Dünyanın Farklı Yerlerinden Şans Getirdiğine İnanılan Yılbaşı Gelenekleri

5 dk okuma süresi


72
15 Paylaşım, 72 puan

Her yıl, dünyanın dört bir yanında birçok kişi yeni yıla mutlu bir şekilde girmek için eğlenerek kutluyor. Bazıları kutlamalarını garantiye alarak, gelecek yıl şans getireceğini düşündükleri ritüelleri tekrarlıyorlar. Her kültür, gelenekleriyle beraber farklı tekniklerle şans getirme yöntemleri barındırıyor. Bazılarını yapmak dakikalar, bazılarını yapmaksa saatler alabilir! İşte dünyanın farklı yerlerinden şans getirdiğine inanılan yılbaşı gelenekleri… Keyifli okumalar!

1. Ağaç Süslemek

Dünyanın Farklı Yerlerinden Şans Getirdiğine İnanılan Yılbaşı Gelenekleri

Yeni yılda ağaç süslemek on yedinci yüzyıldan beri çokça yapılan bir gelenektir. Tıpkı Noel’i kutlar gibi kurulan bu ağaçlar, Noel yerine yılbaşını kutlamaya özeldir. Çünkü yeni yıl ağacının süslendiği kültürlerde, genellikle Noel kutlanmaz. Özellikle Türklerde ve Ruslarda süslenen yeni yıl ağaçları, Noel ağaçları ile aynı mantığı taşıyor. Noel ağaçlarıyla aynı ağaçlar kullanılıp, benzer süsler yerleştiriliyor. Amaç, eve güzel bir ağaç yerleştirip, onu yeni yıl ruhuna göre süslemektir. Bu gelenek Yugoslavya, Çin ve Vietnam’da da sıkça yapılır. Yeni yıl ağacı, genellikle kışın son aylarında kurulur ve bir kutlama havası yaratır.

2. Yeni Yıl Yemeği Yemek

Evet, yeni yıl yemeği yemek birçok kültüre göre şans getiren bir gelenektir! Yeni yılda yemek için çokça farklı yemek tarifi vardır. Farklı yemeklerin, farklı şanslar getirdiğine inanılır. Örneğin domuz yemek, gelecek yıl için gelişmeyi sembolize ederken, nar yemenin doğurganlık için yardımcı olacağına inanılır. Hatta bazı kültürlerde, kocaman bir narı yeni yıl zamanı yere atıp kırmanın büyük şans getirdiğine inanılır. Tohumların her zaman doğurganlıkla eşleştirilmesinden dolayı bu çağrışım, birçok farklı kişi tarafından kabul görür. Narları yeni yıl zamanı yerde kırarak kutlama yapılmasını Yunanistan’da sıklıkla görebilirsiniz.

3. Dua Etmek

Dünyanın Farklı Yerlerinden Şans Getirdiğine İnanılan Yılbaşı Gelenekleri

Yeni yıl birçok kişi için yeni bir başlangıç demektir. Bu yüzden pek çok insan, bu başlangıçları inançları doğrultusunda yapmak ister. İnançlarına göre bazı kültürler, yeni yıla dua ederek girmeyi bereketli bulurlar. Yeni yılda edilen duanın bütün sene şans getirmesi umuduyla birçok Hristiyan klisesi, yılbaşı gecesine özel olarak ayin düzenler. Genellikle Afro-Amerikan kiliselerinde düzenlenen bu ayinler Amerikan iç savaşında konfederasyon eyaletlerinde köleleri serbest bırakan kurtuluş bildirgesinin de bir kutlaması olarak yapılır. 1863’te yürürlüğe giren bu kararın kutlanması, dini ayinlerle de gerçekleşir.

4. Dalgaların Üzerinden Atlamak

Eğer yeni yılda evde kalıp kutlama yapmaktan daha başka bir şey arıyorsanız, o zaman mutlaka Brezilya’ya gitmelisiniz. Brezilya’da bir inanç der ki, gelen yıldan başarı almak istiyorsanız gece yarısı suda yedi tane dalganın üzerinden atlamalısınız. Eğer yedi tane dalganın üzerinden atlarsanız, önünüzdeki yılın sizin için çok başarılı olacağına inanılıyor. Fakat bu geleneği gerçekleştirecekseniz dikkatli olmalısınız, çünkü bazı insanlar dalgaların üzerinden zıplarken okyanusa yüzünüzü dönmemeniz gerektiğini söylüyor. Eğer bu şekilde dalgaların üzerinden atlarsanız bu şans geri tepebilir!

5. Hediye Vermek

Dünyanın Farklı Yerlerinden Şans Getirdiğine İnanılan Yılbaşı Gelenekleri

Birçok geleneğe göre, yeni yılda arkadaşlara ve aileye hediye vermek hem bir gelenek hem de bir şans öğesi haline gelmiştir. Küçüklüğü ve büyüklüğü fark etmeden hediye değiş tokuşu yapmak o kadar yaygınlaşmıştır ki, birçok okulda ve işyerinde hediyeleri vermek için kura çekme yöntemi kullanılmaktadır. Bu şekilde herkes eşit bir seviyede birbirine hediye alabilir ve herkese rahatça hediye ulaşabilir. Hediye alıp verme kültürü de bazen Noel’in bir parçası olarak görülse de, Fransa, Rusya ve Almanya dahil olmak üzere Avrupa’nın birçok yerinde hediyeler yılbaşı zamanında ya da yılbaşı gününde verilir.

