Tüm Zamanların En İyi Gençlik Filmleri

5 dk okuma süresi


3
13 Paylaşım, 3 puan

Çocukluktan yetişkinliğe geçiş aşamasında yaşadığımız heyecanı hayatımızın birçok zamanında tekrar hissetmek isteriz. Hiç olmadığımız kadar özgür olduğumuz gençlik zamanlarımız hayatımızın en mutlu dönemidir. Bu dönemde yaşanılan duygu yoğunluğunu ileriki yaşlarımızda özlediğimiz için gençlik filmleri her zaman sevdiğimiz ve aradığımız filmlerdendir. Öyle ki bize gençlik yıllarımızı hatırlatması onu vazgeçilmezlerimizden yapar. Kendimizi hayatın yoğunluğunda sıkışmış hissettiğimizde hemen bir gençlik filmi açmak isteriz. Romantizmden komediye, dramdan aksiyona farklı film türlerinden oluşan, sizi eski zamanlarınıza götürecek tüm zamanların en iyi ve en eğlenceli gençlik filmleri listesini sizler için derledik. Şimdiden iyi seyirler!

1. Submarine

Tüm Zamanların En İyi Gençlik Filmleri

İrlanda yapımı komedi, dram ve romantik türündeki film, Türkçeye “Denizaltı” olarak çevrilmiştir. Richard Ayode’nin yönetmenliği üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda Craig Roberts, Yasmin Paige, Sally Hawkings gibi isimler yer almaktadır. Eser, Oliver isimli karakterin ergenlik çağı sorunlarını ve etrafındakilere karşı verdiği yaşam mücadelesini konu almaktadır. Karakterlerin iç dünyaları doğal bir şekilde izleyiciye aktarılırken sürükleyici temposu sayesinde izleme keyfi de artmaktadır. Oldukça sevilen Submarine, Britanya Bağımsız Film Ödülleri tarafından “En İyi Senaryo” ödülünü kazanmıştır. Yer yer kullanılan mizaha başvuran filmin müzikleri de epeyce beğenilmiştir. Bestelerin sahibi ise Arctic Monkeys grubundan tanıdığımız Alex Turner’dır.

2. Heartstone

“Gençlik Başımda Duman” olarak Türkçeye çevrilen film, dram türündedir. İzlanda yapımı filmin yönetmen koltuğunda Guðmundur Arnar Guðmundsson otururken oyuncu kadrosunda Blær Hinriksson, Baldur Einarsson, Diljá Valsdóttir gibi isimler yer almaktadır. Film aynı zamanda yönetmenin ilk filmi olma özelliği göstermektedir. Heartstone, İzlanda’nın küçük bir kasabasında yaşayan iki erkek arkadaşın kendilerini keşfetme hikayesini konu almaktadır. Cinsellik ve eşcinsellik ile ilgili dünyada hakim olan baskıcı ve ötekileştirici davranışlara eleştirel bir bakış açısı sunmasının yanı sıra başarılı bir büyüme hikayesi ortaya koymuştur. 2016 yılında “Venedik Film Festivali”nde “Queer Lion”, TIFF Ödülleri’nde ise “En İyi Yönetmen” ödülünün sahibi olmuştur.

3. Güeros

Tüm Zamanların En İyi Gençlik Filmleri

Film ismini, Meksika’da açık renk ya da sarışın kimseler için kullanılan “Güero” kelimesinin çoğulundan türetilmiş bir terimden almaktadır. Yönetmen koltuğunda Alfonso Cuaron yer almakta olan filmin En İyi Film, En İyi İlk Film, En İyi Görüntü Yönetmenliği, En İyi Ses, En iyi Yönetmen Dallarında Ariel Ödülü, En iyi aktör dalında Premio Luminus gibi ödülleri bulunmaktadır. Film, üç erkek ve bir genç kızın büyüme hikayesini konu almaktadır. Anlatılan hikayelerin ise belirli bir sırası yoktur. Bu nedenle klasik anlatıdan uzakta bir çizgisi vardır. Film aynı zamanda Meksikalıların suçluluk, bağımlılık gibi toplumsal sorunlarına eleştirel bir bakış açısı sunmaktadır. Güeros, 2014 yılında Uluslararası Berlinale Film Festivalinde “En İyi İlk Film” ödülünü almasıyla da önemli bir yerdedir.

