Başarısını Ödülle Taçlandırmış En İyi Animasyon Filmleri

5 dk okuma süresi


6
12 Paylaşım, 6 puan

Teknolojinin hızlı gelişimi sinema alanında da oldukça etkili olmaktadır. Yüksek bütçeler harcanarak hazırlanan animasyon filmleri de, ilgiyle takip edilen en iyi film türleri arasındadır. Walt Disney, Pixar gibi şirketler animasyon alanında açık ara önde gibi. Özellikle Pixar bugüne kadar toplamda 9 kez en iyi animasyon film ödülünü kazanarak, bu alandaki en iyi yapım şirketlerinden biri olmayı başarmıştır. Geçmişten günümüze animasyon film dalında Oscar almaya hak kazanarak 7’den 70’e herkesin takdirini toplayan, başarısını ödülle taçlandırmış ve çok beğenilmiş en iyi animasyon filmleri listemizi sizler için bir araya getirdik.

1. Kayıp Balık Nemo (2003)

Başarısını Ödülle Taçlandırmış En İyi Animasyon Filmleri

90 kuşağının hayranlıkla izlediği ve 2003 yılının en iyi animasyon filmi olarak seçilen Kayıp Balık Nemo, Pixar’ın da ilk Oscar kazanan filmi olma özelliğini taşımaktadır. Nemo, babası tarafından büyütülen bir palyaço balığıdır. Bir yüzgeci diğerinden küçük olduğu için okyanusta yüzmesi babası tarafından yasaklanmıştır. Ancak günün birinde Nemo okyanusta yüzerken, bir insan tarafından yakalanır ve akvaryuma konulur. Babası ve onun bu yoldaki arkadaşı 2 saniye öncesini bile hatırlayamayan Dory, her ne pahasına olursa olsun Nemo’yu kurtarmak için okyanusun tehlikeli sularına karışır. 2004 yılında en iyi canlandırma ödülüne layık görülen Kayıp Balık Nemo’nun IMDb puanı 8.1’dir.

2. İnanılmaz Aile (2004)

En iyi animasyon film alanında 2004 yılının da kazananı İnanılmaz Aile ile Pixar olmuştur. İnsanları kurtarmak için çalışan süper kahramanlar, kurtarırken de şehrin altını üstüne getirdikleri için sigorta primleri inanılmaz yükselir. Kent halkı tarafından da tepkiye maruz kalan ailemiz, özel bir programla sessiz ve sakin bir yaşam sürmeye başlarlar. En büyük süper kahramanlar arasında yer alan Bob Parr da bunlardan biridir. Uzun ve sakin bir hayata başlayan Bob ve ailesine aradan 15 yıl geçtikten sonra özel bir görev teklifi gelir. Görevi kabul eden Bob planlamayı yapar. Ancak, işler beklediği gibi gitmez. Bob kendisini ve ailesini tehlikenin ortasında bulur. IMDb’den 8.0 puan alan İnanılmaz Aile, ailecek izlenilebilecek keyifli yapımlardan biridir.

3. Wallace ve Gromit Yaramaz Tavşana Karşı (2005)

Başarısını Ödülle Taçlandırmış En İyi Animasyon Filmleri

Kil animasyonu özelliğini taşıyan Wallace ve Gromit Yaramaz Tavşana Karşı, bir İngiliz animasyon ajansı olan Aardman yapımıdır. Kasabada düzenli olarak her sene gerçekleşen Geleneksel Büyük Sebze Yarışması yaklaşmaktadır. Wallace ve sadık dostu Gromit, Anti-Pesto olarak adlandırdıkları sistemle her sene yarışma döneminde büyük işlere imza atmaktadır. Bu sistemle, bahçelere dadanan tavşanları, onlara herhangi bir zarar vermeden bahçelerden uzak tutabilmektedirler. Ancak bu sene işler bekledikleri gibi gitmez ve kendilerini yeni bir hikâyenin içinde bulurlar. IMDb puanı 7.4 olan bu animasyon filmi, en iyi animasyon filmleri arasında başarısını ödülle taçlandırmış nadir yapımlardan biridir.

4. Yukarı Bak (2009)

3 boyutlu animasyon filmi olan Yukarı Bak (Up), 2009 yılında ABD’de vizyona girmesinin ardından tüm dünyada sevilerek izlendi ve izlenmeye de devam ediyor. Akademi Ödülleri’nde de iki dalda Oscar kazanan bu film, izleyicilerini bambaşka bir maceraya çıkarıyor. 87 yaşındaki Carl, en büyük hayalini gerçekleştirmek için eviyle birlikte çıkacağı yolculuğa hazırdır ama küçük izci Russel da istemeden bu geziye dahil olur. Yaşlı bir adamla küçük bir çocuğun birlikte çıkmak zorunda kaldıkları Güney Amerika seyahati, sürükleyici unsurlar ve heyecan verici görsel efektlerle izleyenlerden tam not alıyor. IMDb puanı 8.2’dir.

