kalmıştır. Albümdeki şarkıların her biri müzisyenlere esin kaynağı olmuştur ve klasikleşmiştir. Sezen Aksu diskografisinden hafızalarda yer etmiş “Sen Ağlama”, “Tükeneceğiz” gibi şarkıları barındırır.

10. Ezhel – Müptezhel

Türk Müzik Tarihinin Gelmiş Geçmiş En Yaratıcı Albümleri

Türkiye’de trap tarzında yapılmış ilk albümdür. 25 Mayıs 2017’de KOAL şirketi aracılığıyla yayımlanmıştır. Albümün prodüktörlüğü Bugy tarafından yapılmıştır. Reggae, trap, hip-hop soundlarından oluşmaktadır. Albümde 12 şarkıya yer verilmiştir. Ezhel, albümün çıkışıyla beraber mumble rap tarzının Türkiye’deki temsilcisi olmuştur. Dünyadaki yeni akım rap müziğin Türkiye’de de geniş kitlelere ulaşması, müzik endüstrinin yeni söz sahibi tarzını belirlemiştir. Albümün ardından yeni gelen bu kitle aynı müziği yapmak için cesaretlenmiştir. Türk müzik tarihinin gelmiş geçmiş en yaratıcı albümleri arasında yer almaktadır. Müptezhel, müzik platformlarında uzun süre en çok dinlenen albümlerden biri olmuştur.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
9
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
7
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
3
Kızgın
Komik Komik
2
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!