Tuhaf Koleksiyonlara Sahip En İlginç Müzeler

2 dk okuma süresi


11
17 Paylaşım, 11 puan

Sizi o bildiğimiz müze kavramından uzaklaştırarak farklı bir dünyaya adım atmaya davet ediyoruz. Bu müzeler bildiğimiz müzelerden çok ama çok farklı, buralarda tablolar veya tarihi eşyalar yok. Kanalizasyon turundan, işkence aletlerine, parazitlere ve kadavralara uzanan yolculuğumuz başlıyor. İşte tuhaf koleksiyonlara sahip en ilginç müzeler…

1. Kanalizasyon Müzesi, Paris

Tuhaf Koleksiyonlara Sahip En İlginç Müzeler

Dünyanın en ilginç müzelerinden biri olmayı kesinlikle hak ediyor. 1200’lü yıllarda kurulan kanalizasyon sistemi bugün bir müze olarak düzenlenmiş halde misafirlerini ağırlıyor. Kanalizasyonun 450 metresi duvarların kenarındaki kaldırımlar sayesinde yaya olarak gezilebilmekte. Ben kokuyu dert etmem diyenler için gezilip görülmesi gereken yerlerden biri diyebiliriz.

2. İşkence Müzesi, Amsterdam

En dikkat çekici müzelerden biri olduğunu söyleyebilirim. İnsanoğlunun bu konuda oldukça yaratıcı olduğunu söylemeliyiz. Müzedeki loş ışık, cezalandırma amaçlı kullanılan işkence aletleriyle birlikte oldukça korkutucu bir hava yaratıyor. Müze giyotin, çeşitli boyutlardaki kesici aletler, büyük çivilerle kaplı Engizisyon sandalyesi ile ortaçağ zulümlerine ışık tutuyor.

3. Parazit Müzesi, Japonya

Tuhaf Koleksiyonlara Sahip En İlginç Müzeler

Japonlar söz konusu olunca pekte şaşırdık diyemiyoruz bu müzenin tamamı parazitlerden oluşuyor. 1953 yılında açılan bu müze altmış binden fazla parazite ev sahipliği yapıyor. Bu parazitlerin hangi organlarda yaşadığını ve organlara bıraktıkları etkiler hakkında bilgiler alabiliyorsunuz.

4. Kadavra Müzesi

Dünya’daki tek insan anatomi sergisi olduğunu söyleyebiliriz. Anatomist Gunther Von Hagens geliştirmiş olduğu plastinasyon tekniği ile dokuları koruyor. İnsanların vücutlarını bağışlaması sonucu gerçek kadavralar ortaya çıkaran Hagens bu kadavraları sergilemekle kalmamış aynı zamanda işi ticarete dökmüştür.

5. Kunstkamera, St. Petersburg

Tuhaf Koleksiyonlara Sahip En İlginç Müzeler

1714 yılında 1. Petro tarafından Rusya’da kurulmuştur. Müzenin ilginç olmasının sebebi ise anatomi bölümüdür. Bu bölümde birbirine yapışık ikizler, yarı insan yarı hayvan, ceninler ve birçok enteresan şey görebilirsiniz.

6. Cancun Denizaltı Müzesi, Meksika

Sizleri bu sefer oldukça farklı bir müze ziyaretine götürüyoruz. Denizin 4 ve 8 metre derinliğinde bulunan sergi oldukça ilgi çekici parçalarıyla farklı bir deneyim yaşatıyor. Yüzerken heykelleri farklı açılardan görmek aralarından geçmek oldukça heyecan verici olmalı ki müzeyi her yıl binlerce insan ziyaret ediyor.

7. Saç Müzesi, Kapadokya

Tuhaf Koleksiyonlara Sahip En İlginç Müzeler

Avanos’da bulunan bu müze ilginç bir hikayeye de ev sahipliği yapmaktadır. Çömlek ustası Galip Körükçü Kapadokya’da tanıştığı Fransız bir bayandan çok etkilenir. Aralarında bağ oluşmasına rağmen Fransa’ya dönmek zorunda kalan bayandan ayrılırken bir tutam saç ister ve atölyenin duvarına asar. Duvardaki saçın hikayesini dinleyen kadınlar oldukça etkilenir ve saçlarından bir tutam Galip Körükçü’ye bırakır. Böylece yıllar boyunca biriken saçlar dev bir koleksiyon oluşturur. 1979 yılından beri 16.000 saç örneği olduğu tahmin edilmektedir.

8. Cadılık Müzesi, İngiltere

Cadılığa merakı olanların kesinlikle gidip görmesi gereken müzelerden biri. Cadılığın aslında pekte düşündüğümüz gibi olmadığını çok eski tarihlere dayanan bir din olduğunu öğreniyorsunuz. Müzede beden değiştirme büyüleri, sihirli güçleri çağıran aynalar, iyileştirici otlar ve cadılara işkence amaçlı kullanılan aletler olmak üzere birçok ilgi çekici parçayla karşılaşacaksınız.

9. Kötü Sanatlar Müzesi, ABD

Müze 400 parçadan oluşan bir koleksiyona sahip. Misyonları ise kötü olan sanat eserlerini mümkün olduğunca çok kişiye ulaştırmaktır. Müzedeki eserler ise ziyaretçileri uyuşmayan renkleri ve genel bir yetenek eksikliği ile bazen eğlendiriyor kimi zaman da rahatsız ediyor.

10. Araftaki Kutsal Ruhlar Müzesi, İtalya

Tuhaf Koleksiyonlara Sahip En İlginç Müzeler

Roma’da Katolik inanca adanmış bir mabet diyebiliriz. Müzede İncil üzerinde kalmış el izleri Araf’ta kalmış ruhlardan bir işaret olarak kabul ediliyor. Müze kilisede bir mihrabın yanması sonucu, rahibin Araf’ta kalan bir ruhun ona seslendiğine inanması üzere kuruluyor.

Tuhaf koleksiyonlara sahip en ilginç müzeler listemize bonus olarak, dünyadaki en büyük 10 müze yazımızı da inceleyebilirsiniz.


Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
8
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
2
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç
Lütfen üye girişi yapın!