Sinemaseverlerin Mutlaka İzlemesi Gereken Ödüllü Bağımsız Filmler

4 dk okuma süresi


6
18 Paylaşım, 6 puan

Filmler kimi zaman gerçek hayatı, kimi zaman olağanüstü durumları yansıtır. Sinema dünyasında birçok hareket olmakla birlikte bu yazımızda sizlere bağımsız sinemadan bahsedeceğiz. Bağımsız sinema, yönetmen, senarist veya oyuncuların herhangi bir yapım şirketine bağlı kalmadan ortaya çıkardıkları filmleri kapsayan bir harekettir. Bu hareketin öncüsü John Cassavetes olarak bilinir. Cassavetes’in 1959 yılında çektiği Shadows filminden beri birçok bağımsız film çekilmiştir. Biz de sizler için sinemaseverlerin mutlaka izlemesi gereken ödüllü bağımsız filmler listesini hazırladık. Şimdiden iyi seyirler!

1. Reservoir Dogs (1992)

Sinemaseverlerin Mutlaka İzlemesi Gereken Ödüllü Bağımsız Filmler

Quentin Tarantino’nun yazıp yönettiği ilk film olma özelliğini taşıyan film bir soygun hikayesini konu alıyor. Büyük bir hırsızlık için bir araya gelen, birbirlerinin isimlerini bile bilmeyen bir ekip var filmde. Film soygundaki bir aksaklık nedeniyle ortalığın kan gölüne dönmesini de sergiliyor. Bağımsız filmler arasında önemli bir yeri olan yapım çok düşük bir bütçeyle çekilmiştir. Bu nedenle yapımdaki birçok kostüm oyuncuların kendi kıyafetleridir. Bu bütçeye rağmen film İngiltere’de çok beğenilmiştir. Bu beğeni Tarantino için önemli bir başarı olmuştur. Sinemaseverlerin mutlaka izlemesi gereken ödüllü bağımsız filmler arasında yer alan film ‘NME En İyi Film’ gibi ödüller kazanmıştır.

2. Masumiyet (1997)

Bir Zeki Demirkubuz filmi olan Masumiyet, Türk sinema tarihine damga vurmuş filmlerdendir. Film hapisten yeni çıkmış Yusuf’un başına gelenleri konu almaktadır. Yusuf hapisten çıktıktan sonra bir otele yerleşmiştir. Burada yolu Bekir ve Uğur ile birleşmiştir. Bu birleşmeden sonra sarsıcı bir kader gözler önüne serilmektedir. Filmin önemli bir özelliği ise sessiz çekilmiş olması ve dublaj yapılmış olmasıdır. Birçok karaktere ait ses, canlandıran oyuncuya ait olsa da bazı karakterlere farklı sesler dublaj yapmıştır. Masumiyet, başarıları sayesinde Altın Koza Film Festivali’nde ‘En İyi Yönetmen’ ödülüne layık görülmüştür.

3. Lola Rennt (1998)

Tom Tykwer yönetmenliğinde çekilen film genç kadın Lola’nın zamana karşı yarışını konu almaktadır. Lola’nın sevgilisi mafya için kuryelik yapmaktadır ve yaptığı son işte parayı kaybetmiştir. Mafyanın sevgilisini öldürmemesi için Lola’nın 20 dakika içinde 100.000 DM’lik parayı bulması gerekmektedir. Berlin sokak manzaraları eşliğinde macera sunan film çekildiği yıllarda kayda değer bir başarı elde etmiştir. Venedik Film Festivali’nde gösterilen film, piyasaya çıktıktan sonra birçok ödüle layık görülmüştür. Ayrıca film bizlere olayların sonuçlarının çeşitli varyasyonlarını da sunuyor.

4. Pi (1998)

Darren Aronofsky’ın filmi dahi matematikçi Max’ı konu almaktadır. Pi sayısına takıntılı olan Max, tüm doğanın ölçülebilir bir kodlama sistemine sahip olduğunu fark etmiştir. Tek amacı bu sırrı çözmektir. Ulaştığı sonuçta kendini problemin ortasındaki değişken olarak bulmuştur. Ancak Max’ın vardığı sonucu saklaması gerekmektedir. Pi, Sundance Film Festivali’nde aldığı ‘En İyi Yönetmen’ ödülü başta olmak üzere 3 farklı ödül almıştır. Ayrıca film 60.000 dolar gibi bir bütçeyle çekilmesine rağmen ABD’de 3 milyon dolardan fazla hasılat elde etmiştir.

