Tüm Zamanların En İyi Gençlik Filmleri

6 dk okuma süresi


1
12 Paylaşım, 1 puan

Gençlik filmleri, çocukluktan yetişkinliğe geçiş aşamasını ve birçok duygu yoğunluğunu içinde barındırması nedeniyle izleyicilerde farklı farklı izler bırakır. İçinde romantizm, komedi, dram gibi farklı film türlerinden oluşan, popüler filmlerin yanında ödüllü filmlerinin de yer aldığı tüm zamanların en iyi gençlik filmleri listesini sizler için derledik. Şimdiden iyi seyirler!

1. The Spectacular Now (2013) – IMBd: 7.1/10

tüm zamanların en iyi gençlik filmleri

ABD yapımı; komedi, dram, romantik türünde olan film; “Şu An Muhteşem” olarak dilimize çevrilmiştir. Yönetmenliğini James Ponsoldt’un üstlendiği filmin başrollerinde, Miles Teller ve Shailene Woodley yer almakta. Filmde, zıt karakterli iki gencin birbirine yakınlaşması ve karakter değişimleri klasik bir anlatı ile yorumlanmaktadır. Çoğu gençlik filminde rastlanabilecek unsurların bu filmde yalın bir biçimde doğal oyunculuklar ile izleyebilirsiniz.

2. Easy A (2010) – IMDb:7,1/10

Tüm Zamanların En İyi Gençlik Filmleri

ABD yapımı; komedi, dram, romantik türünde olan film; “Adı Çıkmış” olarak dilimize çevrilmiştir. Yönetmenliğini Will Gluck’un üstlendiği filmin başrolünde Emma Stone rol oynamaktadır. Filmde liseli bir genç kızın maruz kaldığı cinsel şakalar ve iftiralar ile baş etme yöntemleri mizahi bir dille anlatılıyor. Emma Stone’nun canlandırdığı Olive karakteri, filmde ahlaki çöküşü simgeleyen kızıl bir “A” harfini kıyafetlerine işlerken; Nathaniel Hawthorne’nin Kızıl Damga kitabına da gönderme yapılmaktadır. Film aynı zamanda 2011 yılında; Film Eleştirmenleri En İyi Komedi Filmi Ödülü, En İyi Komedi Performansı Dalında MTV Film Ödülü, Teen Choice En İyi Romantik Komedi Filmi Kadın Oyuncusu Ödülü, Teen Choice En İyi Romantik Komedi Filmi Ödülü’nü kazanmıştır.

3. Submarine (2010) – IMDb: 7,3

tüm zamanların en iyi gençlik filmleri

İrlanda yapımı; komedi, dram, romantik türünde olan film; dilimizde “Denizaltı” anlamındadır. Richard Ayode’nin yönetmenliğini üstlendiği film en iyi senaryo dalında Britanya Bağımsız Film Ödülü ve NME en iyi film ödülü kazanmıştır. Başrollerinde Craig Roberts, Yasmin Paige, Sally Hawkings gibi oyuncular yer almaktadır. Film, Oliver isimli karakterin, ergenlik çağı sorunları ve etrafındakilere karşı verdiği bir yaşam mücadelesi anlatılmaktadır. Karakterlerin iç dünyaları doğal bir şekilde ilerlerken sürükleyici bir temposu bulunmaktadır.

4. Juno (2007) – IMDb: 7,4/10

tüm zamanların en iyi gençlik filmleri

ABD yapımı, dram, komedi, romantik türünde olan filmin yönetmenliğini Jason Reitman üstlenmiştir. Parçalanmış bir ailede büyüyen lise öğrencisi olan Juno, arkadaşı Bleeker’dan hamile kalır. En yakın arkadaşı Leah ile çözüm yolu olarak bebeği evlatlık verme kararı alırlar. Film, Roma Film Festivali’nde En İyi Film Ödülü’nü kazanmış; Independent Spirit Awards’da En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Film, En İyi İlk Senaryo, En İyi Yönetmen dallarında ödüle aday gösterilmiştir. Film aynı zamanda da 65. Altın Küre Ödülleri’ne de 3 dalda aday olmuştur.

