Tüm Zamanların En Beğenilen Klasik Noel Filmleri

5 dk okuma süresi


64
13 Paylaşım, 64 puan

Hristiyanların bayramı olarak geçen Noel, her yıl 25 Aralık tarihinde kutlanır. Aslen İsa’nın doğumunu kutlamak içindir. Işıklarla süslenmiş ve yolları karların kaplamış olduğu yılın bu zamanları için, Noel temalı bir sürü film vardır. Öyle ki, bazıları artık bir klasik haline gelmiştir. Tüm zamanların en beğenilen klasik Noel filmleri hem Noel’in kalpleri ısıtan zamanlarını anlatır, hem de harika keyif geçirmeniz için birebirdir. Çoğu sevgiyi tema almıştır ve çoğundan bir ders çıkartmak mümkündür. Şimdi sizleri en beğenilen filmler ile başbaşa bırakıyoruz. İyi seyirler!

1. Grinch

Tüm Zamanların En Beğenilen Klasik Noel Filmleri

How the Grinch Stole Christmas ya da uluslararası platformlarda kullanılan kısaltılmış ismi ile The Grinch Amerikan fantastik-komedi-dram filmidir. Her yıl bir sürü insan tarafından tekrar tekrar izlenen bu film, Türkçede Grinç olarak bilinir. Ron Howard tarafından yönetilmiş, Jeffrey Price ve Peter Seaman tarafından yazılmıştır. Noel’den nefret eden Grinch’i anlatan bu film, ilk çıktığında eleştirmenler tarafından karışık yorumlar almış olsa da, bir Noel klasiği olmuştur. Film bir çocuk hikâye kitabına dayandığından, hikâyeye baş karakterin arka planıyla ilgili bazı bilgiler olması için birçok eklemeler yapıldı. Bu eklemeler sonucunca, film uzun metraj haline getirildi. Film çekimleri esnasında Jim Carrey doksan iki gününü Grinch makyajıyla geçirmiştir.

2. Kutup Ekspresi

Asıl adı ‘Polar Express’ olan Kutup Ekspresi filmi 2004 yılınca çıkmış bilgisayar animasyonlu Amerikan bir macera filmidir. Chris Van Allsburg’un 1985 tarihli çocuk kitabına dayanan bu film, canlı aksiyon ve hareket yakalama animasyonu kullanılarak insan karakterlerle yapılmıştır. Film, Noel arifesinde başlıyor. Noel Arifesi gecesi, bir çocuk Noel Baba’nın varlığından şüphelenmeye başlar. Bir türlü uyuyamaz ve o sırada sokağına bir lokomotifin geldiğine tanık olur. Çocuk, lokomotifi incelemeye dışarı çıkar ve Kuzey Kutbu’na giden Polar Ekspresi’nin kondüktörü ile tanışır. Başlangıçta Polar Ekspresi’ne binmeye isteksiz olan çocuk, tren kalkarken atlar. Noel Baba’yı ziyaret etmek için Kuzey Kutbu’na giden bu yolculuk tam bir Noel klasiği olmuştur.

3. Evde Tek Başına

Tüm Zamanların En Beğenilen Klasik Noel Filmleri

Home Alone, ya da Türkçe ismi ile Evde Tek Başına; John Hughes tarafından yazılan ve Chris Columbus tarafından yönetilen bir 1990 Amerikan Noel aile komedi filmidir. Evde tek başına filminde Macaulay Culkin, Joe Pesci, Daniel Stern, John Heard ve Catherine O’Hara gibi bir çok oyuncu rol alıyor. Film, ailesinin tatillerinde yanlışlıkla onu geride bırakmasının ardından evini iki hırsız Harry ve Marv’e karşı savunması gereken sekiz yaşındaki Kevin’ın macerasını anlatıyor. Home Alone filmi, yazar John Hughes’un kişisel deneyiminden doğdu. Hughes tatile çıkarken unutmak istemediği her şeyin listesini yaparken “Çocuklarımı unutmasam iyi olur” diye düşündü. 10 yaşındaki oğlunu evde tek bıraksa neler olabileceği ile ilgili sayfalarca not aldıktan sonra bunu bir senaryoya dönüştürdü.

