90’larda Gönüllere Taht Kuran Yabancı Diziler

4 dk okuma süresi


18
11 Paylaşım, 18 puan

Dizi izlemek için dijital platformların, internetin ya da DVD’lerin henüz olmadığı 90’larda, akşam saatlerinin gönüllere taht kuran en sevilen eğlencesi televizyonda hem yerli hem de yabancı diziler iyi bir izleyici kitlesine sahipti. Yabancı dizilerin ülkemize girmesi 80’li yıllarda olmuş olsa da 90’lı yıllarda popülerleşmiştir. O dönemi hatırlayan hatırlamayan herkesin duyduğu ya da izlediği en az bir dizi vardır. Günümüzde bile yabancı dizilerin en sevilenleri o yıllarda çekilmiş olanlardır. Teknolojinin ilerlemesiyle bu dizilere erişimimiz oldukça kolaylaşmış böylece hayranları dizileri tekrar tekrar izler olmuştur. Gelin 90’ların en sevilen yabancı dizilerine hep birlikte göz atalım.

1. Beverly Hills, 90210 (1990-2000)

90’larda Gönüllere Taht Kuran Yabancı Diziler

Türkiye’de “Evimiz Hollywood’ta” ismiyle yayınlanmış olan Beverly Hills, 90210; 90’lı yıllarda en renkli gençlik dizilerinden biri olmuştur. Yayınlandığı dönemde birçok Hollywood filminden bile daha çok ilgi gören dizinin oyuncuları o dönem magazin dünyasına damga vurmuştur. Romantik ve dram konulu Beverly Hills, 90210; 6.9 IMDb puanına sahip başarılı bir yapımdır. Dizi, bir grup lise çağındaki gencin üniversite ve yetişkinliğe geçişini anlatırken birçok izleyiciyi de ekrana kitlemiştir. Yönetmenliğini Daniel Attias, Jason Priestly ve Chip Chalmers’in yaptığı dizinin başrollerinde Luke Perry, Tori Spelling, Brian Austin Green, Ian Ziering ve Jennie Garth rol almıştır.

2. Dawson’s Creek (1998-2003)

Dawson’s Creek, bir arkadaş grubunun çocukluk çağlarından üniversiteye kadar yaşadıklarını konu almaktadır. Capeside adında bir kasabada geçen dizi, söz konusu arkadaş grubunun hayata atılmasını adım adım anlatır. Gerçekte var olmayan Capeside kasabası, bu güzel gençlik dizisi için uydurulmuştur. Ülkemizde yayınlanan Kavak Yelleri, Dawson’s Creek dizisinden esinlenilerek kurgulanmıştır. Toplamda 6 sezon-128 bölüm sürmüş olan Dawson’s Creek, Warner Bros. yapımıdır. Dram ve romantizm severlerin bayılacağı dizinin başrollerinde James Van Der Beek, Michelle Williams, Katie Holmes ve Joshua Jackson rol almıştır. Kevin Williamson tarafından yönetilen unutulmaz dizi, 6.6 IMDb puanına sahiptir.

3. Friends (1994-2004)

90’larda Gönüllere Taht Kuran Yabancı Diziler

David Crane ve Marta Kauffman tarafından yaratılmış sitcom türünde olan Friends, hala en sevilen diziler arasındadır. Manhattan’da yaşayan 30’lu yaşlardaki 6 yakın arkadaşın hayatını komik bir dille anlatan dizi Warner Bros. yapımıdır. Amerika’da Friends final yaptıktan sonra birçok benzeri dizi yapılmış olsa da Friends kadar sevileni olmamıştır. Toplamda 10 sezon-236 bölüm sürmüş olan Friends 8.9 IMDb puanına sahiptir. Dizinin başrollerinde Jennifer Aniston, Courteney Cox, Lisa Kudrow, Matt LeBlanc, Matthew Perry ve David Schwimmer rol almıştır. Dizi muhteşem kadrosu ve senaryosunun yanında jenerik müziğiyle de hafızalara kazanmıştır. “I’ll Be There For You” şarkısını Friends sayesinde duymayan kalmamıştır.

4. Full House (1987-1995)

6.7 IMDb puanına sahip olan Full House, mükemmel bir durum komedisi örneği olarak izleyiciyle buluşmuştur. Karısının ölümünden sonra 3 kızı, kayınbiraderi ve yakın arkadaşıyla yaşamaya başlayan adamın hikayesini anlatan dizinin yönetmenliğini Jeff Franklin yapmıştır. Dizinin başrollerinde John Stamos, Bob Saget ve Dave Coulier rol almıştır. Aile komedisinin başarılı örneklerinden olan Full House; toplamda yayınlanmış 192 bölümüyle 8 sezon sürmüştür. Ülkemizde “Bizim Ev” adıyla yayınlanan dizinin 2016 yılında Fuller House isminde devam niteliğinde benzer dizisi çekilmiştir.