5. Heartstone (2016) – IMDb: 7,4/10

tüm zamanların en iyi gençlik filmleri

Tüm zamanların en iyi gençlik filmleri listemizin şimdiki maddesinde İzlanda yapımı bir film var. Dram türündeki film; “Gençlik Başımda Duman” olarak çevrilmiştir. Yönetmen koltuğunda Guðmundur Arnar Guðmundsson oturmakta olup başrollerinde Blær Hinriksson, Baldur Einarsson, Diljá Valsdóttir gibi isimler yer almaktadır. TIFF Award for Best Directing, European University Film Award, TIFF Awards: The Audience Award ödülleri film; yönetmenin ilk filmi özelliğini taşımaktadır. İzlanda’da küçük bir yerleşim yerinde yaşayan iki erkek arkadaşının kendilerini keşfetme ve büyüme hikayesini konu almaktadır. Filmde cinsellik ve eşcinsellik ile ilgili dünyada hakim süren baskıcı ve ötekileştirici davranışlara eleştirel bir bakış açısı sunmaktadır.

6. Güeros (2014) – IMDb: 7,5/10

tüm zamanların en iyi gençlik filmleri

Film ismini, Meksika’da açık renk ya da sarışın kimseler için kullanılan “Güero” kelimesinin çoğulundan türetilmiş bir terimden almaktadır. Yönetmen koltuğunda Alfonso Cuaron yer almakta olan filmin En İyi Film, En İyi İlk Film, En İyi Görüntülü Yönetmenliği, En İyi Ses, En iyi Yönetmen Dallarında Ariel Ödülü, En iyi aktör dalında Premio Luminus gibi ödülleri bulunmaktadır. Klasik anlatıdan uzakta bir omurgası bulunan film; üç erkek ve bir genç kızın bir büyüme hikâyesini konu almaktadır. Film aynı zamanda da Meksikalıların suçluluk, bağımlılık gibi toplumsal sorunlarına eleştirel bir bakış açısı sunmaktadır.

7. The Fault in Our Stars (2014) – IMDb: 7,7/10

ABD yapımı; komedi dram film, “Aynı Yıldızın Altında” anlamını taşımaktadır. Josh Boone’nun yönetmenliğini üstlendiği filmin başrollerini ise Shailene Woodley, Ansel Elgort, Nat Wolff paylaşıyor. Film kanser teşhisi bulunan 16 yaşındaki Hazel isimli bir genç kızın bir grup terapisi seansında tanıştığı Augustus isimli bir gençle olan yakınlaşmasını, birbirlerine desteğini ve aşklarını konu alıyor. Film, John Green’in romanından Scott Neustadter ve Michael H. Weber tarafından uyarlanmıştır. Film, Seattle Uluslararası Film Festivali’nde “En İyi Film” ödülüne aday gösterilmiştir.

8. Me And Earl And The Dying Girl (2015) – IMDb:7,7/10

ABD yapımı, dram, romantik komedi türünde olan film; “Ben, Earl ve Ölen Kız” anlamını taşımaktadır. Alfonso Gomez-Rejon’un ikinci uzun metrajı olma özelliğine sahip filmin başrollerini ise genç oyuncular Thomas Mann ile Olivia Cooke paylaşıyor. Film asosyal kişilik özellikleri sergileyen Greg Gaines’ın annesinin ısrarıyla kanser teşhisi konulan sınıf arkadaşı Rachel ile arkadaşlık kurmasını konu alıyor. İkilinin zamanla aralarında gelişen dostluğu yalın bir şekilde anlatan film, Jesse Andrews’un kitabından uyarlanmıştır. Film aynı zamanda Sundance Film Festivali’nde büyük ödülü kazanmıştır.

9. Ferris Bueller’s Day Off (1986) – IMDb:7,8/10

ABD yapımı, romantik komedi türünde olan film; “Ferris Bueller ile Bir Gün” anlamını taşımaktadır. John Hughes, senaryosunu yazıp yönetmenliğini yaptığı bu filmin aynı zamanda yapımcılarından da birisidir. Başrollerinde Matthew Broderick, Alan Ruck, Mia Sara yer alan film; 80’lerin eğlenceli gençlik filmleri arasında yer almaktadır. Lise öğrencisi Ferris’in bir gün ailesine hasta numarası yaparak okuldan kaçmak istemesiyle başlayan film kız arkadaşı ve en yakın erkek arkadaşı ile eğlenceli bir gün geçirmesini konu alıyor. Sinema tarihine göre değerlendirildiğinde birçok gençlik filmine ilham veren ikonik bir film olma özelliği taşımaktadır.

10. Boyhood (2004) – IMDd: 7,9/10

ABD yapımı, dram türünde olan film; “Çocukluk” anlamını taşımaktadır. Richard Linklater’ın senaryosunu ve yönetmenliğini üstlendiği filmin çekimleri tam 12 yıl sürmüştür. Aynı oyuncularla 12 yıl süresince çekimleri tamamlanan film; oyuncularının doğal yaş alma süreçlerini de barındırdığı için eşsiz bir film niteliğinde Filmin başrollerini Ellar Coltrane, Patricia Arquette ve Ethan Hawke paylaşmaktadır. Filmin 2014 Fipresci Büyük Ödül, Berlin En İyi Yonetmen, Seattle En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu ödülleri bulunmaktadır.

