Tüm Zamanların En İyi Gangster Filmleri

7 dk okuma süresi


3
11 Paylaşım, 3 puan

Çoğunlukla büyük şehirlerde tehdit ve korku yayarak yasa dışı işler yapan kişilere gangster denmektedir. Her ne kadar yaşanılan şehirlerde bu kişiler çok ürkütücü olsa da filmlerde izlemek oldukça keyifli ve heyecan vericidir. Bu sebeple suç, dram içeren bu filmler uzun senelerdir vizyona girmektedir. Aksiyon içeren yapımlar tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yoğun talep görmektedir. Bu içeriğimizde tüm zamanların etkileyici ve sürükleyici senaryolarıyla uzun yıllardır gündemde kalarak kült olabilmiş en iyi, en başarılı gangster filmleri sizler için listelendi. Şimdiden iyi seyirler!

1. The Godfather

Tüm Zamanların En İyi Gangster Filmleri

II.Dünya Savaşı’nın sonlandığı yıl başlayan ve 10 yıllık bir dönemi kapsayan film, Mario Puzo’nun aynı adlı romandan uyarlanarak çekilmiştir. Filmin başrollerini Marlon Brando ve Al Pacino paylaşmıştır. New York’ta yaşam süren güçlü bir İtalyan mafya ailesinin hikâyesini anlatan film gösterime girdiği andan itibaren oldukça ilgi görmüştür. Yoğun beğeni sebebinin, gangster karakteri anlatılmasının yanında farklı ve etkileyici bir baba oğul ilişkisini ele alması olmuştur. Bu nedenle de kullanıcı oylarını baz alan birçok kurumda gelmiş geçmiş en iyi filmler sıralamasında en üst sıralara yerleşmiştir. Birçok ödül de alan “Baba” filmi, Türkiye’ de en çok izlenen filmler arasındadır. Ayrıca konusuna rağmen, yetkili kurum tarafından 1990 yılında “kültürel, tarihî ve estetik olarak önemli” film olarak ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilmek üzere saklanmasına da karar verilmiştir. Tüm bunlar ele alındığında da film tüm zamanların en iyi gangster filmleri sıralamasında yer almış ve 3 kez uyarlanarak tekrar çekilmiştir.

2. Get Carter

Get Carter filmi, ilk olarak 1971 yılında vizyona girmiştir. Ancak dönemin imkanlarıyla hak ettiği değeri alamamıştır. Bunun üzerine 1993 senesinde piyasaya ev videosu şeklinde sürülmüştür. Bu yöntemle daha fazla izlenen film, büyük beğeni toplamış ve bir kült olmayı başarmıştır. Londra’nın en önemli mafya babasının tetikçiliğini yapan Jack Carter’in kardeşinin ölümü ile ilgili gerçeği araştırmasını etkileyici bir yöntemle anlatan film yıllarca ilgi görmüştür. Başrolünü Michael Caine’nin üstlendiği film sürükleyici hikayesi sayesinde belli aralıklarla tekrar tekrar gündeme gelmiştir. Örneğin film 1999’da betimlediği konu ve caz müziği üzerinden tekrar konuşulmaya başlamıştır. Bu gündem sayesinde 20. Yüzyılın en iyi 100 İngiliz filmi içerisinden 16. olmuştur. Beş yıl sonra ise ünlü bir İngiliz dergisindeki film eleştirmenlerinin yaptığı anket ile biz kez daha gündeme gelmiş ve en iyi İngiliz filmi olarak seçilmiştir. Bu yıllar süren ilgi sonrası da 2000 yılında Sylvester Stallone’nun Jack Carter’ı destekleyici bir rolle aynı isim altında fakat daha kötü bir şekilde ele alınan yeni bir yapım yayınlanmıştır.

3. The Yakuza

Tüm Zamanların En İyi Gangster Filmleri

İlk olarak 1950 ve 1960’lı yıllarda derlenen hikaye 1974 yapımı film ile hayatımıza girmiştir. Yakuza, bir lakap olarak kullanılan ve bu yüzden günümüzde varlığını sürdürebilen en kült filmlerden biridir. Çok eski bir Japon mafya örgütünün olaylarını ele alan film ABD ve Japonya ortak yapımıdır. Kara film özelliği de taşıyan film, tüm zamanların en iyi gangster filmleri arasındadır. Sürükleyici filmin başrollerinde Robert Mitchum, Ken Takakura ve Brian Keith gibi değerli oyuncular yer almaktadır. Konusu, mafya örgütüyle iş birliği yapan ancak gelişen olaylar sonrası kızı Yakuza’nın şefi tarafından kaçırılması üzerine Amerikalı eski bir arkadaşını yardıma çağırmasıyla başlamaktadır. Bu yardımlaşma ile etkileyici bir hal alan ortak yapım sonraki yıllarda farklı türlerle ve isimlerle aksiyon filmi olarak tekrar uyarlanmıştır. Halen etkisini sürdüren Yakuza yakın dönemde de oyun olarak tekrar gündeme getirilmiştir.