6. Kadehleri Tokuşturmak

Bazı inançlara göre yeni yılda kadeh tokuşturmak size inanılmaz derecede şans getirebilir. Tabii, geleneksel olarak şampanyalarınızı tokuşturmak isteyebilirsiniz. Ama bazı ritüellerde ‘wassail’ isimli İngiliz kökenli içecek ile kadeh tokuşturmanın çok daha iyi olduğuna inanılır. Wassail, elma şarabı, portakal suyu, limon suyu, karanfil, tarçın çubuğu, öğütülmüş zencefil ve öğütülmüş hindistan cevizinden yapılır. Pek çok insan, saat on ikiyi gösterdiğinde wassail isimli içeceklerini tokuşturur. Bir inanca göre ise, ‘şerefe’ derken beraber içeceğinizi içtiğiniz arkadaşınızın gözünüze bakmak zorundasınızdır. Yoksa içtiğiniz içecek size şans getirmez.

7. Geri Sayım Yapmak

Dünyanın Farklı Yerlerinden Şans Getirdiğine İnanılan Yılbaşı Gelenekleri

Televizyonun karşısında geri sayım yapmak, yeni yılı kutlayan çoğu insan için rutin haline gelmiştir. Peki bunun bir şans ögesi olduğunu biliyor muydunuz? Yeni yılda geri sayım yaparak yeni yıla girmenin bolca şans getirdiğine inanılıyor. Bu gelenek çok eski gibi duyulabilir. Fakat yeni yılda geriye sayma geleneği aslında 1970’lerde hayatımıza girmiştir. Çok eski olmamakla beraber, insanlar hala geriye sayarak yeni yıla girerler. Bir inanca göre, yılbaşına nasıl girerseniz o şekilde geçirirsiniz derler. Bu yüzden onlarca insan yeni yıla girerken olduğu yerde, hep bir ağızdan ondan sıfıra doğru geri sayıyor.

8. Paranızı Halının Altına Koymak

Dünyanın farklı yerlerinden şans getirdiğine inanılan yılbaşı gelenekleri listemizin en değişik maddelerinden biri ise halının altına para koymak! Bazı inançlara göre, saat on ikiye gelmeden paranızı halının altına saklamanız büyük bir şans getirir! Paranız on ikiden sonra hala halının altında duruyorsa şanslısınız demektir. Eğer inanmıyorsanız, bu geleneğin sıkça tekrarlandığı Romanya vatandaşlarına sorabilirsiniz. Paranızı halının altına koymanın gelecek yıl için büyük şans olduğuna inanılıyor. Bu inanca göre, eğer paranızı halınızın altına koyarsanız, elinizde sadece para kalmayacak, bunun üzerine daha da fazla para geçecek.

9. Bolca Eğlenmek

Trinidad ve Tobago’daki birçok kişi bolca yemeğin ve güzel bir evin iyi bir şans getirdiğine inanıyor. Yeni yıldan bir gün önce mutfağa giren insanlar, en güzel yemekleri yapıp akşamı bekliyorlar. İşte tam bu yüzden yerel halk yeni yıl gününde yemek pişirip kutlama yapmak istiyor. Bu, bir sürü başka kültür içinde geçerli. Sıcacık evinde, sofra kurarak yeni yılı geçiren insanların sayısı epey çoğaldı. Yeni yılda bolca yemeğin, bolca eğlencenin, müziğin ve kahkahanın herkes için bolca şans getireceğine inanılıyor. Eğer siz de bu şekilde düşünüyorsanız, ertesi yılın size iyi gelmesi için sevdiğiniz şarkıları açarak eğlencenize bakın.

10. Yeni Yıl Kararları Almak

Dünyanın Farklı Yerlerinden Şans Getirdiğine İnanılan Yılbaşı Gelenekleri

Kim yeni yıl kararları almıyor ki? Bilinçli ya da bilinçsiz bir şekilde, yeni yıldan herkesin bir beklentisi oluyor. Bu sene daha iyi bir insan olacağım, daha sağlıklı besleneceğim, işime daha çok asılacağım gibi kararlar her Ocak ayında havada uçuşur. Dünyanın farklı yerlerinden şans getirildiğine inanılan yılbaşı gelenekleri listesinde çok popüler olan yeni yıl kararları almayı, bazıları başka bir seviyeye çıkartarak liste yapıyor. Kocaman kağıtlara veya kartonlara isteklerini yazan insanlar bazen istedikleri giysilerin, gitmek istedikleri yerlerin görüntüsünün çıktısını alıp kağıtlara yapıştırıyorlar. Yeni yıl kararları listesi yapan insanlar bu şekilde hem yeni yıl isteklerini manifesto ediyorlar, hem de eğlenceli vakit geçiriyorlar.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
9
Beğen
Mutlu Mutlu
6
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
4
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!