Başarılı Olmak İçin Kendi Kendine Öğrenme Yöntemleri

3 dk okuma süresi


10
11 Paylaşım, 10 puan

Birçok farklı öğrenme yöntemi ile kültürünüzü genişletmek, yabancı dil öğrenmek gibi yeni ve farklı konularda kendinizi ilerletebilirsiniz. Günümüzde iş ve eğitim gibi zorunlu durumlardan dolayı vakit ayıramadıklarımıza teknoloji ile ulaşabiliyoruz. Kendi kendine öğrenme yöntemleri ile her konuda başarılı olmak için kendinizi geliştirebilirsiniz. Bu şekilde kendi kendinize kültürünüzle yaşam kalitenizi arttırabilir entelektüel bir bilgi dağarcığı oluşturabilirsiniz. İşte atmanız gereken adımlar…

1. Öz Disiplin

Başarılı Olmak İçin Kendi Kendine Öğrenme Yöntemleri

Seçtiğiniz konu ne olursa olsun üzerinde durmanız gereken yöntem öz disiplindir. Kendi kendine öğrenme yöntemleri ile istikrarlı çalışarak başarılı olmak için kendi disiplininizi sağlamanız gerekiyor. Siz hem öğretmen hem öğrenci olarak kontrolü elinizde tutmalısınız. Ayrıca disiplinli olmanız size başarıyı getirecek ve sizi motive edecektir.

2. Planlama Yapın

Konunuza bir ön araştırma yaparak ve alt konu başlıklarına bölerek başlayabilirsiniz. Bu şekilde listelediğiniz alt başlıklarda bir bütünlük sağlayarak ve ardından başlık başlık irdeleyerek konu hakkında daha geniş bilgi sahibi olursunuz. Kararlı bir şekilde çalışma planınıza sadık kalabilirsiniz. Ayrıca konunun başlıklarını önceden belirlemek fazla konunun dışına çıkmadan daha sağlıklı bir çalışma imkanı sağlar. Çalışma planınıza haftalık veya aylık öğrenme hedefleri de ekleyebilirsiniz.

3. Görseller Kullanın

Başarılı Olmak İçin Kendi Kendine Öğrenme Yöntemleri

Görsel kullanmak özelikle yabancı dil öğreniminde çok daha fazla kullanılan bir yöntem ama başka farklı konular için de resimler ve fotoğraflar kullanabilirsiniz. Harflerin de birer görsel ikon olduklarını hatırlarsak beynimiz görselleri yazıdan daha rahat bir şekilde hafızada tutma özelliğine sahiptir. Çalışırken sadece resimler değil farklı görseller de kullanabilirsiniz. Farklı renkler ya da kendi oluşturduğunuz ikonları kullanabilirsiniz. Bu sayede hafızanız o görsel ve konuyu ya da cümleyi birleştirerek öğrendiklerinizin aklınıza gelmesini kolaylaştırır.

4. Öğretmen Olun

Öğrenmenin en etkili yöntemlerinden biri öğretmektir. Çalıştığınız konuları çevrenizden birine anlatarak pekiştirebilirsiniz. Bu sayede konuyu okuyarak, anlayarak, anlatarak ve anlatırken de duyarak ilerlersiniz. Karşınızdakine kendi cümleleriniz ile aktaracağınız için konuyu farklı cümlelerle de tanımlamış olursunuz. Anlattığınız kişinin ise size sorularla geri dönmesi de sizin konu üzerine daha fazla zaman ayırarak öğrenmenizi sağlayacak. Ayrıca öğrendiğinizi paylaşmak sizin ve başka birinin daha öğrenmesine yardımcı olacaktır.

