Tüm Zamanların En Başarılı Zombi Filmleri

6 dk okuma süresi


3
12 Paylaşım, 3 puan

Kimisi korku, kimisi bilim kurgu, kimisi komedi… Zombi filmlerini sınırlamak mümkün değil. Her türle bir araya gelebilen zombi filmleri, çeşitli zevklere sahip insanların oluşturduğu geniş bir izleyici yelpazesine sahip. Korku temasıyla gerilimi bir arada eriten zombi filmleri zamanla romantik ve komedi türlerini de içinde barındırmaya başlamıştır. İlk ortaya çıkışlarından bu yana teknolojinin ve türlerin de gelişimiyle beraber sinema için tanımında genişlemeler yaşanan zombi filmlerini herkes hayatında en az bir kere izlemiştir. Zombi filmlerine bakış açısını değiştirecek ve favori tür haline getirebilecek tüm zamanların en başarılı ve eğlenceli zombi filmleri sizler için listelendi. Keyifli seyirler!

1. Ölüler Ordusu

Tüm Zamanların En Başarılı Zombi Filmleri

“Adalet Birliği”, “300 Spartalı” gibi yapımlarla adından bahsettiren ünlü yönetmen Zack Snyder kariyerine bir yeni film daha ekledi. Ölüler Ordusu, aksiyon ve korku gibi türleri bir arada içeren başarılı bir zombi filmidir. Film, zombi kıyametinin ortasında Las Vegas’taki bir kumarhaneyi soymayı planlayan paralı askerlerin etrafında dönmektedir. Yerinden edilmiş bir Vegas yerlisi olan Scott Ward(Dave Bautista), yeni yaşadığı yerdeki restoranda çalışmaktadır. Gazino patronu olan Bly Tanaka(Hiroyuki Sanada) Ward’a bir teklifle gelir. Ward, bu teklif üzerine karantina bölgesindeki soygunu gerçekleştirmek için her şeyi yapar. Synder, ilk filmi olan “Ölülerin Şafağı” filminde yakaladığı ruhu Ölüler Ordusu’yla koruduğunu göstermektedir. Synder’in başarılı eseri, tüm zamanların zombi filmleri arasında kendine yer bulmaktadır.

2. Z Projesi

Prömiyerini 2021 yılında yapan film, bir çırpıda bitirilebilecek türden. Eğlenceli bir film arayanlar için eşsiz bir seçenek. Bir grup sinema öğrencisinin zombi filmi çekmek üzere Norveç dağlarındaki terk edilmiş bir motele üç oyuncuyu götürmesiyle olaylar başlar. Seyirciyi etkisi altına alan film kurmacanın birden gerçeğe dönmesiyle ters köşe yaparak gerilimi yükseltmektedir. Film karakterleri de kurmaca ile gerçeği birbirinden ayıramaz. Böylece izleyici kendini karakterlerle özdeşleştirmekte zorluk çekmez. Maske ve makyaj kategorisinde en iyi film ödülünü alan film, gerçek ile kurmacayı bir potada eriterek izleyicisinin dikkatini diri tutmaktadır. Gerilim ve komediyi birlikte izlemeyi sevenler için harika bir örnek olan Z Projesi, tüm zamanların en başarılı ve heyecanlı zombi filmleri arasında kendine yer bulmaktadır.

3. Tüm Sırların Sahibi Kız

Tüm Zamanların En Başarılı Zombi Filmleri

Sıradan zombi filmlerinden sıkılanlar için Tüm Sırların Sahibi Kız, zombi fikrini değiştirerek yeniden uyarlar. Film kıyamet sonrası dönemi anlatmaktadır. Yayılan virüs nedeniyle insanlık yok olmak üzeredir. Virüs, insanların özgür iradesini ortadan kaldırır ve onları birbirlerini yemeye iter. Virüsten etkilenen ama belirtilerini göstermeyen sadece birkaç kişi kalır. Bu kişiler diğerlerinin aksine virüsten etkilenmiş olsalar da özgür iradelerini koruyabilirler. Bunlardan biri olan Melanie, bir bilim insanı ve bir öğretmen insanlığı kurtarmak için bir yolculuğa çıkarlar. Bu süreçte Melanie’ye yardımcı olan bilim insanı ve öğretmenin yaşadığı zorluklar filmde gösterilmektedir. Öncüllerinden izler taşıyan Tüm Sırların Sahibi Kız filmi, bilinçli bir zombi karakteri çizerek kendini tüm zamanların en başarılı ve heyecanlı zombi filmleri arasında başarılı bir örnek olarak var etmektedir.