5. Örümcek Adam: Örümcek Evreninde (2018)

Başarısını Ödülle Taçlandırmış En İyi Animasyon Filmleri

Columbia Pictures ve Sony Pictures Animatio yapımı olan Örümcek Adam: Örümcek Evreninde, 2018 senesinin en iyi animasyon filmi seçilmiştir. Miles Morales, işkolik bir annenin ve polis memuru olan bir babanın oğludur. Radyoaktif bir örümcek tarafından ısırıldıktan sonra özel yeteneklere kavuşmuştur. Ancak henüz süper bir kahraman olamamıştır. Açılan bir kapıyla farklı boyutlardan gelen diğer örümcek adamların evrenine düşer ve gerçek bir süper kahraman olabilmek için diğer örümcek adamlardan yardım alır. Marvel evreninin vazgeçilmez ve komik süper kahramanı Örümcek Adamı bu kez animasyon filminde görmekteyiz. IMDb’den 8.4 puan almıştır.

6. Neşeli Ayaklar (2006)

Warner Bors’un en iyi animasyon film dalında kazandığı tek ödül olan Neşeli Ayaklar, daha sonraki dönemlerde gerçekleşecek penguen konulu filmlere de öncülük etmiştir. Antartika’daki imparator penguenlerin, kendi ruh eşlerini bulabilmeleri için tek bir yol var; “Kalbe Seslenen Şarkı.” Ancak günün birinde dünyaya gelen bir penguen şarkı söyleyemez ve diğer penguenler tarafından dışlanır. Şarkı söyleyemez ama çok iyi bir şekilde tap dansı yapar. Bu yaptığı dans da kısa zaman içinde büyük bir etki uyandırır. Başarısını kanıtlamış ve ödülle taçlandırmış en iyi animasyon filmleri içindeki Neşeli Ayaklar filminin IMDb puanı 6.4’tür.

7. Ratatuy (2007)

Başarısını Ödülle Taçlandırmış En İyi Animasyon Filmleri

2007 yılında Ratatuy ile yılın en iyi animasyon film ödülünü kazanan Pixar, bundan sonraki üç senenin de kazananı olacaktır. Ramy, ailesinin karşı çıkmasına rağmen büyük bir Fransız aşçı olma hayalleri kuran bir faredir. Bir gün Auguste Gusteau isimli genç bir aşçı sayesinde kendini en iyi Fransız restoranlarından birinin mutfağında bulur. Mutfağa bir farenin yakışacağı tek yapım olan ve orijinal ismi “Ratatouille” olan Ratutay animasyon filmi büyük küçük herkesin sevdiği ve seveceği animasyon filmi arasına çoktan girmiştir. Bulunduğu konumun tehlikelerine rağmen bir üstünlük mücadelesine giren minik kahramanımız bize eğlenceli anlar sunuyor. IMDb puanı 8.0’dır.

8. Zootropolis: Hayvanlar Şehri (2016)

2016 senesine gelindiğinde Zootropolis adlı yapımıyla Oscar’ı kazanan Disney stüdyoları, başarılarına başarı katmıştır. Hayvanların hep birlikte yaşadığı Zootropolis, oldukça büyük bir şehirdir. Judy Hopps, bu şehirde yaşayan ve polis teşkilatına yeni yazılmış olan bir tavşandır. Küçük çaplı dolandırıcılık işleri yapan Nick isimli tilki de ufak tefek hırsızlıklarla köşeyi dönmeye çalışmaktadır. Ancak bir gün gerçekleştirmediği bir suçla itham edilir ve iftiraya maruz kalır. Nick ve Judy gerçeği ortaya çıkarmak için iş birliği yapmak durumunda kalırlar. Bir hırsızla polisin eğlenceli ve tatlı maceralarını konu edinen Zootropolis başarılı görsel efektleriyle izleyicilere güzel zamanlar geçirmektedir. IMDb puanı 8.0’dir.

9. Klaus (2019)

2019 yapımı olan Klaus animasyon filmi, son yılların gözde dijital film şirketlerinden biri olan Netflix yapımıdır. Eski bir postacı ve oyuncakçı olan Klaus, emeklilik zamanında kulübesinde sakin bir yaşam sürmektedir. Smeerensburg’un yeni postacısı olan Jesper ise bir gün Klaus’la tanışmaya gelir. Eski oyuncaklarını bağışlamasını isteyen Jesper, Klaus’a bir teklif eder. Anlaşmaya karar veren bu ikili, dünyanın en mutsuz kasabası olan Smeerensburg’u mutlu etmek için canla başla çalışır. Tabii ki bu durumdan memnun olmayan kasaba sakinlerinin de dikkatini çekmişlerdir. Başarısını ödülle taçlandırmış bu güzide yapım en iyi animasyon filmleri arasında şimdiden yerini almıştır. IMDb’den 8.2 puan almıştır.

10. Ejderhanı Nasıl Eğitirsin? (2010)

Başarısını Ödülle Taçlandırmış En İyi Animasyon Filmleri

Berk adası, Vikinglere ait bir adadır. Bu adada Vikingler ve ejderhalar yaşamaktadır. Uzun yıllar boyunca birbirlerine düşman olan iki taraf, bir gün 10 yaşında küçük bir vikingin ejderhayla dost olmasıyla bambaşka bir yola savrulur. Küçük yaşta erkekliğe adım atmak için ejderha avlamak zorunda kalan şefin oğlu Hıçgıdık, gecenin öfkesi adlı nadir bir türdeki ejderhayı avlamaya kalkışır. Ancak bu düşmanlık yerini yavaşça dostluğa ve sadakate bırakır. Daha sonra bu ikili başka bir büyük tehlike için beraber çalışmaya başlar. DreamWorks animation tarafından uyarlanan Ejderhanı Nasıl Eğitirsin filminin IMDb puanı 8.1’dir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
9
Beğen
Mutlu Mutlu
6
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
6
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
2
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!