5. Mola Verin

Başarılı Olmak İçin Kendi Kendine Öğrenme Yöntemleri

Aralıksız bir şekilde değil disiplinli çalışarak öğrenebilirsiniz. Bu nedenle kendinize çalışma ve mola saatleri belirleyerek sizin ve beyninizin gerekli enerjiyi toplaması için zaman yaratabilirsiniz. Yeniden doğru şekilde konsantre olabilmek için molaya ihtiyacınız vardır. Konudan bir süre uzaklaşıp geri dönmek öğrenme süreciniz için daha yararlı olacaktır. Kendinize bir çay ya da kahve alarak belki sevdiğiniz bir müziği dinleyerek mola verip geri döndüğünüzde neleri pekiştirdiğinizi ve nelerin üstünden geçmeniz gerektiğini fark edersiniz.

6. Zamanı Yönetin

Öğrenmek istediğiniz konu ile ilgili bir ön araştırma yaparak o konu için ne kadar zaman ayırmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Bir ay mı yoksa bir yıl mı süreceğini hesaplayarak bir takvim çıkartabilirsiniz. Bu sayede başarılı olmak için konuya yeterli zamanı ayırarak, diğer isteklerinize de vakit bulabilir hatta başka konulara da kendi kendine öğrenme yöntemleri ile çalışmak için zaman ayırabilirsiniz.

7. Hayatınıza Uygulayın

Başarılı Olmak İçin Kendi Kendine Öğrenme Yöntemleri

Çok yaygın öğrenme konularından biri olan yabancı dil öğreniyorsanız bunun için bir kitap okumak, film izlemek, yazmak ya da biriyle konuşmak çok daha etkili olur. Öğrenmek istediğiniz konu yaşadıklarınızdan biri olduğunda hayatınıza da girmiş olacaktır. Bu şekilde çalışma notlarınızdan biri değil anılarınızdan biri olarak hafızanızda yer edecektir. Uygulamalar yapmanız o konuda pratiklik kazanmanıza ve hatta üzerine sizin de bir şeyler katarak keşifler yapmanızı sağlayacaktır.

8. Sınav Yapın

Çalışmalarınızın sonuca ulaştığını görebilmek için kendi kendinize sınavlar yapabilirsiniz. Bunları farklı çalışma kitapları, testler veya internet kaynaklarından bulabilirsiniz. Hatta çalışırken püf noktalar, maddeler, özellikler, ne zaman, nerede gibi bölümleri ayırarak kendiniz sorular çıkartabilirsiniz. Sınavlar, zayıf kaldığınız noktaları size göstererek eksiklikler üzerinde çalışmanızı sağlayacaktır. Bu yöntemle hedefleriniz sonunda sınavlar yapıp ilerleyebilir, temeli sağlamlaştırarak konuyu genişletebilirsiniz.

9. Çalışma Ortamı

Verimli bir öğrenme için çalışma ortamınız da çok büyük bir etkendir. Konuya rahatlıkla odaklanabileceğiniz bir ortam olmalıdır. Bu nedenle sizi ne çok rahatsız eden ne de çok rahatlatan bir mekanda çalışmamalısınız. Kalabalık ve dikkatinizi dağıtacak unsurları çalışma ortamınızda bulundurmamalısınız. Aslında kendi odaklanma yönteminize göre bir ortam oluşturmanız gerekiyor. Hayatımızda çok fazla yere sahip olan telefon ya da televizyon gibi sizi odaklandığınız konudan koparacak nesnelerden uzaklaşabilirsiniz.

10. Proje Yapın

Başarılı Olmak İçin Kendi Kendine Öğrenme Yöntemleri

Öğrendiğiniz konuyla ilgili çalışma sürecinizin sonunda kendinize konuyu en iyi şekilde anlatabilecek bir proje belirleyin. Örneğin bilim ile ilgili bir konuysa uygulamalı bir proje hazırlayabilir aynı zamanda eğlenerek de pekiştirebilirsiniz. Farklı konular için yazılar yazabilir ya da öğrendiğiniz konuyla ilgili kendi sunumlarınızı hazırlayabilirsiniz. Bu şekilde siz de ortaya bir şeyler çıkartarak öğrendiğiniz konu üzerinde tam bilgiye sahip olursunuz.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
9
Beğen
Mutlu Mutlu
7
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
8
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!