NBA Tarihinde Tüm Zamanların En İyi Oyuncuları

4 dk okuma süresi


7
10 Paylaşım, 7 puan

NBA (National Basketball Association) Amerika’da 1946 yılında kurulmuş merkezi New York’ta bulunan profesyonel basketbol ligi organizasyonudur. Günümüze kadar tarih boyunca birbirinden farklı özelliklere sahip NBA yıldızları parkeye çıkarak performans sergilemiştir. Biz de NBA takımlarında oynamış en iyi oyuncuları sizler için listeledik. Bu listeyi belirlerken oyuncuların kariyerlerinden en yetenekli, şampiyonluk sayısı ve takımlarına katkıları gibi birçok hususu göz önünde bulundurduk. İşte NBA tarihinde tüm zamanların en iyi performans sergileyen oyuncuları…

1. Michael Jordan

En iyi NBA oyuncuları

Michael Jeffrey Jordan, Amerikan profesyonel basketbolcusu. Aynı zamanda girişimci, Charlotte Hornets’in başkanıdır. Ürdün Ulusal Basketbol Birliği’nde Chicago Bulls ve Washington Wizards takımlarında 15 sezon oynadı. Ürdün neslinin en etkili şekilde pazarlanan sporcularından birisi. 1980 ve 1990’larda NBA’nin dünya çapında popülerleşmesinde etkili olduğu düşünülüyor. Chicago Bulls için bir efsane haline gelen Michael Jordan, tüm zamanların en iyi basketbolcusu olarak gösterilmektedir. Bu yüzden NBA tarihinde tüm zamanların en iyi oyuncuları listemizde yer almaktadır.

2. Abdul Jabbar

En iyi NBA oyuncuları

Kareem Abdul-Jabbar, Milwaukee Bucks ve Los Angeles Lakers takımlarında merkez pozisyonunda 20 sezon oynayıp, NBA’den emekli olmuş profesyonel bir basketbol oyuncu. Kariyeri boyunca pek çok rekorlar kırarak, 6 kez NBA En Değerli Oyuncusu, 19 kez NBA All-Star, 15 kez All-NBA ve 11 kez NBA All-Defans Ekibinden başarılar elde etti. Kendine has çengel atışı adlı atış türünün yaratıcısı olan Kareem Abdul-Jabbar, ESPN tarafından tüm zamanların en iyi pivotu olarak seçilmiştir. Basketbol dışında aktörlük de yapan bu efsanevi oyuncu, günümüzde ABD kültür elçisi olarak görev yapmaktadır.

3. Wilt Chamberlain

NBA Basketbolcuları

Wilt (Wilton Norman) Chamberlain, bir Amerikan basketbol oyuncusuydu. NBA’deki Philadelphia 76ers, Los Angeles Lakers, Philadelphia Warriors takımları için oynadı. NBA’de öncesi Kansas Üniversitesi ve Harlem Globetrotters için oynadı. Merkez pozisyonunda oynuyor ve NBA tarihinin en büyük, en baskın oyuncularından biri olarak kabul ediliyor. Chamberlain, tüm zamanların skorlama, ribaunt ve dayanıklılık kategorilerinde çok sayıda NBA rekorunu elinde tutuyor. Chamberlain kısa süreli de olsa profesyonel olarak voleybol da oynamıştır.

4. Bill Russell

NBA Basketbolcuları

Bill Russell, Amerikan emekli basketbol oyuncusudur. NBA kariyerinden önce San Francisco Üniversitesi’nde oynayan Russell, takımını ardarda 2 defa NCAA şampiyonasına götürdü. 1956’dan 1969’a kadar NBA’in Boston Celtics takımında merkez pozisyonunda oynadı. 5 kez NBA En Değerli ve 12 kez All-Star oyuncusu olarak seçildi. 13 NBA şampiyonasını kazanan Celtics takımında başarılara imza attı. Pivot pozisyonunda oynayan Bill Russel, kariyerinin büyük bölümünde Wilt Chamberlain ile rekabet yaşamıştır.

5. Larry Bird

En iyi NBA oyuncuları

Larry Joe Bird, NBA kulüplerinden Boston Celtics’te oynayan Amerikalı emekli profesyonel bir oyuncudur. 1978’de Boston Celtics’in forward poziyonunda oynamaya başlayarak, 13 sezon oynadı. Larry Bird, 12 kez NBA All-Star ve üst üste 3 kez ligin En Değerli Oyuncusu seçildi. Basketbolu bıraktıktan sonra antrenörlük yapan Boston Celtics efsanesi Larry Bird, Indıana Pacers takımını çalıştırmış ve yılın koçu ödülünü almıştır. Larry Bird, NBA tarihinde tüm zamanların en iyi oyuncuları arasında yer almaktadır.

