Her Kadının Bilmesi Gereken Yazısız Giyim Kuralları

5 dk okuma süresi


19
11 Paylaşım, 19 puan

Hiç dışarı adım atacakken son anda aynaya bakıp üzerinizdeki giysinin gideceğiniz ortama uymayacağını düşündünüz mü? Cevabınız evetse, bunun sebebi bazı yazısız kurallardan dolayı olabilir. Bazı giysileri ya da renkleri, her ortamda giyemeyebilirsiniz. Hatta kendinizi rahat ve iyi hissetmek için farkında olmadan bazı prensipleri takip ediyor olabilirsiniz. Her kadının şüphesiz bilmesi gereken yazısız giyim kuralları ile çok daha rahat giysi seçebilirsiniz. Keyifli okumalar!

1. Kararan Takı Kuralı

Her Kadının Bilmesi Gereken Yazısız Giyim Kuralları

Bazen mağazada gördüğünüz sevimli bir takıyı ikinci kez düşünmeden alıp bileğinize ya da parmağınıza takabilirsiniz. Ya da para biriktirmek adına daha düşük bir fiyata bir sürü takı almak size cazip gelmiştir. Fakat fiyatları daha makul görünse de her takı kaliteli değildir. Tabii ki bu, istediğiniz takıyı alıp takmayacağınız anlamına gelmez. Gözünüze güzel gelen her şey, üstünüzde de güzel duracaktır. Fakat bu tarz takılar suyla temas halinde olunca kararma yapıp elinizde ya da boynunuzda izler bırakabilir. Eğer teninizin aldığınız bir takı yüzünden yeşile dönmeye başlıyorsa, belki de takınıza veda etme vakti gelmiştir.

2. Topuklu Ayakkabı Limiti

Bazılarımızın her koşulda kaçtığı topuklu ayakkabıları giymek için bazılarımız bahane arıyor. Bu yüzden herkesin topuklu ayakkabı eşiği birbirinden çok farklı olabilir. Eğer uzun süredir topuklu ayakkabıya dokunmamışsanız ve giymeniz gereken bir yemek ya da düğün varsa limitinizi yeniden ölçmelisiniz. Eğer denediğiniz topuklu ayakkabının içinde yürümekte zorluk çekiyorsanız ya da sürekli bir yere tutunma ihtiyacı hissediyorsanız belki bu seferlik daha kısa topuklu bir ayakkabı denemelisiniz. En azından tek başınıza yürüyebileceğiniz ve sürekli birini tutma ihtiyacı duymayacak kadar özgüvenli olabileceğiniz bir topuklu, günü kurtaracaktır.

3. Pahalı Güzel Demek Değildir

Her Kadının Bilmesi Gereken Yazısız Giyim Kuralları

Bir kıyafet sadece tasarım diye asla satın alınmaz. Çünkü pahalı kıyafet demek güzel kıyafet demek değildir. Bazen çok ünlü tasarımcıların elinden çıkan giysilere bile burun kıvırabiliyoruz. Kaç kere podyumda mankenlere giydirilen kıyafetleri görüp ‘bunu asla giymezdim’ diye düşündünüz? Her kadının mutlaka bilmesi gereken yazısız giyim kuralları arasında bir giysiyi tasarımı için değil, beğeniniz için almak vardır. Her kıyafetin benzerinin yapıldığı ve tüm mağazaların birbirine benzemeye başladığı zamanlarda önemli olan kıyafeti sizin beğenmeniz. Zaten eğer başkaları övüyor diye değil, siz beğendiniz diye alırsanız o kıyafet paha biçilmez olacaktır.

4. Bedenlere Bakmama Kuralı

Her mağazanın ‘küçük’ bedeni ve ‘büyük’ bedeni maalesef aynı olmuyor. Bazen mağazalarda dolanırken elinize attığınız kıyafetin arkasında kendi bedeniniz yazsa bile, o kıyafetin sizin bedeninize göre olmadığını hissedebilirsiniz. Böyle zamanlarda kıyafetin arkasında yazılana takılmamalısınız ve içinizden gelen sese kulak vermelisiniz. Hangi bedenin size tam olarak uyacağını düşünüyorsanız o bedeni almalısınız, sizin normal bedeniniz o olmasa bile. Aynı şey ayakkabılar için de geçerlidir. Daha önce hiç ayakkabısını almadığınız bir mağazadan alışveriş yapıyorsanız kalıplarının farklı olabileceğini göz önünde bulundurmalısınız.

5. Kemer ve Ayakkabı Uyumu

Her Kadının Bilmesi Gereken Yazısız Giyim Kuralları

Yazısız kuralların belki de en çok bilineni kemer ve ayakkabı uyumudur. Eğer kemeriniz ve ayakkabınız aynı dili konuşmuyorsa, üzerinizdeki kıyafeti mahvedebilir. Bu yüzden hangi renkte ya da desende kemer seçtiyseniz, onunla uyumlu bir ayakkabı giymelisiniz. Eğer basit siyah bir ayakkabı giyiyorsanız basit siyah bir kemer takabilirsiniz. Fakat leopar desenli ayakkabınız ve toz pembe kemeriniz karıştığında göz yorabilir. Bu yüzden kemeriniz ve ayakkabınızı her zaman için eşleştirmeye çalışmalısınız. En önemlisi de ne giyerseniz giyin fakat asla ama asla siyah ayakkabıyla kahverengi kemer takmayın.

