Tüm Sınavlarda Başarılı Olmanın En Etkili Yolları

5 dk okuma süresi


3
11 Paylaşım, 3 puan

O gün geldi ve öğretmeniniz yakın gelecekte gireceğiniz bir sınav hakkında bilgi verdi. O an ile sınav gününün bitimi arasında ne gibi duygu ve düşüncelere sahip olacaksınız? Belki yeterli seviyede hazırlanmadığınızı düşünüyorsunuz, belki de daha iyi bir çalışma dönemi geçirebilir ya da sınav anında bilgilerinizin birbirine karışmasından, stresiyle bazılarını unutmaktan korkuyorsunuz. Sizin için durum ne olursa olsun, bu içerik sayesinde gireceğiniz tüm sınavlarda ve sınav öncesi dönemlerde başarılı olmanın denenmiş ve en etkili yolları neler öğrenebileceksiniz. Peki siz, çalışmalara başlamadan önce sınav sonuna kadar sürecek bu serüveninizde belirtilen tüm yolları aşmak için aksiyon alma cesaretine sahip misiniz?

1. Konulara Göz Gezdirin

Tüm Sınavlarda Başarılı Olmanın En Etkili Yolları

İlk dersinize başlamadan önce dersinizin o dönemde içerdiği konularını sırasıyla araştırmalısınız! Bu içerik ve bilgilerle döneminizin basit bir akış şemasını oluşturmak, dönem içerisinde ilerlemenizi görebilmenizi sağlayacaktır. Örneğin, dönemin 4. haftasında bulunmanız gereken seviyede olmadığınızı görmek, sizi harekete geçirecektir. Gelecek haftalardaki konuları görmek ve ağırlıklarını bilmek, gecikmiş çalışmalarınızı ertelemenizi de engelleyecektir. Bunun yanında, her dersin öncesinde o dersin konularına göz gezdirmek, dersteki öğrenme aktivitenizi arttıracaktır. Böylece ne ile karşılaşacağınız hakkında fikir sahibi olabilir ve anlamadığınız yerleri daha net görebilirsiniz. Derste geçen ve kitaplarınızda aynı haliyle bulunan bilgileri not almakla uğraşmamak size, daha aktif bir dinleyici olmanız için zaman kazandıracaktır!

2. Derslerde Not Tutun

Not almak demişken, kesinlikle derslerde not tutun. Kitapta olmayan ama öğretmeninizce değerli görülen bilgileri unutmamanız için bunları tekrar etmeli ve çalışmalısınız. Öğrendiğiniz önemli konseptleri kendi cümlelerinizle tekrar yazmakla onları unutulması zor bilgiler haline getirebilirsiniz. Not alırken ve notlarınızın üzerinde çalışırken rakibinizi de unutmamalısınız! Burada rakibiniz, sıra arkadaşlarınızdan ziyade sizin kendiniz olacaktır. Eksik ve gözden kaçırabileceğiniz yönlere, zorlandığınız konulara göre not tutumunuzu ve çalışmalarınızı değiştirmelisiniz. Her konu aynı zaman diliminde öğrenilecek diye bir şey yok, zorlandığınız konuların üzerine gitmelisiniz.

3. Öğretmeniniz Gibi Düşünün

Tüm Sınavlarda Başarılı Olmanın En Etkili Yolları

Hayatta önemli ve pek çok kapının önünüzde açılmasını sağlayacak becerilerden birisi de karşıdakinin bakış açısıyla olaylara bakabilmektir. Sınav hazırlığı konusunda, sınava öğretmeninizin bakış açısıyla bakmalısınız! Bu şekilde gelecek soru stilleri, sınava dahil olacak konular ve detayları hakkında öngörüde bulunabilirsiniz. Bu konuda öğretmeninize ders bitiminde kafanızdaki sorularınızı sormanız, net bilgiyi kaynağından alabilmenizi sağlayacaktır. Daha önce bu dersi almış kişiler ile iletişime geçmek, öğretmeniniz ve sınavlarının içeriği hakkında çok değerli ve ekstra bilgileri edinebilmenizi sağlayacaktır.

4. Çalışma Grubu Oluşturun

Sizinle aynı kaderi paylaşanlarla çalışma grupları oluşturmak, zorlandığınız konular üzerinde daha farklı bakış açılarını görebilmenizi sağlayacaktır. Sorularınızı sorabileceğiniz kişi sayısını arttırmasının yanında, bildiğiniz konuları başkalarına aktarabilme imkânı da son derece önemli. Nasıl öğrendiğiniz konseptleri kendi dilinizle anlatmak ve yazmak bu bilgileri unutulması açısından zor oluyorsa, öğretmek de aynı işlevi görmektedir. Karşıdakinin anlamadığı yerleri farklı açılardan açıklamaya çalışmanız, sizi o konuya farklı bakış açılarından da bakabilme becerisi kazandıracaktır. Bu şekilde konunun özünü daha iyi kavrayabileceksiniz!

5. Ders Çalışın

Tüm Sınavlarda Başarılı Olmanın En Etkili Yolları

Bariz bir şekilde ortada olan bu adımla kastedilen, ders çalışmanın varlığı ve yokluğu arasındaki farklardan ziyade, ders çalışma çeşitleri arasındaki eksik ve fazlalıklar olacaktır. Örneğin, egzersiz yapmak yararlıdır fakat yanlış ve sağlıksız hareketlerle kendinize egzersiz ile yarardan çok zarar getirebilirsiniz. Ders çalışmak da bir yerde böyledir, amacınız “çok” çalışmaktan ziyade “sağlıklı ve verimli” çalışmak olmalı. Düzenli çalışın, çalışırken aralar verin ve başkaları için çevirim dışı olun. Fiziksel sağlığınızı da ihmal ya da feda etmeyin. Bol bol su için, aç ya da uykusuz bir halde ders çalışmaktan ziyade önce bu olumsuz durumları gidermenin çalışmalarınızın verimini arttıracağını unutmayın.