4. Anna ve Kıyamet

Müzikal türündeki film, çılgın bir zombi filmi olarak karşımıza çıkmaktadır. Yılbaşında vizyona giren film, kendinden “olağanüstü eğlenceli” olarak bahsettirmeyi başarmıştır. Küçük bir kasabada geçen film Anna adlı karakterin yaşamına odaklanmaktadır. Anna, yaşadığı yerden sıkılan ve oradan gitme hayali kuran bir genç kızdır. Dünya zombi istilasının hakimiyeti altındadır. Ancak bu istila klasik zombi filmlerindeki gibi değildir. Çünkü bu istila hayatta kalmaları için Anna ve arkadaşlarını savaşmaya ve şarkı söylemeye zorlamaktadır. Film, müzikal ve zombi filmlerini sevenlere sunulan enfes bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Gerilim ve korku türünde zombi filmleri izlemekten sıkılanlar için Anna ve Kıyamet başarılı bir komedi zombi filmidir.

5. Kan Kuantumu

Tüm Zamanların En Başarılı Zombi Filmleri

Dünyayı saran zombi istilasına karşı sadece Red Crow ‘da bulunan Mi’qmaq halkı bağışıklık göstermektedir. Zombi istilası her yere yayılmıştır ve beraberinde kaos ortamı oluşmuştur. Bu virüse karşı sadece Mi’qmaq halkı dayanıklık gösterir. Yerli halk virüse karşı direnç gösterse de virüsün etkileriyle boğuşmak durumundadır. Henüz virüsten etkilenmemiş kişilerin de güvenli bölgeye gelmesiyle düzeni sağlamak zorlaşır. Mülteci sorununa farklı bir bakış açısıyla bakan filmde, yerli halk insanlığın kurtuluşu için dışarıdan gelenlere izin verip vermeme konusunda çelişkiye kapılır. Film Kızılderili kültürünü de içinde barındırarak sadece zombi filmi olmaktan öteye geçer. Geniş planlarıyla, çarpıcı görselleriyle sinematografik bir şölen sunan korku türündeki yapıt, tüm zamanların en başarılı ve aksiyonlu zombi filmleri arasındadır.

6. Ölüler Ölmez

Iggy Pop, Tom Waits, Selena Gomez gibi müzisyenleri de içinde barındırarak yıldızlar geçidine dönüşen Ölüler Ölmez, Jim Jarmush’un kendine has bir yorumla oluşturduğu sinemasının izlerini taşıyan bir zombi filmidir. Huzurlu ve sakin bir kasaba olan Centerville, ölülerin mezarlarından çıkmasıyla gergin ve korku dolu anların mekanı olmaya başlar. Kasabanın yerel polisleri Ronnie Peterson(Adam Driver) ve Cliff Robertson(Bill Murray) zombi istilasından kasabayı kurtarmaya çalışırlar. Kahve seven zombiler gibi alışılmışın dışına çıkan film, çok eleştirilse de sıradanlığın dışına çıkmak isteyenler için zevkli bir film olarak listemizde yer alır. Enteresan karakterleriyle beraber korku türüyle komediyi harmanlayan film kara komedi sevenler için başarılı bir örnektir.