5. Mad About You (1992-1999)

90’larda Gönüllere Taht Kuran Yabancı Diziler

7 sezon boyunca izleyiciyle buluşmuş olan Mad About You, komedi türünde unutulmaz bir dizi olmuştur. 6.6 IMDb puanı olan sitcom, evli bir çiftin hayatını ve yaşadıklarını izleyiciye eğlenceli ve romantik bir şekilde aktarmıştır. Toplam 164 bölüm yayınlanan dizi, heyecanını kaybetmeden devam etmiştir. Dizinin başrollerinde başarılı oyuncular Paul Reiser ve Helen Gunt rol almıştır. Mad About You 90’larda sadece oyunculuklarıyla değil, giriş müziğiyle de gönüllere taht kuran yabancı diziler arasına girmiştir. Dizinin giriş müziği, Anita Baker tarafından söylenmiş olan Final Frontier şarkısıdır.

6. Married… with Children (1987-1997)

Ülkemizde “Evli ve Çocuklu” adıyla yayınlanan başarılı sitcom, tam 11 sezon sürmüştür. Hepsi birbirinden eğlenceli 287 bölüme sahip komedi türündeki eserin IMDb puanı 8’dir. Dizi Chicago’da yaşayan ayakkabı satıcısı baba ve alaycı ve tembel anneye sahip Bundy ailesinin maceralarını anlatır. Bugün dahi ABD dizi tarihinin en eğlenceli yapımları arasında sayılan Married… with Children, kült bir eserdir. Başrollerinde Ed O’Neill, Katey Sagal ve Christina Applegate’in rol aldığı unutulmaz yapımın yönetmenliğini Gerry Cohen yapmıştır. Dizi, ABD’de yayınlanmış ilk sitcom örneklerinden biridir.

7. Sabrina, The Teenage Witch (1996-2003)

90’larda Gönüllere Taht Kuran Yabancı Diziler

Genç Cadı Sabrina ismiyle Türkiye’de yayınlanan dizi, iki halasıyla yaşayan ve sihirli güçleri olan genç bir kızın maceralarını anlatmaktadır. Ülkemizde yayınlanan “Acemi Cadı” adlı dizi de Sabrina, The Teenage Witch dizisinden esinlenilmiştir. 7 sezon, 166 bölüm süren dizinin Sabrina: The Animated Series adında uyarlaması vardır. Yayınlandığı döneme damga vurmuş, özellikle lise çağında olan kişilerin ilgisini fazlasıyla çekmiş olan dizi, türünün ilk örneklerindendir. Fantastik türde unutulmaz bir dizi olan Sabrina, The Teenage Witch’in yönetmen koltuğunda Nell Scovell oturmuştur. Melissa Joan Hart, Caroline Rhea ve Beth Broderick’in başrollerinin paylaştığı eğlenceli dizi 6.6 IMDb puanına sahiptir.

8. Sex and the City (1998-2004)

Darren Star’ın tasarladığı eser, 90’lı yılların sonunda başlamış ve büyük ilgi görmüştür. Toplamda 6 sezon-94 bölüm yayınlanmış olan Sex And The City, Paris ve New Jersey’de çekilmiştir. Dizi, bir nevi Güzin Abla köşesi yapan bir gazeteci ve arkadaş grubu etrafında dönmektedir. Adından çokça söz ettiren yapımın kadrosunda da birçok başarılı oyuncu yer almıştır: Sarah Jessica Parker, Kim Cattrall, Kristin Davis ve Cynthia Nixon. Carrie Diaries dizisinin ilham kaynağı olan Sex and the City HBO yapımı bir eserdir. Yönetmen koltuğunda Michael Patrick King oturan dizinin 7.1 IMDb puanı vardır.

9. Will and Grace (1998-2020)

90’larda beğeniyle izlenen, gönüllere taht kuran diziler arasında Emmy ödülü almış eserler arasında olan Will and Grace, birçok yabancı dile çevrilmiş komedi türünde bir eserdir. Dizi, New York’ta yaşayan dört kişilik bir arkadaş grubunun hayatlarını konu almıştır. 7.2 IMDb puanı olan Will and Grace, Will ve Grace’in ev arkadaşı olmasıyla başlar. İlk bölümüyle izleyicinin beğenisini kazanmış olan Will and Grace, zamanla popüleritesini arttırmıştır. 11 yıl boyunca izleyiciyi ekrana kitleyen başarılı yapım, David Kohan ve Max Mutchnick’in kaleminden çıkmıştır. Başrollerinde Debra Messing ve Eric McCormack rol alan eser, NBC televizyonlarında yayınlanmıştır.

10. Xena: Warrior Princess (1995-2001)

90’larda Gönüllere Taht Kuran Yabancı Diziler

90’larda aksiyon ve macera türünde gönüllere taht kuran en popüler yabancı diziler arasında kuşkusuz, Xena: Warrior Princess yer almaktadır. Doğaüstü olaylara ev sahipliği yapan dizinin çekimleri Yeni Zelanda ve ABD’de çekilmiştir. Hercules: The Legendary Journeys dizisiyle oldukça ilişkili olan yapım, 6 sezonda toplam 134 bölüm sürmüştür. Türkçe’ye “Zeyna: Savaşçı Prenses” olarak çevrilen dizi, savaşçı Xena’nın maceralarını, değişimlerini konu alır. Unutulmaz dizinin yönetmenliğini, yazarlığını ve yapımcılığını Robert Tapert yapmıştır. Başrolleri Lucy Lawless ve Renèe O’Connor tarafından canlandırılan yapım 6.7 IMDb puanına sahiptir.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
6
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!