4. Me And Earl And The Dying Girl

ABD yapımı, dram, romantik komedi türünde olan film “Ben, Earl ve Ölen Kız” olarak Türkiye’de yayınlanmıştır. Jesse Andrews’un kitabından uyarlanmıştır. Alfonso Gomez-Rejon’un ikinci uzun metrajı olma özelliğine sahip filmin başrollerini ise Thomas Mann ile Olivia Cooke paylaşıyor. Film, asosyal kişilik özellikleri sergileyen Greg Gaines’ın annesinin ısrarıyla kanser teşhisi konulan sınıf arkadaşı Rachel ile arkadaşlık kurmasını konu alıyor. İkilinin zamanla gelişen dostluğunu yalın bir şekilde anlatan film, samimi bir arkadaşlığı izleyiciye ulaştırıyor. Film, Greg’in anlatımıyla akıcı bir şekilde kurgulanmıştır. Film aynı zamanda Sundance Film Festivali’nde “Büyük Jüri Ödülü” nün sahibi olmuştur.

5. Ferris Bueller’s Day Off

Tüm Zamanların En İyi Gençlik Filmleri

ABD yapımı, romantik komedi türündeki film, “Ferris Bueller ile Bir Gün” olarak izleyiciyle buluşmuştur. John Hughes, filmin senaryosunu yazıp yönetmesinin yanı sıra yapımcılığını da üstlenmiştir. 80’lerin eğlenceli gençlik filmleri arasında yer alan filmin başrollerinde Matthew Broderick, Alan Ruck, Mia Sara yer almaktadır. Lise öğrencisi Ferris okul müdürü ve kız kardeşi dışında herkes tarafından sevilen biridir. Lise hayatını çılgınlıklarla yaşayan Ferris, bir gün ailesine hasta numarası yaparak okuldan kaçmak ister. Günü eğlenmek için ayıran Ferris yanına kız arkadaşı ve en yakın erkek arkadaşını da alarak beraber keyifli bir gün geçirirler. Müdür ve gençler arasında geçen macera 80’lerin ruhunu hissedebileceğiniz tüm zamanların en iyi yapımlarından gösterilen gençlik filmleri arasındadır.

6. Boyhood

2014 ABD yapımı, dram türünde olan filmin Türkçesi “Çocukluk”tur. Richard Linklater’ın senaryosunu ve yönetmenliğini üstlendiği filmin çekimleri tam 12 yıl sürmüştür. 2002 yılında çekilmeye başlanarak 2013 yılında tamamlanmıştır. Bu özelliğiyle sinema tarihinde ayrı bir yeri vardır. Aynı oyuncularla 12 yıl süresince çekimleri tamamlanan film; oyuncularının doğal yaş alma süreçlerini de barındırdığı için eşsiz bir film niteliğindedir. Yapımın başrollerini Ellar Coltrane, Patricia Arquette ve Ethan Hawke paylaşmaktadır. Filmde, Mason adlı karakterin çocukluğundan üniversite zamanlarına kadar olan hayatı konu alınmaktadır. Filmin 2014 Fipresci Büyük Ödül, Berlin En İyi Yönetmen, Seattle En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu ödülleri bulunmaktadır.

