Minimalist Bir Hayat Tarzı Yaşamanın Faydaları

5 dk okuma süresi


2
12 Paylaşım, 2 puan

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte sahip olduğumuz eşyaların sayısı da arttı. Bizi biz yaptığını düşündüğümüz ve ihtiyacımız olmadığı halde sahip olmak istediğimiz birçok eşyanın sahibi olduk. Küçük bir çantanın içine dünyaları sığdırıp yolculuğa çıkabildiğimiz günler bir hayli eskide kaldı. Sahip olunan eşya sayısı insanın değerini belirler hale geldi. Ancak zamanla bu düşünceye karşı çıkan bazı akımlar da gelişti. İşte minimalizm de bunlardan biri. Minimalizm çevremizdeki açgözlülüğe bir son vermektir aslında. Televizyon ve radyoda karşımıza çıkan onlarca reklamın tam tersidir minimalizm. Minimalist bir hayat tarzını benimsemek ve gerçekten ihtiyacınız olan şeye odaklanmak için gereksiz şeyleri atabilmektir. Biz de ihtiyacınız olmayan şeylerden daha rahat kurtulabilmeniz için minimalist bir hayat tarzı yaşamanın faydaları hakkında bilgiler verdik. Keyifli okumalar!

1. Özgür Olabilme İmkanı Verir

Minimalist Bir Hayat Tarzı Yaşamanın Faydaları

Bizleri yaşadığımız yere bağlayan birçok eşyaya sahibiz. Bir yerden bir yere gitmek istediğimizde bazen sadece sahip olduklarımızı bırakmak çok zor gelir bizlere. Ancak çoğu insan için, hayatlarını hızlı bir şekilde toparlama ve yeni bir yere taşınabilme, sahip oldukları en inanılmaz duygulardan biridir. Eğer isterseniz tüm hayatınızı birkaç dakika içinde toplayıp başka bir yerde yaşamak için özgürsünüz. Minimalist bir yaşam tarzı yaşamakla birlikte gelen en önemli fayda özgür olmaktır. Maddi şeylerden, zehirli ve kötü enerjiden, stresten ve endişelerden arınmış insanlardan uzak kalabilme özgürlüğünü sizlere verir. Minimalist yolculuğunuza başladıktan sonra yaşam tarzınızın nasıl basitleştiğini fark edeceksiniz ve hayatınız sizin için önemli olan şeylerin etrafında dönmeye başlayacak.

2. Daha Huzurlu Bir Yaşam Tarzı Sağlar

Minimalist bir yaşam tarzını benimseyerek, hayatınızdaki dağınıklığı azaltırsınız. Zihninizi özgürleştirir ve ruhunuzu serbest bırakırsınız. Böylece daha huzurlu ve uyumlu bir yaşam tarzı elde edersiniz. Hayatınızda kalan tek şey gerçekten sahip olmanız gereken eşyalar ve hayatınızda kalmasını istediğiniz insanlar yani sizin için değerli olanlardır. Minimalist bir hayat tarzı benimsemek hiçbir şeye sahip olmamak demek değildir. Gerçek anlamda kullanmadığınız şeyleri azaltmak ve ihtiyacınız olmayan şeylere ve insanlara nasıl hayır diyeceğinizi öğrenmek anlamına gelir. Kalabalık olmak ya da çok fazla eşyaya sahip olmak bazen insana gereğinden fazla stres verir. Minimalizm hayatınızdaki maddi şeyleri en aza indirerek size daha huzurlu bir yaşam şansı verir.

3. Sade Bir Yaşam Verir

Minimalist Bir Hayat Tarzı Yaşamanın Faydaları

Minimalistik bir hayat benimsemek size, sizin için gerçekten önemli olan her şeyi ve herkesi daha iyi anlama fırsatı verir. Materyalist şeyleri sizin için gerçekten önemli olan şeylerden nasıl ayıracağınızı öğrenmenizi sağlar. Bu size ihtiyaç duymadığınız şeyleri bırakmayı öğretecek ve hayatınızdan bahsetmemek için zihninizi temizlemenize yardımcı olacaktır. Kendiniz olabilmek için bir şeylere sahip olmamanız gerektiğini sizlere gösterecektir. Kısaca çok az şeyle de yaşamınızı sürdürebildiğinizi fark edeceksiniz.

4. Zamandan Tasarruf Sağlar

Parayla alınamayacak şeylerden biri de zamandır. Bu belki de çok gözle görülebilir bir fayda değildir ancak bir şeylere sahip olmak için harcadığımız enerjiyi ve parayı gerçekten ihtiyacımız olan bir şey için kullanmak bizlere hem paradan hem de zamandan tasarruf sağlar. Hobilerinize veya sevdiklerinize odaklanabilirsiniz. Bütün bunları sizin gerekli olmayan şeylere hayır diyerek sağlayabilme özgürlüğünü de size verir. Minimalizmi benimsemek sadece sizin için gerekli olmayan eşyalardan kurtulmak demek de değildir. Aynı zamanda sizlere hayatınızda sizi yoran ve gerçekten zaman geçirmekten hoşlanmadığınız insanları hayatınızdan çıkartabilme cesareti de verir. Zamanınızı sevdiğiniz ve istediğiniz şeyler için kullanma özgürlüğünü size sağlar.

