NBA Parkelerinde Bir Efsane: Kobe Bryant

3 dk okuma süresi


1
11 Paylaşım, 1 puan

Beklenmedik ölümünün ardından Kobe birçok sevenini ve hayranını şoka uğrattı. Efsane yıldız Kobe Bryant, trajik bir şekilde, bir helikopter kazasıyla hayata veda etti. dergiCE olarak yeri doldurulamayacak olan yıldızın kariyeri ve basketbol yaşamını derledik. NBA parkelerinde bir efsane haline gelen Kobe Bryant ve rekorlarla dolu kariyeri…

1. Bir Yıldız Dünyaya Geliyor

NBA parkelerinde bir efsane Kobe Bryant

Kobe Bean Bryant, 23 Ağustos 1978 yılında Pensilvanya’da dünyaya geldi. Philadelphia 76ers’in eski oyuncusu olan babası Joe ve annesi Pam Bryant’ın en küçük, tek erkek çocuğudur. İsmini, Japonya’nın etiyle ünlü Kobe şehrinden alan yıldız oyuncu, 6 yaşındayken ailesiyle birlikte İtalya’ya taşındı. Henüz 3 yaşında basketbol oynamaya başlayan Kobe, çok erken yaşlarda İtalyanca ve İspanyolca öğrendi. Philadelphia’daki Lower Merion Lisesi’nde basketbol yaşamına adım atan Black Mamba, burada müthiş bir başarı grafiği yakaladı. 17 yaşına geldiğinde ise ona, rüya lig NBA’in kapıları açıldı.

2. Lakers’ta İlk Yıllar

NBA parkelerinde bir efsane Kobe Bryant

1996 yılının NBA seçmelerinde Charlotte Hornerts takımına 13. sıradan girdi. Oyuncu seçmeleri öncesinde yapılan hazırlık maçlarında, Byrant’ın potansiyel yeteneğini fark eden Jerry West, onu Lakers’a takas etti. Bugüne kadar gördüklerimin en iyisi Kobe, diyen West; Kobe’nin efsane olacağını daha o günlerde anlamıştı.

3. İlk Şampiyonluğun Gelişi

NBA parkelerinde bir efsane Kobe Bryant

Lakers’ta henüz sezonun başında olan Kobe, maçlarda yeterince topla buluşamadığından yakınıyor ve tüm topları bir diğer NBA starı olan Shaq’in harcadığından şikayet ediyordu. Tüm bunlara sıkıntılarına rağmen Kobe o sezon, en iyi savunma beşlisi içinde yer aldı. Yine aynı sezonda 40 sayı atarak kariyer rekorunu kırdı. Başarılara doymayan Kobe, henüz Lakers’taki ilk sezonunda başarı ipini göğüslemiş ve takımıyla şampiyon olmuştu.

4. Kobe Dünya Evine Giriyor

1999 yılının Kasım ayında, bir stüdyoda 17 yaşında olan dansçı Vanessa Laine ile tanışan Kobe, eşini ilk gördüğü yerde aşık oldu. İlişkilerinin hemen başında olan çift, 6 ay gibi kısa bir sürenin ardından 2000 yılında nişanlandı. Takvimler 2001 yılını gösterdiğinde düğün hazırlığı yapan çiftin nikahına sadece 12 kişi katıldı. Kobe’nin ailesi, Afrika asıllı olan Vanessa’yı ilişkinin en başından beri istemiyorlardı, bu nedenle çocuklarının düğününe katılmadılar. Henüz 19 yaşında olan Vanessa’nın, Kobe ile evleniyor olması takım arkadaşlarını da rahatsız etmişti, onlar da düğüne katılmamayı tercih etti. Kobe’nin ailesi ile olan küslüğü, 2003 yılında kızları Natalia’nın doğumuyla sona erdi. 2006 yılında ikinci kızları Gianna Maria da dünyaya geldi.

5. Bir Maçta 81 Sayı Atarak Tarihe Geçti

2004 sezonu Lakers için çok başarılı değildi. Takımın bel kemiği Shaq’ın ayrılması, Kobe için önemli bir fırsat olurken, takımı için dezavantaj olma durumunu beraberinde getiriyordu. Shaq’in takımdan ayrılmasıyla lider pozisyonuna geçen efsane yıldız, o sezon All Star takımına seçilmişti fakat Lakers, 2004-2005 sezonunda play-off maçlarına katılamamıştı. Takımın başarısız gidişatı Kobe’yi daha da hırslandırdı ve bir sonraki sezonda oynanan Toronto Raptors maçında tam tamına 81 sayı attı. Attığı bu sayı, Kobe’nin kariyerinde bambaşka bir anlam taşıyordu. Attığı 81 sayı Kobe’yi, Lakers tarihinde “bir maçta en çok sayı atan oyuncu” unvanını getirirken “NBA tarihinde bir maçta en fazla sayı atan ikinci oyuncu” yapmıştı.

6. İlk Kez MVP Seçilişi

2007 sezonunun başında Lakers, Pau Gasol gibi efsanevi bir oyuncuyu kadrosuna katıp, takımı güçlendirmişti. Gasol’un takıma katılmasıyla Kobe sezon boyunca fırtına gibi esiyor; maç başına 29 sayı ve 6 asist ortalamasıyla Lakers’a çok başarılı bir sezon yaşatıyordu. Black Mamba, 23 Aralık 2007 yılında oynanan New York Knick maçında attığı sayılarla 20.000 sayı barajı geçmişti, geçtiği bu baraj ona “20.000 sayı atan en genç oyuncu” başarısını da getirmişti. Sezon sonuna gelindiğinde, yılın en değerli oyuncusu seçilen Kobe, ilk kez o sezon MVP seçilmişti. Lakers o sezon oldukça başarılı bir grafik ortaya koymuş olsa da Kobe’nin en değerli oyuncu olduğu sezonda takımı, finallerde kaybetmişti.

7. NBA Hanedanlığından Emekliliğe

NBA parkelerinde bir efsane Kobe Bryant

Black Mamba; 2002, 2007,2009 ve 2011 yılında All Star’da en değerli oyuncu olarak seçildi. Aynı zamanda dünyanın en çok kazanan sporcuları arasında yer alan Kobe, Memphis takımına 44 sayı attığı maç ile birlikte Lakers tarihinin en çok sayı atan oyuncu unvanına erişti. Başarılara doymayan Kobe, profesyonel basketbol hayatına başladığı ilk andan beri parkelerin kralı olarak anıldı ve sakat olmadığı dönemlerde, neredeyse her maçta çok üst düzey performanslar gösterdi. 13 Nisan 2016 yılında, NBA parkelerinde bir efsane olan Kobe Bryant, son maçına çıktıktan sonra emekli oldu. Asla yeri doldurulamayacak, bir nesle basketbolu sevdiren bir yıldız olarak, hepimizin akıllarına kazınmayı başardı.


dergiCE üyeleri ne diyor?

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç