Tüm Zamanların En İyi Grafik Tasarım Trendleri

5 dk okuma süresi


12
10 Paylaşım, 12 puan

Dijital medyanın gündelik yaşam üzerindeki etkisi her yıl katlanarak artmaya devam ediyor. Bu durumun en büyük sebepleri de firmaların hizmetlerini ağırlıklı olarak internete taşımaya başlaması ve internete erişim sağlayan insan sayısının artması. Kayıtlara göre 2021 yılında 5 milyar insan internete erişim sağlamış. Neredeyse bütün gezegenin interneti bu denli kabul edebilmiş olmasının arkasındaki kilit sebep ise sıradaki içeriğimizin konusu. Grafik tasarımcıların değiştirdikleri ve düzenledikleri öğeler artık internetin ve hayatın her yerinde. Gördüğümüz her logoda, tıkladığımız her sitede hatta okuduğumuz her makalede kullanılan yazı tipinde grafik tasarımcıların imzaları var. Biz de sizin için tüm zamanların en iyi ve en popüler grafik tasarım trendleri üzerine bir liste hazırladık. Tasarımla kalın!

1. Renkli Minimalizm

Tüm Zamanların En İyi Grafik Tasarım Trendleri

İlk trendimizin arkasında 21. yüzyılda tasarımı neredeyse tamamen etkisi altına almış olan minimalizm akımı var. Aslında tanımı bakımından minimalizm renklilik, çeşitlilik ve parlaklıktan yoksundur, yoksun olmalıdır. Fakat modern tasarımcılar bu kuralları kökünden değiştirerek minimalizmin küresel bir etkiye sahip olmasını sağladılar. Hızla yayılan bu minimalist küresel etkinin arkasında başını tabi ki Apple’ın çektiği teknoloji tasarımcı dev şirketler bulunuyor. Pazarlama iletilerinden reklam tasarımlarına, kapak tasarımlarından arayüz tasarımlarına her noktada pasif ve dikkat çekmeyen bir renk paleti kullanan bu şirketler, tam da bu yaklaşımla küresel popülerlik kazanmayı başardılar.

2. Tipografi

Tipografi tasarımlarına en çok orijinal şarkı sözü videolarında ve sosyal medya hesaplarını grafik ve metin ağırlıklı kullanmaya başlayan şirketlerin sayfalarında rastlanıyor. Orijinal içeriğin üretilmesinde rastlanacak zorlukların sayısının her gün kendini katlaması sonucu başvurulan estetik ve akılcı bir çözüm yolu olan tipografi tasarımları belki de 21. yüzyılda tasarımın en çok ihtiyacı olan şeydi. Tipografi tasarımları sayesinde ürün duyularından projelere pek çok profesyonel içerik sıkıcılıktan uzaklaşıp takip edilebilir nitelikler haline geldi. Başka bir yanı ise, tipografi de çeşitlilik o kadar çok ki markalar ürettikleri her içerikle orijinalliklerini koruyarak taze kalmayı başarabilirler.

3. Vintage Tasarımlar

Tüm Zamanların En İyi Grafik Tasarım Trendleri

Vintage tasarımlar, tüm zamanların yıllara meydan okuyan en iyi grafik tasarım trendleri arasında yer alır. Vintage’ın en basit tanımını ise şu şekilde yapabiliriz: “önceki bir dönemden olan ve o dönemin karakteristik özelliklerini taşıyan”. Baştan sona nostalji hissini yakalamak ve pazarlamak için kullanılan vintage efektler, modern ve metalik özellikleriyle kendini öncekilerden keskin bir biçimde ayırmış olan 21. yüzyıl insanına eski dünyayı tatlı anılarla anımsatmayı amaçlıyor. VHS kasetler, daktilolar, faks makineleri, analog telefonlar, tüplü televizyonlardan eski cam ve teneke içecek şişelerine, dantellere ve aksesuarlara dayanan bu tasarım trendi tazeliğini uzun yıllardır korumayı başarıyor ve hatta hızla büyümeye devam ediyor.

4. Emojiler

Hayranı olan da çok, nefret edeni de. Emojiler 200 milyon doları aşan hasılatıyla tüm dünyada vizyona giren bir filmin ana karakterleri olmayı bile başarmışken (The Emoji Movie), tasarımcıların odağından da kaçmaları beklenemezdi. Emojilerin tasarım trendlerindeki yerleri neden bu kadar sabit ve kalıcı? Çünkü emojiler basit suratlardan çok daha fazlasını temsil ediyorlar. Emojiler artık tüm dünyada, tüm dijital medyada aynı anlamlara gelen ifadelerle evrensel bir dili temsil ediyorlar. Tasarımcılar ve markalar basit emojilerle anlatmak istedikleri her şeyi hızla ve kolaylıkla ifade edebiliyorlar. Bu sebeple de emoji tasarımları çok uzun bir süre daha bizlerle olacak gibi görünüyor.

5. Psikedelik Tasarımlar

Tüm Zamanların En İyi Grafik Tasarım Trendleri

Psikedelik etkiler özellikle 60’ların resim ve müziğinde aktif olarak görülen bir sanat akımıydı. Sürrealizm veya gerçeküstücülük akımıyla yapılan resimlerde ve çoğunlukla Rock müzikte bu akımdan yararlanıldı. Çoğunlukla kendini geleneksel sanattan ayırmak isteyen ve zihnin daha önce kullanılmayan yanlarını keşfetmeyi amaçlayan bu tür içeriğinin tanımsal köklerini ise toplumsal huzursuzluktan doğan sorunlardan alıyordu. Grafik tasarım trendleri arasına da giren Psikedelik tasarımlar karmaşık soyutlamalar ve zengin renk paletlerinin çeşitliliğiyle kaos ve düzeni aynı anda içermeyi başararak orijinalliğini sürdürecek.

6. Serif Yazı Tipleri

İlk kullanımları 15. yüzyıla kadar uzanan serif yazı tipleri bugün ortalama bir haber sitesinde, dergide, gazetede kullanılan yazı tiplerinin kökenlerini oluştururlar. Klasik bir serif yazı tipinde harflerin üst veya alt köşelerinde küçük süslemeler ve nüanslar bulunur. Grafik tasarımcılar bu yazı tiplerini tam da bu sebeple, nostaljik ve zarif bir estetik yapıları olduğu için serif yazı tiplerini sıklıkla tasarımlarınca kullanırlar. Çoğunlukla girişimcilerin markalarını tanıtırken kullandıkları serif yazı tipleri, özellikle hizmet sektöründe görev alan firmaların logo, menü ve kapak tasarımlarında öne çıkarak tüketicinin hafızasına kazınırlar.

7. Veri Görselleştirme

Tüm Zamanların En İyi Grafik Tasarım Trendleri

Veri çağı, bilgi çağı, veri yüzyılı veya Y. Noah Harari’nin deyişiyle dataizm ifadelerinden birini mutlaka duymuşsunuzdur. Günümüzde her şeyin küresel istatistiklerle ifade edildiği ve her kararın istatistiklere dayandırılarak alındığı göz önüne alınırsa, verinin ta kendisinin de bir grafik tasarım öğesine dönüşmesi kaçınılmazdı. Veri görselleştirme bireylerin de bilgiyi istatistikler yardımıyla almaya başlaması ile birlikte ortaya çıkarak sunumu sade ve estetik hale getirmeyi, tüketiciyle iletişimi kolaylaştırmayı ve ilgi çekici hale getirmeyi amaçladı. Basit grafikler ve temel tema renkleriyle hazırlanan bu grafiklere dijital medyada rastlamamak mümkün değil.

8. Toplumsal Çeşitlilik

Toplumsal çeşitlilik demografik yapısı durmaksızın değişmekte olan ülkelerin en temel özelliklerinden biri. Dünya’nın her bölgesinde kendine has bir çeşitlilik düzeyiyle ortaya çıkan bu durum grafik tasarıma yaşanan ayrımcılıklara ve çeşitliliğinin yarattığı niteliklere dikkat çekme talebiyle yansıyor. Sanatın her koluna yansımış olan bu durum sivil toplum kuruluşları ve geniş hedef kitleleri olan firmalar aracılığıyla grafik tasarıma da yansıyor. Tasarımlar sıklıkla farklı inanışları, kültürleri ve insanları birbirine karıştırarak veya bir arada bir formatın içinde resmederek oluşturulan eserlerle ortaya çıkıyor.

9. Sürrealizm

Tüm zamanların en iyi ve en çok dikkat çeken grafik tasarım trendleri arasında sürrealizmi listeleyebiliriz. Sürrealizm, sanatla iç içe gelişenlerden biri. Gerçeküstücülük olarak da anılan bu sanat akımı grafik tasarımcılar arasında özellikle pandemi dönemindeki “ifade kıtlığı” sorununu çözmek için popüler oldu. “Yeni normal” tanımının da bir etkisi olan grafik tasarımda sürrealizm yepyeni bir gerçeklik elde etmek için bilinen normalleri değiştiriyor ve birleştiriyor. Birçok şirket sürrealizmi kitap kapaklarında, albüm kapaklarında, ürün etiketlerinde ve sosyal medya içeriklerinde aktif olarak kullanmaya başlamış durumda.

10. Monokrom

Tüm Zamanların En İyi Grafik Tasarım Trendleri

Monokrom efektleri grafik tasarım trendleri listemizde tüm zamanların en popüler olanları arasında en sadesi. Eski Yunancada resim, çizim ve tasarımın tek renkten oluştuğunu belirten bir kelimeden geliyor. Günümüzdeki genişletişmiş tanımında ise tasarımın tamamında kullanılan renk paletinin tek bir renk ve o rengin tonlarından oluşması anlamına geliyor. Çoğunlukta fotoğrafçılıkta kullanılan monokrom yöntemi genellikle siyah, beyaz ve gri tonlarıyla uygulansa da grafik tasarımcılar zaman içinde bu kurala olan bağlılıklarını kaybettiler. Ayrıca tasarım üzerinde kullanılan efektlerinde monokromu yapılan renkten oluşması da gerekiyor.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
15
Beğen
Mutlu Mutlu
8
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
11
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!