5. Yaşamda Kolaylık Sağlar

Minimalist Bir Hayat Tarzı Yaşamanın Faydaları

Materyalistik varlıklara tutunmak bizlere stres ve onları kaybetme korkusu verir. Eğer hayatınızı basitleştirmek ve bir şeylere olan bağlılıklarınızdan kurtulmak istiyorsanız minimalistik bir yaşam benimseyebilirsiniz. İç dünyanıza dönerek sizler için gerçekten neyin önemli olduğunu anlayabilir ve maddiyat odaklı hayat tarzını gönül rahatlığıyla bırakabilirsiniz. Ne kadar az eşyaya sahip olursak onları kaybetmekten o kadar az korkarız. Kaybedecek çok fazla şeyin olmaması bizlere daha sakin ve huzurlu bir ruh hali verir.

6. Tüketimi Azaltır

Paramızı harcadığımız her şey, sadece dikkatimizi dağıtmak ve hayatımızdaki boşluğu doldurmak için aldığımız şeylerdir. Hepimiz paranın gerçek mutluluğu satın alamayacağını biliyoruz, ancak satın aldığımız şeyler bize sahte mutluluklar veriyor. Bu mutluluk çoğu zaman bizler için maddi şeyler üzerinde bir saplantıya dönüşüyor. Bazılarımız için hiç bitmeyen alışveriş çılgınlıklarına sebep olabiliyor. Baktığımız her yerde, maddi şeylerin bize getirebileceği sahte mutluluğu vaat eden ve bizi çılgın bir harcama ve kitle tüketimi döngüsüne çeken reklamlarla çevriliyiz. Oysa minimalist bir hayat sürerken parasal gereklilikler minimumdur, bu nedenle sürekli olarak para peşinde koşarken ortaya çıkan stres ve baskı yoktur. Minimalizm, bunların ötesine geçmemizi ve kendimizi tüketiciliğin esaretinden kurtarmamızı sağlar.

7. Daha Az Temizlik Yapmanızı Sağlar

Minimalist Bir Hayat Tarzı Yaşamanın Faydaları

Eşyalarınız ne kadar azsa, temizlemek ve bakım yapmak için o kadar az şey gerekir. Bu, sizin için gerçekten önemli olan şeylere harcamak için ellerinizde çok daha fazla boş zamanınız olacağı anlamına gelir.Daha temiz ve daha düzenli bir ev / yaşam alanınız olacak ve tüm hafta sonunuzu her şeyi temizleyerek ve daha önce uğraşmak zorunda olduğunuz tüm dağınıklığı organize ederek harcamanız gerekmeyecek. Kendinize vakit ayırabilir ve size angarya gibi görünen zaman ve enerji tüketen onca işten kurtulabilirsiniz.

8.Kendinizi Tanımaya Olanak Verir

Minimalizm size daha bilinçli, umursayan, düşünceli ve hassas bir insan olabilmeniz için olanak sağlar. Stressiz, düzenli ve sakin bir hayat tarzını benimsemek size kendinizi tanımak için ve hayattan ne istediğinizi anlamak için fırsat verir. Minimalistik hayat tarzı daha huzurlu hissetmenizi, yeniden enerji ve istekle dolmanızı, kendinizi, evinizi ve ailenizi eskisinden farklı olarak görmenizi sağlar. Kendiniz ve yetenekleriniz hakkında daha fazla şey öğrenmenizi sağlar. Eğer hayatınızdaki şeyleri en basite indirirseniz ve sadece sizin için önemli şeylere odaklanırsanız başarabileceğiniz şeyler karşısında şaşıracaksınız.

9. Doğayı Temiz Tutma İmkanı Verir

Çoğu zaman hemen hemen aynı işleve sahip olan beş tane ürün alırız. Ancak bunun yerine biraz daha fazla para verip diğer beş tanesinden çok daha iyi özelliklere sahip olan ve diğerlerinden daha uzun süre dayanan bir ürün almak sizi hem paradan hem de o ürünleri seçmek için harcayacağınız zamandan tasarruf ettirir. Uzun vadede daha fazla para biriktirmek de minimalist bir hayat tarzı yaşamanın faydaları arasında önemli bir yere sahiptir. Aynı işleve sahip olan ancak bir işe yaramayan o ürünlerin verdiği karmaşıklıktan kurtulabilirsiniz. Aynı zamanda daha az ürün almak doğaya daha az atık ve çöp bırakmak demektir. Yani minimalist bir hayat tarzı benimseyerek sadece kendinize iyilik yapmaz, gezegenimizi de gereksiz birçok çöpten koruyabilirsiniz.

10. Hayatı Daha İyi Anlamanızı Sağlar

Minimalist Bir Hayat Tarzı Yaşamanın Faydaları

Daha önceden sizin için önemli olduğunu düşündüğünüz ancak aslında pek de önemli olmayan şeyleri net bir şekilde görebilecek ve hayata daha gerçekçi bir yaklaşım kazandıracaksınız. Bir yerden bir yere yolculuk yapmanın aslında ne kadar basit olduğunu daha net görebileceksiniz. Hangi hayat tarzını benimserseniz benimseyin bir şeylerden feragat etmek durumunda kalırsınız. Eski alışkanlıklardan kurtulmak, istemediğiniz sizi mutlu etmeyen şeylere hayır diyebilmek sizleri özgür ve kendine güvenen insanlar haline gelmenize yardımcı olur. Eskiden olduğunuz kişiye hoşçakal diyebilmek durumunda kalırsınız. Her ne olursa olsun maddi şeylerin aslında çok da önemli olmadığını asıl önemli olanın kendiniz ve sevdiğiniz insanlar olduğunu anlarsınız. Bütün bunlar sizin daha iyi bir insan olmanıza ve daha mutlu bir hayat yaşamanıza olanak sağlar. Minimalist bir hayat tarzı yaşamanın kendinizi geliştirmenizde faydaları çok fazla olacak ve siz de kısa süre içerisinde kendinizdeki değişimi fark edeceksiniz!


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!