6. LeBron James

En iyi NBA oyuncuları

LeBron Raymone James, NBA’in Los Angeles Lakers takımında uzun süre oynayan Amerikan profesyonel oyuncusudur. Dünyanın en iyi basketbol oyuncusu olarak kabul edilir ve bazıları tarafından tüm zamanların en büyük oyuncusu olarak kabul edilen James’in NBA başarısı oldukça geniştir. 4 kez NBA En Değerli Oyuncu Ödülü, 3 kez NBA Finali MVP Ödülü, 2 olimpiyat altın madalyası, 3 Star Game MVP ödülleri, 1 NBA gol unvanı ve tüm zamanların NBA playoff sayı lideridir. Ayrıca 14 kez NBA All-Star Maçına katılmıştır.

7. Magic Johnson

NBA Basketbolcuları

Magic Johnson Jr, NBA’in Los Angeles Lakers takımında 13 sezon oynayan Amerikalı profesyonel bir basketbol oyuncusu. Lise ve kolejde şampiyonluk kazandıktan sonra, Johnson ilk olarak 1979 yılında NBA kulübü Lakers takımı tarafından seçildi. NBA’deki oynadığı ilk yıl, bir şampiyonluk ve NBA Finalleri En Değerli Oyuncu Ödülü’nü kazandı. 1980’lerde 4 şampiyonluk kazandı. Johnson, HIV takımıyla sözleşme yaptığını açıkladıktan sonra 1991 yılında aniden emekli oldu, ancak All-Star MVP Ödülünü kazanarak 1992 yılında All-Star’da yeniden oynamaya başladı. Fakat oyuncularından gelen protestolar sonrası tekrardan emekli olmuştur.

8. Kobe Bryant

Kobe Bean Bryant, NBA’den Los Angeles Lakers takımında oynayan profesyonel bir basketbolcudur. 5 NBA şampiyonluğu kazanarak tüm kariyerine Lakers için oynadı. Bryant, 17 kez All-Star, 15 kez All-NBA Takımı üyesi ve 12 kez All-Defans ekibinin üyesi seçildi. Ligde iki kez şampiyonluğa öncülük etti ve ligin tüm zamanlardaki normal sezon skorlaması ve tüm zamanların sezon sonrası puanlama listelerinde 3. sırada yer aldı. Eski NBA oyuncusu Joe Bryant oğlu Kobe Bryant diye tanındı. Bir uçak kazası sonucunda hayatını kaybeden Kobe Bryant, NBA tarihinde tüm zamanların en iyi oyuncuları arasında gösterilir.

9. Shaquille O’Neal

En iyi NBA oyuncuları

Shaquille Rashaun O’Neal (Shaq), Amerikalı emekli bir profesyonel basketbolcudur. Eski mesleğinde rapçi, oyuncu ve NBA’deki televizyon programında güncel analistti. O’Neal, 19 yıllık NBA kariyeri boyunca Phoenix Suns, Orlando Magic, Los Angeles Lakers takımlarında oynadı. Louisiana Üniversitesi’ndeki kariyerinin ardından O’Neal, Orlando Magic tarafından 1992 yılında NBA dünyasına ilk adımını atmıştır. Kısa sürede ligdeki en iyi merkez oyuncularından biri haline gelmiştir ve Bir Lakers efsanesi olarak hafızalara kazınmıştır.

10. Hakeem Olajuwon

En iyi NBA oyuncuları

Hakeem Abdul Olajuwon, Nijeryalı Amerikan emekli bir profesyonel basketbolcudur. 1984’ten 2002’e kadar, Houston Rockets ve Toronto Raptors takımlarında merkez pozisyonda oynadı. Rockets’ı 1994 ve 1995 yıllarında NBA şampiyonasına sırt sırta götürdü. 2008’de Basketbol Onur Listesine girdi. Basketbol kariyeri boyunca sahaya girmesini isteyen taraftarlar tarafından “Rüya” olarak adlandırıldı. Houston Rockets taraftarlarının hala özlemle aradığı isim olan Hakeem Olajuwoon günümüzde NBA oyuncularına bireysel antrenörlük yapmaktadır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
11
Beğen
Mutlu Mutlu
9
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
10
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!