Türk Basketbol Tarihinin En Unutulmaz Oyuncuları

5 dk okuma süresi


10
16 Paylaşım, 10 puan

Geçmişten günümüze kadar değer kazanmaya hızla devam eden bir spor dalı olan basketbolun tarihi, içerisinde heyecanlandırıcı pek çok detayı ve olayı barındırır. Özellikle basketbol severlerin yakından tanıdığı pek çok simanın, akıllara kazınan birçok simgesel ve akılda kalıcı başarısı olmuştur. Özellikle Türk basketbol tarihinin başarılı oyuncuları en unutulmaz rekorlara ulusal ve uluslararası organizasyonlarda imza atmayı başarmış, hatta kendilerini sadece Türkiye ile sınırlandırmayarak farklı ülkelerde de başarılarıyla göğsümüzü kabartmıştır. Biz de sizlere basketbol tarihimizde fazlasıyla önemli on ismi, daha iyi tanıyabilmek ve tanıtabilmek için listeledik. Keyifli okumalar dileriz.

1. Hidayet Türkoğlu

Türk Basketbol Tarihinin En Unutulmaz Oyuncuları

1979 yılının 19 Mart günü dünyaya gelmiş olan Hidayet Türkoğlu, NBA’da forma giyerek Türk basketbol tarihinin belki de en unutulmaz efsanevi oyuncuları arasında kendine ilk sıralarda yer edinmiştir. Lakapları Türkiye’de Hido’yken, Amerika Birleşik Devletleri’nde Hedo’ydu. Henüz on altı yaşındayken Efes Pilsen yetkililerinin dikkatini çeken genç yıldız sözleşmeli ilk anlaşmasını bu kulüple imzalamıştır. Sonrasında Sacremento Kings, San Antonio Spurs, Orlando Magic, Toronto Rators, Phoenix Spurs, Los Angeles Clippers gibi büyük takımların formalarını giymiştir. 2016 yılında basketbolu bırakan Türkoğlu 2022 yılı itibariyle Türkiye Basketbol Federasyonu başkanlığında görev almaktadır.

2. Mirsad Türkcan

NBA’de oynayan ilk Türk basketbolcumuz olma özelliğini taşıyan Mirsad Türkcan, 7 Haziran 1976 doğumludur. Kariyerinin yükselişi Anadolu Efes bünyesinde forma giyerken elde ettiği başarılarla başlayan Türkcan, NBA’de Houston Rockets tarafından keşfedilerek, takım bünyesinde forma giymeye başladı. Kariyerinin ilerleyen dönemlerinde New York Knicks, Milwaukee Bucks, Paris Basket Racing, CSKA Moskova, Dinamo Moskova, Ülker Spor ve Fenerbahçe bünyesinde kendisine yer edinmiştir. Kendi döneminin en yüksek ribaund istatistiğine sahip olan Mirsad Türkcan’ın rekoru 1.287’dir. 1994 yılında kazandığı “En İyi Genç Basketbolcu” ödülü, sahip olduğu ödüllerden sadece bir tanesidir.

3. İbrahim Kutluay

Türk Basketbol Tarihinin En Unutulmaz Oyuncuları

7 Aralık 1973 doğumlu olan Kutluay, kariyerinin en başlarında Fenerbahçe Spor Kulübü’nde futbol branşıyla ilgilenmek isteyen genç bir sporcuydu. Ancak zamanla kendini keşfettikçe yeteneğinin basketbola daha yatkın olduğunu anladı ve Fenerbahçe altyapısında basketbol oynamaya başladı. Bu dönemden sonra Fenerbahçe için oldukça önemli bir isim haline gelen Kutluay, dört yıl boyunca gençler takımında bulunduktan sonra; 1992 yılında A takım içerisine girdi. Sonraki yıllarda takımın en başarılı ve en skorer siması haline geldi. Fenerbahçe’yi, Türkiye Ligi’nde finale kadar taşıyan İbrahim Kutluay başarılarıyla milli takıma kadar yükseldi ve 1999 yılına kadar Fenerbahçe için mücadele etti.

4. Harun Erdenay

Harun Erdenay, Türk basketbol tarihinin sayfalarındaki en unutulmaz oyuncuları içerisinde kendine yer edinmeyi başarmış başarılı bir kişiliktir. 27 Mayıs 1968 yılında Ankara’da dünyaya gelmiştir. Kariyerine İTÜ altyapısında başlayan Erdenay, A takıma yükselmeyi başardıktan sonra 1988 ve 1989 yılları arasında ilk kişisel başarısını elde ederek sayı kralı olmuştur. 1990 yılına kadar İTÜ’de yer aldıktan sonra, gelecek yıl Paşabahçe’ye, 1993 yılında Fenerbahçe’ye transfer olmuş, bir diğer yıl Ülkerspor bünyesine geçmiştir. Harun Erdenay basketbolu bıraktıktan sonra, 2015 yılında Türkiye Basketbol Federasyonu başkanlığına geçmiş, 2022 yılı itibariyle İTÜ kulüp başkanlığını yürütmektedir.

