NBA Parkelerinde Bir Efsane: Kobe Bryant

5 dk okuma süresi


1
11 Paylaşım, 1 puan

Beklenmedik ölümünün ardından Kobe birçok sevenini ve hayranını şoka uğrattı. Efsane yıldız Kobe Bryant, trajik bir şekilde, bir helikopter kazasıyla hayata veda etti. dergiCE olarak yeri doldurulamayacak olan yıldızın kariyeri ve basketbol yaşamını derledik. NBA parkelerinde bir efsane haline gelen Kobe Bryant ve rekorlarla dolu kariyeri…

1. Bir Yıldız Dünyaya Geliyor

NBA Parkelerinde Bir Efsane: Kobe Bryant

Kobe Bean Bryant, 23 Ağustos 1978 yılında Pensilvanya’da dünyaya geldi. Philadelphia 76ers’in eski oyuncusu olan babası Joe ve annesi Pam Bryant’ın en küçük, tek erkek çocuğudur. İsmini, Japonya’nın etiyle ünlü Kobe şehrinden alan yıldız oyuncu, 6 yaşındayken ailesiyle birlikte İtalya’ya taşındı. Henüz 3 yaşında basketbol oynamaya başlayan Kobe, çok erken yaşlarda İtalyanca ve İspanyolca öğrendi. Philadelphia’daki Lower Merion Lisesi’nde basketbol yaşamına adım atan Black Mamba, burada müthiş bir başarı grafiği yakaladı. 17 yaşına geldiğinde ise ona, rüya lig NBA’in kapıları açıldı.

2. Lakers’ta İlk Yıllar

1996 yılının NBA seçmelerinde Charlotte Hornerts takımına 13. sıradan girdi. Oyuncu seçmeleri öncesinde yapılan hazırlık maçlarında, Byrant’ın potansiyel yeteneğini fark eden Jerry West, onu Lakers’a takas etti. Bugüne kadar gördüklerimin en iyisi Kobe, diyen West; Kobe’nin efsane olacağını daha o günlerde anlamıştı. Kobe Bryant aslında o dönemlerde akademik olarak da çok başarılıydı. SAT sınavından yüksek bir puan alarak çok iyi bir kolejde akademik bir kariyer yapma şansı önüne gelmişti. Black Mamba seçimini NBA’de oynamaktan yana kullandı ve NBA parkelerinde bir efsane olarak Kobe Bryant ismi tarihe geçti.

3. İlk Şampiyonluğun Gelişi

NBA Parkelerinde Bir Efsane: Kobe Bryant

Lakers’ta henüz sezonun başında olan Kobe, maçlarda yeterince topla buluşamadığından yakınıyor ve tüm topları bir diğer NBA starı olan Shaq’in harcadığından şikayet ediyordu. Tüm bunlara sıkıntılarına rağmen Kobe o sezon, en iyi savunma beşlisi içinde yer aldı. Yine aynı sezonda 40 sayı atarak kariyer rekorunu kırdı. Başarılara doymayan Kobe, henüz Lakers’taki ilk sezonunda başarı ipini göğüslemiş ve takımıyla şampiyon olmuştu. Adeta Lakers’ı sırtlayıp götüren Kobe Bryant, bu şampiyonluğa henüz 22 yaşında ulaşmıştı. Takıma verdiği katkıyla Los Angeles Lakers taraftarının yüzünü oldukça güldürmeyi başarmıştı.

4. Kobe Dünya Evine Giriyor

1999 yılının Kasım ayında, bir stüdyoda 17 yaşında olan dansçı Vanessa Laine ile tanışan Kobe, eşini ilk gördüğü yerde aşık oldu. İlişkilerinin hemen başında olan çift, 6 ay gibi kısa bir sürenin ardından 2000 yılında nişanlandı. Takvimler 2001 yılını gösterdiğinde düğün hazırlığı yapan çiftin nikahına sadece 12 kişi katıldı. Kobe’nin ailesi, Afrika asıllı olan Vanessa’yı ilişkinin en başından beri istemiyorlardı, bu nedenle çocuklarının düğününe katılmadılar. Henüz 19 yaşında olan Vanessa’nın, Kobe ile evleniyor olması takım arkadaşlarını da rahatsız etmişti, onlar da düğüne katılmamayı tercih etti. Kobe’nin ailesi ile olan küslüğü, 2003 yılında kızları Natalia’nın doğumuyla sona erdi. 2006 yılında ikinci kızları Gianna Maria da dünyaya geldi.

5. En Büyük Kavgası

NBA Parkelerinde Bir Efsane: Kobe Bryant

Kobe Bryant’ın en yakın dostlarından biri olarak bilinen Shaquille O’Neal aslında en büyük düşmanlarından biriydi. Takım arkadaşlarından birisi olan Shaq ile medya üzerinden atışmaları hep ön plandaydı. Shaq, Kobe Bryant’ın pas atma konusunda sıkıntılı olduğunu düşünüyor ve onu bencillikle suçluyordu. Kobe Bryant ise bireysel yeteneğini ortaya koyarak takıma lider olmaktan gayet mutluydu. Bu ikilinin anlaşmazlıkları Shaq’ın basketbola vedasıyla son buldu. İkilinin o dönemleri anlattıkları bir belgesel çekildi. Kobe ve Shaq, ölüm onları ayırana kadar dost olarak hayatlarına devam ettiler.