7. Gece Dünyayı Yuttuğunda

Tüm Zamanların En Başarılı Zombi Filmleri

Film, Paris sokaklarını alışık olduğumuz romantik havasından çıkartıp zombi istilasının merkezi yapmaktadır. Sam adlı müzisyen geçirdiği gecenin ardından uyandığında kendini bambaşka bir Paris’te bulur. Sokaklarda zombi istilasından kurtulan tek canlı olan Sam, kendini bir binanın içine hapsederek istiladan kurtulmaya çalışır. Sam korku, yalnızlık ve sessizlikle baş etmeye çalışırken izleyiciye de Sam’in duygularını hissetmesi için imkan tanınır. Sam’in yalnız olmadığını göstermesiyle bir nebze rahatlatsa da film, gerilimi her daim diri tutar. Yalnızlıkla başa çıkmanın zorluklarını konu alan film en yenilikçi zombi filmleri arasındadır. İzlenilen her dakikası kabuslarımızı hatırlatmasıyla gerilim türünde zombi filmi severler için Gece Dünyayı Yuttuğunda, başarılı bir zombi filmidir.

8. Öldüren Kelimeler

Girdiği işlerde bir türlü dikiş tutturamayan Grant Mazzy(Stephan McHattie), Pontypool adlı kasabaya yerleşir. Küçük bir bodrum katında radyo yayını yapmaya başlar. Uzun süre sıradan günler geçiren Mazzy, bir gün dünyayı saran zombi virüsünü duyar. Doğruluğu hakkında şüphesi olmasına rağmen kendini radyo istasyonuna kapatır. Yaptığı yayınlarla insanları virüsü karşı uyarmaya çalışır. Kasabada artan korkunç olaylarla beraber virüsün, insanları şiddete yönlendirdiği görülür. Virüs İngilizce diline yerleşmiştir ve dil aracılığıyla yayılır. Klasik zombi virüsleri ısırılarak bulaşırken Öldüren Kelimeler’de virüs dil üzerinden bulaşır. Mazzy, insanlığa yardım ettiğini düşünürken aslında virüsün yayılmasına neden olur. Son derece başarılı bulunan korku türündeki film, izleyiciyi memnun edecek türdendir.

9. Aç Gezenler

Kanada’nın küçük bir kasabasında geçen film, gerilim türünde bir zombi filmidir. Gerilimi sessizlikle izleyiciye hissettirmeye çalışarak başarısını göstermektedir. Zombi salgını nedeniyle yaşamların değişime uğradığı kasabaya odaklanan film, salgın sonrası dünyayı anlatmaktadır. Bu salgından kurtulmaya çalışan bir grup sevdiklerine karşı bir tehdit oluşturdukları için daha güvenli olan ormana gitmeye karar verirler. Yaşam içgüdüsüyle hayatlarına devam eden karakterlerin salgın sonrası yeni dünyaya alışma süreçleri gerçekçi bir tavırla işlenmektedir. Alışılagelmiş zombi filmlerinden sıkılanlar için iyi bir seçenek olan film, metafor kullanımıyla kendini klasik zombi filmlerinin dışında bırakıyor. Geneline sakinliğin hakim olduğu film yer yer gerilimi ve korkuyu hissettirmesiyle tüm zamanların en başarılı ve heyecanlı zombi filmleri adı altında kendine baş sıralarda yer bulmaktadır.

10. Beautiful, Goodbye

Tüm Zamanların En Başarılı Zombi Filmleri

Farklı türleri bir arada harmanlamak kimi zaman zor olsa da Beautiful, Goodbye filmi, suç ve zombi türlerini başarılı biçimde birleştiren bir yapımdır. PIA Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’nün sahibi olan film, sakin yapısıyla farklı bir zombi filmi olarak karşımıza çıkmaktadır. İki farklı karakter olan Shinoda ve onun arabasıyla yanlışlıkla çarptığı genç kızın aralarındaki bağ gitgide gelişmektedir. Shinoda bir adamı bıçaklamıştır ve oradan kaçmaktadır. Genç kıza ise ona eziyet eden eski erkek arkadaşından kaçarken Shinoda tarafından arabayla çarpılmıştır. Genç kız araba çarpması sonucunda ölmemiş zombiye dönüşmüştür. Aralarında güvenli bir bağ olmamasına rağmen birlikte olmaya devam etmektedirler. Yaşamak ve ölmek arasındaki farkı sorgulayan film, zombi filmleri arasında tüm zamanların en başarılı yapıtlarındandır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!