4. Elf

Elf, Jon Favreau tarafından yönetilen ve Will Ferrell, James Caan, Zooey Deschanel, Mary Steenburgen, Daniel Tay, Bob Newhart ve Ed Asner’ın oynadığı 2003 Amerikan Noel komedi filmidir. Elf filmi, Noel Baba’nın elfleri tarafından benimsenmiş bir insan olan Buddy’yi anlatmaktadır. Buddy, bunu öğrenir ve biyolojik babasıyla tanışmak için New York City’ye gider. David Berenbaum, filmin senaryosunu ilk olarak 1993’te Jim Carrey’in başrolü oynaması için yazdı. Berenbaum’un senaryosu daha sonradan, Scot Armstrong, Chris Henchy, ve Adam McKay ve Will Ferrell’in yazım ekibi tarafından yeniden yazılmıştır. Favreau’ya göre senaryo başlangıçta “çok daha karanlıktı”. Bu şekilde film, değiştirilerek ailelere yönelik hale getirilmeye çalışıldı. Tüm zamanların en beğenilen klasik Noel filmleri arasına girmiş Elf, yayınlandığı andan itibaren bir sürü pozitif eleştiri almıştır.

5. A Christmas Carol

Tüm Zamanların En Beğenilen Klasik Noel Filmleri

Film, Charles Dickens’ın orijinal kitabının yapısını yakından takip ediyor ve hikâyenin ayrıntılarında bazı küçük değişiklikler yapıyor. Ebenezer Scrooge, Viktorya dönemi Londra’sında inatçı, tek fikirli bir iş adamıdır. Hiç arkadaşı yoktur, yaşayan tek akrabası olan yeğeni Fred Holywell’i reddetmiştir ve genellikle tanıştığı herkese aşırı küçümseme ile davranır. Noel’den nefret eder, sadece para kazanmayı önemser. Ancak, ona kendi geçmişini ve bugününü gösteren üç hayalet tarafından Noel’in gerçek anlamı ve ruhu öğretilir. Davranışını daha iyi yönde değiştirmezse, ölümünden sonra geleceğin kendisi için ne getireceği de gösterilir. Clive Donner tarafından yönetilen bu film, televizyon için yapılmıştır.

6. Fındıkkıran Balesi

Fındıkkıran Balesi’nin bir sürü versiyonu vardır. Fakat en çok sevilen versiyonlarından biri 2001’de yayınlanan Barbie’nin orijinal filmlerinden biridir. Eğer bu filmi izleyecek küçük bir kardeşiniz yoksa üzülmeyin. Çünkü Fındıkkıran Balesi, nostaljisi ve müzikleri ile yetişkinlerin bile keyif alacağı bir animasyon filmidir. Clara adında bir kız, sert dedesi Drosselmeyer ve küçük erkek kardeşi Tommy ile yaşar. Noel arifesinde teyzeleri onlara sürpriz bir ziyaret yapar. Teyzesi Clara’ya, hediye olarak bir Fındıkkıran alır. Clara Noel ağacının yanında uyuyakalır ve uyandığında ve Fındıkkıran’ın aniden canlı olduğunu ve kötü Fare Kralı tarafından yönetilen bir fare ordusuyla savaştığını görür. Fare Kralı, Clara’yı kendinin ve Fındıkkıran’ın boyutuna indirir. Bu şekilde Clara ve Fındıkkıran’ın macerası başlar.