4. Once Upon a Time in America

Türkiye’de Bir zamanlar Amerika’da olarak yer edinen ve oldukça ses getiren film 1984 yılında çekilmiştir. İtalya ve ABD ortak yapımı olan filmin başrolünü Robert De Niro üstlenmiştir. Film New York’ta Yahudi David (Robert De Niro) ile arkadaşlarının 20. Yüzyılda gangster olarak yetişmesini ele almaktadır. Bu süreçte gelişen olayları anlatan filmin etkileyici senaryosu 10 yılı aşkın bir sürede tamamlanmıştır. Vizyona girdiği andan itibaren gündem olan film, sürükleyici senaryosunun yanı sıra film müzikleri ile de döneme damga vurmuştur. Hatta film müziklerini içeren eser dünyanın en iyi soundtrack albümlerinden biri olarak görülmüştür. Bu şahane müzikleri de İtalyan müzisyen Ennio Morricone yapmıştır. İçerisinde 20’den fazla şarkı bulunan ve 3,5 saatten uzun süren film, süresi sebebiyle kısaltılarak yayınlanmış ancak ilgi görmemiştir. Bunun üzerine orijinal uzunluğu ile tekrar yayınlanan film hak ettiği ilgiyi görmüş ve gangster film sevenlerin en çok tavsiye ettiği filmlerden biri olmuştur.

5. Miller’s Crossing

Tüm Zamanların En İyi Gangster Filmleri

Film, Coen kardeşler tarafından beraber yönetmiş ve 1990 yılında yayınlanmıştır. Miller’s Crossing, ABD yapımı efsanevi bir gangster filmidir. Konu olarak, iki rakip çetenin karşılıklı güç savaşını ve başkahramanın iki tarafı idare etmesini sürükleyici bir şekilde anlatmaktadır. Filmin taraflarını idare eden başrolü Gabriel Byrne üstlenmiştir. Aynı zamanda çete üyeleri olarak Albert Finney, Marcia Gay Harden, Jon Polito ve John Turturro’nun da filmde yer almıştır. Fakat geniş kadrosuna rağmen film, gösterime girdiği sene maalesef gişede başarılı olamamıştır, ancak filmin hak ettiği değerinin verilmediği düşünülerek aynı dönemde DVD olarak piyasaya sürülmüştür. Bu girişimin ardından büyük ilgi gören film bir yıl sonra Fantastik Film Festivalinde Eleştirmenler ödülü almıştır. Ardından da Time dergisi tarafından 2005’te yayının başlangıcından o zamana kadar çekilmiş en iyi 100 filmden biri seçilmeyi başarmıştır.

6. A Bronx Tale

1990 yılında aynı isimli müzikali izleyen De Niro oyundan çok etkilenmiştir. Sonrasında oyunun senaristi ile tanışmış ve filme uyarlamak üzere çalışmalara başlamıştır. Robert De Niro’nun ilk yönetmenlik deneyimi de olan film, 1993 yılında vizyona girmiştir. Aynı zamanda başrolü de tiyatro oyununun senaristi olan Chazz Palminteri ile paylaşmıştır. Senaryosu 1960 yılında başlayan film, mafya ve gangsterlerin çok olduğu ırkçı bir mahallede geçmektedir. Yaşanılan zorlu hikayelerin yanı sıra senaryo içerisinde aşk hikayesi de barındıran film bir suç drama türü olarak üst sıralara yerleşmiştir. Bu da kullanıcı yorumları ile belirlenen listelerin yanı sıra filmin birçok hatırı sayılır listede yer almasına sebep olmuştur. Bunun yanı sıra ödüllü ve birçok dalda aday olan film, Robert De Niro’ya da En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazandırmıştır. O yüzden bu kült eser halen en iyi gangster filmlerinden biri olarak kabul edilmekte ve günümüzde konuşulmaya devam etmektedir.