5. Ufuk Sarıca

Türk Basketbol Tarihinin En Unutulmaz Oyuncuları

13 Haziran 1972 yılında dünyaya gelen Ufuk Sarıca, basketbol hayatını kısa forvet ve skorer gard pozisyonlarında görev yaparak geçirmiş başarılı bir oyuncudur. Başarılı kariyeri on altı yaşında Efes Pilsen bünyesinde başlamıştır. Öyle ki 1992 yılında A takıma yükselerek, 1996 yılında Türkiye bünyesindeki ilk erkek basketbol Avrupa Kupası’nı kazanan kadroda kilit bir rol almıştır. Basketbolu bırakıp, Beşiktaş takımıyla yardımcı antrenörlük anlaşması imzaladıktan sonra Anadolu Efes’te bir yıl baş antrenörlük yapmış ve 2012 yılında Pınar Karşıyaka baş antrenörlüğüne geçmiştir. Kariyerinin son basamağı olarak 2017 yılında Türkiye Milli Basketbol Takımının başına geçmiştir.

6. Orhun Ene

1967 yılında hayata gelen Orhun Ene, pek çok farklı takımda forma giymiştir. Ortaköy, Eczacıbaşı, Paşabahçe, Fenerbahçe takımlarında kendine yer edinen Orhun Ene; guard olarak oldukça gösterişli başarılara imza atmıştır. 1993 yılında Ülkerspor’a transfer olduktan sonra Avrupa Ligi’nde dikkat çeken bir isim haline geldi. 1997’de Galatasaray’a geçen Ene, üçüncü sezonunun sonunda basketbolu bıraktığı söyledi ancak sonrasında İTÜ ile anlaşarak 2003 yılına kadar takım bünyesinde rol aldı. Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda oyun kurucu olarak görev yaptı. 2015 sezonunda Tofaş ile anlaşarak takımın baş antrenörlüğü yapmaya başladı ve 2022 yılı itibariyle de bu görevini sürdürmektedir.

7. Mehmet Okur

Türk Basketbol Tarihinin En Unutulmaz Oyuncuları

Mehmet Okur 1979 yılının 26 Mayıs günü dünyaya gelmiş ve on dört yaşında basketbol hayatını başlatmıştır. Bu başlangıç ile ilerleyen dönemlerde sayısız başarıya imza atmış ve NBA’de forma giymeyi başarmış Türk basketbolcuların arasına girmiştir. İlk takımı olan Oyak Renault bünyesinde adından fazlasıyla söz ettirmeyi başaran Mehmet Okur, sonrasında pek çok farklı takımdan teklif almıştır. Tofaş, Efes Pilsen, Detroit Pistons, Utah Jazz, Türk Telekom, New Jersey Nets formalarını üzerinde taşımış olan Mehmet Okur, NBA All Star’a seçilen ilk Türk olmuştur. 2012 yılında basketbolu bırakarak, oyuncu koçluğuna yönelen Okur; 2016-2017 sezonunda Phoenix Suns’da koçluk görevine başlamıştır.

8. Ömer Onan

1978 doğumlu Ömer Onan, basketbol hayatına Tarsus Çukurovaspor’da başlamıştır. Türk basketbol tarihinin yıldızları arasında olan ve en unutulmaz oyuncuları listesinde kendine yer edinen başarılı oyuncu Onan, profesyonel kariyerini Efes Pilsen ile sözleşme imzalayarak başlatmıştır.  Öte yandan Fenerbahçe ve Ülker Spor bünyesinde de yer alan Ömer Onan, Milli Takım Avrupa Şampiyonluğu’na, A Milli Takım Avrupa Şampiyonası gümüş madalyasına sahiptir. “Üç sayılık şutların kralı” olarak bilinen Ömer Onan, 2014 yılında basketbol oynamayı bırakarak, Türk Basketbol Federasyonu bünyesinde koordinatörlük görevini üstlenmiştir. 2022 yılı itibariyle de TBF’deki görevini sürdürmektedir.

9. Erman Kunter

1956 yılının 8 Ekim günü dünyaya gelen efsanevi isim Erman Kunter, 1988 yılında Fenerbahçe bünyesinde çıktığı maçta 153 sayı atarak Türk basketbol tahinde bir ilke imza atmış ve bir maçta en yüksek sayıyı atan basketbolcu rekorunu kazanmıştır. Hatta öyle ki, ilk yarıda attığı seksen bir sayı ile, bir devirde en fazla sayı çıkaran basketbolcu olarak tarihine adını altın harflerle kazımıştır. Basketbola İTÜ bünyesinde başlayan Kunter; Beşiktaş, Eczacıbaşı, Yenişehir, Fenerbahçe, Çukurova Sanayi takımlarında yer alarak forma giymiştir. Pek çok rekoru kırmasıyla bilinen Kunter sayısız başarılara imza atmış, önemli takımlarda antrenörlük görevini üstlenerek şampiyonlukların kazanılmasında öncü olmuştur.

10. Mehmet Kerem Tunçeri

Türk Basketbol Tarihinin En Unutulmaz Oyuncuları

14 Nisan 1979 yılında dünyaya gelen Kerem Tunçeri; oyun kurucu ve şutör gard pozisyonlarında başarılı bir oyuncudur. Basketbol hayatına Galatasaray kulübünde başlamıştır. Sonraki dönemlerde Efes Pilsen, Ülker Spor, Beşiktaş, Real Madrid, Triumph Lyubertsy, Anadolu Efes, Türk Telekom, Acıbadem Üniversitesi’nde forma giymiştir. 2005 ve 2006 yılları arasında Türkiye Basketbol Ligi’nde “asist kralı” unvanını kazanmıştır. Türk basketbol tarihinin en başarılı unutulmaz oyuncuları arasında yer alan Tunceri, 2016 yılında basketbol kariyerini durdurma kararı almıştır. Sonrasında koçluk ve menajerlik yapmış; 2022 yılı itibariyle Erkek A Milli Takım’ının menajerliğini üstlenmiştir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
11
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
6
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
4
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!