Başarısını Ödülle Taçlandırmış En İyi Animasyon Filmleri

5 dk okuma süresi


2
12 Paylaşım, 2 puan

Teknolojinin hızlı gelişimi sinema alanında da oldukça etkili olmaktadır. Yüksek bütçeler harcanarak hazırlanan animasyon filmleri, ilgiyle takip edilen en iyi film türleri arasında yerini almakta. Pixar bugüne kadar toplamda 9 kez en iyi animasyon film ödülünü kazanarak, bu alandaki en iyi yapım şirketlerinden biridir. Geçmişten günümüze animasyon film dalında Oscar almaya hak kazanarak, geniş çevrelerin beğenilerini toplayan en iyi animasyon filmleri sizler için bir araya getirdik.

1. Shrek (2002)

Başarısını Ödülle Taçlandırmış En İyi Animasyon Filmleri

Akademi Ödülleri’nde ilk kez 2002 yılında en iyi animasyon film dalında ödül verilmeye başlanmıştır. Dreamworks Animation Stüdyosu tarafından hazırlanan Shrek, ilk kez verilen Oscar’ın da kazananı olmuştur. Shrek, kendi hayatı içerisinde çok mutlu yaşayan yeşil bir devdir. Günlerden bir gün prenses Fiona, bir ejderha tarafından kaçırılır. Shrek’ten, prensesin kurtarılması istenir ve Shrek’in hayatı tamamen değişir.

2. Ruhların Kaçışı (2003)

Oscar 2002 yılında, animasyon alanın en başarılı yönetmenlerden olan Hayao Miyazaki’nin oldu. Film aynı zamanda İngilizce yapımlar dışında farklı bir dilde, en iyi animasyon film ödülünü kazanabilen tek film olma özelliğine sahiptir. Chihiro, babasının işi nedeniyle başka bir şehre taşınmak zorundadır. Bu durum onu çok üzmekle birlikte, yolculuk sırasında yeni bir maceraya atılmasına neden olur.

3. Kayıp Balık Nemo (2003)

En İyi Animasyon Filmleri

2003 yılının en iyi animasyon filmi olarak seçilen Kayıp Balık Nemo, Pixar’ın da ilk Oscar kazanan filmi olma özelliğini taşımaktadır. Nemo, babası tarafından büyütülen bir balıktır. Bir süzgeci küçük olduğu için okyanusta yüzmesi babası tarafından yasaklanmıştır. Ancak günün birinde Nemo okyanusta yüzerken, bir insan tarafından yakalanır. Babası her ne pahasına olursa olsun Nemo’yu kurtarmak için okyanusun tehlikeli sularına karışır.

4. İnanılmaz Aile (2004)

Başarısını Ödülle Taçlandırmış En İyi Animasyon Filmleri

En iyi animasyon film alanında 2004 yılının da kazananı İnanılmaz Aile ile Pixar olmuştur. İnsanları kurtarmak için çalışan süper kahramanlar, özel bir programla sessiz ve sakin bir yaşam sürmeye başlarlar. En büyük süper kahramanlar arasında yer alan Bob Parr da bunlardan biridir. Aradan 15 yıl geçtikten sonra kendisine bir özel görev teklifi gelir. Ancak, işler beklediği gibi gitmez. Bob kendisini ve ailesini tehlikenin ortasında bulur.

5. Wallace ve Gromit Yaramaz Tavşana Karşı (2005)

Kil animasyonu özelliğini taşıyan Wallace ve Gromit Yaramaz Tavşana Karşı, bir İngiliz animasyon ajansı olan Aardman yapımıdır. Kasabada düzenli olarak her sene gerçekleşen Geleneksel Büyük Sebze Yarışması yaklaşmaktadır. Wallace ve sadık dostu Gromit, Anti-Pesto olarak adlandırdıkları sistemle her sene yarışma döneminde büyük işlere imza atmaktadır. Bu sistemle, bahçelere dadanan tavşanları, onlara herhangi bir zarar vermeden bahçelerden uzak tutabilmektedirler. Ancak bu sene işler bekledikleri gibi gitmez ve kendilerini yeni bir hikayenin içinde bulurlar.

