IMDb’ye Göre Son 10 Yılın En İyi Filmleri

3 dk okuma süresi


3
18 Paylaşım, 3 puan

Sinema her dönemde hayatımızı değiştiren, ufuk çizgimizi genişleten ve görmeyi arzuladığımız gerçekliği kurgusal yapısı içerisinde bize sunmayı başaran bir armağandır. Zamanı aşan ruhu, her biri büyük kitlelerce benimsenen türleri ile sinema, dünyadaki en büyük  endüstrilerden biri olmasının yanı sıra kendi içerisinde de önemli otoritelerin doğmasına yol açmıştır. Top 100, Top 250 gibi listeleriyle bildiğimiz IMDb (İnternet Film Veritabanı), herkese açık üyelik ve puanlama sistemine sahip yapısıyla izlemek istediğimiz film hakkında fikir edinmemizi ve kendi sistemi içerisinde sıralamasını görmemizi sağlar. Bu içerikte  dergiCE ekibi olarak sizler için IMDb’ye göre son 10 yılın en iyi filmleri listesini derledik.

1. Inception (2010) / IMDb: 13.

IMDb'ye Göre Son 10 Yılın En İyi Filmleri

Yönetmen Christopher Nolan’ın en önemli eserlerinden biri olarak görülen film, rüya içinde rüyanın imkanlarını ve ne tür problemler doğuracağını en iyi biçimde açıklamaya çalışmıştır. Başkalarının rüyalarına girip fikir hırsızlığı yapan Cobb ve arkadaşlarının çalışmaları üzerine kurgulanmış film, Nolan’ın ilginç sorularına da yanıt aramaya çalışarak farklı boyutlar kazanmıştır. Leonardo DiCaprio, Tom Hardy, Ellen Page ve Marion Cotillard gösterdikleri oyunculuk performanslarıyla adlarından hayli söz ettirmişlerdir.

2. Joker (2019) / IMDb: 19.

IMDb'ye Göre Son 10 Yılın En İyi Filmleri

Bu yılın en çok beklenen yapımlarından Joker, başarısız olmuş bir komedyen olan Arthur Fleck’in yanlış yola sapması için karşısına çıkabilecek bütün etkenlere maruz kalmasını ve nihayetinde evrildiği yeni karakterin fazlasıyla trajik yolculuğunu gözler önüne sermiştir. Beyaz perdede dördüncü kez izlediğimiz karaktere Joaquin Phoenix hayat vermiştir. Todd Phillips’in yönettiği filmin oyuncu kadrosunda Robert De Niro, Zazie Beetz, Bill Camp ve Marc Maron gibi önemli isimler yer almıştır.

3. Interstellar (2014)/ IMDb: 30.

IMDb'ye Göre Son 10 Yılın En İyi Filmleri

Yönetmenliğini Christopher Nolan’ın üstlendiği film, dünyanın içinde bulunduğu tehlikede Cooper’ın kendisine gelen beklenmedik bir teklif sonucu giriştiği macerada, insanlık için yeni yaşam alanı ararken karşılaştığı zorlukları işlemiştir. Bilim kurgunun yanı sıra dram ögelerini de içerisinde barındıran filmde Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Michael Caine gibi oyuncular rol almıştır.

4. Parasite (2019)/ IMDb: 34.

IMDb'ye Göre Son 10 Yılın En İyi Filmleri

Ülkesine ilk Altın Palmiye Ödülü’nü getiren Bong Joon-Ho filminde dram, komedi, korku ve fantastik türlerini denge içinde harmanlama başarısı göstermiştir. Mizah duygusu yüksek, hicivden beslenen anlatımıyla farklı sosyal sınıflara mensup iki aile üzerinden etkileyici bir toplumsal eleştiri çıkarmıştır. Filmde Cho Yeo-Jeong, Choi Woo-Shik ve Kanh Ho-Song yer almıştır.

