Tüm Zamanların En İyi 10 Macera Filmi

5 dk okuma süresi


6
11 Paylaşım, 6 puan

Birçok filmin bizler üzerinde ayrı bir etkisi vardır. Kimi filmler bize dramın en zirvesini yaşatır, kimileri ise bilim-kurgu da üstüne tanımaz. Ama macera filmlerinin tadı bir başkadır. Macera filmlerinde heyecan doruklarda yaşanır. Kimi zaman aksiyon ve gerilimle bir arada karşılaşacağınız macera filmleri sizi farklı dünyalara götürecektir. Macera filmlerini izlerken kendinizi bazen uzay boşluğunda bazen de bir araba yarışında bulursunuz. Farklı deneyimleri macera filmleri sayesinde yaşayabilirsiniz. Tüm zamanların en çok izlenen ve sizlere oturduğunuz yerde tırnaklarınızı yedirtecek en iyi 10 macera filmi bu içeriğimizde derlendi. Keyifli okumalar!

1. Kingsman: Gizli Servis

Tüm Zamanların En İyi 10 Macera Filmi

Kingsman: Gizli Servis, Matthew Vaughn tarafından yönetilen 2014 yapımı macera filmidir. Kingsman: Gizli Servis, genç yaşındayken askeri görevde babasını kaybeden Garry Price’ın hayatını konu almaktadır. Garry Price’a babasının vermiş olduğu hizmetlerden dolayı bir madalya sağlanır. Ayrıca bir kere geçerli olacak şekilde yardım istemeleri için bir telefon numarası verilir. Aradan çok uzun bir süre geçtikten sonra Garry, bir gün trafikte yaşadığı olaydan dolayı karakola düşer. Kurtulmak için elinde bulunan madalyayı ve telefon numarasını kullanır. Kendisini kurtarmaya gelen kişi ise babasının en yakın dostu olan Harry Hart adında gizli görev ajanıdır.

2. Yeni Hayat

Robert Zemeckis tarafından yönetilen Yeni Hayat, hayatta kalma konusuna odaklanmaktadır. Filmin baş karakteri Chuck Noland, hayatını saat düzeninde sürdürmektedir. Kariyer hırsı sebebiyle çalıştığı işte her ne kadar başarılı olsa da saat gibi süren kontrollü davranışları ona özel hayatında fayda sağlamamaktadır. Sürekli planları önceden yapan ve tıkır tıkır işleyen bu düzenli hayatı ıssız bir adaya düşmesi ile son bulur. Bir firmanın sorun gidericisi olarak çalışan Noland’ın, iş için bindiği uçak düşer. Tek kurtulan olarak Noland, adada mahsur kalır. Yaşam mücadelesi veren Noland’ın artık bol bol düşünmesi için vakti olur. Düşündüğünde ise hatalarının farkına varır. Bu yüzden bu ıssız ada kişiliğini düzeltmeye de yardımcı olur.

3. Kral Olacak Çocuk

Tüm Zamanların En İyi 10 Macera Filmi

Joe Cornish tarafından yazılıp yönetilen Kral Olacak Çocuk, 2019 yapımı fantastik aksiyon ve macera filmidir. Kral Olacak Çocuk, Alex adında 12 yaşındaki bir çocuğu ele alıyor. Alex, okuldaki yaşıtları tarafından zorbalığa uğrayan Bedders’i kurtarır. Ardından ikili yakın arkadaş olurlar. İkili zorbalığa uğramaya devam eder. Bu zorbalıkların birinden kaçarken Alex, tesadüf eseri Kral Arthur’un efsanevi kılıcı Excalibur’u bulur. Okuldaki arkadaşlarının yardımıyla eski bir büyücünün dünyayı yok etmesini durdurmak için bu kılıcı kullanması gerekir. Bu amaçla arkadaşlarıyla birlikte giriştiği macera dolu yolculuk sürükleyici yapısıyla izleyicinin dikkatini açık tutar.

4. Kayıp Şehir Z

2016 yapımı Kayıp Şehir Z, James Gray tarafından yönetilmiştir. Biyografi türündeki film, macera – drama ögelerini de içinde barındırır. İngiliz kaşif Percy Fawcett, aristokrat bir ailenin üyesiyken bir amaç uğruna elindeki fırsatlardan vazgeçer. Amazon’da antik bir kayıp şehri açığa çıkarmak için Brezilya’ya gider. Filmde, ormanda yerlilerle girdiği mücadele sürükleyici bir şekilde anlatılır. 2017’nin en iyi 10 filminden biri olarak görülen Kayıp Şehir Z, aynı zamanda tüm zamanların en iyi macera filmleri arasında da yer alır. Başrollerinde Charlie Hunnam, Robert Pattinson, Sienna Miller, Tom Holland gibi yıldızların yer aldığı film, gerçek bir hikayeden uyarlanmıştır.