6. Bir Maçta 81 Sayı Atarak Tarihe Geçti

2004 sezonu Lakers için çok başarılı değildi. Takımın bel kemiği Shaq’ın ayrılması, Kobe için önemli bir fırsat olurken, takımı için dezavantaj olma durumunu beraberinde getiriyordu. Shaq’in takımdan ayrılmasıyla pozisyonuna geçen efsane yıldız, o sezon All Star takımına seçilmişti fakat Lakers, 2004-2005 sezonunda play-off maçlarına katılamamıştı. Takımın başarısız gidişatı Kobe’yi daha da hırslandırdı ve bir sonraki sezonda oynanan Toronto Raptors maçında tam tamına 81 sayı attı. Attığı bu sayı, Kobe’nin kariyerinde bambaşka bir anlam taşıyordu. Attığı 81 sayı Kobe’yi, Lakers tarihinde “bir maçta en çok sayı atan oyuncu” unvanını getirirken “NBA tarihinde bir maçta en fazla sayı atan ikinci oyuncu” yapmıştı.

7. İlk Kez MVP Seçilişi

NBA Parkelerinde Bir Efsane: Kobe Bryant

2007 sezonunun başında Lakers, Pau Gasol gibi efsanevi bir oyuncuyu kadrosuna katıp, takımı güçlendirmişti. Gasol’un takıma katılmasıyla Kobe sezon boyunca fırtına gibi esiyor; maç başına 29 sayı ve 6 asist ortalamasıyla Lakers’a çok başarılı bir sezon yaşatıyordu. Black Mamba, 23 Aralık 2007 yılında oynanan New York Knick maçında attığı sayılarla 20.000 sayı barajı geçmişti, geçtiği bu baraj ona “20.000 sayı atan en genç oyuncu” başarısını da getirmişti. Sezon sonuna gelindiğinde, yılın en değerli oyuncusu seçilen Kobe, ilk kez o sezon MVP seçilmişti. Lakers o sezon oldukça başarılı bir grafik ortaya koymuş olsa da Kobe’nin en değerli oyuncu olduğu sezonda takımı, finallerde kaybetmişti.

8. Üst Üste 15 Kez All Star Seçilişi

Kobe Bryant, ilk kez 1998 yılında NBA All Star’a seçilmiştir. Amerikan basketbolunun en büyük şov organizasyonu olan All Star’a üst üste 15 kez seçilmiştir. 1998-2013 yılları arasında tüm All Star maçlarında forma giyen Black Mamba, dört kez All Star MVP’si seçilmiştir. Los Angeles Lakers forması giymesinden dolayı All Star’da Batı takımında bulunan Kobe Bryant, Batı karmasının vazgeçilmez oyuncularından birisi haline gelmiştir. 2011 yılında Los Angeles’da gerçekleşen All Star maçında forma giymiş ve takımıyla organizasyona ev sahipliği yapmıştır. O maçta da en değerli oyuncu unvanına erişmiştir. 15 Kez üst üste All Star seçilmek NBA parkelerinde bir efsane olan Kobe Bryant tarafından kırılmış rekorlardandır.

9. NBA Hanedanlığından Emekliliğe

Black Mamba; 2002, 2007, 2009 ve 2011 yılında All Star’da en değerli oyuncu olarak seçildi. Aynı zamanda dünyanın en çok kazanan sporcuları arasında yer alan Kobe, Memphis takımına 44 sayı attığı maç ile birlikte Lakers tarihinin en çok sayı atan oyuncu unvanına erişti. Başarılara doymayan Kobe, profesyonel basketbol hayatına başladığı ilk andan beri parkelerin kralı olarak anıldı ve sakat olmadığı dönemlerde, neredeyse her maçta çok üst düzey performanslar gösterdi. 13 Nisan 2016 yılında, NBA parkelerinde bir efsane olan Kobe Bryant, son maçına çıktıktan sonra emekli oldu. Asla yeri doldurulamayacak, bir nesle basketbolu sevdiren bir yıldız olarak, hepimizin akıllarına kazınmayı başardı.

10. Hayata Veda Edişi

NBA Parkelerinde Bir Efsane Kobe Bryant

Kobe Bryant’ın her yere helikopterle seyahat edişi hep mizahi olarak dile getirilen bir konuydu. Hatta bazı kişiler Black Mamba’nın ölümünün helikopter yüzünden olacağını söylüyorlardı. Maalesef bu mizahi yaklaşım gerçeğe dönüştü. Kobe Bryant 26 Ocak 2020 tarihinde bir helikopter kazası sonucu kızıyla birlikte yaşamını yitirdi. Black Mamba’nın hayata veda edişinin ardından birçok NBA yıldızı üzüntüden maça çıkamadı. 2020 NBA All Star MVP ödülü ‘Kobe Bryant En Değerli Oyuncu Ödülü’ adıyla verildi. NBA parkelerinde bir efsane olan Kobe Bryant anısına birçok tören düzenlendi.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!