5. Intouchables (2011)/ IMDb: 42.

Yönetmenliğini Olivier Nakache ve Eric Toledano’nun paylaştığı filmde, geçirdiği kazadan sonra felç olan Philippe, cezaevi geçmişi olan Driss’i bakıcısı olarak işe almıştır. İnsanlar Driss’in bunun için uygun olmadığını söylemelerine karşın Philippe kendisine şans vermiştir. Yan yana gelmesi zor olan bu iki farklı dünya görüşü ve çarpışmasının zamanla özel bir dostluğa dönüşmesi, izleyicileri etkilemeyi başarmıştır. Filmin başrol oyuncuları ise François Cluzet ve Omar Sy.

6. Whiplash (2014)/ IMDb: 46.

Film, konservatuvar öğrencisi Andrew Neiman ile orkestra şefi Terrence Fletcher’ın yollarının kesişmesi ile gelişen hikayeye bağlanmıştır. Neiman, karşılaştığı her zorluğa rağmen mükemmeliyetçi öğretmeninin mirası olan “en iyiyi isteme arzusunu” doruk noktasına çıkarmayı başarır. Geçirdiği kaza ya da hissettiği hiçbir duygu onun sahneye çıkmasına engel olamamıştır. Filmin yönetmen koltuğunda Damien Chazelle otururken, başrolleri Miles Teller, J.K. Simmons ve Melissa Benoist paylaşmıştır.

7. Avengers: Endgame (2019)/ IMDb: 58.

2008 Iron Man filmiyle başlayan zincirin yirmi ikinci ve son halkası olarak değerlendirebileceğimiz filmde, Thanos’un sonsuzluk taşlarını ele geçirerek yarattığı yıkımdan geriye kalanlar işlenmiştir. Güçlerini toplayıp, son kez savaşacak olan ekibin mücadelesini ve fedakarlıklarını anlatan yapımın başrollerinde Robert Downey Jr, Chris Evans, Scarlett Johansson ve Mark Ruffalo, yönetmen koltuğunda ise Russo kardeşler yer almıştır.

8. Django Unchained (2012)/ IMDb: 60.

Quentin Tarantino’nun kaleme alıp yönettiği film, Amerikan İç Savaşı’ndan önceye dayanan geçmişinde, eziyet çekmiş bir köle ile Alman avcı Dr. King Schultz’un yüzleşmesini merkezine almıştır. Cinayetle suçlanan Schultz’u özgürlüğüne kavuşturmak Django’ya bağlıdır. Özgürlüğüne karşılık, Django’dan zorlu bir görev istemiştir. Görevi başarıyla tamamlayan ve özgürlüğüne kavuşan Django yine de Schultz’un yanından ayrılmamıştır. Filmin devamı, Django’nun Broomhilda’yı bulma ve köle tüccarlarının elinden kurtarmaya çalışmasını işlemektedir. Filmde Leonardo DiCaprio, Jaime Foxx, Christoph Waltz ve Samuel L. Jackson gibi yıldızlar yer almıştır.

9. Avengers: Infinity War (2018)/ IMDb: 61.

Sınırsız bir güç kaynağı olan sonsuzluk taşlarının peşine düşen Thanos, evren için en büyük tehdit haline gelmiştir. Daha önceki filmlerde dağılmış olduğunu gördüğümüz Avengers, hiçbir süper kahramanın tek başına yenemeyeceği bu tehdide karşı koymaya çalışmıştır. Filmin başrollerinde yine Robert Downey Jr, Chris Evans, Scarlett Johansson, Mark Ruffalo ve Chris Hemsworth yer alırken filmin yönetmenliğini Russo Kardeşler paylaşmıştır.

10. Spider-Man: Into The Spider-Verse/ IMDb: 64.

IMDb'ye Göre Son 10 Yılın En İyi Filmleri

IMDb’ye göre son 10 yılın en iyi filmleri listemizin son maddesinde bir animasyon filmi var. Daha önce birçok kez farklı yapım ve aktörlerle izlediğimiz Örümcek Adam, animasyon sevenler için başarılı bir alternatif sunmayı başarmıştır. Filmin yönetmenliğini Bob Persichetti ve Peter Ramsey üstlenmiştir.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
7
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
6
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!