Minimalist Stil Tarzında Ustalaşmanın Sırları

4 dk okuma süresi


17
11 Paylaşım, 17 puan

Stilinizin temellerini atmak her zaman çok kolay olmayabilir. Beyaz gömleklerin, sade takıların ve kot pantolonların asla modası geçmeyeceği için minimalist bir dolap için birebirdirler. Bu zamansız görünüm, diğer moda trendlerinin hepsinden daha kullanışlıdır. Çünkü minimalist gardırobunuzun temel öğelerini her şeyle eşleştirebilirsiniz. Minimalist stil tarzında ustalaşmanın pratik sırları ile siz de günlük moda görünümünüz için bilgi toplayabilirsiniz.

1. Dolabınızı Hafifletin

Minimalist Stil Tarzında Ustalaşmanın Sırları

Bazen dolabınızda o kadar çok giysi birikir ki, ne giyeceğinizi bilemeyebilirsiniz. Fakat bu birikmiş kıyafetlerin birçoğunu giymeyiz. Bazı giysileri anısı olduğu için saklıyor olabilirsiniz. Belki bir türlü atamadığınız elbiseyi özel bir gününüzde de giymişsinizdir. Bazen de ‘ne de olsa bir gün giyerim’ diyerek o kıyafeti saklarsınız. Üzücü bir gerçek var ki, o özel parçaların birçoğunu bir daha giymeyeceksiniz. Hatta bazılarını belki de sadece bir kez giydiniz! Dolabınızı hafifletmediğiniz sürece minimalist bir stile sahip olmak size çok daha zor gelecektir. Bu yüzden doğru olan şeyi yapıp yüklerinizden kurtulun!

2. Stilinizi Bulun

Dolabınızı ağırlıklardan kurtardığınız zaman, yapmanız gereken tek şey stilinizi tekrar keşfetmektir. Giydiğimiz kıyafetlerle kendinden emin ve rahat hissetmek esastır. Minimalist bir gardırop oluştururken mevsimsel trendleri bir kenara bırakın ve size özel bir stil düşünün. Otantik, zamansız bir gardırop, kişiliğinizi yansıtacak ve kendinizi en çok kendiniz gibi hissetmenizi sağlayacaktır. Kendinize hangi renkleri ve aksesuarları gerçekten istediğinizi sorun. Hangi kumaşlar ve kalıplar ile en rahat hissediyorsunuz? Size hitap eden kıyafet ve görünümlerin fotoğraflarından oluşan bir ruh hali panosu oluşturmayı deneyin. Veya kişisel estetiğinizi bulmak ve iyileştirmek için bu ipuçlarını deneyin.

3. Harcamalarınızı Abartmayın

Minimalist Stil Tarzında Ustalaşmanın Sırları

Minimalist bir gardırop oluşturmanın en büyük caydırıcılarından biri maliyettir. Hızlı moda diye adlandırılan kuruluşlar, genellikle minimalist zevklere hitap etmez. Gerçekten kaliteli, sürdürülebilir giysiler almak isterseniz dayanıklı kumaşlarıyla sizi çağıran pahalı markaları tercih etmeniz gerekebilir. Bu yüzden farklı taktikler denemeye çalışın. Örneğin ikinci el alışveriş yapabilirsiniz. Sanıldığının aksine, ikinci el mağazaları sadece ucuz giyim ve yıpranmış mobilyalar için değildir. En sevdiğimiz ve en zamansız parçalarımızdan bazıları, mütevazı ikinci el mağazaların raflarında veya çevrimiçi olarak keşfediliyor.

4. Bir Anda Dolabınızı Değiştirmeyin

Bir anda dışarı çıkıp gardırobunuzu değiştirmeniz gerektiğini düşünmeyin. Küçük başlayın ve kışlık mont veya kot pantolon gibi pahalı ürünler için aylar öncesinden tasarruf etmeye başlayın. Minimalist bir gardırop oluştururken, nicelikten çok kaliteye ödeme yaptığınızı unutmayın. Büyük resme ve zamanla ne kadar tasarruf edeceğinize bakarak, minimalist stilinizi kurun. Bu şekilde baştan bir stile sahip olmak daha az göz korkutucu görünebilir. Fırsatlardan alışveriş yapın. Favori markalarımızın çoğu, mevsimlik ürünlerde indirim yapar ve haber bültenlerine kaydolduğunuzda kupon kodları sunar. Minimalist gardırobunuzu oluştururken bu indirimlerden yararlanın.

5. Giysilerinize İyi Bakın

Minimalist Stil Tarzında Ustalaşmanın Sırları

Hızlı moda markalarında giysiler birkaç kullanımdan fazla dayanacak şekilde üretilmez. Çok bütçe ayırmadığınız bir giysiye özen göstermek aptalca görünebilir. Yine de minimalist bir gardıropla, kıyafetlerinize uygun şekilde baktığınızdan emin olmak isteyeceksinizdir. Bu, eşyalarınızı kazara hasar görmekten koruyacak ve gelecek yıllar boyunca parçaları giymenize izin verecektir. Örneğin hassas çamaşırları elde yıkayın, iyi bir ütüye yatırım yapın ve hangi giysileri kuru temizlemeciye götürebileceğinize dair araştırma yapın. Daha araştırmacı olarak kıyafetlerinize nasıl bakacağınıza dair ipuçlarını okumakla başlayabilirsiniz.