7. The Holiday

Tüm Zamanların En Beğenilen Klasik Noel Filmleri

‘Tatil’ olarak geçen The Holiday ilmi, Nancy Meyers tarafından yazılan, üretilen ve yönetilen 2006 yapımı bir romantik komedi filmidir. Bu film, özellikle Cameron Diaz, Kate Winslet, Jude Law ve Jack Black düşünülerek yazılmıştır. Londra’daki The Daily Telegraph’ta bir sosyete köşe yazarı olan Iris Simpkins, onu aldatan eski erkek arkadaşının nişanlı olduğunu duyunca tatil için şehirden kaçmaya karar verir. Amanda Woods ise Los Angeles’ta yaşar ve film fragmanları ile uğraşır. Film bestecisi erkek arkadaşı onu aldatınca, erkek arkadaşından ayrılır. Bir evleri takas etme sitesi sayesinde iki kadın, ertesi günden itibaren iki hafta boyunca evlerini değiştirmeyi kabul ederler. Böylece erkek sorunlarından rahatsız olan iki kadın, ev değiştirir ve burada yerel bir erkekle tanışırlar.

8. 34. Cadde’de Mucize

1994 yapımı olan 34. Cadde’de Mucize, fantastik bir aile filmidir. Orijinal ismi ile Miracle on 34th Street olarak bilinir. John Hughes’un yazıp yapımcılığını üstlendiği ve Les Mayfield tarafından yönetilen bu film 1947 versiyonun yeniden yapımıdır. Orijinali gibi, bu film de 20th Century Fox tarafından piyasaya sürülmüştür. Tüm zamanların en beğenilen klasik Noel filmleri arasına girmeyi başarmış 34. Cadde’de Mucize, yıllardır hayranları tarafından Noel zamanında tekrardan izleniyor. Noel Baba olduğunu iddia eden yaşlı bir adam deli olarak görülünce genç bir avukat mahkemede, bu adamın gerçek olduğunu iddia ederek onu savunmaya karar verir.

9. The Nightmare Before Christmas

Noel Gecesi Kâbusu olarak bilinen The Nightmare Before Christmas, Tim Burton’un tarafından tasarlanmıştır. 1993 yapımıdır ve bir Amerikan stop-motion animasyon filmidir. Karanlık ve fantastik özellikleri ile dikkat çeken The Nightmare Before Christmas, Noel Kasabasına açılan bir kapıdan geçerek tökezleyen ve tatili kutlamaya takıntılı hale gelen “Cadılar Bayramı Kasabası” Kralı Jack Skellington’un hikayesini anlatıyor. 2001 yılında, Walt Disney Pictures bir devam filmi yapmayı düşünmeye başladı, ancak Disney stop motion kullanmak yerine bilgisayar animasyonunu kullanmak istedi. Tim Burton, filmin tarzını bozacağından dolayı Disney’i bu fikri bırakmaya ikna etti.

10. Narnia Günlükleri

Tüm Zamanların En Beğenilen Klasik Noel Filmleri

Bir çocuk kitabından esinlenerek uzun metraja çekilmiş bu film, aslında bir Noel filmi olarak geçmez. Fakat filmin Noel zamanında geçmesi, ona tam olarak bu ruhu verir. Film, dört kardeş olan Peter, Susan, Edmund ve Lucy Pevensie’nin 1940 yılında 2. Dünya Savaşında, hava saldırılarından kaçmak için Londra’dan tahliye edilmesi ile başlar. İngiliz kırsalındaki büyük bir evde Profesör Digory Kirke ile birlikte yaşamaya gönderilirler. Evi keşfederken Lucy bir gardıroba girer ve Narnia’nın büyülü dünyasını keşfeder. Yıllardır kış mevsimine mahkûm kalmış ve kendisine Narnia Kraliçesi ismi ile hitap eden Beyaz Cadı’nın etkisinde kalmış Narnia’da Noel yasaklanmıştır. Fakat Pevensie kardeşlerin gelmesi ile sadece Noel’in geri gelmesi değil, Narnia’da her şey değişir.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
10
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
4
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!