11. The Breakfast Club (1985) – IMDb:7,9/10

ABD yapımı, romantik komedi türünde olan film; “Kahvaltı Kulübü” anlamındadır. Senaryosunu ve yönetmenliğini John Hughes üstlenmektedir. Başrollerinde Emilio Estevez, Anthony Michael Hall, Judd Nelson, Molly Ringwald ve Ally Sheedy yer almaktadır. 80’ler gençlik filmleri arasında kült bir yeri olan bu filmin konusu; hafta sonu okulda cezaya kalan beş lise öğrencisinin bir cumartesi günü boyunca yaşadıklarını konu alıyor. Hiçbir ortak noktası bulunmayan beş öğrencinin birbirlerini tanıma ve kabul etme hikayesi eğlenceli bir biçimde ele alınıyor. Film aynı zamanda MTV Gümüş Kova Film Ödülü’nü kazanmıştır.

12. The Perks of Being a Wallflower – IMDb: 8,0/10

tüm zamanların en iyi gençlik filmleri

ABD yapımı, dram türünde olan film; dilimize “Saksı Olmanın Faydaları” olarak çevrilmiştir. Film Stephen Chbosky’nin aynı adlı kitabından uyarlanan bir filmdir. Yönetmenliğini Stephen Chbosky’nin üstlendiği filmin başrollerinde Logan Lerman, Ezra Miller ve Emma Watson yer almaktadır. İçe dönük bir karakter özelliği sergileyen Charlie’nin, iki kardeş olan Sam ve Patrick ile ile olan ilişkisini konu alıyor. Film, Bağımsız Ruh En İyi İlk Film Ödülü’nü kazanmıştır.

13. Before Sunrise (1995) – IMBd:8,1/10

ABD, Avusturya, İsviçre yapımı, romantik drama türünde olan film; dilimizde “Gün Doğmadan” anlamına gelmektedir. Yönetmenliğini Richard Linklater’ın üstlendiği filmin başrollerinde Ethan Hawke ile Julie Delpy yer almaktadır. Jesse ve Celine isimli karakterlerin trende başlayan tanışma hikayesi hoş bir sohbete dönüşür. Viyana’da trenden indikten sonra çift Viyana sokaklarında dolaşıp romantik vakit geçirirler. Diyaloğu yoğun olmasına rağmen sade ve yalın bir anlatımı bulunan film, anda kalmaya odaklanmaktadır.

14. Stand By Me (1986) – IMDb:8,1/10

Tüm zamanların en iyi gençli filmleri listemizde sırada, kitaptan uyarlanmış bir film var. ABD yapımı, dram türünde olan film; “Benimle Kal” anlamını taşımaktadır. Gerilim ve korku yazarı Stephen King’in ‘The Body (Ceset) adlı romanından sinemaya uyarlanmış filmin yönetmenlik koltuğunda Rob Reiner oturmaktadır. Filmin başrollerinde Jerry O’Connell, Frances Lee McCain, John Cusack, Bradley Gregg, Kiefer Sutherland yer almaktadır. Film; Gordie, Chris, Teddy ve Vern isimli dört gencin yaşadıkları kasabada çıkan kayıp ceset haberlerinden sonra cesedi bulma arayışlarını konu almaktadır. Filmde dört arkadaşın yolculuk esnasındaki keşiflerini abartısız bir anlatım ile izleyebilirsiniz.

15. Dead Poets Society (1989) – IMDb: 8,5/10

tüm zamanların en iyi gençlik filmleri

Tüm zamanların en iyi gençlik filmleri listemizin son maddesine geldik. ABD yapımı, dram türünde olan film; “Ölü Ozanlar Derneği” olarak dilimize çevrilmiştir. Yönetmenliğini Peter Weir’in üstlendiği film; En İyi Özgün Senaryo Akademi Ödülü’nü almıştır. Robin Williams, Ethan Hawke, Robert Sean Leonard oyuncu kadrosunda yer almaktadır. Film, Robin Williams’ın canlandırdığı John Keating isimli edebiyat öğretmeninin Welton Academy’de göreve gelmesiyle başlar. Öğrencilerini birçok nitelikli eserler ile tanıştıran Keating, öğrencileri üzerinde olumlu etki bırakarak, farkındalıklarını geliştirir. En İyi Özgün Senaryo Akademi Ödülü’nü alan film; kült filmler arasında yer almaktadır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Lütfen üye girişi yapın!