6. Neşeli Ayaklar (2006)

En İyi Animasyon Filmleri

Warner Bors’un en iyi animasyon film dalında kazandığı tek ödül olan Neşeli Ayaklar, daha sonraki dönemlerde gerçekleşecek penguen konulu filmlere de öncülük etmiştir. Antartika’daki imparator penguenlerin, kendi ruh eşlerini bulabilmeleri için tek bir yol var; “Kalbe Seslenen Şarkı.” Ancak günün birinde dünyaya gelen bir penguen şarkı söyleyemez ama çok iyi bir şekilde tap dansı yapar.

7. Ratatuy (2007)

2007 yılında Ratatuy ile yılın en iyi animasyon film ödülünü kazanan Pixar, bundan sonraki üç senenin de kazananı olacaktır. Ramy, ailesinin karşı çıkmasına rağmen büyük bir Fransız aşçı olma hayalleri kuran bir faredir. Bir gün Auguste Gusteau sayesinde kendini en iyi Fransız restoranlarından birinde bulur ve bir üstünlük mücadelesi vermeye başlar.

8. Vol-İ (2008)

Başarısını Ödülle Taçlandırmış En İyi Animasyon Filmleri

Voll-İ, dünya insanlar tarafından terk edikten sonra unutulan ve uzun yıllar tek başına dünyada yaşayan bir robottur. Geçen zaman içerisinde programlandığı işle, yani çöp tasnifiyle uğraşmıştır. Ancak bir gün EVE adında güzel bir arama robotuyla tanışır. Bu karşılaşma, onun hayatına yepyeni bir anlam kazandırır.

9. Yukarı Bak (2009)

3 boyutlu animasyon filmi olan Yukarı Bak (Up), 2009 yılında ABD’de vizyona girmesinin ardından tüm dünyada sevilerek izlendi ve izlenmeye de devam ediyor. Akademi Ödülleri’nde de iki dalda Oscar kazanan bu film, izleyicilerini bambaşka bir maceraya çıkarıyor. 87 yaşındaki Carl, en büyük hayalini gerçekleştirmek için eviyle birlikte çıkacağı yolculuğa hazırdır ama küçük izci Russel da istemeden bu geziye dahil olur. Yaşlı bir adamla küçük bir çocuğun birlikte çıkmak zorunda kaldıkları Güney Amerika seyahati, sürükleyici unsurlar ve heyecan verici görsel efektlerle izleyenlerden tam not alıyor.

10. Oyuncak Hikayesi 3 (2010)

Buzz ve Woody, o gün geldiğinde ne yapacaklarını bilemeseler de, sahipleri Andy’nin büyüyeceğini kabullenmişlerdir. Andy üniversite için hazırlanırken, oyuncakları da belirsiz durumda olan, kendi gelecekleri için endişe etmektedir.

11. Rango (2011)

Graham King tarafından yapımcılığı üstlenilen Rango, 2011 yılında en iyi animasyon ödülünü kazanmıştır. Rango, kimlik bunalımına girmiş bir bukalemundur ve vahşi doğada atlatması gereken maceralar vardır.

12. Cesur (2012)

Başarısını Ödülle Taçlandırmış En İyi Animasyon Filmleri

2012 senesine gelindiğinde Pixar bu sefer Cesur ile en iyi animasyon film ödülünü kazanmıştır. Yetenekli ve başarılı bir okçu olan Merida, hayatı için kendi yolunu çizmeye kararlıdır. Bu nedenle de ülkenin sahip olduğu bir geleneğe karşı çıkarken, cesaretin ne demek olduğunu görmeye başlar.