5. Memento (2000)

Sinemaseverlerin Mutlaka İzlemesi Gereken Ödüllü Bağımsız Filmler

Christopher Nolan’ın başyapıtlarından film kısa süreli hafıza kaybı olan bir adamın eşini öldürenleri arayışını konu alıyor. Leonard Shelby ismindeki karakter kendini eşine tecavüz edip öldüren kişiyi bulmaya adamıştır. Ancak Shelby’nin laneti çoğu anısının 15 dakikada bir silinmesidir. Ayrıca filmin senaryosu Christopher Nolan’ın kardeşi Jonathan Nolan’ın yazdığı “Memento Mori” adlı kısa hikayeden uyarlanmıştır. Film doğrusal olmayan kurgusuyla izleyenlerden büyük beğeni toplamıştır. Bu beğeni sayesinde Ghajini adıyla Hint sinemasında da bir versiyonu yapılmıştır. Bunun yanı sıra film çeşitli ödüllere de layık görülmüştür.

6. Donnie Darko (2001)

Yönetmen koltuğunda Richard Kelly’nin oturduğu fantastik filmdir. Yapım ilk kez Sundance Film Festivali’nde gösterilmiştir. Donnie Darko isimli genç adam insan ve tavşan karışımı bir yaratık tarafından bir gizeme sürüklenmiştir. Bu yaratık, Darko’ya genç adama bir süre verip o süre sonra dünyanın sonunun geleceğini söylemiştir. Bu büyük gizemi gözler önüne seren film yayınlandığı yıllarda en çok dikkat çeken yapımlar arasında yer almıştır. Donnie Darko karakteriyle gösterdiği başarıyla da Jake Gyllenhaal isminden çokça söz ettirmiştir. Başarılı yapım 3 farklı ödüle layık görülmüştür.

7. The Man from Earth (2007)

Sinemaseverlerin Mutlaka İzlemesi Gereken Ödüllü Bağımsız Filmler

The Man from Earth, Richard Schenkman’ın düşük bütçeli bir bilim kurgu filmidir. Başrol John Oldman üniversitede yaptığı tarih profesörlüğü görevinden ayrılıp taşınma kararı almıştır. Veda için evine gelen arkadaşları ise John’un taşınma sebebini öğrenmek istemektedirler. John onlara yaklaşık 14.000 yıldır yaşayan ve hiç yaşlanmayan bir ölümsüzü anlatmıştır. Arkadaşları bu iddiayı sorgulayacaklardır. Seyircisini de film boyunca sorgulamaya iten yapım tek mekanda geçmektedir. Ayrıca film, Rhode Island International Film Festival’de 2 farklı ödül almıştır.

8. Juno (2007)

Yönetmenliğini Jason Reitman’ın yaptığı film komedi filmleri arasında önemli bir yere sahiptir. Film, sevimli bir lise öğrencisi olan Juno’nun beklenmedik şekilde hamile kalmasını konu almaktadır. Juno en yakın arkadaşı ile bu konuya çözüm bulduğunu düşünmektedir. 9 ay boyunca çocuğu karnında taşıyacak ve sonra zengin bir aileye verecektir. Film genç hamileliği kendine has diliyle ele almaktadır. Yapım aldığı birçok ödülle de adından söz ettirmiştir. Yapımın başarısının Ellen Page’in Juno karakterindeki başarısıyla da muhakkak ilgisi vardır.

9. Kız Kardeşler (2019)

Emin Alper’in üçüncü filmi olan Kız Kardeşler annelerinin ölümüyle farklı yollara savrulan kardeşleri anlatıyor. Yapımın senaristliğini de yapan Emin Alper filmin çocukluk anılarından ortaya çıktığını söylüyor. Reyhan, Nurhan ve Havva annelerinin ölümüyle farklı ailelerin yanlarına gönderilmişlerdir. Ancak daha sonra köylerine geri dönmek zorunda kalırlar. Bu dönüşten sonra kardeşlerin yaşadıkları gözler önüne seriliyor. Ayrıca film Türkiye, Hollanda, Almanya ve Yunanistan ortak yapımıdır. Başarılı yapım 38. İstanbul Film Festivali’nde 5 farklı ödüle layık görülmüştür. Filmi izlemek isterseniz BluTV’de bulabilirsiniz.

10. Kelebekler (2019)

Sinemaseverlerin Mutlaka İzlemesi Gereken Ödüllü Bağımsız Filmler

Tolga Karaçelik yönetmenliğinde çekilen film, üç kardeşin yıllar sonra kesişen yollarını anlatmaktadır. Bu üç kardeş 30 yılın ardından babalarının isteği üzerine köylerine giderler. Ancak orada babalarının ölümünü öğrenmeleriyle hikaye farklı bir boyut kazanır. Babaları kelebeklerin gelişiyle gömülmek ister ve kardeşler babalarının vasiyetini yerine getirmek için köyde bir süre kalmak zorundadır. Bu süreçte birbirlerini çok tanımayan kardeşler kendilerini ve ailelerini tanırlar. Ayrıca bu film Sundance Film Festivali’nde en iyi film ödülünü almış olma özelliğini taşımaktadır. Filmi izlemek isterseniz Netflix’te bulabilirsiniz.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
8
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!