6. Alıştırma Sınavları Yapın

Bu yöntemlere odaklanmışken sınav gününe yaklaştığınızı bir anlığına unutmuş olabilirsiniz, endişelenmeyin! Sizi sınava hazırlayacak en önemli alıştırmalardan birisi de kendinize sınav yapmaktır! Öğretmeninizin yaptığı daha önceki dönemlere ait sınav sorularına ulaşabiliyorsanız onlardan kendinizi sınav yapın. Bu sorulara ulaşamıyorsanız; öğretmeninizin söylediklerinden, derste işlediği örnek sorulardan ve daha önce bu sınava girmiş tecrübeleri yoldaşlarınızdan sorular hakkında fikirler edinin. Edindiğiniz bu fikirler eşliğinde kendinize, öğretmeninizin örnek sınavını oluşturun! Yeterli zamanda bu örnek sınavlarınızı çözdükten sonra eksikliklerinize ve zorlandığınız konulara dikkat edin.

7. Sınav Gününe Hazırlanın

Tüm Sınavlarda Başarılı Olmanın En Etkili Yolları

Artık sınav haftası içerisine geldiniz! Ne yazık ki hayatınız sadece bu sınavdan ibaret değil. Hayatınızın farklı bir alanındaki değişiklik bu sınavda göstereceğiniz başarıyı etkileyebilir! Bu sebeple sınav gününü önceden planlayın! O gün hangi saatte nerede olacaksınız, bunun için hangi yollardan geçeceksiniz, alternatifleriniz neler gibi sorular olası olumsuzlukları hızlı bir şekilde karşılamanızı sağlayacaktır. Sınava götüreceğiniz eşyalar ve giyeceğiniz giysilerin önceden hazırlanması ise tüm sınavlarda başarılı olmanın, sınav hazırlığı dışındaki en etkili yolları arasındadır! Sınav sabahı üzerinizde olacak iş yükünü düşürecek her uygulamayı daha önceden gerçekleştirmeye çalışın. Alternatif aksiyonlarınızın da uygulanabilir olduğundan emin olun.

8. Güvenilir Yöntemlerle İlerleyin

Sınav yerine geldiniz, heyecanlısınız. Sınava dakikalar kala arkadaşlarınızla konuşurken onların bazı konular hakkında farklı tekniklerden ya da başlıklardan bahsettiklerini görüyorsunuz. Hatta onların dediklerine göre onların bahsettiği bu yöntem çok daha iyi! Eğer bahsi geçen konuda sizin hali hazırda işleyen, bildiğiniz ve güvenilir bir yönteminiz ve uygulamak için zamanınız var ise yeni öğrendiğiniz bu bilgiyi uygulamayın! Bu bilgiyi, gelecek sınavlarınızda ya da derslerinizde çalışabilir ve gelecekte kullanmayı deneyebilirsiniz ama bu sınavınızda güvenli alanda kalın. Bu durum sizi kötü hissettirmesin, unutmayın, siz zaten hazırlandınız ve zaten bir çözüm yolunuz mevcut!

9. Sorulara Göz Gezdirin

Sınav salonuna geçtiniz, önünüze sınav kağıdı geldi. İlk yapacağınız sorulara kısaca bir göz gezdirmek olsun. Kaç soru var, ne kadarı çok zaman alacak, gibi sorular sınav anında kalan süreye baktığınızda yapabileceklerinizi daha bilinçli bir şekilde planlamanızı sağlayacaktır. Sınav sırasında stres oluşturabilecek konulara olabildiğince üretici ve kendinizi tanıyarak yaklaşın. Soruları sırasıyla çözmekten hoşlanıyorsanız, o şekilde ilerleyin ve kalan sorulara yeterli sürenizin olduğundan emin olun. Karışık çözmek üzerinizde olumsuz bir etki oluşturmayacaksa önce kolay soruları çözmek mantıklı bir hareket olacaktır!

10. Son Tekrarı Önemseyin

Tüm Sınavlarda Başarılı Olmanın En Etkili Yolları

Zaman yönetimini, sınav sonunda çözümlerinize göz atabileceğiniz bir zaman bırakmaya çalışarak gerçekleştirin. Sınavın etkisiyle gözden kaçırdığınız küçük hatalar olabilir. Tüm soruları çözmenizin ardından cevaplarınıza son bir bakış atmak ve işlemlerinizi gözden geçirmek bu hatalarınızı düzeltebilmenizi sağlayacaktır. Sınavın başı ve sonundaki stres seviyeleriniz farklı olacağından, daha stresli bir haldeyken yaptıklarınızı daha az stresli bir kafayla kontrol etmek uygulama olarak küçük de olsa etki açısından sınavdaki başarınızı önemli seviyelerde değiştirebilir. Her ne kadar sınavlar hayatınızda ciddi bir öneme sahip olsalar da, öğrenmelerinizi sadece sınav odaklı yapmamalı, kendinizi yetiştirdiğiniz bu öğrenme döneminizde, hayatınızın ileriki zamanlarında değerli olacak bilgi ve tecrübeleri edindiğinizden de emin olmalısınız!


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!

Lütfen reklamlara izin verin

Reklamların can sıkıcı olduğunun farkındayız ancak dergiCE'nin içeriklere devam edebilmesi için reklam yayını yapmak zorundayız. Adblocker uygulamasından dergiCE.com domainini kaldırarak bize destek olabilirsiniz.