7. The Breakfast Club

Tüm Zamanların En İyi Gençlik Filmleri

“Kahvaltı Kulübü” ismiyle Türkiye’de gösterilen ABD yapımı film, romantik komedi türündedir. Filmin senaryosunu ve yönetmenliğini John Hughes üstlenmektedir. Başrollerinde Emilio Estevez, Anthony Michael Hall, Judd Nelson, Molly Ringwald ve Ally Sheedy yer almaktadır. 80’ler gençlik filmleri arasında kült bir yeri vardır. Filmin konusu ise hafta sonu disiplin cezaları nedeniyle okulda kalan beş lise öğrencisinin bir cumartesi günü boyunca yaşadıklarıdır. Hiçbir ortak noktası bulunmayan beş öğrencinin birbirlerini tanıma ve kabul etme hikayesi eğlenceli bir biçimde işlenmektedir. Klasikler arasında yer alan film aynı zamanda MTV tarafından verilen “Gümüş Kova Film Ödülü” nü kazanmıştır. Film ayrıca türünün ilk örneği olma özelliği göstermesiyle de dikkat çekmektedir.

8. The Perks Of Being a Wallflower

2012 ABD yapımı, dram türündeki film, Türkçe’ye “Saksı Olmanın Faydaları” olarak çevrilmiştir. Film Stephen Chbosky’nin aynı adlı kitabından uyarlanmıştır. Aynı zamanda yönetmenliğini de Stephen Chbosky’nin üstlenmiştir. Filmin başrollerinde Logan Lerman, Ezra Miller ve Emma Watson yer almaktadır. Film, içe dönük bir karakter özelliği sergileyen Charlie’nin lise döneminde yaşadığı sıkıntılarını ve başarılarını anlatmaktadır. Hikaye, Charlie’nin iki kardeş olan Sam ve Patrick ile ile olan ilişkisi etrafında dönmektedir. Travma sonrası stres bozukluğuyla baş etmeye çalışan Charlie, lise hayatında kendiyle ilgili bilmediği şeyleri keşfedecektir. Filmin başarısı, Bağımsız Ruh En İyi İlk Film Ödülü’yle taçlandırılmıştır.

9. Stand By Me

“Benimle Kal” olarak Türkiye’de yayınlanan ABD yapımı, dram türündeki film 1986 yapımıdır. Gerilim ve korku yazarı Stephen King’in The Body (Ceset) adlı romanından sinemaya uyarlanmış olan filmin yönetmenlik koltuğunda Rob Reiner oturmaktadır. Filmin başrollerinde Jerry O’Connell, River Phoenix, Wil Wheaton, Jerry O’Connell yer almaktadır. Film; Gordie, Chris, Teddy ve Vern isimli dört gencin yaşadıkları kasabada çıkan kayıp ceset haberlerinden sonra cesedi bulma arayışlarını konu almaktadır. Film, dört arkadaşın yolculuk esnasındaki keşiflerini abartısız bir şekilde gözler önüne sererek samimi bir hava yakalamıştır. Birçok film tarafından referans olarak gösterilen yapım, tüm zamanların en sevilen ve en iyi olarak görülen gençlik filmleri arasındadır.

10. Dead Poets Society

Tüm Zamanların En İyi Gençlik Filmleri

ABD yapımı, komedi-dram türündeki gençlik filmi, “Ölü Ozanlar Derneği” olarak dilimize çevrilmiştir. Yönetmenliğini Peter Weir’in üstlendiği film, En İyi Özgün Senaryo Akademi Ödülü’nü almıştır. Robin Williams, Ethan Hawke, Robert Sean Leonard gibi ünlü isimler oyuncu kadrosunda yer almaktadır. Film, Robin Williams’ın canlandırdığı John Keating isimli edebiyat öğretmeninin Welton Academy’de göreve gelmesiyle başlar. Öğrencilerini birçok nitelikli eser ile tanıştıran Keating, öğrencilerin üzerinde olumlu etki bırakarak farkındalıklarını geliştirir. Şiir sevenlerin mutlaka izlemesi gereken film kült filmler arasında yer almaktadır. “Carpe Diem” felsefesini aşılayan film “En İyi Film BAFTA Ödülü” sahibi olmuştur.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!