7. Public Enemies

Tüm Zamanların En İyi Gangster Filmleri

Film, 2009 yılında Bryan Burrough’un aynı adlı romanından sinemaya uyarlanarak seyirci ile buluşmuştur. Amerikan yapımı olan film, polis ile gangsterler arasındaki olayları etkileyici bir biçimde ele almaktadır. Ayrıca 1930’larda geçen ve Büyük Bunalım döneminden bahseden filmde FBI ajanın o zamanın ünlü suçluları ile çatışmasını tüm detaylarıyla anlatmaktadır. Bu sürükleyici filmin başrollerini Johnny Depp, Christian Bale ve Marion Cotillard paylaşmaktadır. Ancak dikkat çekici başrol oyuncularına rağmen vizyon tarihinde eleştirmenlerin olumsuz yorumlarına maruz kalmıştır. Aynı dönemde bu tarz filmleri sevenlerden ise tam not almayı başarmıştır. Bu beğeniler ise filmin son dönemlerde yapılmış Hollywood’ta yaşanan gerçek hikayelere en çok benzeyen filmlerden biri olarak değerlendirilmesini sağlamıştır. Jonny Depp’in de en iyi 10 filmi arasında da görülen bu film suç, drama sevenler için yapılan anketlerde tüm zamanların en iyi gangster filmleri listesine girmeyi de başarmıştır.

8. Pulp Fiction

Ülkemizde Ucuz Roman adıyla vizyona giren film, Quentin Tarantino yönetmenliğinde Roger Avary ile birlikte kaleme alınmıştır. 1994 yapımı olan ve kült olarak kabul edilen bir gangster filmidir. Birbirine aşık, soyguncu bir çiftin işlerini konu alan filmde heyecanı artırmak üzere yapılan farklı planlar anlatılmaktadır. Bu filmin başrollerini ise John Travolta ve Uma Thurman gibi ünlü oyuncular paylaşmaktadır. Değerli oyuncu kadrosu ve senaryosuyla yayınlandığı andan itibaren oldukça ilgi gören film birçok dalda ödüle aday gösterilmiştir. Başta Oscar ödüllerinde 7 dalda Oscar’a aday gösterilen eser, En İyi Orijinal Senaryo Oscarı’nı elde etmeyi başarmıştır. Ayrıca 1994 Cannes Film >Festivali’nin en değerli ödülü olan Altın Palmiye Ödülü’ne de sahip olmayı başarmıştır. Bütün bu büyük başarılarının yanında IMDb tüm zamanların en iyi filmleri sıralamasında yüksek oy alarak 8. sıraya yerleşmiş efsane bir gangster filmidir.

9. American Gangster

Film 2007 yılında vizyona girmiş, ABD ve Kanada’da aynı anda yayınlanmıştır. Gösterime girdiği andan itibaren büyük ilgi gören film yüksek gişesi ile haftalık listelerin ilk sıralarında yer almıştır. Bu başarılı film gerçek bir hikayeden esinlenilerek film haline getirilmiştir. Senaryosunda New York’ta yaşayan suçlu ve peşindeki polisin hikayesi, aksiyonlu ve sürükleyici bir biçimde anlatılmaktadır. Bol ödüllü filmin başrollerini Russell Crowe, Denzel Washington gibi Oscar ödüllü oyuncular paylaşmaktadır. Oyuncularını yine ödül adayı yapan bu kült film, 2007 senesinde En İyi Film, En İyi Aktör ve En İyi Yönetmen dallarında Altın Küre’ye aday gösterilmesini sağlamıştır. Sonrasında 2008 de ise BAFTA Ödülleri’nde müzik dalı da dahil olmak üzere 5 farklı dalda aday olmayı başarmıştır. Gördüğü ilgiden dolayı televizyona uyarlanması da planlanan film halen kullanıcı oylarıyla yapılan anketlerde en iyi filmler sıralamasına girmektedir.

10. Live By Night

Tüm Zamanların En İyi Gangster Filmleri

Senaryosu ve yönetmenliği Ben Affleck tarafından yapılan Amerikan suç drama filmi 2016 yılında vizyona girmiştir. Aynı adlı romandan senaryoya dönüştürülen filmin başrolünde Ben Affleck yer almaktadır. Filmde ayrıca Elle Fanning, Sienna Miller ve Chris Cooper gibi ünlü isimler de diğer rolleri paylaşmaktadır. 1920’li senelerde gerçekleşen, polis bir baba ile ünlü gangstere dönüşen oğlunun hırslı hikayesini ele alan film, Boston’da geçmektedir. Film, dönemin olaylarını etkileyici bir biçimde anlatmasının yanı sıra dev kadrosuyla oldukça ses getirmiştir. Fakat tüm bunlara rağmen bir kesimin eleştiri oklarının hedefi olmaktan kurtulamamıştır. Aynı zamanda kullanıcıları da ikiye ayıran film ağırlıklı bir kesim tarafından ise kült filmler arasında kabul edilmiştir. Hatta yapımcıları arasında Leonardo DiCaprio’nun da yer aldığı bu film tüm zamanların en iyi gangster filmleri listesinde de yer almaya devam etmektedir.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
2
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!