6. Siyah Elbise Kuralı

Eğer dışarı çıkmak için program yapmışsanız ve dolabınızda yine kendinize giyecek hiçbir şey bulamıyorsanız siyah elbise kuralı sizin için. Nereye giderseniz giyin, kiminle buluşursanız buluşun basit siyah bir elbise hemen hemen her ortam için kabul edilebilirdir. Bir akşam yemeğinde de arkadaşlarınız ile buluşma için de aile görüşmesi için de siyah elbise problemlerinizi çözebilir. Bu yüzden dolabınızda bir adet yazısız, desensiz ve abartısız siyah bir elbise bulundurmak sizin yararınıza olacaktır. Henüz dolabınızda böyle bir elbise yoksa, almak için geç değil. Dolabınızda bir kıyafet için daha yer açın, çünkü emin olun kararsız kaldığınızda harika bir tercih olacak!

7. Bilmiyorsanız Almamalısınız

Her Kadının Bilmesi Gereken Yazısız Giyim Kuralları

Bu sadece kadınlar için değil, herkes için bir kural. Eğer alışverişteyken adını bile duymadığınız bir sanatçının ya da grubun kazağını bulsaydınız ne yapardınız? Bu grubun bir şarkısını bile dinlememiş olmanıza rağmen kazak o kadar güzel görünüyor ki, belki de kazağı almak istiyorsunuz. Böyle durumlarda kendinize bir soru sormanız yeterli olacaktır. Eğer kazağın ya da tişörtün üzerinde yazan grubun en az bir şarkısını söyleyemiyorsanız, kazağı yerine bırakmalısınız. Kazağı aldığınız taktirde grubun bir hayranına rastlama ihtimalinizi bir düşünün. Eğer sizinle grubun dört yıl önce çıkarttığı bir albümden bahsetmeye başlarsa o zaman ne söyleyeceksiniz?

8. Resmi Kıyafet Kuralı

Eğer resmi bir yemeğe katılacaksanız fakat ne giyeceğinizi kestiremiyorsanız bu kural sizin için olabilir. Dolabınızdaki tüm giysileri tek tek çıkartıp denemeden önce kendinize bir soru sormalısınız. Bu kıyafet bir aile yemeğinde giyilebilir miydi? Örneğin bir elbiseyi çok beğendiyseniz fakat uygun olup olmadığına karar veremiyorsanız; “Bu elbiseyi arkadaşımın ailesini ziyaret ederken giyebilir miydim?” sorusuna yanıt vermelisiniz. Eğer cevap hayır ise, giysiyi tekrar yerine koyun. Arkadaşınızın ailesi ile tanışmak için bile üzerinize bu kıyafeti geçiremiyorsanız, o zaman bir ofis ortamında ya da resmi bir yemekte kesinlikle giymemelisiniz.

9. Sezonlara Uyumlu Gitmek

Hangi mevsimdeyseniz, o mevsimin hava durumuna uygun giyinmelisiniz. Uzun kollu kazak ve pantolonla geziyorsanız, ayağınıza sandalet giymek çok nizami bir görüntü yaratmayacaktır. Eğer ayağınızda kalın kar botları varsa, belki de askılı elbise çok mantıklı bir tercih olmayacaktır. Bu yüzden sezonun uyumunu üzerinize yansıtmaya çalışın. Sadece desenlerle ve renklerle değil, aynı zamanda hava durumuna da uyum sağlayarak ve baştan aşağı mantıklı görünecek bir kıyafet seçerek bunu yapabilirsiniz. Farklı sezonların giysilerini üzerinize sihirli bir şekilde uydurabilirseniz bir sorun yok, ama onun dışında bu kural için pek bir istisna yok.

10. Özgüvenli Olun

Her Kadının Bilmesi Gereken Yazısız Giyim Kuralları

Okuduğunuz bütün kuralları yıkacak yeni bir kurala hazır mısınız? Her kadının bilmesi gereken yazısız giyim kurallarının hepsini geçersiz kılacak bir istisna vardır. Özgüvenli olmak! Kendinize güveniniz tam olduğu sürece, üzerinize yakıştıramayacağınız hiçbir şey yok. İstediğinizi giyebilir, istediğiniz riskleri alabilir ve hatta istediğiniz desenleri karıştırabilirsiniz. Denediğiniz giysi kombinasyonlarını ve trendleri üzerinize yakıştırıp kendinizden emin bir şekilde bir ortama girdiğiniz taktirde, kimse üstünüzdekilerin üzerinde bile durmayacaktır. Özgüveniniz, üzerinize giyebileceğiniz herhangi bir giysiden çok daha güçlü ve güzel.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
1
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!