5. Yedi

Tüm Zamanların En İyi 10 Macera Filmi

David Fincher’ın yönetmenliğini yaptığı Yedi, gerilimli ve gizemli yapısıyla tüm zamanların en çok izlenen ve en iyi 10 macera filmi arasında yer almaktadır. Film, oyuncu kadrosundaki zengin yıldızların yanı sıra hikayesiyle de dikkat çekmektedir. Ana kadro, dünyayı 7 büyük günahtan arındırmak isteyen bir seri katil ve cinayet masasındaki iki dedektiften oluşmaktadır. Kevin Spacey, Brad Pitt ve Morgan Freeman’ın rollerini paylaştığı, yönetmen koltuğunda ise David Fincher’ın yer aldığı 1995 yapımı bu mükemmel yapıtı izlerken yerinizde donup kalacak ve sizi bekleyen büyük sürpriz karşısında soğukkanlılığınızı korumanız imkansızlaşacak.

6. Alpha Kurt

Albert Hughes tarafından yönetilen Alpha Kurt, 2018 yılında vizyona girmiştir. Avrupa’da üst paleolitik çağ dönemini yansıtan macera türünde bir yapımdır. 20 bin yıl öncesinde geçen filmde bir kurt ile çocuğun arkadaşlığı konu edilmektedir. Filmde genç çocuk kabilesi ile beraber ilk avına çıkar fakat ağır bir şekilde yaralanır. Kendine geldiği zaman ise etrafında kimsenin olmadığını fark eder. Kısa bir zaman sonra hayatta kalma çabası içine girer. Tesadüf eseri onunla aynı durumda kalmış olan sürüden ayrılmış yaralı bir kurt ile denk gelir. Birbirleriyle dost olmaya başlarlar. Çocuk bir yandan da kış gelmeden kabilesine yetişme endişesi içerisindedir.

7. Limit Yok

Tüm Zamanların En İyi 10 Macera Filmi

2011 yapımı Limit Yok, Neil Burger tarafından yönetilmiştir. Çok satan romandan uyarlama olan filmin başrollerinde Bradley Cooper, Abbie Cornish, Robert De Niro, Andrew Howard gibi isimler yer almaktadır. Eddie hayatını kötü bir halde sürdüren, New York’ta yaşamını idam ettiren bir yazardır. Kız arkadaşından ayrıldığı gün arkadaşı tarafından verilen beyninin inanılmaz kapasiteye ulaştırabileceği NZT-48 adlı ilaç ile tanışır. İlaç sayesinde Eddie zekaya ve paraya doyar. Ancak bu ilaç ilk başlarda onu çok iyi yerlere getirse de devamında durum değişir. Gerilimi yüksek olan Limit Yok macera ögeleriyle bezenmiş bir yapım. Öyle ki en iyi 10 macera filmi arasında yer alan Limit Yok, tüm zamanların en sevilen yapımlarındandır.

8. Maymunlar Cehennemi

Amerikan bilim kurgu serisi olan Maymunlar Cehennemi, ilk olarak 1970 yılında yayınlanmıştır. Devam yapımları olan film 2001 yılında yeni seri ile tekrar çekilmiştir. Yeni serinin ilk filmini Tim Burton yönetmektedir. Filmin baş rollerinde Mark Wahlberg, Tim Roth, Helena Bonham Carter yer almaktadır. Film baş karakterlerinden Leo Davidson, yanlışlıkla bir solucan deliğinden geçer. Maymunların insanları köleleştirdiği bir gezegene gider. Leo, kendi ırklarını korumak isteyerek maymunlarla savaşa girer. Bunun için birkaç insan ve maymunla birlikte çalışır. Bilim-kurgu ile maceranın birleşimi olan bu film yayınlandığı zamandan beri en sevilen filmler arasında yer almaktadır.

9. Durmaksızın

Jaume Collet-Serra’nın 2014 yapımı macera filmi Durmaksızın, gizem ile aksiyonu bir arada bulunduruyor. Liam Neeson’un başrolde yer aldığı film, hava kuvvetlerinde mareşal olan Bill Marks’ın yaşadığı ilginç ve nefes kesen olayları konu alıyor. Filmde, New York-Londra uçağında yer alan Bill Marks, uçaktayken telefonuna akılda soru işaretleri bırakacak mesajlar almaya başlar. Uçağın içindeki tüm yolcuları tehlikeye atacak türden olan bu mesajlar, hikayenin gidişatını değiştirerek filme gerilim katar. İstenen para sağlanmazsa her 20 dakikada bir kişinin öldürüleceği söylenir. Marks’ın ise mesajları gönderen uçaktaki katili bulması gerekir.

10. Ölüm Yarışı

Tüm Zamanların En İyi 10 Macera Filmi

Jason Statham’ın başrol olarak yer aldığı macera filmi Ölüm Yarışı, 2008 yapımıdır. Paul W.S. Anderson’ın yönettiği filmde en iyi macera filmlerinin parlayan yıldızı Jason Statham yer almaktadır. Jensen Ames (Jason Statham) birbirinden tehlikeli suçlular ile dolu bir hapishaneye düşer. Cezaevinin yöneticileri, mahkumları birbirlerine öldürmeye zorlayacak bir yarış alanı düzenler ve bu yarışa Ames de dahil olur. Ames, hayatta kalmak için yarışmak zorunda kalır. Önünde 2 seçeneği vardır: Ya önüne çıkan herkesi öldürecektir ya da işlemediği bir suç yüzünden hapiste yatacaktır. En iyi macera filmi arasında ilk 10’a giren Ölüm Yarışı, tüm zamanların en sevilenleri arasındadır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
7
Beğen
Mutlu Mutlu
6
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
7
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!