6. Dolabınızın Demirbaşları Olsun

Her dolapta mutlaka olması gereken birkaç giysi vardır. Her ortama uyum sağlayabilecek birkaç kıyafetle stilinizi devam ettirebilirsiniz. Belki sizin dolabınızın vazgeçilmezi her akşam yemeğine giyebileceğiniz siyah bir elbisedir, belki de sizi her an kurtaran o beyaz tişörtünüzdür. Bu her ne olursa olsun dolabınızda en az beş tane kıyafet olmalıdır. Bu beş kıyafet zamansız olmalıdır. Bundan beş yıl sonra da modasının geçmeyeceğinden emin olduğunuz bir demirbaş. Böylece acil bir durum olsa ve evden apar topar çıkmanız gerekse bile elinizi askıya attığınızda ne giyeceğinizi bilebilirsiniz.

7. Fazla Renk Karıştırmayın

Minimalist Stil Tarzında Ustalaşmanın Sırları

Kıyafetinize ne kadar fazla renk eklerseniz, o kadar karmaşık bir stil elde edeceğinizi unutmayın. Minimalist bir stile sahip olmak istiyorsanız, tüm parçalarınız abartıdan uzak olmalı. Daha da önemlisi, fazla renkten uzak olmalılar. Kıyafetinizi oluşturmak için iki ya da üç farklı renk seçmelisiniz. Bu renklerin farklı tonlarında oynayabilirsiniz fakat başka renkleri giysinize eklememeye çalışın. Eğer kıyafetinize aksesuar ekleyecekseniz bu iki ya da üç renge bağlı kalmaya çalışın. Hatta makyajınızda bile renklere bağlı kalın! Hangi renkleri seçerseniz seçin, bu kurala uyduğunuz taktirde harika görüneceksiniz.

8. İstediğiniz Desenleri Belirleyin

Minimalist stil tarzında ustalaşmanın sırları desenlerinizi iyi bilmekten geçer. Hangi desenleri daha çok sevdiğinize karar vermelisiniz. Çünkü minimalist bir stil takip etmek istiyorsanız birden fazla desen kullanamayabilirsiniz. Bu göz yorucu olduğu gibi, üzerinizde uyumsuz bir görüntü yaratabilir. Puanlı bir giysiye mi yer vermek istiyorsunuz yoksa çizgili mi? Giysilerin kumaş türü veya bir kıyafeti öne çıkaran ilginç bir öğe gibi, belirgin renkler ve desenlerden ince ayrıntılara kadar her şeyi not edin. Bunu yaptıktan sonra listenizi inceleyin. Bu, gardırobunuzun şu anda tarzınızı nasıl yansıttığı ile gelecekte nasıl değişmesini istediğiniz arasındaki boşlukları belirlemeye başlamanıza yardımcı olacaktır.

9. Kurallar Koyun

Yeni bir giysi satın almadan önce ana kuralları belirleyin. Kurallar kulağa zorlayıcı gibi gelebilir. Ancak potansiyel bir satın alma için ıstırap çekerken kurallara ihtiyacınız olacak. Daha sonra pişman olacağınız şeyleri almamak adına kurallar can kurtarıcı olacaktır. Pazarlık edilemez öğelerinizin ne olduğuna karar vererek başlayın. Bir kıyafetin gardırobunuza girmesi için sahip olması gereken birkaç şey belirleyin. Çok spesifik olmaları gerekmez, ancak ‘bunu gerçekten satın almalı mıyım?’ sorusu kritik anlarınızda size yardımcı olacaktır. Kurallarınız kıyafetin çok yönlülüğü, şekli, rengi, rahatlığı ya da kumaş türü ile ilgili olabilir.

10. İlham Alın

Minimalist Stil Tarzında Ustalaşmanın Sırları

Artık o kadar çok kaynak ve sosyal medya mecrası var ki, başkalarından ilham almak çok daha kolay. Minimalist stil tarzında ustalaşmanın sırları ilham almaktan geçiyor. İnternette her gün onlarca farklı tarz görüyorsunuz. Hangisine bakıp ‘bu kesinlikle benim stilim’ diyorsunuz? En sevdiğiniz ünlünün minimalistik stiline göz gezdirin. En basit parçaları birleştirdiğinde üzerinde ne olduğuna dikkat edin. Eğer onun üzerinde bu kombini beğendiyseniz, kendi üzerinizde de beğenmeniz olasıdır. Hemen hemen her şeyden ve herkesten ilham alabileceğinizi unutmayın. Bu arkadaşlarınız da ailenizde, yoldan geçen tanımadığınız biri de olabilir. Gözünüzü dört açın!


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
26
Beğen
Mutlu Mutlu
19
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
16
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!