Hey Gidi Günler Hey: En Çok Ses Getiren Yabancı 90’lar Albümleri

2 dk okuma süresi


8
11 Paylaşım, 8 puan

90’lı yıllar bilindiği gibi unutulmaz olmuştur. Çoğu sanatçının parladığı ve bir yıldıza dönüştüğü 90’larda birçok şarkıcıya aşık olup, şarkılarını ezberlemeyen yoktur. Aynı zamanda 90’lar yerli şarkılar haricinde, yabancı şarkılarında zirvede olduğu bir dönemdi. Hangimiz koleksiyon yapmamışızdır yabancı 90’lar albümleri… Sizlere, daha önce yazmış olduğumuz En Çok Ses Getiren Yerli 90’lar Albümleri başlıklı içeriğimize ek olarak, bir de en çok ses getiren yabancı 90’lar albümleri listesi hazırladık. Hazırsanız, zamanda yolculuk başlasın!

1. Michael Jackson – Dangerous (1991)

Michael Jackson - Dangerous

Dünyaca ünlü sanatçı Michael Jackson’un 8. albümü olan “Dangerous,” 1991 yılında yayınlanmıştır. Yayınladığı hafta Amerika’daki listelerde 1 numaraya yükselen Dangerous, 4 hafta boyunca zirvedeki yerini korumuş. Aynı zamanda albüm, Michael Jackson’un 1. haftadan zirveye oturan ikinci albümü olmuştur. Dangerous albümünde yer alan şarkılardan bazıları; In The Closet, Jam, She Drives Me Wild ve Can’t Let Her Get Away.

2. Nirvana – Nevermind (1991)

Nirvana - Nevermind

Nirvana grubunun 2. albümü olan “Nevermind” 1991 yılının sonbahar aylarında raflardaki yerini almıştır. Dünya çapında 10 milyondan fazla satan albüm, özellikle Smile Like Teen Sprit adlı şarkı ile gündeme oturmuştur. Hatta bu şarkı, 3 tane platin ödül kazanmıştır. Albümde; In Bloom, Come as You Are, Lithium ve Stay Away gibi parçalarda yer almaktadır.

3. Mariah Carey – Music Box (1993)

Mariah Carey - Music Box

90’lı yılların en fazla satış yapan albümlerine sahip olan Mariah Carey’in albümlerinden biri olan “Music Box 1993 yılında dinleyicilerin huzuruna çıkmıştır. Albümde; Dreamlover, Hero, Anytime You Need a Friend ve Never Forget You adlı eserler bulunmaktadır.

4. Metallica – The Black Album (1991)

Metallica - The Black Album

Metallica’nın 1991’de satışa sunduğu ve 5. albümü olan “The Black Album” Metallica albümlerinin en çok satışı olanıdır. Albüm, yalnızca ABD’de 16 milyon satış yaparak bir rekora imza atmıştır. Albümde yer alan parçalar; Nothing Else Matters, Don’t Tread on Me, Sad but True ve Enter Sandman gibi popüler eserlerdir.

5. Madonna – Ray of Light (1998)

Madonna - Ray of Light

Madonna’nın 7. albümü olan “Ray of Light” 1998 yılında müzikseverler ile buluştu. Albüm aynı zamanda, Madonna ilk çocuğunu dünyaya getirdikten sonra çıkarılmıştır. Albümde yer alan parçalardan bazıları; Frozen, Ray of Light, Little Star ve Skin olmaktadır.

6. Whitney Houston – I’m Your Baby Tonight (1990)

Whitney Houston - I'm Your Baby Tonight

R&B ve Pop müziğin tanınan ismi Whitney Houston’un 1990 yılında çıkardığı albümü “I’m Your Baby Tonight” sanatçının 3. albümüdür. Albüm aynı zamanda, 10 milyonluk bir satışa ulaşmıştır. Albümün favori parçaları; I’m Your Baby Tonight, Miracle, All The Man That I Need ve I Belong To You olarak sıralanabilir.

7. Pink Floyd – The Division Bell (1994)

Pink Floyd - The Division Bell

1994 yılında yayınlanan Pink Floyd albümü “The Division Bell” çıkış tarihinden 2 hafta sonra ABD’de ilk sırada yerini almıştır. Albümde; Cluster One, Take It Back, Coming Back to Life ve What Do You Want From Me gibi parçalar yer almaktadır.

8. Dream Theater – Awake (1994)

Dream Theater - Awake

Dream Theater grubunun 3. albümü olan “Awake” 1994 yılında dinleyiciler ile buluşmuştur. Progresif Rock alanında üretim yapan grup, bu albüm ile uzun zaman ABD’de çok dinlenenler listesinde yer almıştır. Albümdeki bazı parçalar; 6:00, Caught In A Web, Innocence Faded ve The Mirror‘dır.

9. Daft Punk – Homework (1997)

Daft Punk - Homework

Daft Punk’ın inlk albümü olma özelliğini taşıyan “Homework” 1997 yılında yayınlanmıştır. Özellikle Elektronika müzik sevenlerin favorisi olan albüm, 90’lı yıllarda epey fırtınalar estirmiştir. Albümde yer alan parçalar; Revolution 909, Fresh, Around The World ve Oh Yeah olarak sıralanmaktadır.

10. Carlos Santana – Supernatural (1999)

Carlos Santana - Supernatural

Carlos Santana’nın 1999 yılında çıkardığı albüm “Supernatural” 15 Platin Ödül ve 9 Grammy Ödülü kazanmıştır. Albüm, dünya çapında 25 milyon gibi satış rakamlarına ulaşmıştır. Albümdeki bazı parçalar; Put Your Lights On, Maria Maria, Africa Bamba ve Yaleo olmaktadır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
6
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
7
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!