13. Karlar Ülkesi (2013)

Animasyon sineması alanında en iyiler arasında yer alan Disney, 2013 yılında bu alandaki ilk Oscar’ını Karlar Ülkesi ile kazanmıştır. Maceracı bir yapıya sahip olan Anna, Prenses olan kız kardeşi Elsa’yı bularak; sonsuz kış lanetini, yaşadığı krallıkta sona erdirmek ister. Anna, dağcılık konusunda usta Kristoff ve sadık arkadaşı Ren Geyiği Sven ile birlikte masalsı bir yolculuğa çıkar.

14. 6 Süper Kahraman (2014)

2014 yılında Oscar’ın sahibi 6 Süper Kahraman filmiyle bir kez daha Disney olmuştur. 6 Süper Kahraman, yüksek teknolojiyle donatılmış bir grup kahramanın tehlikelerle dolu bir komployu çözme süreçlerini anlatan, komedi ve macera dolu bir filmidir.

15. Ters Yüz (2015)

En İyi Animasyon Filmleri

Pixar’ın büyük bütçeli filmler arasında yer alan Ters Yüz adlı yapımı, 2015 yılında Akademi Ödülleri’nde en iyi animasyon filmleri arasında yerini almıştır. Riley, babasının yeni işi gereği Amerika’nın orta kesiminde yer alan San Francisco’ya taşınmak zorunda kalmıştır. Yeni ortama ayak uydurmakta zorlanan Riley’nin beyninde yer alan duygu merkezindeki Öfke, Neşe, Üzüntü, Tiksinti ve Korku; hareketlerinde de büyük paya sahip olmaktadır.

16. Zootropolis: Hayvanlar Şehri (2016)

Başarısını Ödülle Taçlandırmış En İyi Animasyon Filmleri

2016 senesine gelindiğinde Zootropolis yapımla Disney, Oscar’ı kazanmıştır. Hayvanların hep birlikte yaşadığı Zootropolis, oldukça büyük bir şehirdir. Judy Hopps, bu şehirde yaşayan ve polis teşkilatına yeni yazılmış olan bir tavşandır. Küçük çaplı dolandırıcılık işleri yapan Nick isimli tilki bir gün gerçekleştirmediği bir suçla itham edilir. Nick ve Judy gerçeği ortaya çıkarmak için işbirliği yapmak durumunda kalırlar.

17. Coco (2017)

2017 senesinin en iyi animasyon filmi Coco da bu alandaki başarısını kanıtlayan Pixar tarafından yapılmıştır. Ernesto de la Cruz hayranı olan 12 yaşındaki Miguel, Cruz gibi olabilmeyi hayal etmektedir. Ancak müzikle ilgilenmesine karşı, ailesinin anlamadığı bir yasağı bulunmaktadır. Bazı tuhaf durumlar soncunda Ölüler Diyarı’na giden Miguel, burada da ailesinin geçmişiyle ilgili gizli bilgilere ulaşır.

18. Örümcek Adam: Örümcek Evreninde (2018)

Columbia Pictures ve Sony Pictures Animatio yapımı olan Örümcek Adam: Örümcek Evreninde, 2018 senesinin en iyi animasyon filmi seçilmiştir. Miles Morales, işkolik bir annenin ve polis memuru olan bir babanın oğludur. Radyoaktif bir örümcek tarafından ısırıldıktan sonra özel yeteneklere kavuşmuştur. Ancak henüz süper bir kahraman olamamıştır. Açılan bir kapıyla farklı boyutlardan gelen diğer örümcek adamların evrenine düşer ve gerçek bir süper kahraman olabilmek için diğer örümcek adamlardan yardım alır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
7
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
2
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!

Lütfen reklamlara izin verin

Reklamların can sıkıcı olduğunun farkındayız ama dergiCE'nin içeriklere devam edebilmesi için reklam yayını yapmak zorundayız. Adblocker uygulamasından dergiCE.com domainini kaldırarak bize destek olabilirsiniz.